Wat vader Bernard niet mócht, bracht Martien Oerlemans succes ■0^. De primeur van de benoeming van burgemeester Ter Veer Feiten en feitjes Met hulp van ‘ons Joke' en tal van anderen Initiatiefnemer en uitgever blikt ten afscheid terug op 41 jaar Moergestel-Nieuws Wat Bernard Oerlemans het liefste had gewild - werken in de grafische sector - ging niet door omdat liever- koekskes vroeger niet werden gebakken. Net als zijn vader en tig andere leden van de familie was hij zijn leven lang werkzaam in de schoenindustrie. Maar toen vader Bernard een advertentie zag waarin een medewerker werd gezocht in een drukkerij zei hij tegen zijn pube rende zoon Martien: 'Dès écht iets vur jou jongen.' Het was voor de in 1948 geboren Martien Oerlemans het begin van een succesvolle carriè re in de drukkerij- en uitgeefwereld én het leverde Moergestel een eigen dorpskrant op: Moergestel-Nieuws werd opgericht door graficus Martien Oerlemans. F' i t PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 2 NOVEMBER 2016 (Door Paul Spapens) En nu, 41 jaar later, komt er een einde aan een zelfstandige dorpskrant voor Moergestel. De Moergestel-Nieuws waarin ditafscheidsinterview met Martien Oerlemans staat, is de laatste editie onder zijn verantwoordelijkheid. Hij prijst zich gelukkig dat uitgever Joep de Jong uit Baarle- Nassau heeft besloten Moergestel-Nieuws onder de vertrouwde kop als aparte pagina's in Nieuws- klok op te nemen. Voor Moergestel is dit belang rijk omdat de dorpskrant niet alleen altijd een bindende factor is geweest, maar nadrukkelijk heeft bijgedragen aan de identiteit van dorp en inwoners. En dat is een verdienste van Martien Oerlemans. Aan de tafel in de woonkamer van de bungalow die hij samen met zijn partner Joke van Asch aan de Kloosterlaan bewoont, lijkt hij niet echt aan gedaan door de toch wel historische stap om een punt te zetten achter zijn geesteskind. "Ik heb er lang tegenop gezien, nu heb ik het gevoel dat ik er naar uitkijk’’, aldus Martien Oerlemans. Maar toch, op de ochtend van de dag waarop dit interview plaatsvond was hij al om half 5 wakker, vooral als gevolg van de stress van de overdracht van zijn krant aan uitgeverij De Jong in Baarle- Nassau. "Straks moet ik er o.a. weer naar toe om nog allerlei details te regelen." Vader en zoon In de persoon van Martien Oerlemans komen de naoorlogse ontwikkelingen van een dorp als Moergestel samen. Werkte (na opa Tinus) zijn vader in de Gèèselse schoenindustrie (AvanG), en ook ome Johan, ome Nico, ome Adrie, ome Genie en niet te vergeten ome Rinus, Martien kreeg de kans heel andere wegen in te slaan. Als iets tekenend was voor de veranderingen in die tijd, was dat het. Daarvóór kwam je van school en ging je werken om het gezinsinkomen mee aan te vullen. Babyboomers als Martien Oerle mans mochten zich in andere richtingen ont wikkelen. Aardig detail is dat Bernard Oerlemans zijn zoekende zoon Martien op het spoor van de grafische sector zette. "Mijn vader heeft altijd een bijzondere voorliefde voor dit vak gehad, hij was heel graag graficus geworden.” Wat er voor hem niet inzat, gunde hij zijn zoon die geboren werd aan de Oirschotseweg in een door de Moergestelse woningbouwvereniging Vader Bernard Oerlemans die zijn zoon graag het drukkersvak zag ingaan. dat Moergestel geen eigen dorpskrant had, ik wilde ons dorp een eigen weekblad geven”, moti veert hij de stap die hij in 1976 zette. Op 3 maart van dat jaar verscheen de eerste Moergestel- Nieuws. De basis van dit initiatief werd gevormd door het besef - vanuit zijn eigen betrokkenheid bij de samenleving - dat zo’n blad goed zou zijn voor het dorp. Voor de vele activiteiten die er werden ontplooid, voor de verenigingen, de be drijven, voor de maatschappelijke hoofdrolspelers zoals de parochie die tot op de dag van vandaag met respect zijn eigen informatiehoekje heeft in 'De Gèèselse', zoals de dorpskrant in de wandeling wordt genoemd. Hoe het begon Martien Oerlemans: "Ik zat een keer met Joep de Jong te praten en ik vertelde hem dat ik graag met een eigen krant voor Moergestel aan de slag wilde.” Joep de Jong: "Dan doe je dat toch!" Martien Oerlemans: "Je hebt makkelijk praten, ik heb geen geld om het te proberen." Joep de Jong: "Dan help ik je." Zo is het begonnen: de Baarlese drukker stelde Martien Oerlemans financieel in staat Moergestel- Foto: Paul Spapens Nieuws uit te brengen. Een proef van zes twee wekelijkse nummers pakte goed uit. En nu is de cirkel rond omdat het de financiën zijn die het niet meer mogelijk maken nog langer een zelf standige krant uit te brengen. Dat weer is het gevolg van het feit dat Moergestel steeds minder winkels en bedrijfsleven telt en de bedrijven die er zijn steeds minder willen adverteren. Een dorpskrant als Moergestel-Nieuws bestaat vol ledig van advertenties. "Bij elk nummer moest de laatste weken geld bij en dan reken ik mijn uren niet eens. Had ik dat wel gedaan dan had ik acht jaar geleden al moeten stoppen.” Een wonder op de valreep Martien Oerlemans: "Na 41 jaar ben ik een enor me ervaring rijker. Ik heb het genoegen gehad om met veel verschillende mensen samen op te kunnen trekken. Ik stop met het plezierige gevoel dat ik door middel van deze krant iets voor Moer gestel heb kunnen betekenen. Dankzij Joep de Jong blijft Moergestel-Nieuws een stuk eigenheid behouden. Als onderdeel van Nieuwsklok, dat wel, maar in onze wereld ver andert momenteel zo veel dat het een wonder is dat ons dorp toch nog een beetje een eigen krant houdt. Moergestel-Nieuws blijft in Nieuws klok berichten over alles in ons mooie dorp." Broederhulp (het nieuwe Moergestelse Straat- namenboek geeft daar meer informatie over) gebouwde woning tegenover Villa Hoogen Hui zen. Hij was veertien jaar toen het gezin - Martien heeft twee zussen - naar Dongen verkaste omdat vader daar een mooie baan had gevonden. “Een mislukt avontuur, op het bedrijf ging het niet goed”, blikt Martien Oerlemans terug. In 1976 kwamen de Oerlemansen terug naar hun geliefde Gèèsel, maar het avontuur had Martien Oerle mans wel een betrekking bij een Dongense druk kerij opgeleverd. Dit bedrijf was voor hem de springplank naar de drukkerij en uitgeverij van Joep de Jong in Baarle-Nassau waar hij tot aan zijn VUT in 2008 werkte in met name de opmaak (lay-out, heet dat tegenwoordig in het beste Ne derlands). Maatschappelijke duizendpoot Martien Oerlemans stichtte een gezin en werd een van de gangmakers achter de Moergestelse samenleving. Zeker twintig verschillende functies vervulde hij, van voorzitter van Muziekvereniging Prinses Juliana tot drummer bij de befaamde Alpenjagers, bestuurslid en voorzitter van buurt vereniging De Vurhaai, lid van uiteenlopende comités waaronder Oranjecomité, Millennium viering - die reuzin Ermelindis heeft opgeleverd -50 jaar Audacia, 50 jaar bevrijding, 50 jaar Crescendo Deze opsomming geeft slechts een klein deel weer van wat Martien Oerlemans alle maal voor de samenleving heeft gedaan. Hij werd hiervoor koninklijk onderscheiden en kreeg vorig jaar nog de Moergestelse Vrijwilligersprijs. Het mooiste uit de 41 jaar Moergestel- Nieuws, aldus Martien Oerlemans, was de journalistieke loer die hij de 'grote' Tilburgse krant wist te draaien. Het is zo vanzelfsprekend dat de krant bijna alle primeurs heeft. Voor elke uitgever van een dorpskrant is het daarom een sportieve uitdaging om de grote krantenjongen de loef af te steken. Deze gelegenheid deed zich voor op 25 januari 1977 toen Jan ter Veer tot burgemeester werd benoemd. Dankzij een tip uit het gemeentehuis (we zullen geen namen noemen) wist Martien Oerlemans het net een dag eerder dan de krant, die het nieuws de volgende dag zou brengen. Samen met Louis van den Meijdenberg spoedde Martien Oerlemans zich naar Pannerden waar de nieuwe bur gemeester op de foto werd gezet en werd geïnterviewd. Vlug-vlug terug naar Gèèsel, vlug-vlug in Baarle-Nassau een speciale editie in elkaar gezet, "’s Avonds na de repetitie hebben leden van de harmonie de krant huis-aan-huis bezorgd”, glundert Martien Oerlemans over de scoop. Dit beknopte overzicht dient hier slechts één doel en dat is om duidelijk te maken waarom iemand de euvele moed heeft een dorpskrant te beginnen. Want bij zoiets komt zeer veel kijken, niet alleen om het op te zetten, maar om het gaande te houden. In het geval van Moergestel- Nieuws liefst 41 jaar. "Het stond me al lang tegen Voordat Moergestel-Nieuws op 3 maart 1976 een feit was, kende Moergestel een paar andere dorpskrantjes. Volgens Martien Oerlemans kwam een van de eer ste probeersels uit de koker van Nico van de Kwartel (De Moergestelse Courant). Hij had een drukkerij in een ‘kiepenkooi’ op de hoek van de Industrieweg en Oisterwijkseweg. In de jaren '60 kwam in de nieuwe Prinsessenbuurt een nieuw ini tiatief van de grond. Dit blad ging op in de Hilverbode - eigenlijk dezelfde situatie die nu gaat ontstaan in de relatie met Nieuwsklok. Verscheen Moergestel-Nieuws eerst twee wekelijks, amper twee jaar later werd het op 15 november 1978 een weekblad. De eerste Moergestel-Nieuws in fullcolour verscheen op 29 april 1998. Tussentijds werd ook nog kort met een titelwijziging 'De Gesselse' geëxperimenteerd, maar dat was van korte duur omdat het 'niet bekte' aldus Martien Oerlemans. Mede hierdoor is overigens de foute schrijfwijze van Moergestel in het dialect ontstaan. Moer gestel op z'n Brabants schrijf je als Gèèsel. "Vergeet de rol van ons Joke niet te ver melden", zegt Martien Oerlemans met nadruk. Zijn partner zet zich al zestien jaar ‘met hart en ziel’ in voor Moergestel- Nieuws. Ze corrigeert, zorgt voor de boek houding, stuurt waar nodig - "Mijn beste rechterhand", aldus Martien Oerlemans. Hij noemt nog een paar namen van men sen die van grote betekenis zijn geweest voor Moergestel-Nieuws. Onder anderen Louis van den Meijdenberg die vanaf de allereerste krant de foto’s leverde. Eddy Hurkmans haalde jaren lang advertenties op. Harry van Boxtel en Jacques Stoucken hebben veel geschreven. Martiens dochter Maudy typte jarenlang alle teksten uit die binnenkwamen en in de krant moesten. Dit alles met de aantekening dat er veel meer mensen betrokken waren, maar dat het nu eenmaal onmogelijk is iedereen te noemen. Martien Oerlemans toont de proef van de voorpagina waarmee zijn eigen Moergestel-Nieuws vorige week het einde van een zelfstandige dorpskrant voor Moergestel aankondigde.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 5