QuiSpel Het Mariakapelletje aan de Oisterwijkseweg io,- €8,50 Ook hebben we overheerlijke erwtensoep met roggebrood en katenspek 5,50 Bij afhaal Wie voorbij het Mariakapelletje komt er of binnen gaat, wordt vaak getroffen door een zee van flonkerende waxinelichtjes en dat is voorwaar niet om het interieur op temperatuur te brengen. Het is weer herfst en de temperaturen dalen weer... Het is weer tijd voor de heerlijke winterse kost! Daarom hebben wij voor u weer heerlijke huisgemaakte stamppotten uit grootmoeders tijd: Boerenkoolstamp met jus en rookworst Hutspot met spek en jus Zuurkoolstamp met spekstukjes en rookworst Rodekoolstamp met heerlijke hachee Andijviestamp met een gehaktbal uit de jus Spruitenstamp met jus en verse worst 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 19 OKTOBER 2016 PAGINA 4 Rootven 43, Moergestel, Tel. (013) 889 2806 Tijdens de Openluchtmis in 2014 was de familie Schade in grote getale aanwezig. Belangrijk, omdat vader CABAM. Schade in 1939 de oprich ter was van de Mariakapel, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van de Vrede. Nog niet zolang geleden werd ik aangesproken door Tonnie van Elderen, die verantwoordelijk is voor de beheerstaken van het kapelletje en zich daarbij op een prachtige manier invulling geeft van zijn impliciet opdracht. Hij vertelde mij in het kort, dat de altaarsteen, die in het kapelletje staat, voorheen deel uitmaakte van de kapel van De Hondsberg. Voldoende reden om me nader te oriënteren en iedereen van de achterliggende historie ervan deelgenoot te maken. De altaarsteen, waarop in het Mariakapelletje naast het Mariabeeld, de kandelaars en talrijke bloemen bij binnenkomst de aandacht vraagt, komt inderdaad van De Hondsberg. Toen daar de kapel gesloopt werd - de toog of wel de entree ervan is bewaard gebleven en staat nog op dezelf de piekwaar de vroegere ingang was en is opge nomen in het tuinplan van de Hondsberg - kon voor de altaarsteen in het Mariakapelletje in Moergestel een goede bestemming gevonden worden. Bij navraag bij de Heer Frits van Dooren, die van 1970-2003 facilitair manager was van De Hondsberg en daarin ondersteund door Piet van Velzen, oud-tuinman en oud-koster van De Hondsberg werd relevante informatie verkregen. De oorsprong van de altaarsteen voert in feite terug naar het Sint Liobaklooster in Egmond. Het klooster is een monastieke gemeenschap in de orde van de Benedictijnen. In 1935 heeft Hildegard Michaelis het klooster gesticht en in 1952 - na de verkregen kerkelijke goedkeuring - kreeg de gemeenschap de officiële naam "Con gregatie van de Sorores Benedictinae Sanctae Liobac Egmundensis”. Hildegard Michaelis (1900-1982) had een oplei ding gevolgd op de kunstschool Larchenfeld in Hamburg. Na haar specialisatie vertrok ze naar Nederland en tonem nam het idee om een kloos tergemeenschap op te richten steeds vastere vormen aan. Het eerste klooster in Egmond-Bin- Het Quispelteam bedankt iedereen, die heeft meegeholpen aan het slagen van Quispel 2016. Dit geldt natuurlijk ook voor al die enthousiaste deelnemers en hun ondersteuners. Wij zijn Moergestel Nieuws veel dank verschuldigd voor haar onbaatzuchtige medewerking aan de promotie van de vierde editie van onze eigen Gèsselse quiz. Carol Schade jr. met zoon en kleinkind. religieuze benodigdheden. In 1962 gaf de voorzitter van de Sint Jozefstichting uit Den Bosch opdracht aan de Zusters van de Sint Lioba communiteit om een kapel in te richten op De Hondsberg in Oisterwijk. En deze te voor zien van religieuze kunst. De kapel was een ont werp van Ir. Kramer uit Rotterdam. Het natuurstenen altaar, dat nu in het Mariakapel letje aan de Oisterwijkseweg in Moergestel staat, was van het ontwerp van zuster Hildegard. Samen met twee medezusters, zr. Agnes en zr. Lioba, werd uit zeer hard kalksteen uit Beieren het altaar in het Liobaklooster met de hand gebeiteld. Samen met zuster Romana kreeg het viertal vol ledige vrijheid en de financiële middelen om een prachtige kapel te verwezenlijken. An de rech terzijde is is een voorstelling van "Abraham, die zijn zoon Isaac’’ offert en aan de linkerzijde is De "Goede Herder" afgebeeld. Oorspronkelijk was het deurtje van het tabernakel bekleed met kleurrijk emaillie dat niet langer aanwezig is en een deurtje van het tabernakel laat zien van ko per. De kapel van De Hondsberg werd een multifunc tionele ruimte en rond 1983 werd het altaar geschonken aan het Mariakapelletje aan de Ois terwijkseweg in Moergestel. Van de kapel op De Hondsberg resteert nu nog de entree, die opge nomen is in het tuinplaan. Het Mariakapelletje heeft de laatste tijd een flinke metamorfose ondergaan. De Stichting Vrienden van St.-Jan is sinds januari 2015 eigenaar gewor den van de Mariakapel. Om de degenen, die met nen kreeg navolging in 1957 met een klooster in Orselina, Zwitserland en met een studiehuis in Ottrott-Strassbourg in 1963. Daar bekwaam den enige zusters zich in theologie, kerkelijk recht en journalistiek. In 1966 stichtte Moeder Hildegard haar laatste klooster in Aix en Provence, waar ook een kleine broedergemeenschap ont stond. De grote verdienste van deze vrouw is, dat zijn verborgen talenten wist te stimuleren en verder te ontwikkelen, waardoor er steeds meer zusters in de kloosters kwamen, die zich voornamelijk bezighielden met het maken van de plaquette vermeldt onder het jaartal 1940 de gesneuvelde Nederlandse militairen. Destijds is verzuimd daar een naam aan toe te voegen, reden, waarom de Stichting Vrienden van Sintjan deze omissie een passende invulling heeft gegeven. Het betreft Antonius Johannes (Toon) van der Wensch, op 2 oktober 1906 in Herpt geboren en op 11 mei 1940 aan de Oirschotseweg in Moer gestel, nabij het voormalig café "De Vier Winden" dodelijk getroffen werd door mitrailleurkogels van laag overvliegende Duitse toestellen. Toon van der Wensch was getrouwd en vader van vier kinderen, respectievelijk 5, 4 en 2 jaar en de jongste slechts 5 maanden oud. Op 14 augustus 1940 bij de uitvaart van Toon van der Wensch schrijft "De Echo van het Zuiden” het volgende. "Waalwijk brengt z'n laatste en grootsche hulde aan twee oorlogsslachtsoffers. Dinsdag en woensdag zijn we getuige geweest van de posthume hulde, die de ingezetenen van Waalwijk brachten aan twee medeburgers, die hun leven lieten, de een ten gevolge der oorlogs gruwelen, de andere op het slagveld zelve. Woens dagochtend ten 09.30 uur had in de Parochiekerk van St. Clemens de plechtige teraardebestelling plaats van den voor het vaderland gevallen Waal wijken, den heer A.J. van der Wensch, die op 11 mei 1940 in Oisterwijk sneuvelde en aldaar voor- loopig begraven werd. Door de goede zorgen van het daartoe samengestelde comité, waarvan het dagelijksch bestuur der gemeente bestond uit de Weleerw. Heer Kapelaan Mutsaers en de heeren G. Veltman en W. van der Mee, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester, en met de volledige medewerking van den burgemeestervan Oisterwijk en tal van ingezetenen, die op diverse wijzen hun instemming betuigden, werd hedenmorgen het stoffelijk overschot per lijkauto van Oisterwijk naar zijn woning aan 't Hoog einde vervoerd. Inmiddels had zich daar een heele stoet opgesteld van hen die mede den gevallene de laatste eer kwamen bewijzen. Voorafgegaan dooreen aantal verkeerde bedoelingen de kapel willen bezoeken en eventuele vernielzucht voor zover mogelijk een halt toe te roepen is er cameratoezicht ge plaatst. De firma Kerkhof uit Moergestel heeft het gebedshuisje zowel binnen als buiten een fikse opknapbeurt gegeven en het gebed heeft een eigentijdse oproep van troost en bemoediging willen meegeven aan de talloze bezoekers, die dagelijks "de kapel even aandoen". Degenen, die met de auto komen, kunnen hun voertuig op een daartoe bestemde parkeerplaats kwijt. Wie in het kapelletje rondkijkt, ontwaart daar diverse borden en een grote bonzen plaquette, waarop diverse namen voorkomen, herinnerend aan de oorlogstijd. Voor wat die laatste bronzen plaquette is er door de Stichting Vrienden van Sint Jan gedacht aan een aanpassing. kransen, o.m. van de burgerij, de oud-militairen uitv.m. Baardwijken Waalwijken den heer André van Dongen, schreed daarna de lange rij ker kwaarts. De lijkkoets werd gevolgd door 't dage lijksch bestuur der gemeente, deputaties van tal van vereenigingen o.m. WaalwijksBelang, deRK Werkliedenver. Baardwijk, deRK Werkliedenver. Waalwijk, metalsonderafd. De bouwvakarbeiders, de handboogschutterij "Eendracht maakt macht", de Harmonie St. Jan, de VV. Juliana, hetAmbrosius- gilde, de Gymnastiekvereniging "Kunsten Kracht", het Roode Kruis, het Patronaat en verder een zeer groot aantal oud-gemobiliseerden, die daarna voor in de kerk een eerehaag vormden. Bij de kerk werd het stoffelijk overschot overge nomen door oudstrijders en gedekt met de natio nale driekleur binnen gedragen. Het mooie kerk gebouw was geheel gevuld en in bewogen stilte volgden de aanwezigen de plechtige H. Mis, opge dragen door de ZeerEerw. Heer Pastoor van Erp, daarbij geassisteerd door de Weleerw. Heren kape laan Mutsaers en pater Verhoeven. Het zangkoor voerde de tweestemmige Requiem-Mis van Haller uit. Na deze indrukwekkende plechtigheden begaf de droeve stoet zich naar het kerkhof, waar den gevallene een laatste rustplaats zou worden bereid. Hier werd aan de geopende groeve het woord gevoerd door den Edelachtb. Heer burgemeester Moonen. Deze sprak als volgt: Wij staan hier geschaard om de geopende groeve die weldra het stoffelijk overschot zal omsluiten en tot den jong- sten dag omsloten zal houden van een man, die zijn leven heeft gegeven bij de verdediging van zijn vaderland. AntoniusJohannes van der Wensch werd doodelijk getroffen dooreen mitrailleurkogel, afgevuurd uiteen vijandelijkvliegtuig, toen de 2e Mitrailleur-Compagnie, waarbij hij was ingedeeld, zich moest verplaatsen naar een nieuwe opstelling. Hij is bij de vervulling van den soldatenplicht gevallen op het veld van eer. Een soldaat, en hier mede omvat ik allen van laag tot hoog, die den soldatenrok dragen, moet gehoorzamen aan de hem gegeven bevelen, ook al zou hij daarvoor het hoogste offer, het offer van zijn leven moeten bren gen. Dat is soldatenplicht. De soldatenplicht is een eereplicht, maar ook een harde plicht. Hoevelen onzer zouden vrijwillig de plichtsbetrachting zoo ver doorvoeren, dat daarvan een ernstige bedrei ging van het eigen leven het gevolg zou zijn? Het rustig uitvoeren van militaire bevelen onder de moeilijkste omstandigheden is ongetwijfeld een daad van grooten moed, welke onzen eerbied en bewondering afdwingt. Antonius Johannes van der Wensch heeft zijn soldatenplicht gedaan; hij heeft het offer van zijn leven voor het vaderland gebracht; hij heeft zijn militaire roeping vervuld. Hij zal in onze herinnering blijven voortleven als een goed soldaat, als een trouw echtgenoot en een zorgzaam vader. Het zal een troost zijn voor zijn vrouw en ook voor zijn kinderen, als deze later den vollen omvang zullen beseffen van de omstan digheden waaronder hun vader zijn leven heeft gegeven, te weten dat ook zijn dood voor ons geliefd vaderland niet vergeefs zal zijn geweest. Hij ruste in vrede. Diep getroffen met een laatsten groet voor hem die zijn leven op het slagveld liet, verlieten daarna allen den doodenakker, waar een passend monu ment later zal getuigen van de zorg en het mede leven die de Waalwijksche burgerij overhad voor hem die stierf voor zijn vaderland. Voor zijn vrouw en kindertjes zal deze mooie begrafenis, deze groote deelneming een troost en steun zij, nu en in de toekomst." Bronnen: Kapel De Hondsberg door Theo van Dooren met Piet van Velzen en Nico van Velzen Lioba Kloostergemeenschap Egmond Gesprek en email met Theo van Dooren facilitair manager van De Hondsberg Historicus dr. Ad van den Oord heeft een lijvig artikel geschreven over Toon van der Wensch, "de vergeten soldaat” in het Vlug schrift van heemkundekring "De Kleine Meijerij" Het boek van jack Didden en Maarten Swarts, "Provinciestad in oorlogstijd"(Drunen, 1991, pag. 33, wordt aandacht besteed aan soldaat AJ. van der Wensch, die uiteindelijk op het Eereveld "Grebbeberg" in Rhenen zijn laatste rustplaats vond. Noud Smits Daarnaast een speciaal woord van dank voor onze sponsoren: Den Boogaard Cultureel Centrum Basisschool De Vonder Samen sterk in leren Bas Smits Trouw- en evenementenfotografie Van Dijk Verhuur partytenten, enz. MTV Radio -TV - Internet Van der Zanden Grondwerken en milieu Martine's Administratiekantoor Café 't Centrum Moergestel Popa Lichtmasten Ruud Donkers Autoschade Van Erve Installatiebedrijf Pixelbits Websites - grafisch ontwerp Expert Tilburg B J. van Gestel Handels- en verhuurmaatschappij Moorman Automobielbedrijf Seiso Facilitair bedrijf Dirk Kemps Verhuur licht/geluid/interieurbouw Het Draaiboompje Partyboerderij Quispelteam; Anita, Bas, Carlo, Claudia, Hans, Inge, Jack, Jos, Mariëlle, Marit, Sjak. Een voorlopige aanpassing betreft het aanbren gen van een kleine plaquette onder de grote bronzen plaat, waarop de namen vermeld staan onder meer de Nederlandse soldaten die in de meidagen het leven lieten. De linker kolom op Het mag als bekend verondersteld zijn, dat Maria binnen de katholieke kerk een belangrijke plaats inneemt. Er zijn in de loop van het jaar talrijke liturgische feesten, die daarmee de verering en belangrijkheid van haar nog eens onderstrepen. Vooral de maand mei is liturgisch toegewijd aan Maria en de maand oktober wordt de rozen- kransmaand genoemd en is daarmee een belang rijk gegeven in de Mariaverering. Wie zou denken dat de "aanloop” zich beperkt tot mei en oktober, vergist zich enorm. Dagelijks flakkeren de talloze waxinelichtjes en geven duidelijk aan, dat menig een het kapelletje aandoet om er troost en bemoe diging te vinden. Nu het kapelletje aan de Oister wijkseweg zowel van binnen als van buiten een facelift heeft gekregen, is het vanzelfsprekend om bij wat zaken, die in het kielzog van de op knapbeurt om nadere opheldering vragen, nader onder de loep te nemen. 3

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 4