'l VAN OERS ‘Ons Bé’, Moergestelse Beatrix genoemd naar prinses Beatrix 0045 0°^ Qgnngg Reuzen op de thee bij Park Stanislaus V OKTOBER noo-'ï’ü Kom kijken naar onze deelnemende woningen: - De Stappert 47 - De Lage Braken 3 013-536 80 55 info@vanoersmakelaardii.nl ‘Ons Bé’ werd ze binnen het gezin genoemd en dat was wel een heel erg volkse vertaling van de voorname voor naam Beatrix. Omdat Beatrix Jansen drie dagen na prinses Beatrix werd geboren werd ze naar haar genoemd. De gemeente Moergestel schonk haar ouders een complete babyuitzet plus een ledikantje. “Ons pa en ons moeder waren daar heel erg blij mee”, aldus Beatrix Schapendonk-Jansen. Het twee eerste exemplaren van het Moergestels Straatnamenboek waren voor burgemeester Hans Janssen en Beatrix Schapendonk- Jansen. MAKELAARDIJ V.l.n.r.: Eddie en Corrie Hurkmans en initiatiefnemer Jan Jonkers. Deze uitnodiging was een initiatief van de directie van het park in samenwerking met het Moergestelse Reuzenbestuurslid Jan Jon kers. Om half drie verzamelden de reuzen zich bij het park om daarna in een gezamenlijke op tocht naar binnen te gaan alwaar de bewoners al vol spanning zaten te wachten. ook voor iedere inwoner van Moergestel dage lijks te bezichtigen. Dus als u eens tijd over hebt, loop dan even bij Stanislaus binnen en bewonder de relikwieën van de vier reuzen van Oisterwijk. De reuzen blijven deze week nog logeren bij Park Stanislaus, daarna gaan ze op 2 oktober uit logeren bij Zorgcentrum “de Vloet” in Oisterwijk, waar ze vanaf die datum ook een week lang te bewonderen zijn. Na een gezellige bijeenkomst met veel (al dan niet) sterke verhalen, werd de middag afge sloten met een dansje van onze reuzen onder de klanken van de vaste “huisband” van de reuzen FCNOTT. Wij danken de directie van Park Stanislaus voor de genoten gastvrijheid en ook Ed en Corrie Hurkmans voor hun medewerking aan deze geslaagde middag. Na gezellig een kopje thee of koffie (met iets lekkers erbij) gedronken te hebben werden Ed en Corrie Hurkmans naar voren geroepen om samen een vitrinekast te onthullen waarin allerlei trofeeën tentoongesteld worden die de reuzen op hun voormalige reizen verzameld hebben. Op initiatief van Jan Jonkers zal deze vitrine kast een blijvend voorwerp zijn in een van de gangen van Park Stanislaus. Deze kast is dus Eerste exemplaar Moergestels Straatnamenboek voor burgemeester en Beatrix Schapendonk-Jansen Het opmerkelijke verhaal van haar voornaam kwam bovendrijven naar aanleiding van het Moergestels Straatnamenboekje dat de Stich ting WieKentKunst dat vrijdagavond 23 sep tember werd gepresenteerd. Het eerst exem plaar werd in ontvangst genomen door bur gemeester Hans Janssen en Beatrix Schapen donk-Jansen. In het Moergestels straatnamen boek wordt uiteraard aandacht besteed aan de Beatrixstraat en het verhaal van Beatix Jansen. Van vrijwel alle straatnamen worden niet alleen de herkomst verteld, maar ook bijzondere din gen zodat dit straatnamenboekje óók een naslagwerk is van curiositeiten uit de Moer gestelse geschiedenis. Bovendien staan er apar te verhalen in over de geschiedenis van de Moergestelse straten en wegen en van de straat- naamgeving. Het Moergestels Straatnaamboek is samengesteld door Paul Spapens en Ad Wolfs Adr.Zn. Het kost slechts 7,50 euro en het is te koop bij Novy. De geboorte van prinses Beatrix, het eerste kindje van prinses Juliana en prins Bernhard, veroorzaakte veel vreugde in Nederland. Niet voor niets betekent de naam Beatrix ‘zij die gelukkig maakt’. Overal in Nederland namen gemeenten initiatieven richting de bevolking. Het eerstgeboren meisje na Beatrix of hun ouders kregen presentjes. Vaak was dat een spaarbankboekje met daarop een bedrag van 10 gulden. De gemeente Moergestel stelde een complete babyuitzet en ene ledikantje ter beschikking. ‘Jansen met één s’ De gelukkige ouders - het kindje wist nog van niks - in Moergestel waren Goris Jansen en Maria van Wanrooy uit D’n Bokkenhoek. “Jansen met één ‘s’”, haast Beatrix Schapen donk-Jansen te zeggen, dit ter onderscheid van de in Moergestel veel voorkomende fami lienaam Janssen met dubbel ‘s’. Goris (een typisch Gèèselse voornaam) Jansen werkte op de steenoven in Udenhout. Als gevolg van dit zware werk was hij vroeg versleten; hij is maar 60 jaar geworden. Het gezin Jansen telde acht kinderen. Beatrix was nummer vijf. Zag prinses Beatrix op 31 januari 1938 het levenslicht, Beatrix Jansen werd op 3 februari van dat jaar geboren. Haar geboorte werd door vader Jansen naar haar vier oudere broertjes boven haar niet aange- kondigd met sterke verhalen als gebracht door In een zonovergoten Park Stanislaus waren afgelopen zondag 25 september de vier reuzen van Stichting Reuzengilde Oisterwijk uitgenodigd op de thee bij de bewoners. Beatrix Schapendonk Jansen is genoemd naar prinses Beatrix. Foto: Paul Spapens de ooievaar of gevonden tussen de ‘róoj kool’, maar met de opmerking: “Kom ’s kèèke wè we naa wir gevangen hebben.” Volgens Beatrix Schapendonk-Jansen was het de bedoeling van haar ouders om het meisje Clasina te noemen, naar de opoe van moe derskant. Deze Bikse stond daar geweldig op te kijken. In die tijd werd daar toch veel meer waarde aan gehecht. Tot haar ontsteltenis en boosheid - die later weer wegtrok - zag Clasina haar naam pas vermeld als vierde in het rijtje Beatrix, Juliana Bernarda, Clasina. Het was burgemeester Bardoel (zijn straatnaam staat uiteraard ook in het Moergestels Straatnaam- boekje die aan de ouders voorstelde het meisje naar de nieuwgeboren prinses te noemen. Bea trix Jansen was in Moergestel het eerste meisje dat na de spruit van Juliana en Bernhard werd geboren. De groeten van prinselijk paar Op 14 februari 1938,11 dagen na haar geboorte, kregen Goris Jansen en Maria van Wanrooy een schrijven van burgemeester Bardoel. Bij dit schrijven waren de felicitaties van het ko ninklijk huis gevoegd. Beatrix Schapendonk- Jansen bewaart de vergeelde brieven als een kleinood. ‘In opdracht van hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bemhard’, aldus de particulier secretaris op 8 februari 1938, ‘heb ik de eer den Heer Burgemeester van Moer gestel hunnen dank over te brengen voor de vrien delijke kennisgeving van de geboorte van het dochtertje van het echtpaar C.G. Jansen-van Wanrooy, genaamd Beatrix, Juliana, Bernarda Clasina, waarvan hunne Koninklijke Hoog heden met belangstelling hebben kennis genomen. Beleefd verzoek ik U Hoogstderzelven geluk- wenschen aan de ouders van dit kindje te willen overbrengen. Aanwezig bij kroning Beatrix Voor het Moergestelse Beatrix je was de kous daarmee nog niet af. Als haar moeder met haar dochtertje in de kinderwagen door Moergestel liep wilde menigeen ‘ons Beatrixje’ zien. Bin nen het gezin werd het opgroeiend meisje al snel Bea of‘ons Bé’ genoemd, niks geen deftig gedoe dus daar aan de Bokkenhoek. Beatrix Jansen huwde in 1963 en ze woonde lange tijd met haar gezin in Riel. Toen prinses Beatrix op 30 april 1980 tot koningin werd gekroond werden uit alle gemeenten de plaatselijke Beatrixjes als Beatrix Schapendonk-Jansen naar de kroningsplechtigheden in Amsterdam uitgenodigd. Wat de Moerges telse Beatrix daarvan vooral is bijgebleven zijn de rellen. “Ze gooiden met trottoirtegels, ze gooiden met alles. Ik heb alles van dichtbij meegemaakt”, herinnert ze zich. “Het was heel spannend, alles bij elkaar een bijzondere ervaring.” Beatrix Schapendonk-Jansen komt nog geregeld in Moer gestel voor familiebezoek. “De mensen reageren nog steeds op mij. Ze zeggen: ‘Dè waarde gij toch die ze Beatrix hebben genoemd.’” PAGINA 4 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 28 SEPTEMBER 2016 ALLROUND MAKELAARDIJ ER Voor de deelnemende woningen kijk op onze website www.allroundmakelaardij.nl en klik op ’’open huis”

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 4