Jan van Eijck en zijn martelwerk tuigen in Medisch Centrum WIEKENTKUNST 'PE GESCHIEPENIS VAN MOERGESTEL ‘Bè de mister in de klas’, expositie over de geschiedenis van het onderwijs Puzzeltocht voor kinderen met hun ouders en opa's en oma’s Kinderen een stukje over de geschiedenis van Moergestel bijbrengen. En dat op een manier die kinderen aanspreekt en plezier bezorgt. Dat is de doelstelling van een spe ciaal voor kinderen ontwikkelde puzzeltocht. WieKentKunst hecht grote waarde aan het betrekken van kinderen bij het evenement over de geschiedenis van het dorp. Omdat zij de toekomst van Moergestel zijn is het goed en belangrijk dat ze iets van de geschiedenis kennen. Verleden, heden en toekomst vormen samen immers een drie- eenheid. OMehent KUNST Parochiekerk: een religieus museum kan niet tippen aan de kunstwerken Arts en heemkundige vertelt over artsenij vroeger ~cxxS>Sf()oergestel <p°°~ Veel bijzondere objecten te zien in basisschool De Vonder Pastoor Ad Verest geeft rondleidingen Aan de hand van oude foto’s kijken naar de huidige situatie tyViekenf mooi wat kan paultje toch MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2016 PAGINA 8 I van oude foto's naar de huidige situatie. Het is een aanrader om van deze mogelijk heid gebruik te maken omdat veel mensen niet meer naar de kerk gaan en derhalve niet weten wat voor moois er allemaal in dit Godshuis staat. Een tentoonstelling die in dezelfde geest het bezoeken waard is gaat over een zestal pastoros die veel voor Moergestel hebben betekend. In de tijd van Bijzonder aan deze verzameling is de breedte, waar de meeste andere verzamelaars zich toeleggen op heel specifieke dingen zoals bij voorbeeld inktflessen, telramen of schoolpla ten. Hun klooster is gesloopt voor het Medisch Centrum Moergestel. Zijn voordracht heeft Jan van Eijck als titel 'Uit de oude dokterstas' meegegeven. Wat zijn optredens altijd extra aantrekkelijk maakt is dat vanuit het Hilvarenbeekse museum altijd een aantal artsenij spullen meebrengt die hij zelf'martelwerktuigen’ noemt. Het publiek laat hij griezelen met zijn smeuïge verhalen. Los van zijn algemene verhaal gaat hij voor zover mogelijk ook in op de Moergestelse situatie, zoals Theo van Delft die zich als eer ste huisarts in Moergestel vestigde. Hij had een woon- en praktijkruimte in het Broothuys. ‘In het begin liep het helemaal niet zo goed', vertelde Van Delft toen hij een keer herinneringen ophaalde aan vroeger. ‘Pas toen ik in april 1941 trouwde kwamen er meer patiënten. In een getrouwde arts had men kennelijk mee vertrouwen', zei hij over zijn begintijd in Moergestel. Jan van Eijck ver telt ook over de Hilvarenbeekse dorpsdokter Piet de Lang. In de periode 1858-1871 deed hij in Moergestel zestien bevallingen. Jan van Eijck: "Da’s alvast een goed begin van het ver haal dat ik in Moergestel kom vertellen." Voor de gelegenheid worden mooie voorwer pen uit de kluis gehaald en tentoongesteld. Enkele oude gewaden worden getoond. Specifiek voor Moergestel is de aandacht die wordt geschonken aan Ermelindis. Deze hei lige wordt sinds de Middeleeuwen in Moergestel vereerd. Moergestel heeft een relikwie van deze Vlaamse heilige. Het reli kwie wordt getoond samen met het certifi caat van echtheid. Telramen en inktflessen Bij toeval begon hij begin jaren '80 met het verzamelen van schoolspullen. Zijn eerste object was - uiteraard - een leesplankje, het befaamde ‘Aap-Noot-Mies’, al snel gevolgd door het in Moergestel en alle andere katho lieke plaatsen gebruikte ‘Aap-Roos-Zeef- Muur’ van de Fraters van Tilburg. Nu bestaat de collectie uit vele honderden voorwerpen. het Rijke Roomsche Leven waren pastoors niet alleen zielenherders, ze zetten zich ook sterk in voor het maatschappelijk welzijn. Het bekendste voorbeeld is nog steeds pas toor van den Boogaard en het door hem geï nitieerde cultureel centrum. Voor iedere deelnemer is er een lekker snoepje 'van voeger'. De winnaar ontvangt de bekende ‘100 Moergesteltas’. Een tip: als je aan de puzzeltocht dit weekeinde niet mee kunt doen, haal dan toch een boekje want de puzzeltocht kan altijd gelopen worden. Dat is dan natuurlijk wel zonder het wedstrijdele ment. pechvogel een draai om zijn oren. Deze pechvogels en veel andere interessante schoolspullen worden tentoongesteld in basisschool De Vonder aan de Kloosterlaan 32 in Moergestel. De titel van de expositie: ‘Bè de mister in de klas'. WieKentKunst organi seert deze tentoonstelling omdat onderwijs in de geschiedenis van het dorp onnoemelijk belangrijk was en is. In de St.-Jans Onthoofdingkerk van Moergestel staan zoveel kunstwerken dat je zou kunnen spreken van een 'religieus museum’. Dit natuurlijk met de kanttekening dat de kerk nog volop in gebruik is en daarom geen echt museum is, maar het gaat er dan ook om om aan te geven dat de Moergestelse parochiekerk veel religieuze kunst bezit. Alle kunstwerken zijn tijdens WieKentKunst voorzien van een toelichting. Bovendien heeft pastoor Ad Verest op enige tijdstippen een rondleiding door de kerk en langs de kunst werken. Van hem mag worden verwacht dat hij er deskundig over kan vertellen. De kerk is tijdens WieKentKunst op zaterdag en zon dag geopend. De in 1945 in Biezenmortel geboren Jacques van Rijswijk was zijn hele werkzame leven 'mister' op basisscholen. Sinds 1974 heeft hij onafgebroken voor Oisterwijkse klassen gestaan van onder meer de St.-Jozefschool (nu de Krekul) en De Bunders. Hij maakte de gigantische veranderingen in het onderwijs mee. Toen hij begon stonden de kinderen bij aanvang van de schooldag braaf in de rij te wachten totdat ze naar binnen werden gebracht en hij eindigde met superassertieve ouders en kinderen die een leerkracht van repliek dienen als ze iets niet zint. Het groot ste plezier dat zijn beroep hem bracht was het 'directe contact met kinderen'. Juist door deze brede opzet kan in Moergestel met zijn verzameling een zeer gevarieerde expositie over de geschiedenis van het onder wijs op worden gezet. Twee aspecten vallen op en komen ook nadrukkelijk aan de orde tijdens de tentoonstelling. Bij gebrek aan fabrieken die ze maakten en geld om het te kopen knutselden onderwijzers vroeger zelf didactische spullen in elkaar. Op de expositie 'Bè de mister in de klas’ zijn daar aandoenlij ke, maar effectieve voorbeelden van te zien. Miniatuur-altaar Zeker zo interessant is dat het lagere school onderwijs vroeger was doordrenkt van het katholieke geloof. Dat werd zowel bewust in de lesmethoden ingebracht als normaal onderdeel van het dagelijks leven. De ten toonstelling laat daar veel voorbeelden van zien. Een prachtvoorwerp is een fiks model van een altaar en een ‘miskoffer’ waarin miniatuur-attributen zitten als kelken en monstransen. Het altaar is afkomstig van de St.-Jozefschool in Oisterwijk. Huisarts Theo van Delft met zijn gezin bij zijn woning aan de Oirschotseweg. Foto: Collectie Ad Wolfs Adr. Zn. 37 jaar was de tot huisarts opgeleide Jan van Eijck uit Goirle GGD-arts in Tilburg. En al 32 jaar is hij conservator van museum de Dorpsdokter in Hilvarenbeek. Behalve deze cv-achtergronden is Jan van Eijck een begenadigd verteller met een voorliefde voor tot de verbeelding sprekende en anekdotische details. Zondag 25 september komt hij in het kader van WieKentKunst vertellen over de praktijk van een Brabantse dorpsdokter in vroeger dagen. Jan van Eijck (1950) doet zijn verhaal in het Medisch Centrum Moergestel, 's Middags treedt hij twee keer op. In het Medisch Centrum Moergestel is hij in het gezelschap van de Zusters van Asten. Drie zusters die in het Moergestelse Antoniusklooster hebben gewoond en gewerkt halen samen met de bezoeker herinneringen op. In het centrum hangt een fiks aantal historische foto’s van de aanwezigheid van de zusters in Moergestel. Ze doen hun verhaal op historische grond. Voor deze puzzeltocht is een speciaal boekje ontwikkeld. Dit is gratis verkrijgbaar in de infostand in Den Boogaard. De puzzeltocht kan op zowel zaterdag als zondag worden gelopen. In het boekje staan foto’s van gebou wen vroeger en nu. Bij deze foto’s worden vragen gesteld over bijvoorbeeld de functie van een gebouw, wie er in woonde en derge lijke. De puzzeltocht bevat allerlei geinige opdrachten. De kinderen kijken aan de hand De Oisterwijkse verzamelaar Jacques van Rijswijk in de schoolbanken van zijn collectie schoolspullen. Foto: Paul Spapens In de zeer omvangrijke verzameling schoolspullen van de Oisterwijkse verzamelaar Jacques van Rijswijk zitten zelfs een paar pechvogels. Dat zijn met zaagsel gevulde pop pen in de vorm van een vogel. Als een kind vroeger in de schoolklas zat te klieren, gooi de de ‘mister’ een pechvogel naar hem. Hij moest de pop terugbrengen en dan kreeg de Op beide dagen is Jacques van Rijswijk aan wezig voor tekst en uitleg. 3

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 8