Y ^Ufiehent Bewoners Olivier schilderen voormalig Antoniusklooster en nieuw Olivier-huis WIEKENTKUNST 'PE GEGCHIEPENIG VAN MOERGESTEL Foto’s én bijbehorende voorwerpen vertellen het geschiedenisverhaal van Moergestel Laat een historische foto van jezelf maken in de bibliotheek -*^z%>oergestel Dorpsmaquette Ed Hurkmans ook op expositie De Verdieping Bezoekers MMC worden welkom geheten door schilderijen Expositie in de Verdieping ingericht met verzameling van Ad Wolfs Adr. Zn. fViekfiil Gegarandeerd een hit op Facebook ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2016 PAGINA 6 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Missiezusters en missionarissen zoals als broer en zus Helmer plachten exotische sou venirs mee naar huis te nemen. Vandaar dat je nog steeds bij familieleden voorwerpen uit verre oorden aan kunt treffen. Ad Wolfs Adr. Zn. bezit een collectie van deze voorwerpen. Deze worden bij de foto van het gezin Helmer tentoongesteld. "Een historische foto zegt veel, met voorwerpen erbij komen de achter gronden nog beter tot leven”, aldus de samen steller over de opzet van de expositie. door een Moergestelse boer gebruikt om meel mee te scheppen. Midden-Brabant stelt de foto’s gratis beschik baar. De foto’s worden gemaakt tussen 12.00 uur en 16.00 uur. Het greenscreen maakt deel uit van het DigiLab van de bibliotheek. Dit DigiLab laat zien hoezeer de bibliotheek met de tijd meegaat. Het gezin Helmer telde een aantal kinderen die een religieuze loopbaan kozen. Missiepater Louis verongelukte dodelijk in Moergestel. Zijn zus Maria kwam bij een bombardement in Indonesië om het leven. Foto: Collectie Ad Wolfs Adr. Zn. "Moergestel Een geheide publiekstrekker op de ten toonstelling in De Verdieping is de maquette van het oude centrum (rond de toren) van Moergestel. Dit prachtige werk stuk is gemaakt door Ed Hurkmans. Bij zoveel mogelijk huizen en panden die te zien zijn op de maquette worden foto's tentoongesteld. De bezoeker krijgt zo een goed beeld van het Moergestel van vroeger. De bezoekers van het Medisch Centrum Moergestel worden tijdens WieKentKunst op zondag 25 september welkom geheten door twee bijzondere schilderijen. Deze stellen het voormalige Antoniusklooster van de Zusters van Asten voor en het nieuwe Olivier-huis dat er voor in de plaats is gekomen. De twee schilderijen zijn gemaakt door de bewoners van Olivier. Met de twee schilderijen doen ze mee aan WieKentKunst ‘Geschiedenis van Moergestel’. De twee werken drukken heden en verleden op een buitengewoon mooie én betrokken manier uit. Het schilderij van het Olivier-huis laat precies dat gedeelte zien van het grote complex dat is gebouwd op de plaats van het klooster. Het Olivier-gedeelte staat aan de kant van de Reusel. De voorzijde is de gevel van het Medisch Centrum Moergestel. Olivier is een wooninitiatief waar zorg en wonen op maat wordt geboden aan twaalf mensen met een lichamelijke of een verstan- Bewoners van Olivier werken onder leiding van Carla Tacken aan de schilderijen. Foto: Tom Tacken Een andere reden is dat ze regelmatig work shops geeft aan de bewoners van Olivier. De twee schilderijen zijn in twee fases gemaakt. De basis is getekend door Teun op ’t Hoog. Hij is sterk in het maken van cartoonachtige tekeningen. Werk van hem siert bijvoorbeeld het Moergestels Kookboekje van WieKentKunst op. De tekeningen zijn door de bewoners van Olivier ingekleurd. WieKentKunst is blij met deze deelname van Olivier omdat de stichting er steeds naar streeft iedereen in Moergestel te betrekken bij de activiteiten. Verzamelaar Ad Wolfs Adr. Zn. mag zonder overdrijving dé verzamelaar van Moergestel worden genoemd. Zijn collectie is ongelooflijk uit breid. Ze bestaat uit twee hoofdmoten: foto’s en voorwerpen. Als hij vertelt over de geschiedenis van Moergestel kan hij zijn ver halen moeiteloos staven met de meest uit eenlopende voorwerpen. Zo is er het verhaal van de Duitse soldaat die met een welgemikt schot in de buurt van het kapelletje aan de weg naar Oisterwijk werd doodgeschoten. Zijn ‘moffenhelm' zit in zijn collectie. Intrigerend is het gat in deze helm. Dit is vol gens hem echter niet ontstaan door het schot maar is het er in geroest. De helm is jarenlang Ad Wolfs Adr. Zn. werd in 1948 geboren in het huis Oisterwijkseweg nummer 28. Dit huis werd in 1909 door zijn grootvader gebouwd. Het was toen het eerste huis aan de Oisterwijkseweg. De bomen bij het huis zijn toen geplant. Zoals toen gebruikelijk ging Ad Wolfs Adr. Zn. op veertienjarige leeftijd wer ken. In de avonduren schoolde hij zich tot elektricien. Frans van Velthoven was zijn eer ste werkgever. Voor dit bedrijf heeft hij onder andere tientallen televisiemasten geplaatst. Hij werkte vervolgens bij AvanG als algemeen onderhoudsmonteur en vervolgens als onder houdsmonteur bij Hydraudyne in Boxtel. Moergestel als passie De geschiedenis van Moergestel is altijd zijn passie geweest. Daar weet hij dan ook veel van af. Zijn kennis legde hij vast in meerdere boeken. Nu heeft hij zijn medewerking gege ven aan het Moergestels Straatnamenboek. Binnen zijn collectie heeft zich speciaal toege legd op het schoenenverleden van Moergestel. Een groot deel van deze collectie is te zien in het museum van Van Bommel. Zijn grootste zorg is dat zijn belangrijke col lectie voor Moergestel behouden blijft. Met dat doel heeft hij een stichting opgericht. "Moergestel, dat is écht mijn dorp. Het heeft me altijd geïnteresseerd wie de Moergestelse mensen waren en wat ze deden. Dat is de opzet van de tentoonstelling in de Verdieping." In de bibliotheek kan je op zondag 25 september een historische foto van jezelf laten maken. Dat kunstje flikken de bibliotheekmensen met behulp van een green screen. Dit is een knap staaltje moderne techniek. De werking komt op het volgende neer. Alles draait om een greenscreen. Op het greenscreen wordt een virtuele achtergrond gepro jecteerd. Dat kan van alles zijn. -Bezoekers kunnen zondag voor het green- screen plaatsnemen. Vervolgens wordt een foto gemaakt. Op de foto is het net alsof je werkelijk op de plaats bent die op het greens creen staat. Het is altijd een groot succes om zo'n foto via Facebook te delen. Bibliotheek delijke beperking. Sinds 2009 hebben ze alle maal een eigen appartement. Een van de bewoners is Tijn Tacken, zoon van de oor spronkelijk uit Moergestel afkomstige Carla en Tom Tacken-van Gisbergen. "Ik ben een van de ouders van dit ouderinitiatief en dan moet je ook initiatief tonen”, aldus Carla Tacken over waarom ze leiding heeft gegeven aan het ontstaan van de twee schilderijen. Ad Wolfs Adr. Zn. is bezig met het voorbereiden van de expositie in de Verdieping. Daarom liggen achter hem de ordners en mappen op de grond. Hij laat twee voorwerpen zien die worden geëx poseerd: de 'moffenhelm' en een kruikje dat door Jo Schepens is gemaakt van een granaathuls. Foto: Paul Spapens Een belangrijk onderdeel van WieKentKunst en de geschiedenis van Moergestel is de tentoonstelling in Galerie de Verdieping aan de Industrieweg. Deze expositie bestaat uit historische foto’s van Moergestel. Bij deze foto’s worden voorwerpen getoond die het verhaal van de foto’s ondersteunen. Zowel de foto’s als de voorwerpen komen uit de col lectie van Moergestelverzamelaar Ad Wolfs. Adr. Zn. Ad Wolfs Adr. Zn. geeft een voorbeeld van de opzet van de tentoonstelling. Er komt een foto te hangen van het gezin Helmer. Twee kinderen gingen naar het klooster. Maria Norberta Helmer kwam als missiezuster om het leven toen ze was geïnterneerd in een Jappenkamp. Haar broer Louis werkte lange tijd als missionaris op Nieuw Guinea. Op 1 februari 1947, toen hij op verlof was in Moergestel, raakte hij op de kruising Rootven- Tilburgseweg-Oisterwijk dodelijk gewond bij een aanrijding.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 6