Geschiedenis een avondlang als bron van entertainment In aula van Nieuwenhof: de geschiedenis van iconen Foto’s van bekende Moergestelnaren, poffers en mutsen, oude gereedschappen en 't wasvrouwtje lil Onthulling historisch bord Uitreiking van de vrijwilligersprijs Gratis mee te nemen: geschiedenisboeken Bekendmaking winnaar Grote Gèèselse Geschiedenis Quiz Foto’s van markante Moergestelnaren QViekent KUNST Openingsavond WieKentKunst in Den Boogaard Expositie ingericht door iconenspecialist zuster Delian Veel aansprekende activiteiten bij Stanislaus met muziek toe •iïTÏ' PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2016 WIEKENTKUNST 'PE GESCHIEDENIS VJUI MOERGESTEL Deze gegarandeerd zeer interessante bijdrage is een van de onderdelen van de openings avond van WieKentKunst 2016. Het thema van WieKentKunst is dit jaar 'de geschiedenis van Moergestel' en dit is dan ook het thema van de openingsvond. Deze wordt gehouden in Den Boogaard en is gratis toegankelijk. Het avondvullend programma begint om 19.30 uur. De presentatie is in handen van Martien Oerlemans. De rode draad in het programma is de geschiedenis van Moergestel als bron van traditie. Ze kan er bovendien op een aanste kelijke manier over vertellen. collectie en vertelt er deskundig over. Moergestelse vrouwen droegen vroeger een eigen type muts. Bij het optreden in binnen- en buitenland worden de drie reuzen altijd begeleid door het feestorkest FC NOTT uit Oisterwijk. Zondagmiddag om 15.00 uur komt dit gezelli ge gezelschap een 'nummerke' spelen. ^ij-TK/tergestel Op de openingsavond is een kraam ingericht met historische en heemkundige boeken, boekjes en pamfletten. Al deze drukwerken kunnen gratis worden meegenomen. Het mate riaal is geschonken door een verzamelaar van historische werken, met name over Brabant, maar ook over algemene onderwerpen als de Eerste Wereldoorlog. De verzamelaar verlaat wegens zijn leeftijd zijn grote woning en gaat kleiner wonen. Hij moet daarom afstand doen van veel van zijn boeken. Op het Ermelindishof naast de kerk staat een sterk uitvergrote vrijwilligersprijs. Moergestel telt veel vrijwilligers. Niet iedereen kan ooit de vrijwilligersprijs krijgen. Daarom is dit beeld een eerbetoon aan alle Moergestelse vrijwilligers. Foto: Paul Spapens. Een onderdeel van WieKentKunst 2016 is de Grote Gèèselse Geschiedenis Quiz. Deze stond een paar weken geleden in Moergestel Nieuws. De winnaar van de quiz krijgt een speciaal voor deze gelegen heid gemaakte trofee. De maakster is Ineke van de Loo (foto). Ze heeft er een zeer bijzonder kunstwerk van gemaakt. De in keramiek uitgevoerde trofee bestaat uit de Moergestelse kerktoren met daarbij allerlei symbo len die kenmerkend zijn voor het dorp. Deze variëren van de molen tot de Brabantse vlag. Het unieke kunst werk wordt tijdens de openingsavond uitgereikt aan de winnaar van de quiz. Foto: Paul Spapens. Het serieuzere werk tijdens de openings avond is niet alleen de gesproken column van Ad van den Oord, maar ook de lezing die Paul Spapens geeft over de geschiedenis van Moergestel. De Moergestelse schrijver komt met een sprankelend verhaal over de hoogte punten uit het verleden van het dorp. Zijn bij drage duurt een klein halfuur en wordt verle vendigd met veel foto’s. Tijdens de avond wordt de winnaar van de Grote Gèèselse Geschiedenis Quiz bekend gemaakt. Binnen maken we kennis met 't Wasvrouwtje. Zij presenteert een tentoonstelling met voor werpen die vroeger werden gebruikt bij het doen van de was. Wat haar optreden echt gei nig maakt is dat ze een paar keer een demon stratie geeft van ‘de was’. Een verzamelaars ter van antieke poffers en mutsen toont haar Een in de geschiedenis van Moergestel bekend en destijds beladen onderwerp was de herindeling bij Oisterwijk in 1997. De Oisterwijkse schrijver Ad van den Oord schreef aan de vooravond van de herindeling samen met Paul van Dun een geschiedenisboek over Moergestel onder de titel ‘Merk toch hoe sterk!’ In de tijd van de herindeling zat hij in de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Oisterwijk. De iconenexpositie in de aula van Nieuwenhof is bovenal een kennismaking met de geschiedenis van iconen. Iconen zijn zeer oud. De verering is in 787 door de gehele christelijke kerk geaccepteerd. Dat is net zo lang geleden als de komst van het christen dom naar Brabant. Een icoon is een afbeel ding van Christus, van Maria, de heiligen of de hoogfeesten. Behalve als kunstwerk zijn ze spiritueel verbonden met de Oosterse kerken. Bij het schilderen dient rekening te worden gehouden met bepaalde regels. Het is een werk waarvoor de zegen van God gevraagd wordt. Hij is niet alleen een goed schrijver, maar ook een begenadigd spreker. Ad van den Oord is een van de mensen die optreedt tijdens de openingsavond van WieKentKunst op 23 sep tember. Hij neemt deel met een gesproken column over de eeuwenoude relatie tussen Moergestel en Oisterwijk. entertainment. Er wordt zowel serieus, als met een knipoog naar de geschiedenis van Moergestel gekeken. Dit wordt dan weer gelardeerd met plezierige optredens van smartlappenkoor Agge mag weg bent en Kees van Dijk Zowel Kees van Dijk als meezing- koor Agge mar weg bent komen met liedjes die in de culturele traditie van Moergestel passen. En er is nog meer muziek en poëzie. Komende zondag om 12.00 uur wordt op het Ermelindishof (aan de zuidwestkant van de kerk) een historisch bord onthuld. De officië le handeling wordt verricht door pastoor Ad Verest en wethouder P. Smit. Op dit historisch bord staan informatie en historische foto's over de Kerkstraat. Het bord is het eerste in een serie van in totaal dertig. De borden met historische informatie komen te staan in Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. Het betreft hier een initiatief van WieKentKunst. Ze worden de komende maanden geplaatst. Bij dit project zijn meerdere partijen betrok ken: de heemkundekring, de Rabobank en Oisterwijk 800 SPOT. De borden zijn gemaakt in het bedrijf van Moergestelnaar Louis van den Meijdenberg. Letterlijk spraakmakend ('kénde die nog?’) zijn de 22 portretfoto’s van markante Moergestelnaren. Deze foto’s op groot for maat worden tentoongesteld in de foyer van Den Boogaard. Bij elke persoon wordt een korte toelichting gegeven. Dat vergemakke lijkt het ophalen van de herinneringen (‘dès lang geleeje dèk die gezien heb...’). Bekende Gèèselse mensen die je tegen kunt komen zijn onder anderen: Cis Coenen, Carol Schade, Harrieke Timmermans, Wies Dijker, Janus Jansen, Jan van Elderen, Janus Hofhuizen, Toon Klomp, D’n Bobo (foto) en vele ande ren Gedurende het hele weekeinde staan de drie reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom opgesteld in de aula van Stanislaus. De hoofdrol is natuurlijk wegge legd voor de Moergestelse reuzin Ermelindis. In de aula van Nieuwenhof, het klooster van de Zusters van Liefde, is een expositie inge richt over de geschiedenis van iconen. De tentoonstelling op zaterdag en zondag is opge zet door zuster Delian de Brouwer en haar leerlingen. Zuster Delian de Brouwer is zelf aanwezig voor het geven van toelichting en het beantwoorden van vragen. Zuster Delian de Brouwer is een van de Zusters van Liefde die nog in klooster Nieuwenhof wonen. Ze geniet landelijke bekendheid door haar iconenatelier en door de professionele manier waarop ze iconen schildert. Ze is zeer deskundig over deze oude manier van schilderen in de Russische Een vast onderdeel van de openingsavon den van de door WieKentKunst georgani seerde evenementen is de uitreiking van de Moergestelse vrijwilligersprijs. De win naar wordt komende vrijdagavond bekend gemaakt door burgemeester Hans Janssen. Hij reikt ook de vrijwilligersprijs uit. Deze bestaat uit een bedrag van 250 euro en een bronzen, door Kees Ketelaars gemaakt beeldje van reuzin Ermelindis. De Moergestelse vrijwilligersprijs wordt vrij dagavond voor de zestiende keer toege kend. Deze prijs is een initiatief van de Stichting WieKentKunst Het geschiedenisverhaal van Moergestel is vooral een verhaal over en van de Moergestelnaren zelf. Zij immers gaven het dorp vorm. Op de foto smid Timmermans in de Kerkstraat begin jaren '30. Foto: Collectie Ad Wolfs Adr. Zn. Omdat de Stichting WieKentKunst heel de gemeenschap bij alle activiteiten wil betrek ken doet Stanislaus ook dit keer weer mee met een wel zeer uitgebreid programma. Met dit onderdeel wil de stichting in de eerste plaats de oudere bewoners plezieren (zij komen minder makkelijk buiten), maar wat er zaterdag en zondag is te doen is voor iedereen interessant. Bij aankomst bij Stanislaus staat op het voor terrein een mobiele tentoonstelling van oude gereedschappen. De conservator van dit museum bezit veel kennis en kan mooi over het gebruik van de gereedschappen vertellen. Moergestelnaar Theo Roosen vult deze pre sentatie aan met oude motoren.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 5