Gezondheids vragen Kijk op JouwGGD.nl! Lezing over grote gezinnen “Gezin XXL” door Ad Rooms Ook rapper Mr. Polska van de partij op MPF Tilburg “Wij vragen met de Doggymarathon op een positieve manier aandacht voor het aanlijnen van je hond” Organisator Eddie Mensink: ‘Verandering van spijs doet eten’ natuur laat je leven. Boswachters doen mee! Boswachter Inge doet samen met ander bos wachters, zoals de bekende Frans Kapteijns en een aantal vrijwilligers van Natuurmonu menten zelf ook mee met de marathon. Inge van Dongen“We willen graag het goede voor beeld geven. En met de opbrengst van ons team kan Natuurmonumenten een omheinde hondenspeelveld aanleggen aan de rand van De Loonse en Drunense Duinen. Wie ons ini- Over Natuurmonumenten Natuurmonumenten is dé beweging van men jongeren waarderen JouwGGD In het afgelopen jaar stelden jongeren via de chatservice van JouwGGD.nl vooral vragen Het HelvoirThuis in Helvoirt, op 29 september 2016,20.00 uur. We vragen een eigen bijdrage van 2,00 per persoon aan niet leden. Leden hebben gratis toegang. Programma MPF Tilburg Wolter Kroes, Thomas Berge, René Schuur mans, Vinzzent, Roy Donders, Ancora, Henk Bernard, Django Wagner, Gebroeders Ko, Koos Alberts, Marianne Weber, Jannes, John de Bever, Ferry de Lits, Stad en Land, Jaman, Sieneke, Gino Graus, Frans Duijts, Jan Keizer Anny Schilder, Belinda Kinnaer, Lesley Williams, Alex, Peter Beense, Frank van Etten, Bonnie St. Claire, Jacques Herb, Mr.Polska, Edwin van Hoevelaak, Ferry Goorden, Yosee en Helemaal Hollands. Het festival vindt plaats aan het Laarveld West. Aanvang is om ongeveer 19.30 uur. Het terrein is geopend vanaf 18.30 uur. Het feest duurt tot 0.00 uur. toekomst? Hard werken! Dat is het credo van Mr. Polska. Hij staat daarmee symbool voor alle Oostblokkers in het Westen en nee, Mr. Polska schaamt zich niet voor zijn Poolse afkomst. Hij is juist trots, neemt zichzelf niet te serieus en beschouwt iedere dag als zijn verjaardag. Kortom, het leven is een feestje en met dat enthousiasme wordt zijn movement iedere dag groter. Over Vier Voeters Vier Voeters wordt gezien als de meest toon aangevende dierenwelzijnsorganisatie in Eu ropa. We streven naar een wereld waarin men sen dieren behandelen met respect, empathie en begrip. Vier Voeters is daarbij de sterke, wereldwijde en onafhankelijke stem voor die ren die onder directe invloed van mensen staan, zoals zwerfdieren, productiedieren, wilde dieren en huisdieren. tiatief een warm hart toedraagt, kan een donatie doen via onze teampagina!” sen met hart voor de natuur. We willen mensen, van jong tot oud, in het hart raken en de fas cinatie voor de natuur delen. We activeren mensen om buiten in de natuur iets geweldigs te beleven. Natuurmonumenten beschermt natuurgebieden, waardevolle landschappen en cultureel erfgoed. Overal in Nederland. Voor iedereen. Die natuur stellen we veilig tot in de eeuwigheid door natuur aan te kopen, te beheren en toegankelijk te maken voor iedereen. Dat doen we met steun van alle Nederlanders. Omdat we houden van natuur, Herken je dit? Eindeloos het internet afstruinen op zoek naar antwoord op jouw gezondheidsvraag. Of je zit met een probleem in je maag dat je liever anoniem bespreekt. JouwGGD.nl biedt jongeren van 12-23 jaar betrouwbare informatie over gezondheid, relaties, lichaam, seks, gevoel, alcohol, roken en drugs. Ook Over de Doggymarathon De Doggymarathon is een initiatief van Stich ting Vier Voeters en Natuurmonumenten. Het evenement vindt plaats op zondag 18 septem ber in de Oisterwijkse Bossen en Vennen. Deelnemers kunnen 4.2 of 8 kilometer wan delen of hardlopen met hun hond. Op het eve nemententerrein bij Streekpark Klein Oister- wijk is ook een hondenmassagesalon, een hon denbraderie en een behendigheidsparcours. De sportieve host van de Doggymarathon is presentatrice Martine Hauwert (RTL). Het evenement start om 12:00 uur en duurt tot een uur of 17:00. Deelnemen kost 9,50 euro per persoon (en 4,50 euro per hond). Inschrij ven kan via www.doggymarathon.nl. Natuurmonumenten wil mensen stimuleren hun hond aan de lijn te houden. “Veel bos wachters zijn gek op honden, maar we zien helaas te vaak ook het leed dat loslopende honden kunnen aanrichten in onze natuur gebieden,” vertelt Inge van Dongen, boswach ter bij Natuurmonumenten. “Wij willen hier via de marathon op een positieve manier aan dacht voor vragen én bewijzen dat het heel leuk kan zijn om met je hond aan de lijn te lopen.” over seksualiteit, lichamelijke ontwikkeling/ gewicht, gevoelens, relaties en mishandeling: onderwerpen die jongeren gemakkelijker ano niem bespreken dan in een face-to-face gesprek. Ook uit een klantonderzoek blijkt dat jongeren JouwGGD.nl waarderen en dat de website voorziet in de behoefte aan informatie over gezondheid. kun je op de website anoniem chatten en mailen met een jeugdarts of jeugdver- pleegkundige. Jeugdartsen en jeugdverpleegkundigen, afkom stig van alle aangesloten GGD’en, verzorgen elke werkdag de chatservice. Ook professionals van de GGD Hart voor Brabant doen mee. Chatten kan iedere werkdag tussen 15.00 en 17.00 uur en tussen 19.00 en 21.00 uur. Buiten deze tijden kun je mailen. Een jeugdarts of jeugdverpleegkundige beantwoordt jouw vraag binnen twee werkdagen. Waar nodig verwijzen ze je door naar andere organisaties. Krokobil Sindsdien volgen de successen elkaar in een sneltreinvaart op. Hij scoorde enorme hits met de singles Krokobil en Hausa Wausa en in 2013 deed Mr. Polska dit succes nog eens even dunnetjes over met zijn single Vlammen. Met meer dan honderd shows per jaar is hij inmiddels een graag geziene gast op de grotere Nederlandse festivals, in vrijwel alle disco theken in Nederland en aan de kusten van alle badplaatsen in Europa. Bovendien nam hij ook deel aan het populaire tv-programma Expeditie Robinson. In 2015 volgde zijn tweede album $NOLLER, waarop hij samenwerkte met onder andere Frans Duijts en Ronnie Flex. Inmiddels is Mr. Polska het vlaggenschip van het hiphoplabel Nouveau Riche Music. De Heemkundekring “De Kleine Meijerij” Berkel-Enschot, Biezenmortel, Esch, Haaren, Helvoirt, Heukelom, Moergestel, Oisterwijk, Üdenhout. TMF Awards Dominik Wlodzimierz Groot, oftewel rapper Mr. Polska, werd geboren als zoon van Poolse ouders. Toen hij 3 jaar oud was, scheidden zijn ouders en emigreerde hij met zijn moeder naar Nederland om daar een nieuw leven te beginnen. Zijn moeder trouwde met een Nederlandse man en zo kwam Mr. Polska aan zijn Nederlandse achternaam (‘Groot’). In 2010 rondde Mr. Polska zijn opleiding aan de Herman Brood Academie in Utrecht af. In datzelfde jaar stond hij in de finale van de Grote Prijs van Nederland. Hij won niet, maar ontving in 2010 wel een StateMagazine Rookie of the Year award. De klein grote man rijgt sinds zijn State Award de successen aaneen. Hij twitterde zichzelf naar het podium van de TMF Awards, hij scoorde de clubhit Vinger op de Klitter en bracht in maart 2012 zijn debuutalbum uit. TILBURG - “Een beetje een gekke vogel in deze vijver”, zo omschreef rapper Mr. Polska zichzelf eerder dit jaar toen hij moest optreden op het Mega Piraten Festijn in Heerhugowaard. Het was ergens wel begrijpelijk, maar het publiek maalde er niet om. Sterker nog, Mr. Polska zette de hele tent op de kop. Duizenden koppies stuiterden op en neer bij zijn rave-hiphop. Op de Mega Piraten Festijnen kan namelijk heel veel. En daarom is hij er op zaterdag 24 september in Tilburg ook gewoon weer bij. Na afloop van zijn MPF-debuut in Heerhugo waard moest de rapper er aan geloven. Ook hij moest van presentator Willie Oosterhuis meezingen met ‘In de blote kont’, het lijflied van het MPF “Ik schrok me kapot toen die presentator over ‘In de blote kont’ begon”, vertelde Mr. Polska na afloop. “Ik dacht: wil hij nou dat ik hier op het podium m’n broek naar beneden trek? Man, ik trok lijkbleek weg. Ik keek naar Ciro (zijn DJ, red.) en hij lachen. Zo van ‘red je er maar mee’. Maar gelukkig hoefde ik alleen maar mee te zingen.” Ja, hij is er eerlijk over, toen bij zijn boekingskantoor de vraag binnenkwam of hij op het MPF wilde optreden, moest hij even slikken. “We hebben er lang over gepraat. Past dat wel? Nog meer overlegd en we besloten de gok te wagen. En het pakte goed uit. Ik vond het hartstikke gezellig. Leuker dan ik dacht. Weet je, mijn muziek is mainstream geworden. Ze kennen het allemaal wel. En niemand luistert tegen woordig nog naar maar één soort muziek. Het publiek was enthousiast en ik zag lachende gezichten. Ik voelde me eigenlijk gelijk thuis.” “Elk MPF heeft zijn eigen karakter”, stelt Eddie Mensink, namens de organisatie van het MPF. “Vanuit Tilburg bereikten ons gelui den dat het leuk zou zijn als er ook een artiest zou staan die zich wat meer op de jeugd richt. Met Mr. Polska willen we het jongere deel van het publiek iets eigentijds bieden. Even een stukje hiphop/dance tussen de Nederlands talige muziek door. Verandering van spijs doet eten. Geen enkel probleem, kan allemaal!” Kaarten Fysieke kaarten (vanaf 22,50 euro) zijn in de voorverkoop te koop bij Blz. Boekhandel Buitelaar in Goirle, de Bruna’s in Oisterwijk en Dongen, Kantoorvakhandel Peter Swaanen in Hilvarenbeek, Kantoorboekhandel Nog maals in Üdenhout en alle vestigingen van Primera. Daarnaast zijn ze ook verkrijgbaar via www.megapiratenfestijn.nl en Paylogic.nl Op donderdag 29 september om 20.00 uur houdt heemkundekring De Kleine Meijerij in het HelvoirThuis in Helvoirt. De lezing geeft duidelijkheid over de geschiedenis van hele grote gezinnen. Waarom zijn ze ontstaan, wat zijn daarvoor de verklaringen, hoe groot was de invloed van de kerk daarop en welke andere oorzaken speelden een rol? Aan de orde komt verder hoe grote gezinnen leefden. Wat speelde zich af, hoe beleefden moeder, vader en de kinderen zelf hun eigen jeugd? Hoe ging dat aan tafel, welke afspraken waren er? Hoe reageerde de buitenwacht? Welke afspraken golden en hoe en waar sliepen ze allemaal? Wat kwam er op tafel. Hoe werd de zaak financieel gerund en wat ge beurde er met verjaardagen en op andere feestdagen? Hoe verliep de dagelijkse gang van zaken en was er voldoende kleding? Droegen de gezins leden eikaars schoenen? Hoe ging dat met baden en wassen? Hoe vermaakten ze zich en gingen ze wel eens op vakantie? De lezing geeft op al deze vragen wel een ant woord, al was het wel zo dat er op grote gezin nen geen sjabloon is te leggen. Overal werd er Check! Alle informatie op Jouw GGD.nl is gecheckt en gemaakt door (medische) professionals. Nieuwsgierig? Kijk dan op www.jouwggd.nl en stel online jouw vraag, veilig en anoniem! wel anders met bijvoorbeeld veel mensen aan tafel om gegaan, maar duidelijk is wel dat er heel creatief met problemen werd om gespron gen. De lezing geeft ten slotte een beeld van grote gezinnen nu? Bestaan ze nog dan? En het ant woord is: ja! En uiteraard komen ook het boek Gezin XXL en de geslaagde en drukbezochte tentoonstelling over het onderwerp in het Noordbrabants Museum in Den Bosch aan de orde. OISTERWIJK - Boswachters en vrijwilligers van Natuurmonumenten doen zondag 18 september samen met hun hond mee aan de Doggymarathon om op een positieve manier aandacht te vragen voor het aanlijnen van je hond. De Doggymarathon is een gezamenlijk initiatief van stichting Vier Voeters en Natuurmonumenten. De stichting haalt hiermee geld op om dierenleed tegen te gaan. Natuurmonumenten legt met haar deel van de opbrengst een omheinde hondenspeelveld aan, zodat honden ook niet aangelijnd veilig kunnen ravotten. 'MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2016 PAGINA 4

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 4