Vrijwilliger bij de Brandweer? Drie Zusters van Asten terug in Moergestel om bij te buurten Gerard Horvers Huis WaV/C VAN ALPHEN Oisterwijk Ontmoet de zusters in het Medisch Centrum Bijzondere ontmoeting in kader van WieKentKunst Geschiedenis Jacqueline Verspeek. verrichten. Dat kan niet iedereen. Jij wel? Uw GemeenteMieuws op www.oisterwijk.nl Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl Op zondagmiddag 25 september komt Zuster Mariëtte Versmissen nog een keer terug naar Moergestel. Ze komt in het gezelschap van de Zusters Angeline Hanegraaf (1936) en Jac queline Verspeek (1940). De drie nog immer zeer kordate vrouwen woonden allen heel wat jaren in het Moergestelse Antoniushuis. Jacqueline Verspeek bijvoorbeeld, geboren in Ommel bij Asten en in 1965 geprofest (het Zuster Mariëtte Versmissen woont tegen woordig met nog 31 religieuzen van haar con gregatie in het moederklooster van de Zusters Franciscanessen van de H. Antonius, kortweg de Zusters van Asten genoemd. Het klooster staat in Asten. Het bestaat uit een nieuw- bouwgedeelte en het oorspronkelijk deel, on dergebracht in een villa die eigendom was van de familie Bluysen. Uit deze tak van Bluyssen is bisschop Jan Bluyssen geboren. Van de in totaal 240 Zusters van Asten die deze kleine congregatie ooit telde zijn er nog 38 in leven. Drie ‘Moergestelse Zusters van Asten komen op zondag 25 september nog een keer in Moergestel buurten, van links naar rechts Zuster Mariëtte Versmissen, Zuster A ngeline Hanegraaf en Zuster Foto: Paul Spapens. drie zusters beklemtonen dat ze er naar uitzien om Moergestelse mensen te ontmoeten. zijn geplaatst? Waar zijn die letters trouwens gebleven?”, vragen de drie vrouwen zich af als ze vertellen voer hun leven als zuster in Moergestel. Voor meer informatie: Teamleider Post Moergestel G. Vugts 06-13147378 gemeente definitieve intreden in een klooster) werkte tot 1992 in Indonesië en in het jaar dat ze naar Nederland terugkwam werd ze kok in het Antoniushuis. “Ik heb veel in stilte ge huild”, zegt ze over de extreme overgang van het ene moment in Indonesië en het andere moment in het Brabantse Gèèsel. Ter gelegenheid van WieKentKunst “Geschiedenis van Moergestel’ komt een aantal zusters op zondag 25 sep tember terug naar Moergestel. Vanaf 13.00 uur vertellen ze hun verhaal in het Medisch Centrum Moergestel aan de Raadhuisstraat aan de oevers van De Reusel. Dat is gebouwd op de plaats van het vroegere klooster. In het medisch centrum is een expositie ingericht met historische foto’s van de zusters en van het klooster in Moergestel. Eveneens in het Medisch Centrum geeft Jan van Eijck twee keer om 13.30 uur en om 16.30 uur een voordracht. Jan van Eijck is arts en conservator van Museum De dorpsdokter in Hilvarenbeek. Hij kan schitterend ver tellen over de praktijk van artsen in vroeger dagen. Daarbij laat hij allerlei griezelige geneeskundige voorwerpen zien. Terug naar Moergestel Ze woonde en werkte in het Antoniushuis tot het moment dat de twaalf Moergestelse Zusters uit het dorp vertrokken en teruggin gen naar het moederhuis in Asten. Op verzoek van de Stichting WieKentKunst komen de drie religieuzen samen met de Moergestelse mensen herinneringen ophalen aan hun tijd in het dorp. Op zondagmiddag 25 september zijn ze van 13.00 uur tot 16.30 uur in het Medisch Centrum Moergestel. In dit centrum hangen ook foto’s van het Antoniushuis. De Het Antoniushuis stond op de plaats van het Medisch Centrum Moergestel. Het in 1936 geopende gebouw werd na het vertrek van de Zusters van Asten gesloopt. Bij de verkoop aan woonstichting Stromenland was bedon gen dat de voorgevel zou worden behouden. De drie zusters die nog een keer naar Moer gestel komen vinden het nog steeds heel erg dat de belofte is geschonden. Van het klooster van de Moergestelse architect Toon Vriens rest enkel nog het kleine torentje met luid- klok. Dit staat rechts van de huidige bebou wing. Wat de zusters ook niet lekker zit is het feit dat de letter die ooit het woord st. Antoniushuis op de voorgevel schreven zijn verdwenen. “En men had ons beloofd dat deze letters tegen de gevel van de nieuwbouw Niet voor iedereen weggelegd Als je bij de vrijwillige brandweer komt, ga je een boeiende toekomst tegemoet. Je vormt samen met je collega’s een hechte club mensen die ergens voor staat. Samen beleef je moei lijke momenten, maar ook hele mooie. In alle opzichten is het een leerzame ervaring. Je leert grenzen kennen, elkaar en anderen beschermen, in te grijpen als dat nodig is. Vaak moet je binnen enkele minuten na “de uitruk” een topprestatie neerzetten. Met mo derne voertuigen, apparatuur en gereedschap pen aan de slag gaan. Reddende handelingen De komst van de zusters viel samen met de oprichting in oktober 1936 van het Wit Gele Kruis in Moergestel. 1936, dat is in 2016 tachtig jaar geleden. WieKent-Kunst laat beide jubilea van deze twee voor Moergestel zo belangrijke verworvenheden niet onge merkt voorbijgaan door er aandacht aan te besteden tijdens WieKentKunst en de Ge schiedenis van Gèèsel. Zoek je een (nieuwe) uitdaging? Ben je tussen de 20 en 35 jaar? Hou je van spanning en actie? Ben je een teamspeler? Hou je er van om op het scherpst van de snede een klus te klaren? Wil je druk in de weer zijn met de modernste techniek en leren omgaan met gevaarlijke situaties? Dan ben jij mogelijk een zeer geschikte kandidaat voor de vrijwillige brandweer. De inmiddels overleden zus van Zuster Mariëtte Versmissen van de Zusters van Asten was getrouwd met Frans van Dijk uit de Pastoor van Doorenstraat in Moergestel. Toen Mariëtte Versmissen haar zus in Moergestel opzocht kwam ze met de bus langs de plek waar het Antoniushuis had gestaan. Van 1978 tot 1996 had ze in dit klooster aan de boorden van de Reusel gewoond. Het Antoniushuis was inmiddels gesloopt toen zij uit de bus stapte. De stenen van dit gasthuis dat voor de inwoners voor Moergestel zo belangrijk is geweest waren met een enorme machine vergruist. Van het klooster restte niet meer dan een grote berg gruis. “Dat was pijnlijk”, herinnert de in 1930 in Eersel geboren Zuster Mariëtte Versmissen zich deze pijn lijke confrontatie. aan de schoolpoort of langs het voetbalveld staan. Die ons helpen in de winkel of vanuit de verte vriendelijk zwaaien. Zij staan voor ons klaar en dat vinden ze zelf heel normaal. Daarom mogen we als dorpsbewoners best trots op hun zijn! Vertrouwen op vrijwilligers We vertrouwen allemaal terecht op de brand weer. Maar misschien is dat wel minder van zelfsprekend dan je zou denken. Want als er brand uitbreekt, een ernstig ongeval plaats vindt, een tankauto met gevaarlijke stoffen in de problemen komt, bomen omwaaien of dieren in nood verkeren, zijn het vaak de vrijwillige brandweermensen die tegen een vergoeding (dus eigenlijk parttimer) in actie komen. Mensen die direct alles uit handen laten vallen om doortastend te kunnen optre den. Om anderen te kunnen helpen. Op dinsdag 20 september verzorgen onze vrijwilligers van 12.00 tot 14.00 uur weer een lunch in het Gerard Horvers Huis voor de ouderen uit onze gemeente. Voor een geringe bijdrage in de kosten krijgen ouderen: soep, broodjes en beleg, vers fruit en koffie of thee. Let op: aanmelden voor de lunch is wel nood zakelijk. Dit kan voortaan via het telefoon nummer 06 23469293. Belangrijk voor Moergestel De Zusters van Asten hebben een zeer wezen lijke bijdrage geleverd aan de Moergestelse samenleving en ze verdienen het om niet ver geten te worden. Als herinnering verdienen ze meer dan het petieterige monumentje in de vorm van het vroegere torentje. De huidige eigenaren hebben er nog niet eens een bordje met informatie bij gezet. De Zusters van Asten zijn in 1913 opgericht om zich te wijden aan ‘liefdewerken’, bij voorkeur in de missie. Pastoor Jos Janssen wist ze naar Moergestel te halen. In Moergestel hebben ze zich ingezet voor de bejaardenzorg, de kraamverpleging en de wijkhulp. Wie durft? Mede dankzij de vrijwilligers is de brand weerzorg in onze regio dus goed geregeld. En dat willen we graag zo houden. Dat kan alleen maar als er zich nieuwe vrijwilligers aanmelden. Die zijn héél hard nodig! Durf jij het aan? En ben jij ook zo’n actiegerichte teamspeler? Dan zijn we dringend op zoek naar jou! Meld je dan nu aan! Daar kun je trots op zijn Ook bij ons in Moergestel bestaat de brand weer voor een groot deel uit vrijwilligers. Mannen en vrouwen die in hun vrije tijd een pittige maar erg leuke opleiding hebben gevolgd. Die elke week minstens één avond oefenen om hun vaardigheden op pijl te hou den. Die zorgen dat ze fit zijn en blijven. Om ons a la minute te kunnen helpen. Dag en nacht. Door weer en wind. Bijzondere mensen dus, maar toch ook zo gewoon. Het zijn de vaders, moeders, partners, zonen en dochters, die we elke dag op straat tegen komen. Die Weekblad voor Moergestel oe es Nu bij schadeherstel: 2 GRATIS TOEGANGSKAARTEN voor een thuiswedstrijd van Willem II WOENSDAG 14 SEPTEMBER 2016 41e JAARGANG Nr. 1864 GRATIS: VERVANGEND VERVOER GRATIS: HAAL- EN BRENGSERVICE Wij zijn aangesloten bij Aegon, NH1816, Schadegarant en vertrouwensreparateur voor Interpolis/Centraal Beheer Achmea AUTOSCHADES Uitgave en redactie: Buro ‘76, Kloosterlaan 2a, 5066 AN Moergestel Tel. (013) 513 2268 - e-mail: buro76@planet.nl Inleveren kopij via e-mail: tot uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot uiterlijk maandag 12.00 uur Kraaivenstraat 24, 5048 AB Tilburg Tel. (013) 542 17 55 info@msvanalphen.nl Nieuw: maak online een herstelafspraak of vraag online een geschat schadebedrag op! Ga naar www.vanalphenautoschades.nl

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 1