De Grote Geeselse Geschiedenis Quiz van WieKentKunst ST ^Wiekent PAGINA 4 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 7 SEPTEMBER 2016 Het in 1922 opgerichte MVC. ^^^(Mergestel De bouw van Maria Hoeve. HoekRootven-Tilburgseweg-Oisterwijkseweg. Hart ontstond in de 13de eeuw. Rond het einde van de 19de eeuw en het begin van de 20ste eeuw kende de Heilig Hartverering een grote opbloei. Als onderdeel daarvan werden overal H. Hartbeelden opgericht. Een beroemd exem plaar met gouden hart staat bij de Heuvelse De al deels gesloopte kerk. Avendonk, bijgenaamd Rooi Kee. Van haar werd de volgende anekdote verteld. Een klant zat aan een borreltje te nippen. Hij trok een bedenkelijk gezicht en vroeg: 'Wès dè nou?' De kasteleins vrouw verontschuldigde zich en zei: 'Och, sorry, ik ben vergeten snevel bij 't water te doen.' Even eens verdwenen zijn café De Roskam aan de Heuvelstraat (nabij het huidige bedrijf van Wim Ketelaars] en het café van de familie Van Dijk- Wolfs aan de Vinkenberg. In de langgevelboer- derij (wordt nu verbouwd) op de hoek van de Zelt en de Broekzijde dreef Jeanne (Jana) van den Bosch haar café. VRAAG 9: Hoe heette het café van Jana van den Bosch? VRAGEN 3 EN 4 Tot de belangrijkste historische gebouwen van Moergestel behoren de toren en de kerk. De middeleeuwse kerk werd gesloopt (foto), de eveneens zeer oude toren werd gelukkig behou den. De nieuwe kerk werd op 30 mei 1932 in gezegend door pastoor Jos Janssen. Vooraf gaand aan de sloop van de kerk werd het kerkhof geruimd. Overledenen werden voortaan begra ven op de begraafplaats aan de Postelstraat. In 1949 is de toren voor een symbolisch bedrag van een gulden eigendom geworden van de parochie. VRAAG 3: Wie was de architect van de nieuwe kerk? VRAAG 4: Hoe heet de bouwstijl waarin de toren is uitgevoerd? VRAAG 1 Moergestel is tegenwoordig regelmatig op de landelijke radio door de vele ongevallen die er op de A 58 gebeuren met files tot gevolg. In het begin was dit een eenbaansweg. Omdat het ver keer snel toenam werd het een levensgevaarlijke weg. In 1962 vielen er zes verkeersdoden. In de gemeenteraad van Moergestel werd aange drongen op verbreding. Het naar twee rijbanen verbrede wegvak Tilburg-Oirschot was op 2 mei 1966 klaar. Binnen een paar jaar wordt begonnen met een verbreding tot drie rijbanen. De bouw van de vier windmolens langs de A 58 op de grens van Oirschot en Moergestel leverde een nieuw woord op: windmolenfile. VRAAG 1: Op welke datum en in welk jaar werd het eerste gedeelte van de A 58 geo pend, het wegvak Tilburg-Oirschot? De Stichting WieKentKunst organiseert op 23, 24 en 25 september voor het negentiende jaar op rij een dorpsevenement voor en door Moergestel. Het thema dit jaar is de rijke, bewogen en interessante geschiedenis van Moergestel en van de Moergestelnaren. Een onderdeel van het evenement is deze Grote Gèèselse Geschiedenis Quiz. Al negentien jaar timmert WieKentKunst aan de weg met de (volks)cultuur en de identiteit van Moergestel. De stichting werd daarvoor beloond met de provinciale Willy Knippen- bergprijs. Een zeer wezenlijk onderdeel van de identiteit van Moergestel is de historie van het dorp en de inwoners. Moergestel is in het verleden het dorp geworden dat het nu is! Daarom past het thema geschiedenis zo goed bij WieKentKunst. Heel veel mensen interesseren zich in de geschiedenis en vinden het leuk feiten en feitjes te kennen. Aan de geschiedenis van Moergestel is ruimschoots aandacht besteed in allerlei boeken. Onder meer door die te raadplegen kunnen de vragen worden beantwoord van deze Grote Gèèselse Geschiedenis Quiz. Wikipedia kan handig zijn. Maar door rond te kijken in het dorp en 'het er over te hebben' met 'kenners’ kom je ook al ver: deze quiz bevat namelijk vragen die beantwoord kunnen worden door het raadplegen van het col lectieve geheugen. Meedoen is makkelijk en gaat als volgt. Noteer de nummers van de vragen en zet daar het antwoord achter. Stuur de antwoorden per mail naar info@wiekentkunst.nl of stop ze in de brievenbus van D'n Duyp 41. Vergeet niet naam, adres, telefoonnummer en emailadres te vermelden. Insturen kan tot uiterlijk vrijdag 16 september. De quiz kent drie prijswin naars. De inzender met de meeste goede antwoorden krijgt een door Ineke van de Loo gemaakte trofee, de nummers twee en drie ontvangen een Moergestels Straatnamenboek. De winnaars worden bekend gemaakt op de Avond van de Moergestelse Geschiedenis op vrijdagavond 23 september in Den Boogaard. De historische foto's op deze pagina komen uit de collectie van Ad Wolfs Adr. Zn. VRAAG 2 Deze prachtige ingekleurde ansichtkaart uit het begin van de vorige eeuw laat de driesprong zien van het Rootven, de Oisterwijkseweg en de Tilburgseweg. Er stonden hier meerdere cafés, waaronder het bekende Breda’s Welvaren. Vast in het collectieve geheugen van Moergestel zit de brand van Breda’s Welvaren in 1966. Hierbij kwam Christ Timmermans, een zoon van de eigenaren, om het leven. Een ander café heette 'In Paul Krüger’, een voor Moergestel uiterst merkwaardige naam. Paul Krüger (1825- 1904) was de voorman van de Boeren tijdens de Boerenoorlogen in Zuid-Afrika. VRAAG 2: Hoeveel cafés stonden er begin twintigste eeuw op dit punt? VRAGEN 5 EN 6 Ook in Moergestel is voetbal een belangrijke sport, Audacia is derhalve een belangrijke ver eniging. Rooms Katholieke Sportvereniging Audacia werd opgericht op initiatief van pastoor Van den Boogaard. In de Latijnse naam klinkt de betrokkenheid van de pastoor door; tijdens zijn opleiding heeft hij deze taal geleerd. Onge veer dertig jaar eerder maakte Moergestel ken nis met voetbal in georganiseerd verband. In 1922 werd op initiatief van Alois Nagel MVC opgericht, De Moergestelse Voetbal Club (Foto). De eerste wedstrijd werd gespeeld bij café 't Stokske. De tegenstander was Ons Vios uit Tilburg. Omdat MVC geen eigen voetbalveld had werd steeds ergens anders gespeeld, bij 'Piet Moet'fDe Hoefkens), op een weiland aan D'n Duyp en op D’n Bult of Hoog Eigen (Oisterwijkse weg). In 1932 hield MVC op te bestaan. De opvol ger was WM (Voetbal Vereniging Moergestel) dat bestond van 1935 tot 1940. In de begintijd speelde Audacia aan de Bosstraat. VRAAG 5: In welk jaar en op welke datum werd Audacia opgericht? VRAAG 6: Wat betekent Audacia? VRAAG 7 Letterlijk het toonbeeld van het Rijke Roomsche Leven in Moergestel en vrijwel alle andere dor pen en stadswijken was het Heilig Hartbeeld. Het Rijke Roosmche Leven was de periode waar in de katholieke kerk in alles de maat der dingen was. Deze periode liep (in grote lijnen) van 1917 tot het einde van het Tweede Vaticaans Concilie in 1965. De verering van het Heilig kerk in Tilburg. Ook Diessen kent nog zo'n beeld. Uiteraard kreeg Moergestel een H. Hartbeeld. Het werd letterlijk in stukken geslagen tijdens de Tweede Beeldenstorm. De Eerste Beelden storm voltrok zich in 1566, de tweede hield gelijke tred met de ontkerkelijking na 1965. Uit tal van kerken werden heiligenbeelden en ook andere voorwerpen als biechtstoelen en com muniebanken verwijderd en vernield. We mogen ons nu gelukkig prijzen dat de kerk van Moerges tel ontsnapte aan deze culturele barbarij. VRAAG 7: Aan welke straat stond het H. Hart beeld van Moergestel en waar precies stond het? (aangeven met de huidige huisnummers ter hoogte van waar het in deze straat stond). VRAAG 9 Moergestel mag zich nog steeds een dorp noe men met een groot aantal cafés. Er zijn er echter veel meer geweest. Dat was trouwens overal het geval. Beroemd was café Cambrinus. Dit stond vlakbij de kerk op wat nu het St.-Jansplein is. Aan de Oirschotsweg, komend vanaf het dorp links van de weg ongeveer 200 meter vóór het Draaiboompje, had je het café van Kee van VRAAG 10 Moergestel is écht een zeer oude woonplek. Uit verschillende historische episoden zijn hier vondsten gedaan die duiden op vroege bewo ning. Archeologisch onderzoek wees uit dat De Zelt in de Ijzertijd (vanaf 800 voor Christus) al een nederzetting was. Verdeeld over drie boe renerven stonden er tien huizen. Hier zijn ook resten gevonden van Romeins aardewerk en een romeinse munt met de beeltenis van keizer Trajanus (98-117). In de Raadhuisstraat is een afvalkuil uit de Romeinse tijd gevonden. De bot ten, de fragmenten glas, aardewerk en dakpan nen dateerden van tussen 50 en 300. In de buurt van de afvalkuil moet toen een huis hebben gestaan. In 1982 werd aan het Regenbeemdeke een grote hoeveelheid scherven van Romeinse amfora gevonden. In amfora werd graan opge slagen en er werden olie en wijn in bewaard en vervoerd. De in historisch opzicht belangrijkste vondst die in Moergestel is gedaan betrof een ongeveer 17 centimeter lange steen met een gat er in. Het aan de Molenakkers gevonden werktuig stamt uit de Rössencultuur van circa 4000 jaar geleden. Het zeer zeldzame voorwerp is door ruilhandel in Moergestel terecht geko men. VRAAG 10 IS EEN MEERKEUZEVRAAG: Het stenen voorwerp van 4000 jaar oud werd vermoedelijk gebruikt als: A Ploeg B Wapen C Beitel VRAAG 8 Een van de karakteristieken van Moergestel is dat langs drie van vier invalswegen van het dorp grote en sjieke villa’s staan of bijzondere historische gebouwen. Komend vanuit Tilburg passeer je bijvoorbeeld de villa’s van 'Brizzi' (Dennenhoef) en Zonnewende. Dennenhoef, dat nu wordt gesloopt, is in 1917 gebouwd als jachthuis van de Tilburgse fabrikantenfamilie Van den Bergh (AaBe). Het tegenovergelegen Zonnewende is door diezelfde familie gebouwd in 1922. De weg naar Oirschot of Spoordonk (‘Sporrink’) is zo mogelijk nog interessanter. Het Broothuys is een juweel van een historisch gebouw. In zijn huidige vorm dateert het Broot huys van 1779. Er min of meer tegenover staat de kasteelachtige villa Hoogen Huizen uit 1889. Richting Oisterwijk is De Nachtegaal uit 1868 een lust voor het oog en de door hoge bomen iets aan het oog onttrokken villa Maria Hoeve is beslist ook de moeite waard. Dit voorname huis werd rond 1920 gebouwd door de Moerges telse aannemer Antoon Vriens in opdracht van leerlooier Henri Witlox uit Waalwijk. Eerst heet te de villa Dennenhof. Nadat dochtertje Maria was overleden werd de naam veranderd in Ma ria Hoeve. VRAAG 8: Een van de dochters van Henri Witlox heette Miet. Een van haar dochters werd in 1929 geboren. Ze werd een bekende tv-persoonlijkheid. Wie is dat? Moergestel Roodven

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 4