Meidenteam Audacia zoekt versterking! Mooie ereplaatsen voor Luuk van Gestel Nieuwsvoorziening tijdens de 2e Wereldoorlog... >nt eM Tv, 3 ■Uk’ Conditietraining in de Pierenberg zijn geëxecuteerd! Openingstijden vanaf maart t/m oktober: - elke zondag 13.00 tot 17.00 uur - elke eerste woensdag van de maand 10.00 - 16.00 uur Gratis toegang. Groepen: rondleiding met gids op afspraak, a 3,- per persoon Gedenkplaats Haaren is gevestigd in wat des tijds “Kamp Haaren” was. Er is een klein museum ingericht en er zijn twee exposities ingericht, o.a.: -“legale en illegale nieuwsvoorziening tijdens de oorlog”, waarin bovenstaand te zien is -“Englandspiel”, dat het verhaal vertelt van de “soldaten van Oranje”, de geheim agenten die ook in Kamp Haaren gevangen zaten. U bent van harte welkom! Voor aankomend seizoen zijn we nog op zoek naar een aantal enthousiaste speelsters voor in ons meidenteam, we krijgen twee keer per week training en spelen ook wedstrijden. Ben je tussen de 13 en 15 jaar oud en lijkt het je leuk om te voetballen en een keer mee te komen trainen? Stuur dan een e-mailtje naar: anoukbrekelmans@icloud.com Meteen na de capitulatie van Nederland (10 mei 1940) wilden de Nazi’s controle over alle nieuwsvoorziening. Er verschenen, officieel, alleen nog Nazi-gezinde kranten, die berichtten over de weldaden van het regime en de gewel dige strategie van Hitler. Het eerste betrouwbaar nieuws, het illegaal nieuwsblaadje “Geuzenactie”, werd door de verzetsgroep ‘de Geuzen’ al verspreid op 15 mei 1940! De “Oranjebode” was een ander illegaal krant je, vanaf het tweede nummer was de naam gewijzigd in ‘Trouw’, zoals het nu nog heet. Illegale nieuwsvoorziening vroeg veel moed: nieuws en gegevens vergaren, handmatig op het stencilapparaat afdraaien én dan moest dit illegale krantje nog verspreid worden. Allerlei mensen waren er bij betrokken en steeds was er het gevaar om verraden te wor den. Veel mensen zijn gered door de berichten die op deze manier naar buiten kwamen, maar ook veel mensen zijn hiervoor opgepakt en vervolgd door de Nazi’s. In de loop van 1943 zaten o.a. 40 medewerkers van de illegale Trouw gevangen in Kamp Haaren, 23 van hen GEDENKPLAATS HAAREN Bezoekadres: Raamse Akkers 15, 5076 PC Haaren www.gedenkplaats-haaren.nl mail: info@gedenkplaats-haaren.nl Eerstejaars Nieuweling Luuk van Gestel is bezig aan een heel mooie wielerseizoen. Zijn erelijst: 11e in Boxmeer, 6e in de Acht van Chaam en 3e in de Ronde van Wateringen (zie foto’s hieronder). In Syrië, Irak, Mali, in alle oorlogsgebieden wordt nieuws verzameld, meestal onder heel moeilijke omstandigheden, en wij zien dit dan vaak dezelfde dag nog op onze I-phone, de TV en computer. De volgende dag staat het in de krant die ’s morgens in de bus valt... Hoe was dat tijdens de 2e wereldoorlog, hier in Nederland...? LAsHt 1 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 3 AUGUSTUS 2016 PAGINA 7

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 7