S3®0/lUS VOGELS Automobiel en schadebedrijf Persoons Met een stadsgids over de Joodse Begraafplaats in Oisterwijk Ravenkoppel succesvol gebroed ^staled I Bezichtiging en torenbeklimming Helvoirtse kerk BOVAG ’ZOEKERTJES’ SCHRIFTELIJK OPGEVEN! ZOEKERTJES in MOERGESTEL BON 06 - 52 35 18 00 Plaats 'n Zoekertje! «O Woensdag 31 augustus mag u 'Moergestel-Nieuws' weer verwachten! Wij zijn gesloten van maandag 22 t/m zaterdag 27 augustus APK Verkoop van auto’s Reparatie van alle automerken Spullen die u niet meer gebruikt en kwijt wilt? I 1 I I I I taureerd. Yvonne van Bilsen, stadsgids T11-1—1J T71 over de geschiedenis van de Joden in Oister- wijk. In het metaheerhuisje wordt stilgestaan Tijdsduur van zowel de beklimming van de toren als de rondleiding is circa 1 uur. 11.45 uur de toren beklimmen en om 12 uur zijn er rondleidingen. Industrieweg 24 5066 XJ Moergestel Tel. (013) 513 1404 06-52351800 Tip Wil je de afwisseling en uitgestrektheid van de Oisterwijkse Bossen en Vennen zelf erva ren? Loop dan de blauwe vennenroute van 9,3 kilometer! Aantrekkelijk leefgebied De uitgestrekte bossen van Oisterwijk worden steeds ouder en daardoor worden ze steeds aantrekkelijker voor deze zwart gevleugelde gigant. Bovendien wisselen de bossen zich af met heide. “De raaf is gek op deze combi natie. Zo zitten ze zelf beschut en hebben ze zicht op reeën, konijnen en ander wild die daar hun eten vinden,” legt Peter uit. “Ze eten alles, ook zaden en vruchten, maar hun voorkeur gaat uit naar eiwitrijk dierlijk voed sel. Daarom zie je ze vaak bij dode reeën en andere kadavers.” Een koppel raven heeft succesvol gebroed in de Oisterwijkse Bossen en Vennen. Twee jongen zijn uitgevlogen. Dit is het eerste spontane broedgeval van raven in Noord-Brabant. Hun komst is mede te danken aan het beleid van Natuur monumenten, die dode dieren steeds vaker in de natuur laat liggen zodat ze opgegeten kunnen worden door aaseters zoals mieren, kevers en de raaf. de natuurorganisatie ze op. Door ze te laten liggen, kunnen allerlei insecten hun eitjes er in leggen en krijgen aaseters weer het voed selaanbod dat ze nodig hebben. Ook zijn die ren die vergaan een voedingsbodem voor de planten, bomen en struiken erom heen. “Door dode dieren te laten liggen, maken we de cir kel van het leven weer rond,” vat Peter samen. “En de komst van de raaf, die aan de top van de voedselketen staat, is een dankbaar signaal dat het werkt.” Voor deelname aan de rondleidingen wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. De bezich tiging van de toren kost 5,00 per persoon. De bijdragen komen ten goede aan het res tauratiefonds van de kerk. Een goed geheugen De wilde raaf komt zo weinig voor, omdat de mens hem flink bestreed. Door zijn zwarte kleur en voorkeur voor kadavers, werd hij geassocieerd met de dood en onheil. In 1944 was de raaf in Nederland volledig verdwenen, tot hij in 1976 weer opnieuw werd geïntro duceerd. “Het is jammer dat de raaf zo’n negatief imago heeft gehad, want het is een intelligent dier. Hij imiteert geluiden en ont houdt met gemak tientallen plekken waar hij eten heeft verstopt. En hij werkt samen. Zo geeft hij roofdieren een seintje als hij een gewond dier ziet. Zodra het roofdier klaar is met zijn prooi, kan de raaf het aas opeten dat is overgebleven.” “Al in maart hoorde ik boven Groot Speijck in Oisterwijk het kenmerkende zware ‘prohk prohk’ van een raaf, die in lange vluchten boven het bos leek te patrouilleren,” vertelt Peter Voorn, ecoloog bij Natuurmonumenten. “Enkele weken later weer, maar toen hoorden we lange tijd niks. Totdat in juni de raaf weer riep. Toen mijn collega Luc Roosen pols hoogte nam, zag hij in een hoge spar twee jonge raven en een ouder die druk rondvloog.” Het is een bijzondere waarneming, want de raaf komt nagenoeg alleen op de Hoge Veluwe en op de Maashorst voor. “En die raven zijn uitgezet. In Oisterwijk gaat het om een spon taan broedgeval en dat maakt het extra spe ciaal.” uw kapster aan huis Voorjaar... Schoonmaak... Opruiming... Cirkel van het leven Natuurmonumenten laat tegenwoordig dode dieren achter in de natuur. Vroeger ruimden De St. Nicolaaskerk in Helvoirt is een prachtige neo-gotische kerk (1903) met een uniek interieur. In augustus worden er rondleidingen gegeven met uitleg I over de symboliek en de prachtige beschilderingen en ramen. Deze zomer is het voor het eerst ook mogelijk om het interieur van de toren te bezichtigen: de koorzolder, de uurwerkzolder en de bovenkant van de gewelven. Wanneer? Tot en met 24 augustus is de kerk elke woens- I dag geopend van 14.00 tot 16.00 uur en kun I je onder begeleiding de toren beklimmen om I 14.15 uur. Op woensdag 17 augustus is er om 15.00 uur een rondleiding in de kerk. Op zondag 21 augustus is de kerk extra geo- j pend tussen 11.30 en 13.30 uur en kun je om Monumentale gedenktekens op de "Verzamelplaats van al wat leeft" Op zondag 7 augustus 2016 is er om 11.00 bij de gebruiken bij een begrafenis. Vele oude uur een rondleiding over de Joodse Begraaf- graven “vertellen” over Joden die in Oister- plaats in Oisterwijk. De Israëlitische begraaf- wijk en Brabant hebben geleefd. Er zijn bij plaats is één van de oudste en meest gaaf zondere regels. Mannen dienen tijdens de bewaarde Joodse begraafplaatsen in Brabant rondleiding een hoofddeksel te dragen. In (1748) Het is een Rijksmonument. De begraaf- verband het de gesteldheid van het terrein is plaats is de afgelopen vier jaar prachtig geres- goed schoeisel aan te bevelen. Kosten 5,- taureerd. Yvonne van Bilsen, stadsgids van pp waarvan ruim de helft bestemd is voor Heemkundekring de Kleine Meijerij vertelt het onderhoud en de restauratie. U dient zich van te voren op te geven via nummer 528 8352. U bent van harte welkom. 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 3 AUGUSTUS 2016 PAGINA 6 shbmm za. Rootven 66, Moergestel, Tel. 013-5131435 Woonplaats Telefoon Openingstijden: ma. en di. alleen op afspraak wo. t/m vr. 10.00-12.00 en 15.00-18.00 uur 10.00-14.00 uur I I I - I __„l_ I I- I I-- I I I- I I -- I I I I I j Onderstaand gedeelte ook invullen. Naam [_Straat Industrieweg 21a, Moergestel Tel. (013) 511 1177/06 12963617 Zo. 7 aug. Bewoners van de Oisterwijkse, Moer- gestelse en Heukelomseweg/straat naar de Ois- terwijkdag in Oisterwijk. Ma. 15 aug. Mariaviering bij de kapel, Moerges- telse weg Zo. 28 aug. Toermee voor pater Theo Raaijma- kers, start tussen 11.00 en 13.30u. vanaf St. Jansplein, Moergestel Van 29 aug. t/m 2 septKindervakantieweek U kunt terecht voor fiets- en wandelkaarten tijdens openingstijden van den Boogaard ma t/m do. 9.00-23.00 u.; vr. 9.00-20.30 u. Info: VW Agentschap Moergestel St. Jansplein 5 5066 AR Moergestel Tel. 013-5136009 E-mail: vw-agentschap@denboogaard.nl Het VW-agentschap is verantwoordelijk voor de inhoud van deze Uit-agenda. Voor info: tel. 513 6009. t/m 6 regels 3,50 t/m 10 regels 5,00 UIT ’Zoekertjes’ UITSLUITEND schriftelijk opgeven en samen met het verschuldigde bedrag in de bus stoppen... Uw ’Zoekertjes’ kunt u uitsluitend schriftelijk tegen contante betaling inleveren op ons redactie-adres. Schrijf wel duidelijk a.u.b. of gebruik onderstaande bon! Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nummer betaalt u 1,50 extra. U kunt uitsluitend contant betalen! De bon kunt u in een envelop met daarbij het te betalen bedrag in de bus stoppen op ons adres: Kloosterlaan 2a, 5066 AN Moergestel. Noveen St. Clara! Belangrijk: vraag al leen positieve dingen. Bid 9 dagen het Wees-gegroet bij een brandende kaars, ook als u er geen zin in hebt. Vraag 2 dingen die haast onmogelijk lijken om verhoord te wor den en iets wat u erg ter harte gaat. Laat de 9de dag de kaars geheel opbranden en publiceer dit bericht. U krijgt wat u vroeg. Van Spaandonk Onderwerkmakerij: voor alle schoenreparaties! Open: ma/ t/m vrij. 18.00-20.30 u., za. 9.00-15.00 u. Pr. Irene- straat 20, Moergestel, tel. 513 3489. kosten, bij 'normale' grootte 3,50; anders 5,- p.stuk en worden alleen geplaatst bij CONTANTE betaling! Anoniem aangeboden Zoekertjes worden NIET geplaatst! VU-RIO, riolering ontstoppen en ver nieuwen. Frans van Vught, Berkel-Enschot, 013-5333864. I

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 6