Groep 8 neemt met een leuke schoolmusical afscheid van basisschool de Bienekebolders Een bronzen monument als eerbetoon aan de Moergestelse schoenmakers Hans van Brunschot aan het werk in de blok tempex. De musical van de Bienekebolders wordt van oudsher gespeeld op de speelplaats van de school. De twee openluchtvoorstellingen waren uitverkocht en het fraaie weer werkte mee. In deze musical speelden natuurlijk de 17 school verlaters een grote rol. Ze werden daarbij on- Het stichtingsbestuur heeft om uitvoering te kunnen geven aan wat haar intentie was twee zaken ter hand genomen: Enerzijds zijn er acties ondernomen om 20.000,- bijeen te brengen, door mensen en bedrijven persoonlijk te benaderen. We zijn met de financiën op de goede weg, maar er ontbreken ons nog nood- De laatste loodjes wegen het zwaarst, gelieve daarom de stichting Erfgoed Moergestel te verrassen met een storting op haar bankreke ning, te weten: NL21 RABO 0116 9956 45. zakelijke middelen. Zo hebben het gemeen tebestuur van Oisterwijk, Van Bommel Mode- schoenen, de Rabobank en Aannemers Combi natie Moergestel spontaan mooie bedragen toegezegd, maar ook kleine bedragen zijn on der grote dankzegging op onze rekening gestort. Met 'Moergestel-Nieuws' zit u wekelijks op de eerste rij wat Moergestels nieuws betreft... dersteund door alle kinderen van de school die op diverse momenten hun aandeel aan de schoolmusical gaven. Daarmee werd het een echte schoolmusical. Ouders van de Bienekebolders spelen een grote rol bij de schoolmusical. Zij zorgden voor een professionele aanpak van het repeteren van tekst muziek en dans, het schminken, en de decorbouw. Door deze samenwerking is het een spetterende voorstelling geworden. De 17 kinderen uit groep 8 van meneer Roel mogen terugzien op een mooi afscheid van de Een monument straalt enkele wezenskenmer ken uit, waarmee een plaats, óns dorp, zich mag identificeren. Het monument wordt manshoog, gemaakt van brons, geplaatst op een sokkel met daaromheen een zitgelegenheid en óp het St. Jansplein, op de plek waar de Raadhuisstraat, de Kerkstraat en het Rootven bijeenkomen. De “schoenmaker” staat dan letterlijk op een centrale plaats in het dorp. Het monument wordt de ultieme hommage aan de schoenmaker. Om de realisatie van het monument in veilige haven te brengen hebben we onder meer publi citeit gegeven via MTV, onze lokale omroep en televisie en via Moergestel Nieuws, Brabants Dagblad, Nieuwsklok en anderzijds hebben wij opdracht gegeven aan onze plaatselijke kunstenaar Hans van Brunschot om het beeld te maken. Hij is op dit moment in het voor malig pand van CSO, Industrieweg 13 A, bezig met het realiseren van wat eens het bronzen monument gaat worden! “Het dak er af!” Ergens in de omgeving van Moergestel staat een oud vervallen landhuis. Er zit een gat in het dak en het huis staat leeg. De plaatselijke wethouder besluit om dit huis te verhuren aan twee groepen: een groep arme daklozen en een groep rijke miljonairs. Zonder dit van elkaar te weten betrekken beide groepen het landhuis. Dat leidt natuurlijk tot spanningen en hilarische momenten! Hij houdt “open atelier” en biedt belang stellenden aan om spontaan binnen te lopen tijdens het werken in het door Van Bommel beschikbaar gestelde pand en getuige te zijn van het wordingsproces van het monument: hoe uit een grote blok tempex geleidelijk aan de contouren zichtbaar worden alvorens het echte boetseerwerk kan beginnen en het beeld “rijp” is om naar de bronsgieterij te gaan. Dit is natuurlijk niet op waarheid gebaseerd, maar het is wel de inhoud van de schoolmusical “Het dak er afl”. Daarop werden de ouders en genodigden van de kinderen van de Bieneke bolders met verhaal, muziek en dans getrak teerd. Als men over identiteit spreekt met betrekking tot het dorp Moergestel, dan springt vooral de veelzijdigheid van de schoen- en leerver- werkende industrie in het oog. Onder “identiteit” verstaan we hier het eigene van het dorp Moergestel en wat een dorp bij- zonder/uniek maakt. “Identiteit” is wat een dorp tot dit specifieke dorp maakt. “Identiteit” is datgene wat samenbindt en onderscheidt. Talloze namen van de bedrijven in Moergestel, roepen herinneringen op bij talloze oud-werknemers, maar ook bij de werk nemers die nu nog emplooi vinden in de schoenindustrie, zoals Van Bommel (aanvan kelijk Swallow), Van Gils (AvanG). Basemans (De Gelaarsde Kat), Van Bommel (De Duifjes), Poirters (Het Gouden Muiltje), Ligtvoet Shoes, Ligtvoet (C.S.O.), Berkelmans en Hurkmans (later Cirred). school wat met de schoolmusical door hen zelf is ingevuld. Maar ze hebben ook mogen genieten van de traditionele schoolverlatersdag die door de ouders van groep 8 voor hen is georganiseerd. De kinderen van de school kunnen nu uit rusten in een lange zomervakantie en de kin deren van groep 8 mogen zich na hun Bieneke- bolderstijd gaan richten op een nieuw avontuur in het voortgezet onderwijs. Ouders en team van de Bienekebolders wensen ze daarbij veel succes! De schoenmakers hebben Moergestel op de kaart gezet en zij verdienen het, dat Moergestel hen een prachtig eerbetoon geeft in de vorm van een monument. Het moet dus een blijvend cadeau worden vanuit de gehele gemeenschap. Het moet hun beeld worden, uniek en bijzon der op een uitgelezen locatie: het Sint Jans plein! De Stichting Behoud Identiteit en Beheer Erfgoed Moergestel (kort weergegeven als Stichting Erfgoed Moergestel) werd officieel opgericht op 8 maart 2011 en op initiatief van wijlen Hans Denissen heeft het bestuur uitvoering gegeven om een speciaal eerbetoon te geven aan alle schoenmakers in ons dorp door middel van een monument. Uiteraard moet daarbij niet “over één nacht ijs gegaan” worden en tal van vergaderingen hebben ertoe geleid, dat we nu kunnen zeggen: “Moergestel krijgt zijn monument, dat is zeker!” Er moeten weliswaar nog wat financiële aanvullingen komen, maar de opdracht tot het realiseren van het monument is verleend. PAGINA 5 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 27 JULI 2016

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 5