De Lourdesgrotten van Moergestel en elders In 1858 verscheen in de grot van Massabielle in de buurt van Lourdes Maria aan Bernadette Soubirous. Deze gebeurtenis maakte meteen zo’n indruk dat er kopieën van de grot werden gebouwd. Het fenomeen van de Lourdesgrot als plaats voor de verering van Onze Lieve Vrouw van Lourdes was geboren. Hoewel er inmiddels vele zijn gesloopt, zoals ook Heilig Hartbeelden en ander uiterlijk vertoon van het Rijke Roomsche Leven zijn gevallen tijdens de Tweede Beeldenstorm, zijn er nog behoorlijk wat Lourdesgrotten bewaard gebleven. Ze zijn stuk voor stuk de moeite van een bezoek meer dan waard. Uitgevoerd in cement en beton vertellen ze een mooi Mariaverhaal. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 20 JULI 2016 PAGINA 4 De Lourdesgrot in de tuin van de Zusters van Liefde. Zo ziet het Lourdesgrotje in de tuin aan de Pastoor de Louwstraat er nu uit. Foto: Paul Spapens Een van de Lourdesgrotten van Moergestel staat in de tuin van een privéwoning aan de In de tuin van het Broederhuis aan de Pastoor de Louwstraat werd door broeder Hermetus (tweede van links) een Mariagrotgebouwd. Deze grot bestaat nog steeds. Foto: Collectie Ad Wolfs Adr. Zn. Pastoor de Louwstraat. Deze woning en de tuin maakten eens deel uit van het complex van de Broeders van Dongen. Zij bewoonden het klooster op de hoek van de Bosstraat en ze gaven les op de St.-Jozefschool waarin nu Bienekebolders is gevestigd. De officiële naam van deze congregatie was Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Het lag dus eigenlijk voor de hand dat de broeders een Mariagrotje bouwden. Hoewel niet meer in bijzondere goede staat, is deze Lourdesgrot nog wel compleet met Mariabeeld en beeld van Bernadette. Een stuk beter onderhouden is de Lourdesgrot in de ruin van klooster Nieuwenhof. De grot is een trefpunt voor de Zusters van Liefde die nog in het klooster wonen. Er staan twee banken bij om aange naam te verpozen op deze idyllische plek. Het is niet bekend wanneer dit Lourdestgrotje is gebouwd. Bijzonder is dat Moergestel een kapelletje heeft gekend dat was opgedragen aan de echtgenoot van Maria, St.-Jozef. Het stond in de tuin van het Antoniushuis van de Zusters van Asten aan de Raadhuisstraat. Dit hele complex is inclusief dit kapelletje weg gevaagd om plaats te maken voor het Medisch Centrum Moergestel. Wat hiervan rest is een petieterig monumentje met het luidklokje rechts naast de nieuwbouw. Historie Lourdesgrotten De twee in Moergestel nog aanwezige Lourdesgrotten maken onderdeel uit van een cultuurhistorisch fenomeen. Als het gaat om openbare Lourdesgrotten telt België er nog ruim zeshonderd en Nederland ruim hon derd. Dit grote verschil laat zich in de eerste plaats verklaren door het feit dat slechts een beperkt deel van Nederland katholiek is (was). België is (was) zo goed als helemaal katholiek. Een tweede reden dat er in België meer Lourdesgrotten behouden zijn gebleven is dat Nederlanders nu eenmaal veel eerder overgaan tot sloop van iets dat niet meer bevalt of niet nuttig meer is. In België is de waardering voor (materieel) erfgoed uit de volkscultuur - en dus ook volksdevotie - gro ter dan in Nederland. Gelet op deze culturele en religieuze achtergronden en verschillen mag je vaststellen dat de ruim honderd Lourdesgrotten in Nederland er nog aardig wat zijn. In het geval van de komst van de Lourdesgrot lijkt het er op dat er deels sprake is geweest van culturele beïnvloeding van Nederland door België. Dit doet zich vaker voor, vooral op het gebied van volkscultuur, maar het wordt met name in België lang niet altijd gezien omdat er toch nog steeds wordt opge keken tegen Nederland - dit is wel sterk aan het veranderen. Een voorbeeld van Belgische volksculturele invloed op Nederland is de openluchtkerststal die vanuit België de grens naar Noord-Brabant en Nederlands Limburg overstak en daar nu niet meer is weg te den ken. schijningen in Lourdes in 1858. In tegenstel ling tot veruit de meeste mensen toen kon zijn er twee jaar later zelf een kijkje gaan nemen. Ze besloot in haar woonplaats een replica te laten bouwen. Dat was twee jaar na de verschijningen in Lourdes. De Mariagrot van Houthulst bestaat nog steeds. Het is een Mariale trekpleister van jewelste. Deze historische Lourdesgrot kan ook wor den gezien als een gangmaker achter het ver der aankleden met Kruiswegen en kapelletjes waarin onder meer het levensverhaal van Maria wordt uitgebeeld. Bij de Lourdesgrot van Houthulst zijn de vijf Blijde Mysteries van Maria, de vijf Droeve Mysteries en de vijf Glorierijke Mysteries te zien, evenals de Zeven Weeën van Maria. Het totaal is een schitterend voorbeeld van hoe in die tijd, toen veel mensen nog ongeletterd waren en je niet veel verder kwam dan je eigen dorp, In de tuin van het Antoniushuis stond een klein St.- Jozefkapelletje. Foto: Collectie Zusters van Asten. de verhalen van het katholieke geloof aan het grote publiek werden verteld. Tegenwoordig wordt voor zoiets vaak het woord beleving gebruikt. Konden onze voorouders door mid del van de Lourdesgrot het inspirerende ver haal van Bernadette beleven, de objecten stellen ons nu in staat om de verering van Maria in vroeger tijden te ervaren. Lourdes der Armen Een Lourdesgrot met alles er op en er aan a la Houthulst vind je in Bassenge (Bitsingen) in de provincie Luik. Deze Lourdesgrot met een Kruisweg en vijftien kapelletjes werd op 8 december 1889 ingewijd. In de kapelletjes wordt onder meer een aantal heiligen voor gesteld. Al snel heette dit oord het Lourdes der Armen of Klein Lourdes; onder deze laat ste naam is deze fraaie plek nog steeds bekend. In het dorp wijzen toeristische bord jes de weg. Het Mariaoord werd Lourdes der Armen genoemd omdat er mensen naar toe kwamen die geen geld hadden om de echte grot van Massabielle te bezoeken. Tegenwoordig is Klein Lourdes van Bassenge een plek waar de Mariadevotie bloeit. Omdat de natuur er tevens erg mooi is, roept het geheel een primair spiritueel gevoel op. Noord-Brabant Aan de andere kant van de meet richten we de schreden naar Katwijk, een dorpje met vierhonderd inwoners. Het ligt aan de linker oever van de Maas in Noord-Brabant. Op een idyllische plaats verscholen achter de Martinuskerk ligt hier sinds 1887 een Lourdesgrot. Het is een van de oudste van Nederland. Het Mariabeeld werd in 1888 geplaatst en in 1958 gekroond. In dat jaar was het precies een eeuw geleden dat Maria was verschenen aan Bernadette in de grot van Massabielle nabij Lourdes. Bezijden de Lourdesgrot waarbij ten teken van de Noord- Brabantse identiteit de vlag van deze provin cie wappert, ligt een klein processiepark, opgericht tot devotioneel vermaak van de bezoekers. Veel meer naar het Westen in Noord-Brabant ligt St-Willebrord dat sinds 1885 is gezegend met een Lourdesgrot. Deze is in 1925 vervan gen door het huidige exemplaar. Het rijksmo- nument ligt in een gaaf bewaard processie park. Het ontwerp van de kerk is geïnspi reerd op de Notre Dame du Rosaire in Lourdes. Bijzonder aan deze Lourdesgrot is dat er een stuk steen uit de originele grot in is gemetseld. Het reliek werd in 1926 eigen handig uitgehakt door pastoor Petrus Bastiaansen. Het standbeeld van deze in St.- Willebrord geliefde herder staat nabij de ingang tot het park. Vanaf deze plaats houdt hij een oogje op zijn erfgoed, de Lourdesgrot. (Door Paul Spapens) Houthulst, de eerste van België Zoals met de openluchtkerststal is het onge veer ook gegaan met de Lourdesgrot. De eer ste van de Lage Landen werd in 1860 in Houthulst gebouwd. Houthulst ligt in West- Vlaanderen nabij Diksmuide. De initiatief neemster was de diep gelovige mevrouw Cassiers. Zij was een van de velen die meteen werd geraakt door het verhaal van de ver in de scherpe draai in het Rootven stond ter hoogte van café De Brouwer dit Heilig Hartbeeld. Foto: Collectie Ad Wolfs Adr. Zn. Een van die Heilighartbeelden die zijn ver dwenen stond eertijds aan het Rootven. Het was een prachtexemplaar omgeven door ele menten vol pracht en praal uit de tijd van het Rijke Roomsche Leven. Een Lourdesgrot in de openbare ruimte, zoals de Mariakapel langs de weg naar Oisterwijk, heeft Moergestel nooit gekend. Wel werden er ooit twee Lourdesgrotten gebouwd in het privédomein en deze twee erfgoedstukken zijn bewaard gebleven. Dat is al heel wat want in de jaren '60 en '70 is in Moergestel zeer veel gesloopt, van de bebouwing bij de kerk tot 't Stoom aan het Rootven.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 4