Gezocht! u Bij de Konijnenherberg krijgen konijnen een tweede kans Natuurlijk Moergestel stelt zich aan u voor Gezocht! Gezocht! MTV gaat weer 20 jaar terug in de tijd Ut Gèssels Glas Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl 1 'Moergestel-Nieuws': voor nieuws en informatie uit eigen dorp en omgeving... “In de vrije natuur overleven ze écht niet!” PAGINA 3 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 20 JULI 2016 site www.jvwmoergestel.nl! MK&38MHNI Voor de JVW Moergestel 2016 zijn we nog op zoek naar groepsleiding (lx B- programma, 2x C-programma). COLUMN Het mooie van Natuurlijk Moergestel is dat alle disciplines ergens wel raakvlakken met elkaar hebben. Daarom kunnen we vaak ook cliënten naar elkaar doorverwijzen of met elkaar bespreken hoe we een cliënt het beste kunnen helpen met haar/zijn hulpvraag. Judith Fonken, voedingsconsulente bij Lekker Evenwichtig is een van de leden van Natuurlijk Moergestel. Lekker Evenwichtig is een voe dingsadviesbureau voor iedereen die advies wil over gezonde voeding en leefstijl. Iedereen weet eigenlijk wel dat gezond eten en bewegen goed voor je is. En het is echt voor iedereen mogelijk omdat het heus niet zo moeilijk is zegt Judith. Voor iedereen is wat te bedenken waar hij of zij zich prettig bij voelt. Het leuke aan Natuurlijk Moergestel is dat de disciplines allemaal wel raakvlakken hebben met elkaar. Je kunt elkaar helpen/adviseren En heb je zin in een sprookjesachtige week? Geef je dan op als groepsleiding via onze Wekelijks houden wij, het bestuur van Moer gestelGlas, u op de hoogte van de voortgang van het grootste burgerinitiatief in onze ge meente. Het aanleggen van een glasvezelnet werk in Moergestels buitengebied en de Logt te Oisterwijk. Deze week een bijdrage van Rik de Pina over de informatiebijeenkomsten. In een uitgebreid vraaggesprek krijgt Judith al snel een beeld van je gezondheid en je vragen op het gebied van voeding/leefstijl. Na dit gesprek krijg je een voedingsdagboek mee. Het is de bedoeling dat je gedurende vijf dagen bijhoudt en opschrijft wat je eet en drinkt. Ben je: - 15 jaar of ouder - samen met 1 of 2 vrienden/vriendinnen - enthousiast - beschikbaar van maandag 29 augustus tot en met vrijdag 2 september 2016. Een reden voor Lonneke om een opvang te beginnen. “Ik merk dat de meeste konijnen hier terecht komen ofwel omdat ze in een impuls zijn gekocht ófwel omdat mensen ver keerd zijn voorgelicht. Vaak is het ook nog een combinatie van beide. Mensen lopen in een tuincentrum, zien daar een lief klein In Natuurlijk Moergestel verenigen diverse disciplines zich op het gebied van natuurlijke gezondheid. Denk aan yoga, massage, voeding, paranormale therapie en nog veel meer... we stellen ons allemaal individueel aan je voor. Waarom bij Natuurlijk Moergestel? Toen Judith benaderd werd hoefde ze hier niet over na te denken. Gezonde voeding is behoorlijk essentieel voor je natuurlijke ge zondheid. Door goed voor je lichaam te zorgen, dus gezond eten en bewegen, werk je vanzelf aan je natuurlijke gezondheid. Je darmflora, je weerstand, je gemoedstoestand.er is zoveel terug te voeren op je voedingspatroon. In Moergestel zit sinds bijna een jaar een konijnenopvang: de Konijnenherberg. Deze opvang is eigenlijk een soort van asiel en zorgt ervoor dat ongewenste en gedumpte konijnen een tweede kans krijgen bij een baasje dat weet waar hij aan begint. Al bijna haar hele leven heeft Lonneke Dirkx, eigenaresse van de Konijnenherberg, konijnen. “Door de jaren heen leer je steeds meer over deze dieren en hun behoeftes. Je leest op inter net van alles en wordt een soort vraagbaak voor andere mensen. Ik kwam erachter dat er ontzettend veel leed is onder konijnen. Ze zijn denk ik het meest onbegrepen huisdier en kunnen te makkelijk worden afgedankt.” Judith Fonken. en met elkaar sparren. Judith hoopt dat er in nabije toekomst een aantal laagdrempelige projecten tot stand komen. Koken met kruiden of mindfull eten of.er is zoveel te bedenken. Uiteindelijk zou het prachtig zijn als we samen kunnen werken met de reguliere gezondheids- instanties. We zijn er afgelopen jaar erachter gekomen dat de grote providers niet voor slechts 2100 leden willen leveren. Iedereen kent de grote landelijke providers zoals KPN en Ziggo e.d. maar onze gelijkwaardige glasve- zeldienst komt van Trined. Een wisseling van een internet, telefonie of televisie service vereist wat flexibiliteit. Dat is soms wat vervelend. Zeker als u al jaren lang van de KPN kabel gebruik hebt gemaakt en door een gratis service als een e-mailadres merkt u dat u vrij afhankelijk van één dienst bent. Om de overstap zo goed te laten verlopen heeft MoergestelGlas informatiebijeenkom sten georganiseerd en Trined uitgenodigd om uw vragen te beantwoorden. Komende donderdagavond is de laatste kans om in het Draaiboompje uw vragen omtrent de overstap persoonlijk aan Trined te stellen. MoergestelGlas brengt u door deze weke lijkse column een inkijk op de vele hande lingen waar je niet bij stil staat als je aan iets dergelijks begint en wij hopen met jullie te eindigen met een foto van het eerste beeld over Glas in Moergestel. Het bestuur van MoergestelGlas Mariëlle Wolfs/Gea op 't Hoog/joost van de Schoot/Rik de Pina/Pieter van Opbergen In het tweede gesprek heeft Judith op basis van de vragenlijst en het dagboek een heel persoonlijk afgestemd en dus gericht advies voor je klaar liggen. Vaak zijn het hele kleine, makkelijke en slimme tips. Geen ingewikkeld dieet, schema of wat dan ook. Judith gelooft erin dat je bij jezelf moet blijven en dat het op die manier het langst volhoudt. MTV-archivaris Ed Hurkmans maakte een aantal selecties uit de MTV uitzendingen van 1996, welke worden uitgezonden tijdens de zomervakantie, die bij MTV start op 28 juli. En loopt tot 1 september. Dat wordt dus 5 weken lang genieten van nostalgiscche beel den uit het omvangruike archief van MTV. De uitzendingen zijn te bekijken op de regu liere uitzendtijden van MTV, op uw vertrouw de MTV-kanaal (Ziggo 43) zijn alle problemen die ontstaan rond konijnen te wijten aan verkeerde voorlichting. En dat is nu juist wat ik wil veranderen.” Allereerst door een opvang te beginnen zodat konijnen die op straat lopen, gered worden. Want in tegenstelling tot wat nog steeds veel mensen denken kan een konijn écht niet over leven in de vrije natuur. Vaak zijn ze halfdood als ze gevonden worden. Naast het opvangen van konijnen die massaal gedumpt worden (dit kan in deze tijd van het jaar oplopen van 10-15 konijnen per week die enkel hier komen, andere opvangen dus buiten beschouwing gelaten) plaatst de Konijnenher berg deze konijnen natuurlijk ook weer uit. Van tevoren worden alle rammen gecastreerd en alle konijnen worden gevaccineerd in sa menwerking met Dierenartsenpraktijk Moer gestel. Als er medische problemen zijn worden deze eerst verholpen zodat alle konijnen gezond weggaan. En bij het herplaatsen van de konij nen wordt wél goede voorlichting gegeven. Zowel bij de ‘adoptie’ als daarna. Bovendien is het grote voordeel van konijnen uit een opvang dat je echt een konijn op maat kunt adopteren, zodat je een huisdier hebt dat bij jouw leefsituatie past! Het runnen van een opvang geeft veel voldoe ning. “Konijnen krijgen écht een tweede kans, bij baasjes die weten waar ze aan beginnen en juist kiezen voor een konijn uit de opvang in plaats van uit de winkel. Maar zeker in de zomermaanden is het werk enorm met 68 hok ken die schoongemaakt moeten worden en zijn we altijd blij met de hulp van vrijwilligers en tevens hard op zoek naar pleeggezinnen die tijdelijk voor een konijn willen zorgen als het hier overvol raakt. Daarnaast reizen de kosten de pan uit. Alles gebeurt op vrijwillige basis, en dus zijn we volledig afhankelijk van donaties." Voor meer informatie kunt u altijd contact opnemen met de Konijnenherberg via www.konijnenherberg.nl of op wwww.facebook.com/konijnenherberg konijntje en worden door een onvakkundige koper geholpen. Resultaat: binnen 5 minuten ben je eigenaar van een huisdier dat wel 13 jaar oud kan worden, maar waar je eigenlijk helemaal niks van weet. Daardoor ontstaan dus problemen. Konijnen die alleen gehouden worden kunnen enorm agressief gedrag ver tonen. Konijnen die in een kooi gehouden worden zonder bewegingsvrijheid ook. Gemiddeld leeft een konijn in Nederland maar 5 jaar in plaats van de ruim 10 jaar die ze kun nen halen. Konijnen horen met een soortge noot te leven maar in de praktijk worden ze in hun eentje verkocht. Of ze worden verkocht met twee mannetjes of twee vrouwtjes, wat na verloop van tijd uitdraait op heftige vechtpar tijen die dodelijk kunnen aflopen. Eigenlijk 1996: De nieuwe winkeltijdenwet wordt van kracht waardoor winkels in Nederland open mogen zijn tussen zes uur ‘s ochtends en tien uur 's avonds en twaalf keer per jaar op zondag. Maar ook start van de eerste Nederlandse zoekmachine op het internet: Ilse. Weet u nog dat vliegtuigbouwer Fokker failliet ging, dat Bill Clinton zijn rivaal Bob Dole versloeg bij de Amerikaanse presidentsver kiezingen of dat Dolly werd geboren; het eerst zoogdier dat met succes werd gekloond uit een volwassen cel. Misschien herinnert u zich nog dat Mare Dutroux werd gearresteerd, dat in Nederland een einde komt aan de dienstplicht en dat prins Charles en Diana officieel zijn geschei den. Maar wat gebeurde er in Moergestel in 1996? Wat is er veranderd of juist niet. Wie (her)ken je nog, 20 jaar later? Wat is er in Moergestel allemaal afgebroken of opgebouwd? Dat alles is te zien gedurende de zomerva kantie bij MTV, want vanaf 28 juli gaat MTV, zoals al een aantal jaren traditie, in de zomer vakantie 20 jaar terug in de tijd. De kinderen doen mee met de Jeugdvakan- tieweek, de ouders hebben hun handen vrij en dus zijn we op zoek naar jullie! We hebben nog spelleiding nodig voor de maandag, dins dagmiddag, woensdagmiddag en donderdag hele dag. Ben je 1 of meerdere dagen/dagdelen vrij en gun je de B- en C- jeugd van Moergestel een fantastische JVW? Geef je dan op als spelleiding via onze site www.jvwmoergestel.nl Houd vrijdagavond 2 september 2016 vrij in je agenda: feestelijke afsluiter voor alle vrij willigers! PS Nieuwsgierig wat we tijdens de JVW alle maal gaan doen? De prikbordversie van het programma staat op onze site. Met daarin de activiteiten, de tijden en de verzamelpunten! M 5

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 3