VAN IERSEL Automobiel en schadebedrijf Persoons Mariadevotie tegen de gevels van Moergestelse huizen I BOVAG ■H U Alle voorkomende gas-, water-, riool-, dakwerken en sanitair Industrieweg 24 5066 XJ Moergestel Tel. (013) 513 1404 Loodgietersbedrijf APK Verkoop van auto’s Reparatie van alle automerken Aan het Rootven op het adres 26 A, in de scherpe bocht tegenover de mole naarswoning van Niels van de Ven, zit een oranjerood gebakken tegel tegen de gevel. De tegel stelt O.L. Vrouw Altijd Durende Bijstand voor. Je moet goed kijken om dat te zien want door de weersinvloeden is de afbeelding van deze icoon danig vervaagd. De tegel is een zogeheten Mariategel of devotietegel. Hier en daar in Moergestel zijn er nog meer te zien. Mariategels bijzondere vorm van particuliere Mariaverering (Tekst en foto’s Paul Spapens) 9 WT. PAGINA 4 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 29 JUNI 2016 lil Een devotietegel O.L. Vrouw Altijd durende Bijstand tegen de gevel van een woning aan het Rootven. De tegel (inzet) is gemaakt van terracotta. De meeste tegels zijn van terracotta. In de omge ving van Tilburg zijn ze vaak - maar zeker niet altijd - zijn ze gemaakt in atelier St.-Lucas in de Noordstraat in Tilburg, beter bekend als de firma P. Verbraak Zonen. Het bedrijf was gespeciali seerd in toegepaste religieuze kunst, in het bij zonder beelden van heiligen en van Maria. In de oorlog en direct daarna dook Verbraak, net als een aantal andere firma’s in Brabant en Limburg, in een niche in de markt: devotietegels van Maria met het kindje Jezus. Hun concurrenten inzake de Mariategels waren de paters redemptoristen. Onderzoek door twee wandelaars Het is frappant dat er weinig bekend is van de Mariategels, terwijl dit toch veruit de meest voor komende uiting is van Mariedevotie in Brabant. Tilburg telt er liefst 1078 in 147 verschillende soorten, heeft Frans Staps vastgesteld. Hij en Hélène van Kempen hebben ieder afzonderlijk als een vorm van tijdverdrijf de devotiegels van Tilburg geïnventariseerd. Omdat er zo weinig bekend is van dit fenomeen, valt er ook voor wat betreft de Moergestelse devotietegels het een en ander te leren van het onderzoek van de twee Tilburgers. Frans Staps maakte niet alleen foto’s, hij no teerde ook steeds waar zich een Mariategel ST. WILLIBRORDSTRAAT 45 5056 HT BERKEL-ENSCHOT TEL. 013-533 3321 bevindt en wat de voorstelling is. Verder schreef hij het materiaal op waarvan ze zijn gemaakt (terracotta, gekleurd, gietbeton, natuursteen), hoe groot ze zijn, of ze vierkant, rechthoekig of driehoekig zijn, de tekst en de exacte locatie. Heeft hij alle foto’s en alle informatie op zijn pc opgeslagen, de sigaren rokende Frans Staps heeft ook nog een siga renkistje vol foto’s. Er zitten er 174 in en elke foto laat een ander type Mariategel zien. Het zijn veelal variaties op de meest voorkomende tegel van Onze Lieve Vrouw van Altijd Duren de Bijstand, maar ze laten tevens zien hoe rijk deze materiële vorm van volksgeloof is. Bedevaart van de Boerenbond De grote variatie laat zich verklaren uit de finan ciële middelen die iemand had, maar vooral uit persoonlijke devotie of een bezoek aan een bede vaartsoord. Van grote georganiseerde pelgrims tochten werden soms speciale herinnerings- devotietegels in omloop gebracht. In Moergestel zijn daar zeker twee voorbeelden van bewaard gebleven. Tegen de geval van de langgevelboer- derij aan de Broekzijde huisnummer 15 zit een tegel die herinnert aan een bedevaart naar Lourdes in 1954. Deze bedevaart was georgani seerd door de Boerenbond. Dezelfde tegel zit naast de deur van de boerderij Broekzijde num mer 17. Beide tegels zijn zeer zeldzaam. Komt Onze Lieve Vrouw Altijd Durende Bijstand veruit het meeste voor (In Moergestel onder meer op het adres Oisterwijkseweg 15), er zijn ook ettelijke variaties. Zoals Maria Sterre der Zee en de zeldzame Maria Hertogin van Brabant. Deze tegel is geïnspireerd op de Mariakapel die door Brabantia Nostra in 1939 bij de Moerdijk- brug is gebouwd om Brabant te beschermen tegen vreemde invloeden. Ook zeldzaam langs de Brabantse voordeuren zijn Zwarte Madonna’s, Maria Moeder van goede Raad, O.L. Vrouw van Uden en O.L. Vrouw van Genooi, genoemd naar een pelgrimsoord in de buurt van Venlo. De kleu rige driehoekige tegel Zoete Moeder van Den Bosch komt meer voor. Nog steeds vraag naar Onderzoek van heemkundige Willem van Kruijs- bergen uit Alphen leerde dat er in de jaren 1932/1933 al devotietegels verschenen in Al phen, Chaam en Ulicoten. De precieze reden is niet bekend. Op grond van de latere traditie in en na de Tweede Wereldoorlog mag worden ver onderstelt dat de mensen die deze eerste tegels hebben geplaatst al vroeg bang waren dat er een oorlog uit zou breken. Vanaf het begin van de Tweede Wereldoorlog namen de tegels een hoge vlucht. Met het plaatsen is doorgegaan tot onge veer 1960, al komt het ook tegenwoordig nog voor. Sjef van Erp van kunsthandel Van Erp- Broekhans in Heukelom zegt dat hij gemiddeld een keer per maand een vraag krijgt over de tegels. Hij betreurt het dat hij ze niet meer kan leveren. De in volksdevotie gespecialiseerde onderzoeker en publicist Willy Knippenberg (1910-2005) ver geleek de Mariategels met huiszegens. Dit waren op papier gedrukte gebeden of bezweringsfor- Altijd Durende Bijstand Ook in de inventarisatie van heemkundige Willem van Kruijsbergen uit Alphen komen de tegels van Maria van Altijd Durende Bijstand als de meest populaire naar voren. Dit is te danken aan de redemptoristen. Het oorspronkelijk icoon van Onze Lieve Vrouw van Altijd Durende Bijstand hangt in de kerk van de heilige Alfonsus van Liguori in Rome. Dit is de hoofdkerk van de redemptoristen. De paters hebben zich altijd sterk ingezet voor de verspreiding van de verering van Onze Lieve Vrouw van Altijd Durende Bij stand. Dit jaar is het anderhalve eeuw geleden dat paus Pius IX de verspreiding van de verering van deze icoon toevertrouwde aan de redemp toristen. Zij slaagden er in deze icoon tot de meest voorkomende afbeelding van Maria in Brabant te maken. werden veelal gekocht in bedevaartplaatsen. In Moergestel kwamen de huiszegens tot in de jaren '50 algemeen voor. Volkspredikers in Moergestel Redemptoristen waren volkspredikers die door pastoors graag naar een kerk werden gehaald om het geloof van de parochianen eens danig op te frissen. Ze hebben hun werk ook in Moergestel gedaan. In 1845 bezochten ze Moergestel voor de eerste keer. Gedurende tien dagen zat de kerk stampvol. Een van de paters redemptoristen die in Moergestel de volksmissie preekte was Bern- hard Hafkenscheid, beroemd en berucht door zijn indrukwekkende manier van preken. Hij slaagde erin het toen reeds eeuwen oude carnaval in de stad te verbieden. Het duurde tot begin jaren '60 van de vorige eeuw alvorens Tilburg zich onder dat verbod uit wist te feesten. Mariategel O.L. Vrouw Altijd durende Bijstand aan de Oisterwijkseweg. De volksmissies van de redemptoristen kenden een bepaalde opbouw. In het begin preekten ze hel en verdoemenis, aan het einde prezen ze iedereen de hemel in. Tijdens deze missies wer den ook in Moergestel grote hoeveelheden devo- tionalia verkocht De gelovigen waren dus gewoon om prentjes, rozenkransen en dergelijke van de redemptoristen te kopen. Tijdens de oorlog doken zij in de niche van devotietegels. Ze waren con currenten van firma’s als Verbraak Zn in Tilburg. Het is dus goed mogelijk dat de devotietegels in Moergestel van de redemptoristen zijn betrokken. Hélène van Kempen richtte zich op Tilburg binnen de Ringbanen, terwijl Frans Staps heel Tilburg in kaart bracht. Hélène van Kempen telde in alle straten binnen de Ringbanen 463 Mariategels. Afgaande op het totaal van 1047 dat Frans Staps vaststelde, betekent dit dat er buiten de Ringba nen nog eens 584 zijn te vinden. De devotiegels zitten vrijwel uitsluitend tegen de gevels van woningen die tot 1945/1946 zijn gebouwd. Frans Staps woont in Tilburg Noord. Daar bevindt zich geen enkele tegel, terwijl er op de aanpalende oude wijk De Schans de nodige voorkomen. v/h Jos Habraken Deze tegels zijn stuk voor stuk voorbeelden van particuliere Mariaverering. Ze getuigen van het vertrouwen dat de Moergestelnaren hadden in Maria toen het oorlogsgeweld rond de bevrijding eind 1944 naderde. De tegels werden geplaatst om Maria bescherming te vragen. Toen de Duitsers waren verjaagd werden ook van deze Mariategels geplaatst om Maria te bedanken voor het einde van de oorlog. In Moergestel zijn deze tegels zo zeldzaam dat ze bescherming ver dienen. Het zijn weliswaar kleine, maar intense herinneringen aan de oorlog en de bevrijding. Schuin tegenover de woning aan het Rootven met een terracotta-tegel zit deze jraaie Maria-met-Kind-afbeelding naast devoordeur van een huis. Zo hebben de kleine en nogal onopvallende Mariategels een waardevolle geschiedenis. Het is de moeite waard om er tijdens een wandeling of een fietstocht door Moergestel eens op te letten. Ze vertellen het verhaal van een groot vertrouwen dat de Moergestelnaren in tijden van nood in Maria stelden. iiinni: mules die in een huis aan een muur werden ge hangen om onheil te voorkomen. Huiszegens De langgevelboerderij aan de Broekzijde met een devotietegel ter herinnering aan de bedevaart van de Boerenbond in 1954 naar Lourdes. De tegel (inzet) zit vol symboliek.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 4