moorman Grootste Brabantse koffietafel in Oisterwijk Beestenboel in de bieb tijdens zomerschool Oisterwijk r Ut Gèssels Glas Opbrengst collecte epilepsiebestrijding 319,59 Nieuwe Geocache ’Overleven in de Brand’ 1.400 deelnemers voor Guiness Book of Records AUTOMOBIELBEDRIJF Onderhoud en reparatie van alle merken. Verkoop van nieuwe en gebruikte auto’s PAGINA 3 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 29 JUNI 2016 tafel plus de unieke ervaring om met zoveel mensen samen aan de dis te zitten. COLUMN chool. Hier kunnen zij vrij experimenteren met nieuwe media en de modernste hard- en lom door middel van cultuur en samenwerking. Een evenement waar de stichting hoge ogen mee heeft gegooid was Kunst&Bomen. fietafel opgeven door 5 euro over te maken op rekeningnummer NL 57 RABO 0120 1847 45 ten name van de Stichting Oisterwijk 800 SPOT. Graag duidelijk adres vermelden. De kaarten kunnen vanaf 5 augustus worden opge haald bij de Oisterwijkse VVV Wekelijks houden wij, het bestuur van Moer gestelGlas, u op de hoogte van de voortgang van het grootste burgerinitiatief in onze ge meente. Het aanleggen van een glasvezelnet werk in Moergestels buitengebied en de Logt te Oisterwijk. Deze week deel 12 Pieter van Opbergen schrijft over: Trots en Blij DE SONMAN 22 - Tel. 013 - 513 1611 www.ambm.nl ZATERDAG NA 12.00 UUR GESLOTEN! Bij de uitvoering van de grootste Brabantse i cc- r i i j ortrj SPOT samen met de horeca en het centrum management van Oisterwijk. De Stichting Oisterwijk 800 SPOT is een organisatie van louter vrijwilligers. De doelstelling is het ver sterken van Oisterwijk, Moergestel en Heuke- Men kan zich voor de grootste Brabantse kof- Zult, ‘krèntemik’ en verschillende soorten brood horen bij de Brabantse koffietafel. Foto: Paul Spapens. De Stichting Oisterwijk 800 SPOT organiseert de grootste Brabantse koffietafel als onderdeel van een cultureel programma rond het inpak ken van het historisch raadhuis van Oisterwijk in de Brabantse vlag. Commissaris van de koning Wim van de Donk opent het ingepakt raadhuis op 23 juli. Dan start voor de duur van drie weken het festival van de Brabantse Cultuur. Dit kent allerlei spraakmakende onderdelen. Je zult denken waar gaat dit nu weer over, maar dat zal ik uitleggen. Zoals jullie weten leggen wij in het gehele Moergestelse buitengebied glasvezel aan. Een dikke 100 kilometer graafwerk met Glasvezel voor alle woningen en bedrijven op een netwerk in eigendom en beheer van de coöperatie MoergestelGlas. Als je daar dan mee bezig bent krijg je steeds meer begrip en respect voor de medebewoners van ons buitengebied. We hebben het bijna geflikt. Iets wat niemand voor mogelijk hield, en een erg leerzame weg. Ik ben trots op jullie allemaal. Ook hier zien we weer waar een klein dorp groot in kan zijn. Een fantastische sociale cohesie. Vertrouwen in en op elkaar en samen iets willen bereiken. Voor velen niet eens voor hunzelf maar voor de kinderen, en voor de ander bittere noodzaak. 96% van alle woningen worden aangesloten op ons eigen glasvezelnetwerk. Vanaf deze week kunnen we de werkzaam heden letterlijk in elke straat waarnemen. Overal steken buizen boven de grond. Dat komt omdat we op diverse plaatsen niet kunnen of mogen graven vanwege de bomen. Daar boren we onderdoor en pik ken de buis dan aan twee zijden weer op. Nog 6 weken en dan zit het graafwerk erop, en gaan we op vakantie. Meteen daarna gaan we de woningen aansluiten en voor zien van Ultra HD TV kwaliteit/500 Mb Up+Down internet en Telefonie via SIP. Het zal een mooie mijlpaal zijn. MoergestelGlas brengt u door deze weke lijkse column een inldjk op de vele hande lingen waar je niet bij stil staat als je aan iets dergelijks begint en wij hopen met jullie te eindigen met een foto van het eerste beeld over Glas in Moergestel. Het bestuur van MoergestelGlas Mariëlle Wolfs/Gea op 't Hoog/]oost van de Schoot/Rik de Pina/Pieter van Opbergen Meer informatie over de grootste Brabantse Koffietafel ooit is te verkrijgen via info@ois- terwijk800.nl ‘Met hoeveel mannetjes moet het vrouwtje van de libel paren om alle eieren te laten be vruchten?’ Dit is één van de 12 vragen die je de weg wijzen naar de verborgen schat. De tocht is uitgezet in het natuurgebied De Brand, onderdeel van de Loonse en Drunense Duinen. Het startpunt ligt nabij Café-Restaurant ’t Gommelen aan de Gommelsestraat te Biezen- mortel. Initiatiefnemers zijn een zestal aspirant natuurgidsen van IVN Oisterwijk. De Geo- cache geldt als één van de afstudeerprojecten. Het thema van de tocht is “Overleven in De Brand’. Gedurende de 3 uur durende wande- Op maandag 25 juli biedt de bieb de eerste activiteiten aan voor de groep Zomerschoolkinderen. Tussen 10.00 en 16.00 uur wordt het een bees tenboel in de bibliotheek, bovenin de Tiliander, want dan gaan de kinderen voorlezen aan een Luisterhond. Soms kan het op school best spannend zijn om een leesbeurt te krijgen. Vooral kinderen met dyslexie of faalangst kun nen stress ervaren en hierdoor minder goed presteren. Een huisdier is er om je gerust te stellen en het kind kan op eigen tempo voor lezen, want dieren oren veroordelen niet. In o.a. Estland is er al veel onderzoek gedaan naar dit effect en internationaal zijn er al meer dere biebhonden met succes actief. Leren door te doen De Luisterhond sluit aan bij het concept van de zomerschool waar non-formeel leren voorop staat; ervaringsgericht leren helpt kinderen op plezierige wijze uit het hoofd, in het doen te komen en zich zo te ontwikkelen en de wereld te ontdekken. Zie het filmpje: https://www.youtube.com/watch ?v=r7P0vhrU Y wg&featureplayerembedded Digitale gadgets Een koffietafel is een kenmerkend onderdeel van de Brabantse cultuur. De foto werd gemaakt in Moergestel tijdens een koffietafel aangericht door de erfgoedorganisatie WieKentKunst. Foto: Paul Spapens Op 7 augustus wordt geprobeerd in Oisterwijk de grootste Brabantse koffietafel allertijden aan te richten. Het streven is dat hier 1.400 mensen aan deelnemen. Ook het digïïab van de bibliotheek Midden De grootste Brabantse koffietafel wordt georganiseerd door de Stichting Oisterwijk Brabant staat in café Tiliander de hele dag ter 800 SPOT in het kader van het in de Brabantse vlag ingepakt raadhuis. Met De collecte van het Epilepsiefonds heeft in Moergestel 319,59 opge bracht. De opbrengst van de collecte is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting, het organi seren van vakanties voor mensen met epilepsie en individuele hulp. Van 6 tot en met 11 juni gingen in heel Neder land ruim 25.000 vrijwilligers op pad om huis aan huis te collecteren voor het Epilepsiefonds. Hoe epilepsie ontstaat, is nog steeds niet be kend. Er is dus geld nodig voor onderzoek. Maar zeker ook voor voorlichting: veel mensen weten niets over de aandoening epilepsie. Naast het subsidiëren van onderzoek en het geven van voorlichting, organiseert het Epilep siefonds vakanties voor mensen met epilepsie. Voor veel kinderen en volwassenen is dit de enige mogelijkheid om met vakantie te gaan. Hebt u de collectant gemist? Maak dan een bijdrage over op giro 222111 (IBAN: NL83 INGB 0000 2221 11) ten name van het Epi lepsiefonds te Houten of sms EPILEPSIE naar 4333 (eenmalige gift van 2,-). Het Epilepsiefonds bedankt alle collectevrij- willigers en iedereen die heeft gegeven aan de collectant. De grootste Brabantse koffietafel wordt gehou den op de Lind, de Dorpsstraat en op het Lin- deplein. Het vorige record staat op 1.352 deel nemers. Een Brabantse koffietafel is een kenmerkend voorbeeld van de (culinaire) identiteit van Brabant. De Brabantse identiteit is het centrale thema van het inpakken van het raadhuis in de Brabantse vlag en het Festival van de Bra bantse Cultuur. ling maak je kennis met de prachtige natuur zoals die in de afgelopen 700 jaar door men senhanden is gevormd. Door middel van 12 thema’s wordt stilgestaan bij de moeilijke omstandigheden voor mens, plant en dier in dit natte, moerassige gebied. De geocache is dan ook vooral bedoeld voor stoere jongens en meiden in de leeftijd vanaf 10 jaar en hun ouders. Laarzen zijn noodzakelijk om de tocht met droge voeten te overleven! Kijk voor meer informatie op: www.geocaching.nl of op de website van IVN Oisterwijk: www.ivnoister- wijk.nl beschikking voor de kinderen van de zomers- deze grootste Brabantse koffietafel ooit hoopt de organisatie een vermelding te i krijgen.jn het Guiness Book of Records. software. Zoals de Doodle 3D. die verbindt Om 1.400 deelnemers aan de grootste Brabant- tablets in het Digilab aan de 3D-printer. Teken se koffietafel te kunnen krijgen roept de Stich- met je vinger iets op de tablet, en print het ting Oisterwijk 800 SPOT iedereen op zich direct in 3D. Zo makkelijk kan 3D-printen aan te melden. Deelname kost slechts 5 euro. zijn. De Leap Motion Controller maakt het Voor dat geld krijgt men een volledige koffie- mogelijk om met hand- en armgebaren een computer te besturen. Meer info: http://www.bibliotheekmb.nl/digi- lab.html Voorleescollectie Gedurende de gehele maand juli is er een mooie zomerschool-voorleescollectie aanwezig in de bieb, met boeken over beesten, om voor te lezen op verschillende niveau’s. https://www.facebook.com/bibliotheekoister- wijk Zomerschool Oisterwijk 2016 Na het succes van de voorgaande edities orga niseren Brede School Oisterwijk, Contour- deTwern, Pedagogische Praktijk van den Ho- koffietafel werktde Stichting Oisterwijk 800 ven en Stichting Oisterwijk Centraal dit jaar weer de zomerschool. De eerste week van de zomervakantie, op 25, 26, 28, 29 juli 2016. De zomerschool is bedoeld voor kinderen die extra kansen verdienen, die nu in de groepen 3 t/m 8 van de basisschool zitten en wonen in de gemeente Oisterwijk (Ois terwijk, Moergestel en Heukelom). We gaan tijdens deze dagen allerlei leuke, leer zame en uitdagende activiteiten doen in het thema ontdekkingsreis. Alle dagen op een andere locatie. Denk aan activiteiten als; expe rimenteren met digitale apparatuur, lekker de bossen in, creatief bezig zijn en frietjes eten. Voorwaarden De deelname aan de zomerschool kost per kind €25,00. Het inschrijfgeld betaalt u op de eerste dag van de zomerschool, dus op 25 juli 2016. Mocht het inschrijfgeld voor u een pro bleem zijn, dan horen we dat graag en zoeken we samen met u naar een oplossing. We willen namelijk graag dat alle kinderen mee kunnen doen. Geld mag dat niet tegenhouden. Hoe kunt u uw kind aanmelden? Er is maar ruimte voor 35 kinderen. Opgeven kan tot uiterlijk 15 juli 2016. Door contact op te nemen met Sanne van den Hoven: 06-10697333 of Elja Barten: eljabar- ten@contourdetwem.nlkrijgt u een inschrijf formulier, dat u kunt inleveren bij Blokshekken 3, 5061 HA in Oisterwijk. Wilt u nu graag meer informatie? Neem dan gerust contact op!

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 3