Ut Gèssels Glas Gerard Horvers Huis Jaarlijkse donateursactie Zangvereniging Crescendo Fietspad Haghorst-Moergestel komt er Fietspad Haghorst gaat er komen! Alzheimercafé Oisterwijk- Moergestel dinsdag 17 mei Reumafonds bedankt Moergestel Meiwandeling zondag 22 mei met muziekvereniging Prinses Juliana Grenzen aan vrijwilligers werk? I ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 11 MEI 2016 PAGINA 3 Ruud van de Ven ■Ht MMMi Reuma is een ingrijpende aandoening, die niet te genezen of te voorkomen is. Reuma kan jong en oud overkomen. COLUMN Verkeer en platteland Intussen is er wel wat veranderd. De recreatie en de ontwikkelingen op het platteland zijn steeds belangrijker geworden. De bochtige weg tussen Haghorst en Moergestel is echter bepaald niet veilig en is voor scholieren die naar Durendael gaan een hachelijk avontuur. Dit alles is alleen mogelijk met uw steun. De leden en het bestuur willen onze donateurs alvast hartelijk danken voor hun bijdrage. Het Alzheimer Café is een ontmoetingsplaats voor mensen met dementie, jong en oud, voor familieleden, vrienden, hulp en dienstverleners en andere belangstellende. Lotgenoten kunnen heel veel voor elkaar bete kenen, zij herkennen het geen de ander meemaakt, en wat dit voor hem of haar bete kent. De ondersteuning die de aanwezigen elkaar op zo, n avond geven is van zeer grote waarde, en de aanwezigen gaan dan ook met een vol daan gevoel naar huis. Onze medewerkers staan gedurende de avond voor iedereen klaar, en mocht u vragen hebben stel ze gerust. Programma van 20.00-22.00 uur in De Coppele, Prunusstraat 69, Oisterwijk Voor meer informatie: Jeanne Verberk 528 4571; e-mail j.verberk@ziggo.nl en op alzheimer.afd.middenbrabant@planet.nl Carlo van Esch, Fractievoorzitter Partij Gemeente Belangen (PGB) Op dinsdag 17 mei verzorgen wij van 12.00 tot 14.00 uur voor de ouderen uit onze gemeen te weer een lunch in het Gerard Horvers Huis. Voor een geringe bijdrage in de kosten krijgen ouderen: soep, broodjes en beleg, vers fruit en koffie of thee. Let op: aanmelden voor de lunch is wel noodzakelijk. Dit kan voortaan via het nieuwe telefoonnummer 06 23469293. Voor meer informatie over het Gerard Horvers Huis kunt u terecht op onze websi te: www.gerardhorvershuis.nl I Steun van iedere Nederlander nodig Het Reumafonds strijdt al 90 jaar voor een beter leven met reuma. Nu en in de toekomst. We financieren onderzoek naar betere behan delmethoden en naar de oorzaak van reuma. We geven voorlichting, ondersteunen reuma- patiëntenverenigingen en komen op voor de belangen van mensen met reuma bij politiek en zorg. Dat brengt ons dichter bij een wereld zonder reuma. We zijn blij met iedere gift die hieraan bijdraagt. Bankrekeningnr: NL86RABOO123040000, Amsterdam, www.reumafonds.nl In de twee weken vanaf 17 mei (dus na Pinksteren) zullen onze leden weer langs komen bij de donateurs van Crescendo. De steun van u als donateur is in deze tijd hard nodig. Onze leden beleven wekelijks veel plezier aan het samen zingen en door het wekelijks repe teren kunnen we jaarlijks weer een mooi con cert voor u verzorgen. Bovendien verzorgen we ook elk jaar weer een kerstconcert voor de bewoners van Park Stanislaus, wat altijd veel blijde gezichten oplevert bij de bewoners. Na een tiental jaren touwtrekken worden de plannen voor de aanleg van het fietspad Haghorst-Moergestel werkelijkheid. Waarom is dat zo belangrijk? In 2017 gaat het er dan toch echt van komen. Een vrijliggend fietspad tussen Moergestel en Haghorst. En dan niet alleen langs de Heizenschedijk, maar ook langs de Broekzijde. Dat is nog eens goed nieuws voor alle fietsers! Het is al jarenlang onderwerp van gesprek, zeker nadat Inge van den Boer er een hoop geld voor ingezameld heeft via crowdfunding. Daarmee was duidelijk dat er veel draagvlak is voor het fietspad. Tot voor kort wilde het College van B&W er echter niet aan om het volledige traject aan te leggen. Maar gelukkig is zij nu toch overstag gegaan. Als PGB zijn wij altijd een warm pleitbezorger geweest van deze fietspad. Dan moet je geen half fietspad aanleggen, dus alleen langs de Heizenschedijk. Juist vanuit veiligheidsover wegingen is het van groot belang dat ook langs de Broekzijde een vrijliggend fietspad komt te liggen. Zeker met (provinciale) subsidie- Inge van den Boer Enkele jaren geleden kwam er hulp. Wederom uit de gemeente Hilvarenbeek, om precies te zijn uit Haghorst, en wel in de persoon van de toen 11-jarige Inge van den Boer. Zij haalde met haar actie voor het fietspad bijna 12.000,- bij elkaar voor de realisatie van dat fietspad. Hiermee haalde zij de landelijke pers en kreeg zij zelfs een onderscheiding van zowel de pro vincie als van onze gemeente. Thema: Financiële zaken bij Dementie. Gast: Mariska Dorland notaris van De Hair Vrijdag notarissen adviseurs Als er sprake is van dementie krijgen mantel- zorgers te maken met de juridische aspecten. Zodra de persoon met dementie niet meer zel- fredzaam is op zakelijk gebied, is het belangrijk dat dit voor hem/haar wordt geregeld en hun rechten worden gewaarborgd. Mantelzorgers krijgen te maken met wetten en regels die bedoeld zijn voor de bescherming van de per soon met dementie, maar ook om mogelijk heden te creëren om als mantelzorger de belan gen te behartigen van die persoon. In een interview gaan we op deze ontwikkelingen in en praten we o.a. over mentorschap, bewind- voering en euthanasieverklaring. mogelijkheden hoeft dat niets extra te kosten. Wij gaan ervan uit dat dit jaar de voorberei dingen kunnen worden getroffen, zodat het fietspad volgend jaar daadwerkelijk gereali seerd kan worden. En dan kan iedereen veilig fietsen van Haghorst naar Moergestel en an dersom. Hieruit blijkt nog maar eens de kracht van de (Moergestelse en Haghorstse) gemeenschap: Samen sta je sterk en samen kom je (letterlijk en figuurlijk) verder! Het Reumafonds bedankt alle bewoners en collectanten in Moergestel voor uw bijdrage en inzet aan de landelijke collecteweek. Tijdens de collecte van 21 t/m 26 maart 2016 is in Moergestel in totaal 1771,91 euro opgehaald. Hiermee levert Moergestel een belangrijke bijdrage aan de reumabestrijding in Nederland. Onzichtbare ziekte In Nederland leven bijna twee miljoen mensen een reumatische aandoening. Bij veel vormen van reuma is er sprake van een auto-immuun- ziekte. Dit betekent dat het natuurlijke afweer systeem het eigen gewrichtsweefsel (en soms organen) aanvalt. Hierdoor hebben mensen met reuma vaak last van ontstekingen aan gewrichten of spieren en is bewegen pijnlijk. Houdt u van zingen en vindt u het gezellig om in een prettige omgeving ook wat te leren op zanggebied en dan gezamenlijk te werken naar een mooi concert? Schroom u niet en kom gerust eens langs om te luisteren hoe we dit doen. We repeteren op maandagavond van 19.30-21.30 uur in de kapel van Nieuwenhof, Klooster dreef 2. Meer informatie? Neem contact op met Berry Smolders, tel. 513 2490 of Judi Lage- maat, tel. 468 1277. Geschiedenis De oorspronkelijke bevolking van Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst was vroeger sterk met elkaar verweven in het land van de Hilver. Zo werd het weekblad de “Gèsselse”, nu “Moergestel-Nieuws”, ook in Haghorst en Biest-Houtakker verspreid. De Hilver (Moergestel) behoorde bij de Kem pen, zoals Oisterwijk bij de Meijerij. Na de herindeling, toen Moergestel bij Oisterwijk kwam en Haghorst en Biest-Houtakker bij Hilvarenbeek, werden die banden deels ver broken. Wel werd vanuit het land de Hilver Moergestel nog steeds ondersteund met bv. een dorpsontwikkelingsplan en het Onderne- merscontact de Hilver. Doch vanuit de politiek in Oisterwijk was hier weinig belangstelling voor tot teleurstelling van AB. Zo ging het ook met de verkeerskundige verbinding tussen Haghorst en Moergestel. Het feit dat de ge meente Hilvarenbeek als eerste haar deel van dat fietspad heeft aangelegd geeft aan dat die oude band er nog steeds is. Deze samenhang komt ook deels terug in de samenwerking die Oisterwijk met Hilvarenbeek en Goirle heeft aangegaan. Dat is voor sommige ouders uit Haghorst zelfs een reden om hun kinderen daar niet naar school te laten gaan. Ook de recreanten die op zondag willen genieten van het platteland ervaren deze weg als zeer gevaarlijk door de vele motoren die ook graag van deze weg gebruik maken. De politiek AB heeft het fietspad bij de laatste coalitie vorming ingebracht als speerpunt. De andere coalitiepartijen gingen echter alleen akkoord met het deel tot aan de Heizenschedijk. Nu kan door extra subsidies en een extra finan ciële inspanning van ons college heel het fiets pad worden aangelegd. Duidelijk is ook gewor den dat de extra inspanning van wethouder Sjef Verhoeven dit mede mogelijk heeft ge maakt. Binnenkort kunnen Inge en haar dorpsgenoten veilig naar school in Oisterwijk. Wekelijks houden wij, het bestuur van Moer gestelGlas, u op de hoogte van de voortgang van het grootste burgerinitiatief in onze ge meente. Het aanleggen van een glasvezelnetwerk in Moergestels buitengebied en de Logt te Ois terwijk. Deze week deel 8. Cristel van de Sande- Rijnen schrijft over Veiligheid op indus trieterrein Sonman. Veiligheid is een belangrijk thema voor de ondernemers op de Sonman. Vandaar ook dat we vanuit de Vereniging van Eigenaren Sonman samenwerken met de politie, brandweer en gemeente om de veiligheid op het industrieterrein op een bepaald niveau te trekken en te houden. Sinds 2009 worden we hierop getoetst door het KIWA.Tot op heden voldoen we aan de crite ria en hebben we ook dit jaar weer een ver lenging van ons certificaat "Keuring Veilig Ondernemen Certificaat Continu Samenwerken" gekregen. De veiligheid omschreven in het certificaat geld in de breedste zin van het woord. We nemen voorzorgsmaatregelen op het gebied van inbraak, vernieling, intimidatie, milieu, brand- en verkeersveiligheid. Één van die maatregelen is o.a. beveiliging van het industrieterrein door camerabewaking. Iedereen die de Sonman op- en afrijd wordt door camera’s geregistreerd. We kunnen live met de camera meekijken en opgeno men beelden achteraf terugkijken. Deze diensten gaan allemaal over het internet en filmbeelden gebruiken enorm veel capaci teit. Net zoals op vele plaatsen in het buiten gebied komt internet op de Sonman enkel binnen over de telefoonkabel. De up- en downloadsnelheid is ook hier zeer laag. We zijn dan ook erg blij dat we, als bedrijven terrein, mee kunnen liften met dit groot schalige burgerinitiatief voor de aanleg van glasvezel. Zodra het er ligt zijn de mogelijk heden oneindig. Door de snelheid van glas vezel zijn we niet langer gelimiteerd tot camerabewaking van de toegangswegen, maar kunnen we veel meer beelden binnen halen. Hierdoor kunnen we de veiligheid ook weer aanzienlijk vergroten en het behoud van ons certificaat voor de toe komst veiligstellen en daar worden wij blij van! En... wat wij kleinschalig op het bedrijven terrein doen, is straks natuurlijk ook op grote schaal mogelijk! Immers doet het hele buitengebied mee, wat betekent dat de toe gangswegen naar en van Moergestel ook kunnen worden beveiligd Laat die spittersbusjes maar komen! Volgende week leest u over de buurtbijeen komsten die MoergestelGlas voor haar leden organiseert. MoergestelGlas brengt u door deze wekelijkse column een inkijk op de vele handelingen waar je niet bij stil staat als je aan iets dergelijks begint en wij hopen met jullie te eindigen met een foto van het eerste beeld over Glas in Moergestel. Het bestuur van MoergestelGlas Mariëlle Wolfs/Gea op 't Hoog/Joost van de Schoot/Rik de Pina/Pieter van Opbergen Deze traditie wordt door onze harmo nie al vele jaren georganiseerd en iedereen mag hieraan meedoen. Wij nodigen iedereen uit Moergestel (en daarbuiten) dan ook uit om samen met ons s’morgens al vroeg fris en fruitig op te staan en dan al musice rend vanaf café De Brouwer te ver trekken. Na de kerk, het geweldig goed verzorgde ontbijt in de Tilliander wordt er op het gemeentehuis een serenade voor burgemeester Janssen gege ven Daarna gaan we al musicerend via ‘n aantal horecagelegenheden weer terug waar we begon nen zijn bij café De Brouwer. De bijdrage is 10,- p.p. U krijgt hier een uitgebreid goed ver zorgd ontbijt voor. Verdere consumpties zijn voor eigen rekening. Hoe meer mensen mee lopen, zoveel leuker wordt het is wel gebleken in de afgelopen jaren. Programma: 6.15u: verzamelen bij café Jan Hein de Brouwer 6.30u: vertrek naar Oisterwijk 07.55u: aankomst Joannesparochie 08.45u: ontbijt De Tiliander 09.50u-10.00u: serenade Burgemeester Janssen Raadhuis Daarna gaan we door de bossen via diverse horeagelegenheden weer naar café De Brouwer waar we rond 15.00 uur hopen te arriveren. 15.00u: einde Opgeven graag van te voren i.v.m. het ontbijt in de Tiliander. Dit kan via mail: pr@julia namoergestel.nl Opgeven kan tot 15 mei. Steeds opnieuw zijn vrijwilligers de oplossing voor allerlei knelpunten, maar waar houdt dat op? De VHVO, vereniging van organisaties met vrijwilligers in zorg en welzijn, organiseert een conferentie “Grenzen aan Vrijwilligers werk?” op 18 mei in de Voorhof, Kerkstraat 64, Oisterwijk. Ronald Hetem, een deskundige op het gebied van vrijwilligerswerk, zal dit onderwerp vanuit verschillende perspectieven toelichten, juridisch, functioneel, persoonlijk, relationeel. Hij belicht dat zowel vanuit de vrijwilliger als vanuit de organisatie. Daarna gaan de aanwezigen met elkaar in gesprek. Van tevoren aanmelden is geen eis, maar om de organisatie soepel te laten verlopen, is het wenselijk dat u zich aanmeldt bij vhvo.oister- wijk@gmail.com, U bent welkom vanaf 19.15 uur en 19.30 uur start het programma.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 3