Film laat zien wat ’er zijn voor jongeren’ echt betekent Przewalskipaardenhoofdviolen op GUO Festival Paasfolk Zondagmiddag- concert in conferentieoord Zonnewende Collectief in BEELD exposeert in het Oude Kerkje Excursie mossen IVN Oisterwijk op 28 februari Concert ensemble Sacralissimo i Iets organiseren of Moergestelnaren op de hoogte houden van gebeurtenissen en resultaten? Plaats een artikel in 'Moergestel-Nieuws'! Van Goede Vrijdag 25 tot en met Tweede Paasdag 28 maart houdt con certorganisatie Groeten Uit Oisterwijk haar GUO Festival Paasfolk in Tiliander. Het vierdaagse folkfestival rijgt een programma aan een met muziek, zang en dans met veelbelovend talent tot gelauwerde topartiesten uit binnen- en buiten land. Er zijn tientallen concerten, masterclasses, sessies, muziekfilms en een unieke balfolk-marathon met 16 groepen die 24 uur nonstop ten dans spelen. De website van GUO geeft uitgebreid infor matie en linkt bovendien door naar de website van Tiliander (www.tiliander.com) waar fes tivaltickets te reserveren zijn. In voorverkoop zijn er meerdaagse kortingsacties. Bovendien is er een ‘twee halen één betalen’ actie speciaal voor balfolk-dansliefhebbers. Hiervoor gelden de instructies op www.bal- folk.nl/events.php Het ensemble bestaat uit: Dilian Kushev: veel zijdige bariton die soms helder en soms donker en fluwelig klinkt; Bogdan Olaru: een tenor die zo krachtig als zacht kan zingen; Manol Paskalev: begeleider aan de piano. De muzikanten van Sedaa respecteren de muzi kale tradities, maar breiden die uit met moder ne arrangementen en vernieuwende compo sities. Het resultaat is een toegankelijke ver taling naar het hier en het nu en een verbluf fende balans tussen twee van de oudste en rijkste culturen van de wereld. Ook voor Westerse oren is deze mystieke, melancholische muziek een belevenis. Höömi en Kargyraa Sedaa betekent ‘stem’ in het Perzisch. De muzi kanten zijn meesters in boven- en ondertonale keelklanken die de Mongoolse muziek typeren. Met deze kenmerkende vocalen grijpt Sedaa terug naar vibrerende keelzangtechnieken van de nomadische voorouders. Daarin brengt elke zanger meerdere toonhoogtes gelijktijdig terug tot één samenvallende klank. Die klank mengt zich met die van de andere zangers tot één Höömi (boventonale) en Kargyraa (onder tonale) harmonie. Het Oude Kerkje is op zaterdag open van 13 tot 17 uur, op zondag van 11 tot 17 uur. De entree is 2,- (t.b.v. instandhouding van het monument), kinderen gratis. Het adres is Willibrordstraat 25, 5091 CC Middelbeers. Meer info is te vinden op www.oudekerkje.nl. Ook vindt u ons op www.facebook.com/oude- kerkje R-Newt Present Werken In het weekend van 27 en 28 februari 2016 exposeert Collectief in BEELD in het Oude Kerkje in Middelbeers. Toegang is gratis; de musici vragen na afloop een bijdrage “voor wat het u waard is:”. Voor een drankje tijdens de pauze of na afloop in de Voorhof is contant geld nodig. écht zien: “Voor mij is het een hele natuurlijke manier van contact onderhouden, ze bijstaan en ze praktisch op weg helpen. Die steun geven die ze op dat moment nodig hebben.” Jacinthe laat zich inspireren door bij jongeren het beste naar boven te halen: “Niet te focussen op de onmogelijkheden maar op de mogelijk heden. Proberen met de jongere eruit te komen: wat wil jij nou eigenlijk?” Vier dagen luisteren, zingen, dansen, muziek maken en films kijken in Oisterwijk Ud-speler uit Syrië Het festival is afwisselend vanaf de opening door Brabantse liedjessmid Gerard van Maas- akkers tot aan de afsluiting door het swingende Hamon Martin Quintet uit Bretagne. Daartus senin zingt de Vlaming Lieven Tavernier zijn kwetsbaarste liedjes, belooft streekgenoot Wouter Vandenabeele een wereldprimeur met een sextet waarin de Syrische ud-speler Elias Bachoura schittert, zingt de Ierse Niamh Parsons onder gitaarbegeleiding van Graham Dunne betoverende ballades van haar kersverse cd en klinken de magische onder- en boven tonale keelklanken en Przewalskipaarden- Verderop in de film zegt Faysal: “In het net werk van professionals vertegenwoordigen wij de jeugd. Dat betekent dat je verschillende vergaderingen hebt.” Linda: ’’Maar ik ben dan vaak de enige aan tafel die de jongere echt kent en ze wekelijks ziet en meemaakt. Dus ik kan zeggen: ‘ja maar zo is diegene’.” Faysal: “Doordat je echt in de leefwereld van de jon gere bent, zie je veel meer dan bijvoorbeeld een gemeente, politie of hulpverlening.” De groepsleden van Sedaa zijn ook prima in strumentalisten. Ze spelen gitaar, percussie, blaasinstrumenten, en contrabas en viool waar van de halzen uitmonden in ambachtelijk uit hout gesneden przewalskipaardenhoofden. Traditionele klederdracht maakt een concert van Sedaa eens te meer tot een verrassende festivalervaring voor niet alleen het oor, maar zeker ook het oog. Extra dimensie: festival- bezoekers kunnen al vroeg in de middag tevens interactief deelnemen aan een masterclass onder- en boventonale keelzang, verzorgd door deze niet-westerse klasbakken! In de film over present werken komen jonge renwerkers van R-Newt aan het woord. Zij gaan dagelijks de straat op, op zoek naar jon geren om ze te motiveren en te ondersteunen. Zoals Ted: “Ik heb een basketbalactiviteit maar basketballen is nooit het doel. Het doel is om in contact te komen met de jongere en te ont dekken wat de vraag achter de vraag is. Daarvoor moet de jongere je kennen en moet je een vertrouwensband opbouwen.” Of Faysal: “Bij het voetballen zit ik op het bankje. Dan komen ze naast je zitten en zeggen: ‘Faysal, ik heb eigenlijk een stageadres nodig en ik kan het niet vinden’. Of ‘ik heb werk nodig, kun je me daarbij helpen’.” Linda interpreteert presentie als de jongere Aan het eind van de film geeft Ted ons een wijze les mee: “Iedereen zegt altijd ‘de jeugd heeft de toekomst’. Maar als we de jeugd niet horen en ze geen toekomstperspectief bieden, zijn we water naar de zee aan het dragen.” De kern van Sedaa bestaat uit het trio Naraa Naranbaatar (bas en zang), Nasaa Nasanjargal (viool, zang, Mongoolse hobo en dombra) en de Iraniër Omid Bahadori (gitaar, percussie en zang). Op grote festivals treden ze soms aan in uit- gebreidere bezettingen, met hakkebordspeler, blazer en percussionist. Op GUO’s Paasfolk beperken ze zich tot de essentie. Present werken is volgens de jongerenwerkers van R-Newt ‘er zijn voor de jongere’. Dat kun je letterlijk nemen: aanwezig zijn waar het gebeurt, waar de jongere is. Bijvoorbeeld op straat, langs het voetbal- of basketbalveldje, op school, bij de jongere thuis, online. Maar presentie in het jongerenwerk is meer. Eigenlijk is het de basis om iets te bereiken. Om dat te laten zien is de film R- Newt Present Werken gemaakt. Je kunt de film hier bekijken: https://vimeo.com/146574608 Present werken is ook: ontdekken welke vraag de jongere echt heeft, het beste in hem of haar naar boven halen, zoeken naar talenten en die optimaal benutten, jongeren motiveren voor school of werk, de jeugd vertegenwoordigen in het professionele netwerk. Hiervoor moet je de jongere echt kennen. Dat lukt alleen als je in de buurt bent, als de jongere jou kan vin den. Op zondagochtend 28 februari aanstaande organiseert IVN-afdeling Oisterwijk in samen werking met LNMH Haaren een gratis excursie met als onderwerp mossen. Onder leiding van IVN-gidsen komt u tot de ontdekking dat mossen niet alleen die vervelende dingen zijn die uw gazon verpesten! Ze zijn heel mooi als je goed kijkt. Bovendien zijn er heel veel soorten en zijn het overlevingskunstenaars. We vertrekken om 10 uur vanaf het parkeerterrein van het bezoekersscentrum, (Groot Speyck) Van Tienhovenlaan 4 in Oisterwijk. 28 februari, hopelijk een mooie dag om van het voorjaar te genieten! Iedereen is van harte welkom. Op zondag 28 februari om 14.15 uur wordt in conferentieoord Zonnewende een pia noconcert gegeven door Wim Verschuren (1997) en Johannes Asfaw (2000). Zij spelen werken van F. Schubert; F. Chopin; A. Skrjabin; W.A. Mozart; J. Haydn; M. Ravel en J. Brahms. Met de Zonnewende concerten wil Stichting SOKA een podium bieden aan jonge geta lenteerde musici uit binnen- en buitenland, die hun sporen reeds hebben verdiend bij (inter)nationale muziekconcoursen. De in authentieke stijl ingerichte muziekzaal van het fraai gelegen landhuis is bij uitstek geschikt voor uitvoeringen van kamermu ziek. Kaarten te bestellen/reserveren via e-mail: muziek@soka.nl; ook via: 06 34146680. Prijs: 15,-, p.p. (kinderen t/m 14 jaar gratis). Informatie: Stichting Soka; bezoek onze web site: www.soka.nl Collectief in BEELD wordt gevormd door een viertal fotografen. Het Collectief brengt in opdracht ontwikke lingen in de sociaal-cultureel-maatschappelijke levenssfeer in beeld en geeft daarbij waar nodig commentaar. In de afgelopen jaren heeft het Collectief ook een eigen project ter hand genomen. Vanuit een persoonlijke invalshoek heeft elk lid een “eigen wijze kijk” ontwikkeld op het thema Stilte en het Nederlandse Landschap. Dit werk wordt nu geëxposeerd in het Oude kerkje in Middelbeers. Tijdens de expositie kun je worden verrast door een optreden van muziekgezelschap De Speelkamermuzikanten, Theater Kleinkunst, Dansgroep Sidanza of Zangensemble d’Am- brass of d’Heeren, die allen een speciale pro ductie brengen in het kader van het thema van de expositie. hoofdviolen van het Mongools/Perzische Sedaa (zie foto). Interactieve publieksdeelname is mogelijk tij dens folksessies en in masterclasses Bretonse dansen, onder- en boventonale keelzang en instrumentaal samenspel onder leiding van enkele internationale topdocenten. Voor de sessies en de masterclass instrumentaal samen spel kunnen bezoekers hun eigen instrument meebrengen die ze veilig in bewaring kunnen geven bij de instrumentengarderobe. Muziek films en een catering met streekproducten tegen democratische prijzen maken het festival compleet. Verrassende festivalervaring Tweede Paasdag belooft een wel heel verras sende festivalervaring voor oren en ogen die gewend zijn aan de westerse cultuur, maar zich willen openstellen voor niet-westerse geluiden. Tegenover de toch al zo uiteenlo pende Celtic Music van de verfijnde vocaliste Niamh Parsons uit Ierland tot de opzwepende fest noz sensatie Hamon Martin Quintet uit Bretagne staan de oosterse klanken uit de ud (Arabische luit) van Elias Bachoura uit Syrië en de betoverende vocalen en instrumentalen van Sedaa waarin de weidse steppes van Mon golië en het oude Perzië samensmelten. Vrijdag 26 februari om 19.30 uur in het Lodewijkskerkje Met hun sacred aria’s en liederen uit de hele wereld, is het ensemble Sacralissimo weer te gast. U kunt genieten van de Bulgaarse stem men die, veelal als solo zang de ruimte zullen vullen. Het programma omvat onder andere: Piëta Signori, Panis Angelicus, Ave Maria, Onze Vader, Ik bid in de kracht van de liefde, aria’s uit opera Tosca, La Traviata, Turanodo. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 24 FEBRUARI 2016 PAGINA 5

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 5