Gezien in Gèssel OEF! Rouwen is een werkwoord Negende plaats Merel Bertens NK Marathon en clubrecord 3000 Audacia- nieuws meter Uitreiking Tiliander- den Boogaard cultuurprijs uitgesteld De Oisterwijkse cultuurprijs is een bijzonder initiatief dat Theaters Oisterwijk en Moer gestel graag willen continueren. Bij de foto: Merel Bertens. Programma 21 februari Audacia 1 - TSV Gudok 1 SVSSS 3 - Audacia 2 Viola 3 - Audacia 4 Nevelo 5 - Audacia 5 Audacia 6 - TSW Merlijn 3 Audacia 7 - Broekhoven 4 Audacia VR1 - Knegselse Boys VR1 Praktische informatie over de lotgeno tengroep Metgezel in Zingeving organiseert de vol gende vaste bijeenkomsten telkens op dins dagmorgen van 9.30-12.00 uur: dinsdag 1,8 en 29 maart, 5,12 en 19 april. Voor het najaar staan ook reeds gepland zes bijeenkomsten op dinsdagmorgen van 9.30-12.00 uur op dinsdag 18 en 25 oktober, 8,15, 22 en 29 november. In overleg met de deelnemers worden twee terugkomdagen vastgelegd. 14:30 11:00 12:00 12:00 11:00 10:00 11:00 ’n Bewoonster van De Aanstede mailde ons deze foto die gemaakt is in de Industrieweg, ’n Aantal zakjes met hondenpoep in de sloot gegooid, terwijl 200 meter verder een afvalbak staat waarin men deze kwijt kan... Omdat de cultuurcentra op dit moment in een transitie zitten wil Theaters Oisterwijk en Moergestel de prijs borgen in een breder kader. Daarom wordt de prijsuitreiking uitgesteld naar dit najaar. Op zaterdag 6 februari werd op ijsbaan Kardinge in Groningen het Nederlands Kampioenschap Marathon voor junioren gehouden. In een spannende wedstrijd behaalde Merel Bertens van Schaatsclub “De Vennen” hier de negende plaats bij de meisjes Junioren-B. Twee dagen later verbeterde Merel in Heerenveen het clubrecord op de 3000 meter. SA? ROEF! HANDBAL Uitslagen: El Dongen-Roef 11-22, Dl HMC- Roef 10-7, Cl Desk-Roef 8-9, DS HMC-Roef 17-8, HS Internos-Roef 25-18. Zaterdag 20 februari El 10:00 Roef-DOS 80 Dl 10:50 Roef - Witte ster Cl 11:45 Roef-GHV Zondag 21 februari Al 10:00 Roef-EHV DS 11:15 Roef-HCB ‘92 HS Roef United Breda Voor alle actualiteiten kun je terecht op onze website www.svroef.nl Iedereen die denkt dat handbal ook wel een leuke sport voor hen is, mogen vrijblijvend mee komen trainen op donderdagavond in de sporthal Stokeind. Voor meer info, bel gerust 5133103 Franky. Handbal is altijd raak! Onze ervaring met de lotgenotengroep Iedereen zit in hetzelfde proces, ook al is het verlies bij de een pas een half jaar gele den en bij de ander 7 jaren. Rouwen doet iedereen in die groep. Ieders achtergrond doet er niet toe. Rijk of arm, man of vrouw is van geen belang. De lotgenoten accepteren van elkaar dat ieder zijn of haar eigen problemen ervaart in het rouwproces. Samen hebben ze gela chen, gehuild, het mocht allemaal. In totaal zijn er zes wekelijkse bijeenkom sten. Daarna nog twee terugkomdagen. De eerste keer was het echt aftasten van elkaar: wie zit er in de groep, wat kan ik hier wel en wat niet vertellen? De tweede keer was het ijs gebroken. De sfeer was heel anders, opener, vertrouwder. Zo ook de derde en volgende keren. Enthousiast zegt Dorien: “Je had gewoon behoefte om elkaar weer te zien”. Met z’n allen zit je in een diep dal, waar je alleen met hard werken uit kunt kruipen. Daartoe hielpen de steunende gesprekken, maar zeker ook de rituelen. Bij voorbeeld het ritueel rondom boosheid. Daarbij moch ten alle frustraties eruit gegooid worden. Het ritueel werd als bevrijdend ervaren. Ook werkte het heel goed om over jezelf en je eigen gevoelens te vertellen aan de hand van een voorwerp, dat de begeleiders Bep Smarius en Jan Daem bij zich hadden. Er wordt gewerkt aan de hand van thema’s. In het kader van dat thema krijgt ieder ook wekelijks een opdracht mee naar huis. Het proces om uit het diepe dal te kruipen, gaat met stapjes. Dat mogen kleine stapjes zijn. Dit alles is heel ontroerend. Je merkt dat het lukt om die stapjes te zetten. Ook is het ontroerend om eikaars proces te zien. Juist dit samen delen is belangrijk. Allen hebben ervaren dat het niet lukt om alleen uit dat dal te kruipen. De bijeenkomsten verlopen volgens een vast schema. Stipt op tijd beginnen. Even bijpraten bij een kopje koffie of thee. Daarna aan de slag. Officieel is het om 12.00 uur afgelopen, maar dat kan nogal eens uitlo pen. Op carnavalsmaandag 8 februari mochten Thomas van Dijk en Merel Bertens in Hee renveen deelnemen aan een wedstrijd die spe ciaal was bedoeld voor het verbeteren van per soonlijke records. Deze kans grepen zij met beide handen. Thomas verbeterde op de 500 meter zijn persoonlijke record met bijna 0.3 seconde (tijd 37.33) en bleef met 1:15.03 op de 1000 meter maar net boven zijn beste tijd. Merel verbeterde op de 3000 meter niet alleen haar persoonlijke record maar tevens het al meer dan zeven jaar oude damesclubrecord op deze afstand. Met 4:43.10 was Merel 0.78 seconde sneller dan het oude clubrecord dat op 12 december 2008 door Meeke Rijnen even eens in Heerenveen was gereden. Na een ope ning van 22.83 en een supersnelle eerste ronde in een tijd van 35.1 reed Merel de volgende zes ronden in achtereenvolgens 36.4, 37.5, 37.9, 37.9, 37.8 en 37.7. Op weg onder de regenboog: lotgenotengroep voor rouwenden Door: Ankie Wessels Beljaars Op uitnodiging van Jan Daem (rouwtherapeut van Metgezel in Zingeving) mocht ik twee deelnemers (zus en broer) van de najaarsgroep 2016 voor lotgenoten interviewen. Het verhaal Dorien en André vertellen open over het rouwproces dat ze de afgelopen jaren hebben doorgemaakt. Hun beider partners hadden een langdurig ziekbed. De man van Dorien was 7 jaar ziek en laatste 3 maanden bed legerig, de vrouw van André overleed na een ziekteperiode van drie jaren waarvan de laatste 2 maanden bedlegerig. Je zou denken dat je als partners toegroeit naar het moment dat de ander er straks niet meer zal zijn. Als paar weet je dat wel, maar toch, als het overlijden een feit is dan zit je daar. Met al je verdriet, radeloosheid, boosheid, vragen. Je voelt je hulpeloos. Juist in die fase zijn kleine dingen belang rijk. Kleine dingen van de mensen om je heen. Gewoon een pan met een maaltijdsoep krijgen van de buurvrouw of een zus die je trouw iedere dag opbelt en vraagt hoe het met je is. Die persoonlijke aandacht en begrip, die je voorheen deelde met je partner, is dan belangrijk. Dorien en André verwoorden helder dat je niet over je diepste gevoelens vertelt als je merkt dat de ander niet echt luistert. Men sen verwachten dat je na 3 of 7 jaren ‘nu onderhand wel gewend bent aan het alleen zijn’. Nee dus, dat is niet altijd zo. Slechts weinig mensen verstaan de kunst om niet alleen te horen, maar ook echt te luisteren naar wat de ander je vertelt. Dat is precies wat wel gebeurt in de Lotgeno tengroep. Is onze doelstelling bereikt? Wat is het resultaat nu? Dorien: “Ik kan weer over de gebeurtenissen en mijn gevoe lens vertellen zonder te huilen”. Dit geldt meestal ook wel voor André. Door in de groep erover te praten, leg je het als het ware even ‘buiten jezelf’ en kijkt ernaar. Je kijkt naar het proces, je staat stil bij je gevoelens etc. Daardoor krijg je er meer greep op. Beiden constateren ook dat ze nu weer zorg krijgen voor dingen in huis. Zo hebben ze allebei na jaren weer eens een kerstboom gezet. Bij herhaling zeggen beiden dan ook: “Iedereen die een dierbare heeft verloren, moet naar de lotgenotengroep”. De bijeenkomsten gaan steeds door in de gezellige warme huiskamer van het Inloop- punt, Kerkstraat 48,5061 EJ Oisterwijk en worden mede mogelijk gemaakt door de gemeente Oisterwijk. Maximaal aantal deel nemers: 8. De bijeenkomsten zijn gratis. Tijdig aanmelden en inschrijving is ver plicht. Wees er snel bij, want wij werken regelmatig met een wachtlijst. Meer informatie via www.metgezelinzin- geving.com of neem contact op via 528 6188. een ronde eindigde Merel op een keurige ne gende plaats. Deze klassering geeft haar ver trouwen voor de rest van het seizoen, met als hoogtepunt de finale van landelijke marathon- competitie op 20 februari in Alkmaar. De wedstrijd voor meisjes Junioren-B werd verreden over vijftien ronden. Voor Merel Bertens, die in de landelijke competitie voor Senioren gewend is om marathons over vijftig ronden te rijden, is dat eigenlijk niet selectief genoeg. Met een gemiddelde snelheid van 41.4 kilometer per uur werd het een bijzonder snelle wedstrijd en, omdat de wedstrijd zo kort was, werd er vanaf het begin letterlijk en figuurlijk geknokt voor een goede positie voor de eindsprint. De latere winnares, evenals vorig jaar Marijke Groenewoud uit het Friese Hallum, kwam als gevolg van een in een bocht opgelopen tik zelfs met een bloedneus over de streep. Merel reed attent mee in de voorste linies van het peloton dat bestond uit de vijf enveertig sterkste B-Junioren van het land. Dankzij haar shorttrackervaring is Merel in staat om goede bochten te lopen en is zij ook niet bang als er om elke centimeter ijs wordt gevochten. Er waren wel enkele ontsnappings pogingen maar door de hoge snelheid lukte het niemand om voorsprong op het peloton te nemen. Een massasprint was dus onvermij delijk. Bij het ingaan van de laatste ronde werd door iedereen al voluit gereden omdat niemand extra meters in de laatste bocht wilde schaatsen. In de resulterende eindsprint van meer dan PAGINA 7 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 17 FEBRUARI 2016

Weekblad Moergestels Nieuws | 2016 | | pagina 7