Magic Sand: A Christmas Story in Valkenburg Monumentale Van Tienhovenbank kan er weer tegenaan Harmonie Prinses Juliana dankt Moergestel Hans Denissen Magischer dan ooit. 7' Als Hans afscheid neemt van de politiek, Noud Smits ©Natuurmonumenten. De beide heren met pet zijn de heren Van Tienhoven. Wilt u kans maken op een gratis toegangskaart voor MagicSand? Stuur 'n mailtje naar buro7S@planet.nl en onder de inzenders verloten we 'n aantal toega ngskaa rten Winnaars krijgen van ons bericht. Wereldwijd uniek: verhaal van Scrooge uit gebeeld in zand In de ondergrondse Christmas Story in Val kenburg wordt het verhaal verbeeld van een oude verbitterde vrek, genaamd Ebenezer Scrooge. In de roman ‘A Christmas Carol’ (1843) van Charles Dickens speelt Scrooge de hoofdrol. Hij is financier en geldwisselaar en dat is zijn lust en zijn leven. Alles draait bij hem om het verwerven van meer geld. Scrooge veracht zaken zoals vriendschap, liefde en de gedachten van het kerstfeest. In de nacht voor Kerstmis heeft hij een aantal dromen die hem tot inkeer laten komen... Wij wensen zijn zonen Niels, Roel en Joep, zijn vriendin Annie Verhoeven en zijn naaste familie veel sterkte toe om dit grote verlies een plaats te kunnen geven. Open: 13-11-2015 t/m 03-01-2016 Gedurende de week: 11.00 -18.00 uur week end 10.00 - 18.00 uur Gesloten: 25-12-2015 en 01-01-2016 Beleef het échte kerstgevoel met magische momenten! Tijdens de 5e editie met als nieuw thema “A Christmas Story” worden de bezoekers langs bijzondere zandcreaties met imponerende levensgrote figuren geleid, die elk een stukje kerstverhaal vertellen. Deze bijzondere zandsculpturen zetten aan tot naden ken... voor de steun die we hebben mogen ontvangen voor de actie Hart voor je Club van de Ra bobank. Een ieder die lid was van de Rabobank kon stemmen op een club waarvan zij vonden dat die het waard waren. Onze harmonie kreeg van de 33 clubs die uit Moergestel deelnamen aan deze actie maar liefst 245 stemmen. Stichting Zonnebloem en Audacia hadden met respectievelijk 253 en 252 net iets meer stemmen. Elke stem was goed voor 7,12 dus onze harmonie heeft 1744,42 gekregen voor deze actie. We zijn dan ook bijzonder blij en trots dat we van de Moergestelse bevolking deze steun hebben mogen ontvangen. Dus nogmaals dank voor uw stem! De volgende keer rekenen we ook weer graag op u. Geschenk De monumentale Van Tienhovenbank is een geschenk van gemeente Oisterwijk. Zij schonk de bank op 19 november 1935 aan Pieter van Tienhoven voor zijn vele verdiensten voor de natuur. “Zij kozen een mooie datum uit, want dat is ook de geboortedag van Van Tienhoven,” aldus Frans. “De bank zelf is nu tachtig jaar IN MEMORIAM oud en ik zit daar regelmatig om te genieten van het uitzicht. Voor degenen die mijn voorbeeld willen vol gen, zeg ik: loop de gele of blauwe route. Dan kom je er vanzelf.” “De voegen van de Van Tienhovenbank waren uitgesleten, een aantal stenen lagen eraf en er zat aanslag op,” vertelt Frans Kapteijns, bos wachter van Natuurmonumenten. “We hebben de bank in het verleden al een aantal keer opgeknapt, maar de tand des tijd heeft er toch grip op gekregen. Dankzij Stichting Nieuwland konden we de bank grondig aanpakken. De bank is schoongemaakt, de voegen zijn hersteld en de missende stenen zijn teruggeplaatst.” Ontdek de fraaie zandsculpturen, sfeervolle verlichting en prachtige muziek in deze feeë rieke kerstgrot. Hier is het waar Kerst begint! Na het bezoek aan Magic Sand, kunnen bezoe kers per kabelbaan (retourrit) naar de Wilhel- minatoren om te genieten van het adembene mende vergezicht over het Geuldal onder het genot van een hapje en drankje. Als ik Hans op 9 november condoleer met het verlies van zijn moeder en hij is opge nomen in het ziekenhuis, krijg ik van hem een lang en indringend verhaal te horen. “Mijn moeder was op”, was zijn reactie op het verlies van zijn moeder en hij berust erin. De uitvalverschijnselen, waarmee hijzelf geconfronteerd werd, hielden een desastreuze boodschap in van de specialisten. Er was alvleesklierkanker geconstateerd en nog wel in een terminaal stadium. Met zo’n keiharde boodschap zakt de grond onder je voeten weg. Onbegrip, radeloosheid en verbijstering maken plaats voor de realiteit. Hans vertelt dan, dat hij aan de specialist de vraag stelt hoeveel tijd hem nog resteert. Het antwoord is even zakelijk als het emotioneel is: “Mis schien één week, misschien twee weken, misschien een maand, we kunnen dat niet voorspellen.” De volgende dag, op 10 november, ga ik Hans opzoeken in het ziekenhuis. Aan zijn bed zit dan zijn vriendin en Hans zegt, dat de zaalarts hem die avond meedeelt of hij naar huis mag. “Ik wil de resterende tijd thuis doorbrengen met mijn drie zonen.” Zijn nieren functioneren dan nog nauwelijks en dat is Hans aan te zien, maar ook dan heeft hij nog tijd voor het plaatsen van een humoristische opmerking. Bij het rustieke Van Esschenven staat al sinds 1935 een monumentale stenen gemetselde bank. Een stille herinnering aan de inspanningen die Pieter van Tienhoven, één van de grondleggers van Natuurmonumenten, leverde om de natuur te beschermen, in het bijzonder de Oisterwijkse Bossen en Vennen en Kampina. Natuurmonumenten heeft deze bank dankzij Stichting Nieuwland een grote opknapbeurt kunnen geven. wordt hij voorzitter van de Dorpsraad Moergestel, een orgaan, dat in feite niet poli tiek gekleurd is, maar een platform is, waarin hij voor zichzelf kansen ziet om zijn ideeën te verwezenlijken. Zoals de dorpspomp, die zijn uiteindelijke bestemming krijgt op het St.-Jansplein en nauwelijks is dit feit gereali seerd of hij stort zich op het idee om het Vunderpaadje nieuw leven in te blazen. Hij zoekt vertier in het carnavalsgebeuren van Moergestel en is actief als “tonpraoter”. De tragische omstandighe den van de familie Denissen brengen ons opnieuw bij elkaar. Nog maar kort na het overlijden van Betsy Denissen op 9 november jongstleden moeten we nu afscheid nemen van haar zoon Hans. Op 9 juni 1957 ziet Hans het levenslicht in Berkel-Enschot. Achtenvijftig jaar later komt er een einde aan een veelbelovend leven. Immers, waar Hans verschijnt, gebeurt er altijd wel iets. Hij was erg dynamisch, erg gedreven, zat vol ideeën en was zeer toegankelijk. Hans hield niet zozeer van gebaande wegen. Bij hem kwamen vaak spontane reacties naar boven, die vroegen om een nadere uitwer king. Allerlei poses waren min of meer op Hans van toepassing: soms een vrijbuiter, een flierefluiter, dan weer een rebel, ook vaak ernstig, maar altijd bezig om het goede in zich en in de mensen met wie hij werkte, naar boven te halen. Zijn lijfspreuk was: “Leef het leven, het duurt maar even.” Dat dit voor hemzelf zo bewaarheid werd, heeft bij vrienden en kennissen een reactie opge roepen van totale verbijstering. Zo midden in het leven staand, slechts 58 jaar geworden, en dan, plots uit het leven weggerukt. Samen met mensen met wie hij een “klik” heeft, werkt hij aan plannen om Moergestel meer leefbaar te maken. Als hij mij in 2011 benadert om het plan uit te werken om te komen tot een monument voor de talloze schoenmakers, die hun werk vonden en nóg vinden in de plaatselijke schoenindustrie, komt er een stichting van de grond, waarin gelijkgezinden voornemens zijn om het plan te realiseren. Ik heb Hans meegemaakt als docent aan De Rooi Pannen en met trots weet hij later te vertellen, dat hij decaan is in Breda van de afdeling Horeca van de ge lijknamige onderwijsinstelling. Ik heb Hans van zeer nabij mogen meemaken in de politiek, aanvankelijk binnen de poli tieke partij Algemeen Belang als mede oprichter en later als hij overstapt naar de Oisterwijkse partij PrO. Politiek was zijn “ding”, vooral ingegeven vanuit zijn thuis situatie. Vader Christ en moeder Betsy waren hem voorgegaan en gedrieën hebben zij zich weten te profileren als zeer betrokken met de samenleving, waarvan zij deel uitmaakten. Natuurbeschermer De Van Tienhovenbank is vernoemd naar Pieter van Tienhoven. Hij was bestuurslid van Natuurmonumenten( penningmeester en voorzitter) van 1905 tot en met 1953 en hield zich vooral bezig met de aankoop van terrein en het verwerven van fondsen. “Hij vervulde een hoofdrol in de aankoop van de Oisterwijkse Bossen en Vennen en Kampina. Dankzij hem kunnen wij nog steeds van deze prachtige natuurgebieden genieten”, vertelt Frans. Wat in het contact met Hans ook vooral van hem is bijgebleven, is zijn min of meer ondeugende blik, iets jongensachtig met een tikkeltje bravoure. Hij kon ernstig zijn, maar over het algemeen wist Hans met een non chalante houding dingen ter hand te nemen, die hem goed afgingen. Hij hield van mensen en van contacten leggen. Men kon Hans dan ook vaak aantreffen in een café en op terrasjes, waar hij de dagelijkse dingen de revue liet passeren en er met anderen over bakkeleide. Facebook: Hét sociale medium voor velen, vooral jongeren, was voor hem een dankbaar platform. Hij maakte er druk gebruik van en wist zijn grenzen daarin te verleggen naar Canada, waar een groot deel van de familie Welten residentie gekozen had. Hoeveel energie heeft hij toen niet gestoken in een reünie van de familie Welten en als een echte animator maakte hij het evenement tot een festijn. Hij promootte zich als een echte familiemens. Via facebook kon men ook lezen hoezeer men begaan was met het lot dat Hans getroffen had. In een bericht van zijn zoon Roel kon men de wijze les lezen van Hans voor zijn kinderen: “Geen onder scheid tussen mensen.” Hans heeft daarbij intuïtief mogelijk nauwe aansluiting gevon den bij de belangrijke tekst uit de Onafhan kelijkheidsverklaring van de Verenigde Sta ten, gebruikt door president Thomas Jeffer son: “All men are created equal”. Met een invulling van die wijze lessen kunnen wij de nagedachtenis aan Hans levend houden. Hans laat een grote leegte achter, maar in zijn geest eenzelfde betrokkenheid aan de dag leggen voor ons dorp, maakt het afscheid enigszins draaglijk. Magic Sand, A Christmas story: waar Kerst begint! Entree: Kinderen tot 12 jaar 3,00 p.p. entree Magic Sand 5,00 p.p. entree inclusief Kabelbaan 12 jaar en ouder: 6,00 p.p. entree Magic Sand 8,50 p.p. entree inch Kabelbaan www.magicsandvalkenburg.nl MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 25 NOVEMBER 2015 PAGINA 5

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 5