ff Reis naar Israël 30 oktober - 8 november 2015 Sint door veel kinderen feestelijk onthaald! Moergestelse bierpepernoten, nieuwe specialiteit van Sinterklaas pepernotenkroket verkrijgbaar. Stichting Sint-Nicolaas Comité Moergestel Deze reis werd aan pastor Theo te Wierik, msc aangeboden toen hij afscheid nam van de parochie op 31 december 2014. In deze stad zijn wij op bezoek geweest als pelgrim. Wij, dat zijn Jeanne Ketelaars, Petra van Nuenen, Daan en Ee, Ben Dobbelaer, Ton van der Dussen en Theo te Wierik. Voordat we naar Jerusalem trokken, zijn we eerst in de voetsporen van Jezus gaan wandelen van Nazareth, via Kana en Kafarnaüm naar het Meer van Galilea. Daar zijn we met de boot overgestoken naar Tiberias om vervolgens naar Jerusalem te gaan. Moergestels reuzenbier. De culturele organi satie zet zich onder meer in voor het Moer- gestelse erfgoed en werd daarvoor onderschei den met een provinciale prijs. Met traktaties als biermosterd en bierpeper- noten sluit WieKentKunst aan bij de groeiende interesse in streekproducten. Het weer zat gelukkig mee. Honderden kin deren vergezeld van hun ouders verwelkomden de Sint en zijn Pieten langs de route. Vele geschminkte kinderen hadden tekeningen, knutselwerkjes en zelfs spandoeken voor Toto meegenomen die voor de twintigste keer naar Moergestel kwam. Sint Nicolaas nam ook ruim de tijd zoveel mogelijk kinderen persoonlijk toe te spreken en te bedanken voor hun kleine en grote attenties. De Sint verklaarde dat de tocht per cabrio hem al jaren zo goed bevallen is, dat hij dit jaar opnieuw in een open auto door Moergestel wilde rijden. De cabrio werd weer bestuurd door Trapadoelie die voor het vierenveertigste jaar naar Moergestel kwam, deze zei het nog steeds geweldig te vinden om Afgelopen zaterdag maakte Sint-Nicolaas vergezeld door vele pieten zijn intocht in Moergestel. Het gezelschap arriveerde per boot vanaf de Reusel, waarna de Sint per cabrio zijn weg vervolgde door de straten van Moergestel. Zo trots als een Fries, daadkrachtig als een Brabander KempenGlas winnaar van de Brabantse Kempentrofee Met een stempercentage van 38% is KempenGlas de winnaar van de Brabantse Kempentrofee 2015. De aanmoedigingsprijs voor innovatie en samenwerking is door Wim van der Leegte in Den Herd uitgereikt. KempenGlas is een burgerinitiatief dat eind 2014 is ontstaan om een betaalbaar open glas vezelnetwerk aan te leggen en te beheren in het buitengebied van Bladel, Moergestel, Oirschot en Reusel-De Mierden. Doordat de bewoners van het buitengebied van de Kempen eigenhandig in de financiën bijdragen leggen ze eigen glasvezelnetwerk aan. Hoe zo’n omvangrijk project door enkel vrij willigers uit vier verschillende samenwerkende coöperaties wordt gedragen vat initiatiefnemer Tommy Huibrechts in 1 woord samen: “Leef baarheid. De enthousiaste vrijwilligers spannen zich met volle teugen in om toekomstige domo- tica voor onze ouderen in het buitengebied mogelijk te maken. De leefbaarheid door glas- vezelinternet wordt hierdoor gewaarborgd. De winst is een bekroning voor de enorme inzet van al onze vrijwilligers. Ze zeggen wel iswaar zo trots als een Fries. Vanaf nu voegen wij hieraan toe: zo daadkrachtig als de Braban der” aldus de trotse voorzitter van Reusel-de MierdenGlas. Met trots hangt KempenGlas de wimpels langer uit! De onlangs gestarte 'Kempentrots' campagne versiert het gehele buitengebied met een Kem- WieKentKunst, bakker Marc van Hulten en Reuzenbieren maken nieuw streekproduct Nu Sinterklaas in het land is, zijn in Moergestel bierpepernoten verkrijgbaar. Ze zijn ontwikkeld en gebakken door bakker Marc van Hulten. Het initiatief tot deze nieuwe specialiteit is genomen door de Moergestelse culturele organisatie WieKentKunst. In de bierpepernoten zijn Bockbier en mout verwerkt van de plaatselijke bierbrouwer Moergestelse Reuzenbieren. De Moergestelse bierpe- pemoten zijn uitsluitend verkrijgbaar bij bakker Van Hulten. Het ambachtelijk product kost 1,30 per ons. De sinterklaaslekkemij heeft een lichte, mout- achtige smaak. Het verkrijgen van deze smaak was volgens bakker Marc van Hulten niet een voudig omdat de kenmerkende smaak van bier snel vervluchtigd tijdens het bakken. De smaak is versterkt door er mout aan het deeg toe te voegen die door de Moergestelse bier brouwers wordt gebruikt voor het plaatselijk Bockbier. hier te komen. Enthousiast zwaaiend maakte de Goedheiligman zijn tocht verder door Moer gestel richting het voormalige gemeentehuis, waar de burgemeester en wethouders Sinter klaas mochten ontvangen op het bordes. Nadat Harmonie Prinses Juliana nog enkele Sint- nummers ten gehore had gebracht, trok de Sint met zijn gezelschap richting ’t Draai- boompje voor enkele kindervoorstellingen. We wensen Sinterklaas en zijn Pieten een pret tig verblijf in Nederland. We bedanken bij dezen alle bedrijven en vrijwilligers die dit kinderfeest weer mogelijk gemaakt hebben in Moergestel voor hun spontane medewerking. De bierpepernoot is een exclusieve Moerges telse primeur. De stichting WieKentKunst en bakker van Hulten hebben al vaker samen gewerkt aan bijzondere lekkernijen, zoals de verkiezing van de lekkerste taart van Moer gestel. WieKentKunst nam eerder het initiatief tot Moergestelse mosterd op basis van Een mooie reis met enorm veel indrukken is voorbij. We zijn dankbaar deze reis met elkaar te hebben mogen en kunnen maken. We zijn dankbaar dat alles zo goed is verlopen en goed was geregeld. Een extra woord van dank aan Jeanne Ketelaars voor de perfecte voorberei ding. Zelf hadden we ons, als groep ook goed voor bereid. Drie avonden waren we bij Theo in Tilburg geweest om met elkaar te praten over de komende reis. De politieke situatie, de reli gieuze situatie en tal van andere zaken kwamen op deze drie avonden aan de orde. Nogmaals dank aan iedereen, en zeker aan de parochianen van Moergestel, die deze reis voor Theo hebben mogelijk gemaakt. Dank aan de medereizigers voor de goede sfeer en alle hulp in de voorbije mooie dagen. Opnieuw werd duidelijk dat we nog steeds een heel goed team zijn! Mede namens Jeanne Ketelaars, Petra van Nuenen, Daan van Ee, Ton van der Dussen, Ben Dobbelaer, Theo te Wierik, msc Een uitgebreid verslag van 6 pagina’s is - digi taal - op te vragen bij het secretariaat. Ria Willems is zeker bereid om een kopie voor u te maken wanneer u geen mogelijkheden heeft om te kopiëren. penGlas wimpel. Een mooie manier om de saamhorigheid te laten zien die dit project mogelijk maakt. Voorzitter van KempenGlas Jacco Kwaaitaal: “We mogen trots zijn op de daadkracht en saamhorigheid die met dit bur gerinitiatief getoond wordt in de Kempen! Samen zetten wij de schouders eronder om de leefbaarheid van het buitengebied voor de toekomst te verbeteren. Door de winst van de Kempentrofee laten we de wimpels nog een week extra hangen.” De wimpels maken het graaftracé zichtbaar maar ook wie zich nog niet heeft aangesloten. Bestuurslid van KempenGlas en campagne- bedenker Rik de Pina: “We willen dat men elkaar hierop aanspreekt. Vooral omdat één van onze doelstellingen is om alle inwoners van het buitengebied tegen gelijke kosten aan te sluiten. Dat kan alleen als mensen zich aan melden vóór de schop de grond ingaat. Daarna gaan mensen meer betalen voor een aansluiting en dat zou jammer zijn. Vandaar dat we de boodschap nog één keer van mond tot mond willen laten gaan en zoveel mogelijk mensen willen informeren om niet af te wachten.” De wimpels blijven tot 27 november in het bui tengebied van de Kempen hangen. Bakker Marc van Hulten laat een handvol versgebakken bierpepernoten zien. Foto: Paul Spapens Met de bierpepernoten haken de initiatiefne mers in op een landelijke trend. Pepernoten in allerlei smaken zijn tegenwoordig te koop. In Den Bosch is zelfs een winkel waar uitslui tend pepernoten worden verkocht. De lief hebber kan er kiezen uit meer dan 50 smaken, zoals nootmuskaat, kaneel, truffel en framboos. In Rosmalen is in een cafetaria sinds kort een V.l.n.r.: Jeanne Ketelaars, Ben Dobbelaer, Petra van Nuenen, Theo te Wierik, Ton van der Dussen en Daan van Ee. “In de voetsporen van Jezus van Nazareth” In Jerusalem, tegenover the Knesset - het par lementsgebouw van Israël - ligt het Israël Museum. Hier is de tweede tempelperiode van de stad Jerusalem nagebouwd. Het is de periode waarin Jezus heeft geleefd. Wanneer je van bovenaf op deze nagebouwde (minia tuur) stad kijkt, vanuit de richting van de Olijfberg, dan zie je de oude stad die in Jezus tijd al ommuurd was en daar omheen zie je de tweede muur die nodig was vanwege de stads uitbreiding. Buiten de toenmalige oude stad (eerste en oudste muur) zie je de grote tempel met het paleis. Je ziet de grote volkswijken maar ook de wijk met de grote Romeinse land huizen. De Romeinen waren immers de baas rond heel het gebied van de Middellandse Zee en ze waren niet van plan om snel te vertrek ken. De bezoeker kan zich een goed beeld vor men van de plaatsen waar Jezus de stad is bin nengetrokken, waar het Laatste Avondmaal heeft plaatsgevonden, de gevangenneming, de veroordeling door Pilatus en de kruisiging. Direct buiten de poort, welke het dichtst bij het paleis van Pilatus en de tempel lag, zie je een hoop stenen liggen. Volgens de overleve ring werden hier de misdadigers gekruisigd. Iedereen die de stad binnenkwam zag dan direct de gekruisigden op een kleine verhoogde heuvel naast de stadspoort als een teken van hoe men met misdadigers omging! Anno 2015 ligt de (opnieuw) ommuurde stad er in werkelijkheid nog steeds maar niet meer exact zoals uit de tijd van Jezus, al krijgt de bezoeker een goed beeld van hoe het toen geweest moet zijn. Nu is de oude stad verdeeld in vier wijken: de Armeense, de Joodse, de Moslim en de Christelijke wijk. De oude ommuurde stad is onderdeel geworden van het grote moderne Jerusalem. ^3 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 18 NOVEMBER 2015 PAGINA 5 MBMI z 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 5