Promsconcert: een kijkje in de keuken! Op vleermuizenjacht in Moergestel Jos Swanenberg geeft lezing over diernamen in Brabantse dialecten Start over twee weken MTV- Bingo met CV de Dors(T)vlegels Vijf dagen lang creatieve inspiratie op KreaDoe Tot de verkoopzaterdagen. CV de Dorstvlegels Avondwandeling door de natuur onder leiding van vleermuizenexpert Jos Marcelissen Wilt u kans maken op een gratis toegangskaart voor KreaDoe? Stuur 'n mailtje naar buro76@planet.nl en onder de inzenders verloten we 'n aantal toegangskaarten. Winnaars krijgen van ons bericht. De uitzendingen zullen in het teken staan van de evenementen waarvan iedereen onze car- Met alle ingrediënten waarbij professionals en gedreven amateurs samenwerken om tot een onvergetelijk Promsconcert te komen, daar mag u als publiek natuurlijk niet ont breken. De kaarten voor dit spetterende spektakel zijn te koop voor 8,50 euro bij Novy Van Wezel, Jumbo Moergestel en Den Boogaard. Ook kunt u gemakkelijk tickets online bestellen via www.denboogaard.com kosten 12,50. Zie voor meer informatie voordelig online kaartjes kopen: www.krea- doe.nl De gewone dwergvleermuis komt het meest voor in Moergestel. Het diertje weegt vier gram. Foto: Jos Marcelissen De fis, de vemijntvogel, het lieveneerenènneke, de tjannek, de bie en het biediefke. De aan de Universiteit van Tilburg verbonden hoogleraar Jos Swanenberg geeft op woensdagavond 23 september in Moergestel een lezing over diernamen in de Brabantse dialecten. De lezing is gratis toegankelijk, begint om 20.00 uur en wordt gehouden in cultureel centrum Den Boogaard aan het Sint-Jansplein. Jos Swanenberg komt op uitnodiging van de Stichting WieKentKunst naar Moergestel. organisatie is verheugd om dit keer te kunnen samenwerken met de mensen van Mercury. Deze professionals verzorgen al jaren in bin nen- en buitenland de geluids- en lichtshows bij grote evenementen en zij zullen nu Den Boogaard als een grootse concertzaal laten klinken en een uitstraling geven van een heus poppodium. ‘Een lust voor oog en oor, dat is waar we met z’n allen voor gaan!’ Jos Swanenberg is een autoriteit op het gebied van de Brabantse dialecten. Als hoogleraar is hij werkzaam aan het departement Cultuurstu dies van de Universiteit van Tilburg. Tevens is hij streektaalfunctionaris voor Noord-Bra- bant namens de stichting Erfgoed Brabant. Hij publiceert regelmatig boeken en artikelen over de dialecten van Noord-Brabant. Jos Swanenberg is een veelgevraagd spreker over Brabantse dialecten. Hij kan daar met passie en vooral ook boeiend en toegankelijk over vertellen. De lezing wordt met foto’s onder steund. Dat hij door de WieKentKunst naar Moerges tel is uitgenodigd heeft te maken met het eve nement dat deze stichting op zaterdag 26 sep tember en zondag 27 september organiseert. Al 18 jaar op een rij wordt een evenement gehouden rond een bepaald thema. Het onder werp dit jaar is huisdieren. Dit thema wordt op een zeer brede manier voor alle leeftijden uitgewerkt. Een voorbeeld van deze aanpak is de lezing door Jos Swanenberg. Kenmerkend is ook dat deze lezing, net als alle andere onder delen van het programma, gratis toegankelijk is. Er bestaan talloos veel diernamen in de Bra- Op donderdagavond 24 september kan in Moergestel worden deelgenomen aan een vleermuizenwandeling door de natuur. Tijdens deze wandeling laat de Oisterwijkse vleermuizenexpert Jos Marcelissen met behulp van sonarapparatuur letterlijk horen welke vleermuizen in de bossen op jacht zijn. Voorafgaand aan deze vleermuizenexcursie geeft hij een lezing over dit geheimzinnige dier. Foto: Paul Spapens bantse dialecten. Een prachtig voorbeeld is het ‘biediefke’. De koolmees wordt zo genoemd omdat het vogeltje oude, versleten bijen (‘bie- ën’) bij de korf weghaalt. Een ‘tjannek’is een kauw, maar’ deze dialectnaam werd vooral gebruikt voor een tamme kauw. Het houden van een ‘tjan’ kwam vroeger veel voor. Een aantal van de opmerkelijkste namen van dieren in het Nederlands en in onze Brabantse dia lecten wordt door Jos Swanenberg tijdens zijn lezing in Moergestel voor het voetlicht ge bracht. Daarbij wordt niet alleen ingegaan op de oor sprong en geschiedenis van de betreffende woorden. Het speuren naar de herkomst van diernamen in de Brabantse dialecten biedt ons namelijk ook een inzicht in een verdwij nende wereld waarin die dieren een belangrijke rol speelden, bijvoorbeeld in de volksgenees kunde, in de weersvoorspelling, in de plaats- naamgeving (toponymie), in het bijgeloof en in het kinderspel. Een voorbeeld daarvan is het gebruik om een stukje uit de tong van een vos te snijden en bij zich te dragen als genees middel tegen baarroos. En als je de wielewaal hoort roepen, kun je er zeker van zijn dat het gaat regenen. Deze vogel heeft niet voor niets ‘de waterman’ als bijnaam. jacht maken op insecten. De vleermuizen wan deling onder leiding van expert Jos Marcelissen brengt de deelnemers onder meer bij een paar vennen en bij vleermuizenkasten. Arthur Verhofstad. Foto: Natasja Fotografie Zaterdagavond 31 oktober zal het harmonieorkest samen met de slagwerkgroep, ‘the Bekkersband’ en lokale en regionale artiesten een geweldig Promsconcert in Den Boogaard ten tonele brengen. De voorbereidingen voor dit concert zijn al maanden terug gestart, en met nog maar enkele weken te gaan zijn ze bijna klaar voor een evenement dat je gewoonweg niet mag missen! De algehele muzikale leiding is in handen van Arthur Verhofstad. Al bijna 15 jaar is Arthur als dirigent verbonden aan muziekvereniging Prinses Juliana en heeft hij het harmonieorkest tot ongekende hoogte weten te brengen bij concoursen, bij diverse concerten maar zeker ook bij de vorige drie edities van de Promscon- certen. De uitdaging van een dirigent bij een Promsconcert ligt in het samensmelten van het harmonieorkest, het popcombo, de solisten en de backing vocals. En laat dat nu juist een van de sterke punten van Arthur zijn! Hij wordt bijgestaan door Sil van den Hout, die als zangcoach de solisten en de backing vocals klaarstoomt voor hun optredens. De leden van ‘the Bekkersband’ vormen dit keer het popcombo en zij zijn zeer gedreven om samen met de andere muzikanten een per fecte sound neer te zetten om de diverse solisten te kunnen laten stralen op het podium. De Cv de Dorstvlegels start over twee weken met de verkoop van de loten voor de TV-Bingo. Op zaterdag 26 september vanaf 10.00 uur kunt u ons aan de deur verwachten. De eerste uitzending zal plaats vinden op de donderdagavond 1 oktober. Op de donderda gen 8,15 en 22 oktober zullen de anderen bin- goavonden plaatsvinden. Dit jaar is ook het 44 jarig bestaan van onze vereniging, dit willen wij op 16 januari 2016 vieren met bevriende verenigingen en alle Moergestelnaren. Om dit tot een succes te maken en een mooie kindermiddag en prin senwagen met carnaval te realiseren organi seren wij deze MTV-Bingo. Ook komt de opbrengst ten goede aan nieuwe pakken en steken voor onze Raad van Elf. KreaDoe is hét event voor iedereen die houdt van handgemaakt en DIY. Veel fijne shops bomvol creatief materiaal, verrassende ideeën, duizenden enthousiaste bezoekers en tien tallen superleuke workshops. De nieuwste trends op het gebied van haken, breien, paper crafts, home deco, scrapbooking, stempels, mixed media, taarten cupcakes, fashion, tekenen en schilderen, sieraden maken en meer. Hoe maak ik dat? En wat heb ik er voor nodig? Honderden experts staan vijf dagen lang klaar om deze vragen te beantwoorden. Nieuw op KreaDoe 2015 zijn: Home Out door, Het Taart&Cupcaketheater en het Fas- hionplein. Bij Home Outdoor vind je dé specialisten op het gebied van hippe DIY's, zodat je je huis, tuin of balkon naar de laatste trends inricht. Het Taart&Cupcaketheater is speciaal voor feestbeesten die houden van zoet. En op het Fashionplein bewijzen wij dat DIY- fashion, borduren, naaien, haken, breien en textiel verven überhip is. Praktisch KreaDoe vindt plaats van woensdag 28 oktober tot en met zondag 1 november. Locatie: Jaarbeurs, Utrecht. Openingstijden: dagelijks 10.00-17.00 uur. Kaarten aan de kassa navalsvereniging kent. De markten, jaarmarkt, vlooienmarkt en kerstmarkt enz. De loten zullen ook deze keer voor 1,25 verkocht worden aan de deuren op de zater dagen 26 september, 3,10 en 17 oktober. Ook kunt u terecht bij de verkoop punten: Novy van Wezel, Jumbo Supermarkt en Café-Res- taurant ‘t Centrum. Deze keer is er ook weer 400,00 per uitzen ding te winnen met een hoofdprijs van 135,00 en natuurlijk leuke extra prijzen op de kaart nummers. U doet toch ook mee zodat we toch een fan tastisch 44-jarig bestaan hebben? De lezing en de wandeling beginnen om 19.30 uur in Gildehuis 't Stokske, Zandstraat 1 A. Deelname is gratis. De activiteit wordt geor ganiseerd door de Stichting WieKentKunst als onderdeel van een thematisch evenement over de relatie tussen mensen en huisdieren. Jos Marcelissen ziet een vleermuis als een huisdier. Aan de wandeling die rond 22.00 uur eindigt kunnen maximaal twintig personen deelne men. De organisatie hanteert het principe ‘wie het eerst komt, het eerst maalt’. De bibliotheek is nauw betrokken bij de organisatie. Deelne mers kunnen zich opgeven via het mailadres: jeannejonkers@bibliotheekmb.nl Een vleermuis is een zoogdier. Met een gewicht van vier gram zijn het vedergewichten. Wereldwijd zijn er 1.100 soorten vleermuizen waardoor één op de vijf zoogdiersoorten een vleermuis is. Nederland telt negentien soorten. Zeven daarvan leven in de regio Moergestel- Oisterwijk. Ze vliegen ’s nachts omdat ze dan Jos Swanenberg tijdens een lezing over Brabantse dialecten in een zeer Brabants-getinte omgeving. f’* PAGINA 3 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 MMHHBS ■I

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 3