Oisterwijkse boekenreeks kent twee nieuwe exemplaren Speuren naar sporen met IVN Oisterwijk en LNMH Haaren Vlaams duo opent GUO-serie 2015/2016 in Tiliander Oisterwijk Seniorenvereniging Moergestel 50+ behartigt uw belangen Jeroen Knapen ontdekte op zijn 15de de folk muziek via Bart De Cock (Kadril) en zijn schoolorkest Saltarello. In 2007 volgde de Vlaanderen Boven Samen met dansdocent Isolde geven Wouter en Jeroen het startsein voor de reeks van tien balfolkavonden die GUO komend seizoen voor het eerst organiseert. Twee Vlaamse muzi kanten die hun sporen ruimschoots hebben verdiend en die ook eind 2012 al samen bij GUO te bewonderen waren op minifestival ‘Vlaanderen Boven’, samengesteld door Wouter Vandenabeele als GUO's 'artiest in residentie'. Bovendien speelde de violist, componist, arran geur en artistiek leider ook al bij GUO met Ambrozijn en met zijn wereldorkest Olla Vogala. Nee, Oisterwijk heeft niet de oudste open luchttheatertraditie van Nederland. Wel van Noord-Brabant. Nee, Anton Huijbers is niet Deze gratis excursie is op 13 september van 10 uur tot 12.30 uur. We starten bij het bezoe kerscentrum aan de Van Tienhovenlaan in Oisterwijk. Je bent van harte welkom. Ook nu nog trekken voorstellingen volle tri bunes. De samenstellers nemen u mee in een kleurrijk historiestuk van vijf bedrijven met als toegift een DVD waarop een documentaireserie van de LOVO over 100 jaar Openluchttoneel in Oisterwijk te zien is. Op 6 september zagen twee nieuwe uitgaven van Stichting Het Kwartier van Oisterwijk het licht. De delen 5 en 6 in de Oisterwijkse Historische Brochurereeks, met de titels Honderd jaar Vennentheater en 150 Jaar Spoor in Oisterwijk, gaan DE BINGO START WEER!!! Donderdag 17 september gaan de balletjes weer rollen voor onze maandelijkse bingo. Wij hebben er weer zin in en hopen dat u dat ook hebt. Aan vang 14.00 uur in Den Boogaard. Kom gezellig met een vriend of vriendin. Er staat een kopje koffie/thee voor u klaar. Er worden 6 ronden gespeeld. Voor een halve kaart betaalt u 4 euro en een hele kaart 8 euro. Wij zorgen weer voor leuke prijzen! Uw spelleidsters Addy en Joke. Bovendien laat GUO op zaterdag 13 februari het legendarische Vlaamse (a la) Rum in de grote theaterzaal van Tiliander concerteren en neemt ze er van Goede Vrijdag 25 tot en met Tweede Paasdag 28 maart de volledige begane grond in beslag voor de eerste editie van vierdaags GUO-festival Paasfolk. Ook dan speelt Wouter, zowel met Jeroen als met accor- deoniste Sara Salvérius, samen met nog veer tien andere groepen tijdens de 24-uurs nonstop balfolkmarathon. Bovendien opent Wouter de slotdag van GUO-festival Paasfolk carte blan che met een concertformatie. oprichting van Surpluz, een balfolkgroep die met haar verrassend veel gezongen werk even goed uit de verf komt bij zit-/luisterconcerten. Ook speelt of speelde Jeroen in Daou, een Keltisch/Bretons project en in Griff. Momen teel is hij actief in Surpluz, The Ghent Folk Violin Project en Wör. Cees Marsé in de jaren 60 op de spoorwegovergang van de Udenhoutseweg. de enige initiatiefnemer van het buitentheater op De Hondsberg. Ja, de Katholieke Kunst kring Oisterwijk Omhoog (KKOO), liep in de Tweede Wereldoorlog reputatieschade op door aansluiting bij nazi-instelling Kultuurka mer. Ja, ook de plaatselijke toneelreus Doms- torff liep een vlek op zijn blazoen op door zich ontvankelijk te tonen voor steekpenningen. Maar met deze en andere onthullingen is deze brochure echter niet verworden tot een schan daalkroniek. Naast de dieptepunten komen ook de hoogtepunten in de schijnwerpers. Zoals de bouw van het Natuurtheater in 1936 en de oprichting van De Ghesellen van den Spele. De glorietijd begin jaren vijftig. De samenbundeling van toneeltalent in de VOS. De vernieuwingen door Theatergroep Trappaf. En de moderne montages met musicals en totaaltheater in deze eeuw. De afgelopen 100 jaar werd het openluchttheater zowel letterlijk als figuurlijk gedragen door de Oisterwijkse bevolking, een lange, creatieve culturele traditie die anno 2015 met liefde gekoesterd wordt. Het kan muisstil zijn in het bos en soms zie je geen enkel dier. Maar voor wie goed kijkt krioelt het van de sporen van dieren die zich verborgen houden. Bij sporen denken we meestal aan pootafdruk- ken. Maar ook een hoopje veren, een uitwerp sel, een aangevreten tak of een braakbal kunnen ons heel veel vertellen over het leven in het bos. Zelfs aan de manier waarop een dennenkegel werd afgegeten kan je zien welk dier hier pas seerde. Loop je mee in het spoor van onze natuurgid- sen? Boekenkast Beide exemplaren mogen volgens de deelne mers aan dit project niet ontbreken in uw boe kenkast. Beide uitgaven liggen, inclusief in ieder exemplaar een DVD met filmdocumen- taires, in de schappen van Boekhandel Oister wijk, Boekhandel Bruna, VW Oisterwijk, het Heemcentrum van De Kleine Meijerij en zijn te bestellen via de website Kwartiervanoister wijk.nl. De prijs bedraagt 12,95 per exem plaar; de opbrengst komt zoals altijd ten goede aan het historische en culturele werk van de stichting, gelden die nodig zijn voor het pro duceren van weer een volgende uitgave over de Oisterwijkse historie. respectievelijk over de rijke en diverse geschiedenis van het honderdjarige Oisterwijkse openluchttoneel en de gevolgen en gebeurtenissen van de komst van het spoor, nu 150 jaar geleden. Films Uniek in deze beide producties is de samen werking met de lokale filmmakers. Oisterwijk in Beeld heeft het afgelopen jaar hard gewerkt aan een aantal filmdocumentaires over de komst van het spoor en diverse betrokkenen geïnterviewd; Lovo bracht eveneens in enkele filmdocumentaires de geschiedenis van het Oisterwijkse openluchttoneel in beeld. In beide boekwerken is een DVD gevoegd met deze producties. De films vormen een unieke en bezienswaardige aanvulling op de tekst en foto’s in de historische brochures. Honderd jaar Vennentheater Het honderdjarige openluchttoneel in Ois terwijk kent een rijke historie; zoals o.a. de uitvoering van Calendar Girl, waarin de spelers ‘uit de kleren’ gingen voor de foto’s van een kalender. Het spraakmakende resultaat van die fotoshoot pronkt op de cover van 100 Jaar Vennentheater (Foto: Joris van der Pijll). 100 Jaar Vennen theater, een geschiedenis van Oisterwijks openluchttoneel in vijf bedrijven, werd samengesteld met teksten van Piet Jacobs en een niet te onderschatten fotoredactie van Anton van Dorp, ondersteund door een film productie van Lovo. 128 pagina’s vertellen over het rijke verleden van het openluchttoneel. In veel vaak nooit eerder gepubliceerde illus traties, zowel in kleur als zwart-wit, en veel verhalen, gevormd in een meer journalistieke aanpak. In een eeuw tijd hebben misverstanden en halve en hele onwaarheden het zicht op het Oisterwijkse toneelverleden verduisterd. Die grauwsluier is weggetrokken. Primaire bronnen laten de feiten spreken. 150 Jaar Spoor in Oisterwijk 150 Jaar Spoor in Oisterwijk 1865-2015, het is de volledige titel van een 124 pagina’s tellend boekwerk met veel illustraties, waar mogelijk in kleur. Anton van Dorp en Joris van der Pijll tekende voor de samenstelling van de veelal recreatief verhalende teksten; Joost van den Berg bracht met zijn team de DVD tot stand. In 2015 is het 150 jaar geleden dat Station Oisterwijk werd geopend. Een heugelijk feit. Door de aansluiting op het spoorwegnet kreeg Oisterwijk betere verbindingen met de rest van Nederland. Dat haalde het dorp uit haar isolement en bracht economische groei en welvaart. Landbouw, nijverheid en industrie profiteerden ervan, maar ook toerisme en recreatie konden zich nu snel ontwikkelen. Bossen en vennen en ook het Natuurtheater trokken veel bezoekers. Op het station was het een komen en gaan met soms zelfs konink lijk bezoek. Kortom, het leven in dit Brabantse dorp veranderde ingrijpend. Ook het aanzien van Oisterwijk veranderde. Lag het station in het begin aan de rand van het dorp, nu ligt het er als het ware midden in en is de spoorlijn geen buitengrens, maar een lijn waar het dorp omheen is gegroeid. Stoomlocomotieven doen het station nauwelijks meer aan en door de Met deze seizoensstart opent GUO tevens haar nieuwe concertruimte. Uitgebreide info, tickets en kortingsacties? Check http://guo.inoister- wijk.nl. De entree bedraagt 10 euro. Zolang de voorraad strekt, verkoopt GUO op 12 sep tember vanaf 18.30 uur ook nog tickets ter plekke aan de kassa. Op zijn beurt speelt Jeroen op zondagmiddag 24 april met zijn eigen formatie Surpluz een zit-/luisterconcert bij GUO. En zoals Wouter met Jeroen op zaterdag 12 september de GUO- balfolkserie 2015/2016 opent, zal hij die met Sara op zaterdag 4 juni afsluiten. Balfolk in nieuwe GUO-concertzaal op 12 september met Wouter Vandenabeele Jeroen Knapen Op zaterdag 12 september openen violist Wouter Vandenabeele en gitarist Jeroen Knapen seizoen 2015/2016 met een balfolkavond bij concertorganisatie Groeten Uit Oisterwijk. Onder begeleiding van dit Vlaamse duo geeft dansdocent Isolde de Ridder vanaf 19.30 uur eerst een uur instructie om je mazurka, wals, andro, tovercirkel, tarantella en nog meer dansen uit de Europese muziektraditie te leren of te laten bijschaven. Geen danservaring? Geen danspartner? Geen nood! Isolde leert je de basis, een danspartner vind je ter plekke, makkelijke schoenen en zin om te dansen op livemuziek uit je eigen Europese erfgoed doen de rest. Na de dansin- structie en een pauze spelen Wouter en Jeroen twee danssets van elk een uur. Rond 23.30 uur begint de 'derde helft'. Hiervoor mag je je eigen instrument meebrengen voor een sessie of open podium. Wouter, Jeroen de rest Het is te verwachten dat Wouter en Jeroen al deze invloeden samenbrengen in een memo rabele balfolkavond. De eerste in een reeks van tien, de eerste ook in de nieuwe concertzaal van GUO op de eerste verdieping van Tiliander. Komend seizoen plande GUO er een serie van tien balfolks op zaterdagavonden en een serie van tien zit-/luisterconcerten op zondagmid dagen. elektrificatie zijn ook de wachthuisjes uit het straatbeeld verdwenen. Een zwarte dag was de ontploffing van de munitietrein op 16 sep tember 1944 waardoor in de nabijheid van het goederenemplacement geen steen meer op de ander bleef. De auteurs nemen u mee door honderdvijftig jaar Oisterwijkse spoorhistorie met als uit gangspunt het markante witte stationsgebouw. Tijdgenoten vertellen hun herinnering aan het spoor, niet alleen op papier, maar ook in bewegende beelden. Op de bijgevoegde DVD is een serie filmdocumentaires van Oisterwijk in Beeld opgenomen over 150 Jaar Spoor in Oisterwijk. Onbegrensde inspiratie Wouter Vandenabeele maakte onder meer faam als violist, componist en arrangeur in super- formatie Ambrozijn, de daaruit voortkomende balfolkband Balbrozijn, de subtiele balfolk groep Naragonia, als grondlegger van wereld- muziekbigband Olla Vogala en in illuster trio Boma Family. Hij trekt regelmatig naar Zuid- Europa, de Balkan, Eurazië en Afrika om zich onbegrensd te laten inspireren door lokale muzikanten. In 2012 richtte Wouter The Ghent Folk Violin Project op, waarin hij jonge, talentvolle strijkers en vocaliste vakkundig laat mixen, balanceren, experimenteren en stoeien met klassiek, jazz, world en folk. GFVP vermengt traditionele melodieën met nieuwe composities. Jeroen begeleidt op gitaar. PAGINA 3 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 9 SEPTEMBER 2015

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 3