Voorproefje WieKentKunst op 26 en 27 september over huisdieren ST; Ouwe Stompen zamelen in Moergestel plastic doppen in De jongste deelnemer aan WieKentkunst is drie weken oud en heet Gossie sanrü*- ~^z%>oergestel Jet en Wil van Gils met een van hun grote ezels. Foto's op deze pagina: Paul Spapens De drie weken oude Gossie met zijn moeder Rosie. Voorzitter Chris Planje van de Stichting Ouwe Stomp komt met deze Dikke DAF op 26 en 27 september naar Moergestel. Ezels zijn sobere dieren die met weinig tevre den zijn. Dat heeft te maken met hun afkomst. Jet en Wil van Gils hebben twee ezelsoorten, een kleine en een grote. De kleintjes vinden Bij een oldtimer-legertruck doet Chris Planje een graai in een zak vol plastic doppen. De Ouwe Stompen zullen met hun actie op zaterdag 26 september en zondag 27 september zeer zichtbaar in Moergestel aanwezig zijn. Op zondagmiddag paradeert een militaire fan fare door het dorp. Deze bestaat uit muzikanten die in hun diensttijd in een militair orkest hebben gespeeld. Het Reünieorkest Regiment van Heutsz telt ongeveer dertig personen. De muziekgroep geeft ook een concert in Stanis laus. Alle mogelijke doppen, groot en klein en in alle kleuren kunnen voor de actie worden gespaard. Frisdrankdoppen, de wat grotere doppen waarmee pakken yoghurt worden afge sloten of de nóg grotere doppen op spuitbussen. Spaar ze en lever ze in tijdens het weekeinde van WieKentKunst. In Moergestel zijn al ver schillende spaaracties gestart, zoals door de bewoners van Stanislaus. Stichting Ouwestomp maakt van de gelegenheid gebruik om zich in Moergestel te presenteren. Doel van de in 2004 opgerichte stichting is het bevorderen van de saamhorigheid onder alle oud-dienstplichtig militairen. Die moeten er in Moergestel vele tientallen rondlopen. Het belooft dus nog druk te worden bij de Dikke DAF. VERTROUWEN Hoe dat precies zit met het ezelkarakter kan het echtpaar haarfijn duiden. Centraal in het karakter van een ezel staat volgens Jet van Gils vertrouwen. “Als een ezel jou vertrouwt kun je er alles mee doen.” Wil van Gils: “Om het vertrouwen te winnen moet je wel geduld hebben.” Hij roemt de slimheid van de ezel. “Als hij iets niet vertrouwt zet hij er de rem op.” Daaraan dankt de ezel zijn roep als koppig dier, hoewel Wil van Gils dat geen koppigheid wil noemen. Maar hoe dan ook, in zulke geval len kun je hoog of laag springen, de ezel ver roert geen vin meer. En wat dat stoten aan een steen betreft: een beter voorbeeld van slimheid bestaat er niet. Terwijl tal van mensen zich wel tig keer aan dezelfde steen stoten, een ezel zal dat nooit doen. Voor het achttiende jaar op rij (alweer) wordt op 26 en 27 september aanstaande WieKentKunst gehouden. Het thema dit keer is huisdieren, groot en klein, van boeren, burgers en buitenlui. Op de van WieKentKunst bekende manier wordt aan dit thema op veel verschillende manieren aandacht besteedt. Zoals met alles wat er in Moergestel gebeurt besteedt Moergestelnieuws de komende weken volop aandacht aan de nieuwe WieKentKunst. Deze week alvast een voorproefje. De drie verhalen laten zien hoe breed het programma weer wordt. In het bijzonder wordt de aandacht gevraagd voor de doppenactie. WieKentKunst roept alle Moergestelnaren op massaal van deze doppen in te zamelen. WieKentKunst organiseert actie voor Hulphond Nederland In Nederland lopen talloze ouwe stompen rond, mannen die ooit dienstplichtig militair zijn geweest. Gewoon op straat kun je niet aan ze zien of ze eens de Russen de stuipen op het lijf hebben gejaagd, maar in de voormalige Isabella- kazerne in Vught zijn ze wel opeens zichtbaar. In een grote loods op het enorme complex uit het begin van de vorige eeuw huist de Stichting Ouwestomp. De organisatie zamelt plastic doppen in voor het opleiden van hulphonden. De Stichting WieKentKunst haalt de Ouwe Stompen met hun actie naar Moergestel als onderdeel van een evenement rond het thema huisdieren. Waarom een Moergestelse ezel zich nooit tweemaal aan één steen stoot De in Cortenstaal uitgevoerde ezel op ‘d’n dam’ van Jet en Wil van Gils zou je met enige fantasie als de ooievaar kunnen zien die bij geboortes in tuinen wordt gezet en de blijde boodschap aan voorbijgangers verkondigt. Een van de eerste dingen die Jet van Gils vraagt is dan ook: “Luste beschuit met-muisjes?” De blauwe muisjes die ze gul over de beschuit strooit zijn om te vieren dat drie weken geleden Gossie werd geboren. Gossie is het veulen van ezelin Rosie. Het uitermate aaibare ezeltje is de jongste deelnemer aan WieKentKunst. Als in het weekeinde van 26 en 27 september WieKentKunst wordt gehouden dan staan er weer een paar fietsroutes langs deelnemers buiten het dorp op het programma. Een van de adressen die kunnen worden bezocht is de woning van Jet en Wil van Gils aan de Molen akker in het buitengebied tussen Moergestel en‘De Biest’. hun oorsprong in landen als Turkije en De in 1962 geboren Jet van Gils en haar een jaar jongere echtgenoot Wil zijn varkenshou ders. Als hobby houden ze ezels. Ze hebben er zeven, stuk voor stuk dieren die zich graag laten aaien. Bezoekers tijdens WieKentKunst kunnen zoveel vragen stellen over ezels als ze kunnen bedenken want het echtpaar is in de ruim twintig jaar dat het ezels houdt uitermate deskundig geworden. Als het in het program ma past kunnen kinderen ritjes maken op de ezels. En iedereen zal zich laten vertederen door Gossie, het pasgeboren hengstje.”We houden heel erg veel van onze dieren”, zegt Jet onder het smeren van de beschuiten. Het van oorsprong uit Oostelbeers (Jet) en Westelbeers (Wil) afkomstige echtpaar is van boerenkomaf. Dat zegt al veel over het feit dat beiden paardenliefhebbers zijn. Door omstan digheden was het houden van paarden voor hen niet ideaal. Een paar keer bezochten ze de in die tijd befaamde Ezeltjesdag in Tilburg. Zo raakten ze verknocht aan de ezel, door Jet en Wil vooral gewaardeerd om hun karakter. En karakter is nou precies datgene waar ezels om bekend staan. De volksmond weet immers dat ezels koppig zijn en dat een ezel zich nooit tweemaal aan één steen stoot. Griekenland, de grote stammen uit Frankrijk en Spanje. In de mooie stal achter de woning van de ezelhouders aan de Molenakker kunnen beide soorten het overigens goed met elkaar vinden. Behalve het plezier dat elke dieren liefhebber aan zijn hobby beleeft, zitten aan het houden van ezels onverwachte kanten. Geregeld worden her en der ezelwandelingen gehouden; de baasjes maken in een groep lief hebbers een wandeling tot wel vijftien kilo meter en voeren een ezel aan een leidsel mee. Helemaal naar hun aard bepalen de ezels het tempo, dat lager ligt dan dat van een gemid delde wandelaar. “Wandelen met een ezel is ideaal om te onthaasten”, zegt Wil van Gils dan ook. 70 VAARDIGHEDEN De Dikke DAF vormt daarmee een belangrijk onderdeel van de actie die de Stichting Ouwe stomp voert ten bate van de Stichting Hulp hond Nederland. Deze stichting leidt hulp honden op voor zowel medische als therapeu tische zorg. De honden leren zeventig vaar digheden om mensen met lichamelijke beper kingen of therapeutische behoeften te helpen. Als eerste in Nederland plaatste de stichting in 2012 een PTSS-hulphond bij een veteraan met Post Traumatische Stress Stoornis. Dat laatste verklaart waarom de Stichting Ouwe stomp actie is gaan voeren voor het inzamelen van geld voor het opleiden van hulphonden. Kenmerkend militair materieel uit de hoog tijdagen van de Koude Oorlog en van de dienst plichtig militair was de ‘Dikke DAF’, een mannetjesputter-truck uit Eindhoven. Tussen 1953 en 1958 zijn 4.505 DAF YA328-vracht- wagens gebouwd. Van dit voertuig met het indrukwekkende uiterlijk en het imponerende zware motorgeluid zijn er nog honderd over, weet Chris Planje (1948). Hij is de voorzitter van de Stichting Ouwestomp en hij is in het bezit van een Dikke DAF. Met deze truck rijdt hij zo weinig mogelijk want hij slurpt 1 op 1 benzine. Op zaterdag 26 september en zondag 27 september staat de legergroene joekel echter wel in Moergestel. In de laadbak van deze truck kunnen op beide dagen de ingezamelde doppen worden ingeleverd. Stanislaus zamelt al fanatiek in, nu de scholen nog en héél Moergestel Al enige tijd worden door de bewoners van Stanislaus zeer fanatiek doppen ingezameld. Ze krijgen daarbij hulp van kinderen en kleinkinderen. Ook op kinderdagverblijf Okido worden doppen verzameld dat het een lieve lust is. De organisatie roept de Moergestelse scholen op om ook mee te doen. Dat zou een mooi begin zijn van het nieuwe schooljaar. Trouwens, deze oproep geldt voor héél Moergestel. De ingezamelde doppen kunnen op 26 en 27 september worden ingeleverd bij de Dikke DAF. 22 CENT PER KILO De manier van geld inzamelen is bijzonder. En iedereen kan er gemakkelijk aan meedoen. “Plastic doppen”, zegt voorzitter Chris Planje van de Ouwe Stomp op de vraag waaruit de actie bestaat. In de loods op het terrein van de Isabellakazeme laat hij een paar enorme zakken zien gevuld met plastic doppen. Vier voorma lige dienstplichtig militairen slagen er niet in een gevulde zak op te tillen. Hier zit letterlijk voor een kapitaal aan plastic doppen in. Ze brengen 22 cent per kilo op. De actie is tevens een schoolvoorbeeld van recycling want er wordt nieuw plastic van gemaakt. s— i n r f 8 Ik 7 z? - PAGINA 4 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2015

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 4