KANKER BESTRIJDEN VANUIT I Dokter Terwindt spreekt over Een Hechte Band Onderling Vrienden van St. Jan www.vergrootdehoop.nl 11 Heemkundig museum in voormalig raadhuis Poppel 10 Poppelse Boerenbondkapel 15 Hilvarenbeek, een schoon dorp 13 Het Roverts kapelletje 12 De kerk van Poppel en de relatie met Diessen Dank zij de gulle gaven van velen zijn wij weer in staat een aantal wensen van het paro chiebestuur in vervulling te laten gaan. De geluidinstallatie in de parochiekerk is ver nieuwd. Ook kan tot aanschaf van een piano voor de koren worden overgegaan. Verder bereidt ons bestuur een najaarsactie voor om de monumentale Mariakapel een flin ke onderhoudsbeurt te geven zoals schilder werk. Daartoe wórdt in samenspraak met de gemeente en Kerkhof schildersbedrijf een leer- werkproject opgezet. Tenslotte kunnen we mededelen dat Natuur monumenten op korte termijn overgaat tot aanleg van een aantal parkeerplaatsen bij deze kapel. Namens het bestuur, Jan Vriens, voorzitter nodig. En voorheen kwam men direct bij mij uit. EHBO-vereniging St. Christoffel is een mooie club met veel betrokkenheid bij het dorpsge- beuren. De leden zelf spreken van Een Hechte Band Onderling wat ik alleen maar kan bea men. De vereniging is er voor de mensen, voor het dorp en ze maakt het mogelijk dat er tot op de dag van vandaag nog steeds evenementen georganiseerd kunnen worden. Ik hoop van harte dat de vereniging nog lang mag blijven bestaan”, sluit dokter Terwindt af. 9 Landgoed De Utrecht sinds 1899 14 De grenspaal van gietijzer DokterTerwindt achter het bureau in z’n spreekkamer. Men was op zoek naar een nieuwe arts docent. “Een arts docent bij de EHBO-vereniging ver zorgt de medische theorielessen. Dat is wat anders dan wat de kader instructeur doet. Deze verzorgt de praktijklessen zoals verband aan leggen, hartmassage enzovoorts. Als arts docent behandelde ik elke twee weken een hoofdstuk zoals bijvoorbeeld de ademhaling of het hart of de botten en ga zo maar door.”, vertelt dokter Terwindt. “Het was niet alleen elke twee weken de lessen verzorgen maar hier ging natuurlijk ook een stukje voorbereiding aan vooraf. Want ik wilde met mijn theorielessen een vertaalslag maken naar praktijksituaties waar een EHBO- er voor kan komen te staan. Op die manier wilde ik mijn lessen levendig en boeiend hou den”, praat dokter Terwindt verder. “Ik heb dit twintig jaar lang met ontzettend veel plezier gedaan. Met name de lotusoefen avonden waren echt erg leuk. De lotuspatienten gingen volledig op in hun rol waardoor oefen situaties vaak verrassend realistisch werden. De EHBO-ers hadden er vaak een 'zware' kluif aan. Op de vraag of ik arts docent wilde worden heb ik direct ja gezegd. Een EHBO-vereniging is een belangrijk stuk dorpszorg wat volledig draait op vrijwilligers. Als huisarts zijnde is de functie van arts docent mooi beroepsgere- lateerd. En op die manier heb ik wat kunnen betekenen voor de Moergestelse gemeenschap. In de loop van de tijd zijn er veel dingen ver anderd. Zo was vroeger, voor de komst van de huisartsenposten, de fysieke samenwerking groter. Omdat evenementen vaak in de week enden plaatsvinden moet een EHBO-er nu een beroep op de huisartsenpost doen indien Het is alweer bijna 35 jaar geleden, november 1980, dat dokter Terwindt zijn praktijk in Moergestel begon. Echt kans op rustig te integreren kreeg hij niet. Al voordat zijn allereerste dag om was, kwamen een paar bestuursleden van de EHBO-vereniging St. Christoffel hem vragen om wat te betekenen voor hun vereniging. LEVER ZO SCHOON EN ZUIVER MOGELIJK IN SNOEI UW TAXUS HAAG TUSSEN WIEN ALLEEN DE JONGE, GROENE SCHEUTEN f ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 29 JULI 2015 PAGINA 5 met Tekst en foto: Judith Fonken HELP Over het fraaie centrum van H i I varen beek valt veel te ver tellen. Zoals over het Vrijthof dat lang geleden een pleis terplaats was op de handelsroute tussen Antwerpen en Den Bosch en Aken/Keulen. De lindeboom uit 1676. Het protestants kerkje met tegen de gevel het jaartal 1809. Dit werd gebouwd nadat de protestanten de kerk terug hadden moeten geven aan de katholieken. De gotische kerk dateert van de veertiende eeuw. Met de bouw van de toren werd in 1450 begonnen. De spits wordt momenteel gerestaureerd, in 2017 is de torenromp aan de beurt. Kenmerkend aan de spits zijn de bollen - de ‘appel’ en de ‘ui’ met daartussen de lantaarn. Vermoedelijk heeft architect Keldermans uit Mechelen zich laten inspireren door de Moorse bouwstijl. Het tegeltableau tegen de voorgevel van dit mooie huis tegenover het golfterrein vertelt in een notendop de geschiedenis van de enorme bossen waar we zo meteen doorheen gaan fietsen: Landgoed de Utrecht, ontgonnen in 1899. In dat jaar werd een begin gemaakt met de ont ginning op grote schaal van de heidevelden. Deze waren zo uitgestrekt dat je vanuit Lage-Mierde de toren van Hilvarenbeek kon zien. 1800 ha heide werd in bos omgezet, 600 ha in landebouwgrond. De ontginningen zijn uitgevoerd door levensverzekeringsmaatschappij De Utrecht. Het was een vorm van investering. Personeel van het bedrijf kont tot rust komen (vakantie vieren) op rustoord dat in 1924 is gebouwd. De ontginning van de hei werd in eerste instantie gedaan met door ossen getrokken ploegen, later werden stoommachines ingezet, De grensovergang is een plaatje. De grenspaal rechts is een van de 286 exemplaren die er staan tussen het Drielandenpunt en het Zwin in Zeeuws-Vlaanderen. Na 1839 zijn ze geplaatst om de nieuwe grens tussen het onafhankelijke België en Nederland te markeren. De grens palen staan uitsluitend op die plaatsen waar een gemeen tegrens (In dit geval van Hilvarenbeek) de rijksgrens raakt. De grenspalen zijn van gietijzer en daardoor uniek in de wereld. Destijds waren er twee redenen om ze van gietijzer te maken, daardoor zijn ze zwaar en dus moeilijk te ver plaatsen, dit om landjepik te voorkomen. In die tijd was de staalindustrie in Wallonië sterk in opkomst. De gietijzeren palen waren een visitekaartje. Langs de weg van Landgoed De Utrecht richting Poppel staat een kapel uit 1932. Deze Boerenbondkapel verkeert in deerlijke staat. Het kruis op het torentje hangt op half elf - geen gezicht! De deur is meestal op slot, het glas in de deur is ondoorzichtig. Daarom is het interieur helaas niet te bezichtigen. Dat is dubbel jammer omdat het daglicht langs boven door geel glas binnenvalt en dus een speciaal lichteffect geeft. Er staan drie beelden in: O.L. Vrouw van Lourdes, Sint Joris en de heilige Isidorus. De laatste is de patroon van de landbouwers. Het is niet vreemd dat zijn beeld in deze kapel staat. In de omgeving hier ligt de Isidorushoeve met proefvelden van de Belgische Boerenbond. Volgens voorzitter Luc Andries van de heem kundekring Nicolaus Poppelius van Ravels zijn er in 1932 in Poppel veel veldkapellen gebouwd, “de boerengehuchten staken elkaar aan en al vlug werd door een aantal land bouwers een kapel gemetseld op een stukje grond geschon ken door de eigenaar-boervan een gunstig gelegen per ceeltje.” kwam. Ze gingen zo in het spel op dat ze vergaten de machtige heerser in wiens rijk de zon niet onder ging te groeten. Uit schaamte ging de toren scheef staan. Er is nog een interessante relatie tussen Poppel en Diessen. In de kerk van Diessen werden relikwieën bewaard van de heilige Wiliibrordus. Tijdens de onderdrukking van de katholieken werden deze relikwieën in Poppel in veiligheid gebracht. De pelgrims die eerder naar Diessen gingen, trokken voortaan naar Poppel. In Poppel werden de reli kwieën gebruikt voor kinderen die aan de Engelse ziekte (rachitis) leden. Kinderen met deze ziekte worden in de Antwerpse Kempen ‘Poppelaartje’ genoemd. Als je bijna in het centrum van Poppel bent, fiets je vlak langs een monumentaal gebouw. Dat is het voormalig gemeentehuis van Poppel. In dit pand is het heemkunde- museum met de naam ‘Het Kaske' ondergebracht - de naam staat op een rood bord tegen de zijgevel. Een ‘kakske’ is een kapelletje. Op de plaats van het gemeentehuis stond vroeger een ‘kaske’. Het gemeentehuis uit 1905 werd in 1977 overbodig omdat in dat jaar Poppel, Ravels en Weelde fuseerden tot de gemeente Ravels. Reken er niet op dat je het museum kunt bezoeken want dat is slechts iedere tweede zondag van de maand van 14.00 uur tot 17.00 uur geopend. Ergens is het jammer dat de Engelsen tijdens de bevrijding de toren van Poppel kapot bombardeerden waardoor het historische gebouw volledig nieuw moest worden opge trokken. Bij die gelegenheid werd de toren van de Sint Valentinuskerk (1520) rechtgezet. Daarvoor helde de toren van Poppel zeer sterk over naar het westen; het was zoge zegd de Vlaamse toren van Pisa. Tegenwoordig zou het een publiekstrekker zijn. Volgens de legende zaten Poppelse boeren in de toren te kaarten toen keizer Karel V voorbij- VERGROOT DE HOOP KN VCKKLEINM KANKEI» Tegenover Rustoord (links van de weg van Esbeek naar Lage-Mierde) staat in een parkachtige wei een enorm groot beeld van Andreas Schotel. Dit beeld staat hier sinds voorjaar 2015. Het is door een jonge Esbeekse kun stenaar gemaakt en het maakt deel uit van een wandeling rond Esbeek. Het thema van deze wandeling is Andreas Schotel, een in 1896 geboren Rotterdamse kunstenaar. In 1922 vestigde hij zich met zijn gezin in Esbeek. Omdat hij geen schilderijen en tekeningen verkocht moest het gezin na een jaar terugkeren. Omdat Andreas Schotel zijn hart had verpand aan Esbeek, kocht hij een tuinhuisje waarin hij vele jaren in de zomermaanden doorbracht. Dit tuinhuisje staat aan de rand van het bos nabij de weg bin nendoor van Esbeek naar Hilvarenbeek. Inwoners van Esbeek hebben een museum met zijn werken ingericht. Het dorp kent een eigen kunstuitleen met deze werken. De Andreas Schotel wandelroute (3,5 km en 10 km) voert langs werkplekken van de kunstenaar en langs het zomer verblijf. Langs de route staan objecten zoals de reus. Langs de weg van Poppel naar de grens/Hilvarenbeek passeer je op de hoek Beekseweg/Zandkuilstraateen klein (smal) Mariakapelletje. De kapel is eigendom van heem kunde- en erfgoedvereniging Nicolaus Poppelius. Vlakbij de grens staat een kapel die een stuk groter is. Deze is zowel in Poppel als Hilvarenbeek goed bekend onder de naam Roverts Kapellteje (van Gorp en Rovert, het landgoed dat zo meteen op de weg naar Hilvarenbeek ligt). De kapel is ter ere van het H. Sacrament in 1779 gebouwd. Ze her innert aan een diefstal in 1735. Uit de kerk van Poppel stalen de rovers een ciborie met geconsacreerde hosties en twee zilveren reliekhouders met relikwieën van de hei ligen wiliibrordus en Valentius. De hosties werden in een gat in de grond begraven. Op deze plek staat de kapel. Niet ver hiervandaan bouwden de Hilvarenbekenaren net over de grens een kerk nadat hun eigen kerk op de Vrijthof door de protestanten was afgenomen. Let trouwens bij het Roverts kapelletje ook op de grote houten klomp. Deze geeft de richting aan van een smokkelfietsroute. De onderkant van de klomp is slim bewerkt. Als de smokke laars met zo'n klompen liepen, lieten ze een tegenover gesteld spoor achter waardoor de douaniers de verkeerde kant op gingen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 3