Rund Hause’ en toch ffkes naar het buitenland Poppel Ml .Ml" 1 Moergestel y| gem. OisterwijK ,|kl Fietsroute van Moergestel naar Poppel (46 km) I f Door Hennie van Schooten en Paul Spapens 5 Annanina’s Rust, landgoed genoemd naar Russische maitresse 27 (begin bebouwde kom Diessen) 6 Kapelletje RA: in centrum Diessen, RI Hilvaren- beek RD: op rotonde 13 Roverts kapelleke 14 grenspaal RD: Na 200 meter over de grens bordje ‘fietsknooppunt 50 linksaf’ negeren en rechtdoor fietspad langs zandweg volgen, 8 Schotel, een reusachtige schilder FIETSROUTE MOERGESTEL-POPPEL (46 kilometer) is een bezienswaardigheid. Ravels uit Moergestel. Want Poppel is niet alleen met de auto, maar ook op de fiets heel goed bereik baar. Je fietst er naar toe langs mooie dorpen en door mooie natuur en over de landerijen die door onze boeren zo goed worden beboerd. Her en der wachten terrassen om bij aan te leggen. De afstand is goed om te doen: Moer- gestel-Poppel is 46 kilometer uit en thuis. Een ebiker draait daar zijn/haar hand niet voor om, maar op een gewone fiets haal je het ook gemakkelijk. 3 Antoniuskerk Biest-Houtakker is verkocht Poppel is niet alleen het meest dichtbije stukje buitenland, het is tevens een deel van België waar meer Nederlanders dan Belgen wonen. Je komt er door op weg naar Turnhout of die per de Kempen of het Antwerpse achterland in met historische heerlijkheden als de abdijen van Averbode en Tongerlo, de brouwerij waar de West Malle dubbel en tripel op gezag van Onze Lieve Heer zelf door de paters worden gebrouwen. 7 De leemkuilen van Esbeek 2 Het graven van het Wilhelminakanaal Speciaal voor de thuisblijvende Gèèselse mens hebben wij een fietsroute uitgezet om te laten ervaren hoe het is om ‘Rund Hause’ vakantie te vieren en toch ffkes met de fiets naar het buitenland te gaan. Op deze pagina in Moer- gestel-Nieuws staat de route afgedrukt. Verder hebben we een aantal interessante of merk waardige toeristische bezienswaardigheden beschreven. De terrasjes en de eetgelegenheden wijzen zichzelf. Veel plezier en doe ze in Poppel de groeten van ons... 4 Door de Duitsers vermoord Veel Moergestelnaren zijn of gaan nu op vakantie. Er zijn altijd mensen die thuis blijven. Zij gaan ‘Rund Hause’ op vakantie, wordt dan gekscherend gezegd. Deze past in het rijtje bijzondere bestemmingen hier in de buurt. Blijf je thuis en wil je de indruk wekken dat je toch naar een exotisch oord gaat, dan noem je voor de grap ‘Lago Mièrda’ als bestemming. Lage Mierde dus. Of‘Rièl’(Riel) en ‘Ravèlli’(Ravels). Klinkt allemaal ver weg en zonnig. Ravels ligt in de buurt van Poppel. De twee dorpen vormen samen met Weelde zelfs een gemeente. Poppel is voor de Moergestelnaren het meest dichtbije buitenland. Over de A 58 en via de afslag Goirle ben je er zo - bij de Bierschuur en de benzinepomp pal op de grens, het beroemde café Mieke Pap en de bakker waar ze Poppelse Jan Hagel verkopen. Jan Hagel is een traditionele lekkernij die om een sterk gebit vraagt. 6 Mariakapelletje gebouwd door Eindhovense studenten Maar, daar zijn we Poppel al lang voorbij, ter wijl dat toch het doel is van een fietsroute van- 1 Een zeldzaam Manategeltje LA: RI Lage-Mierde/Reusel, wordt fiets pad 8 Tegenover Rustoord reusachtig beeld kunstenaar Schotel 9 Landgoed de Utrecht RA: Tegenover golfclub. Prins Hendrik- laan, Landgoed De Utrecht. Eindje ver derop staat bordje knooppunt 95 Knooppunt 45, fietspad (Belgische grens) 10 Boerenbondkapel Knooppunt 40, hier rechtdoor naar cen trum Poppel. 11 heemkundig museum in voormalig gemeentehuis 12 Kerk van Poppel START: ST-JANSPLEIN MOERGESTEL KERKSTRAAT RA: Schoolstraat RD: op rotonde, over viaduct Knooppunt 10 1 Mariategel Knooppunt 05 2 Wilhelminakanaal Kanaal oversteken en rechts/links, Ak- kerstraat weg vervolgen LA: na 200 meter naast huisnummer RA: drukke weg 12 zandpaadje, Besoijenpadje. Dit komt RA: na 200 meter, Beekseweg. Na twee uit bij de kerk van Biest-Houtakker. kilometer bij huisnummer 51 op t-krui- 3 Kerk Biest-Houtakker sing links aanhouden LA: tegenover wokrestaurant, weg ver- Knooppunt 50 (terug naar Nederland) volgen door Biest-Houtakker 4 Monument oorlogsslachtoffers, Biestsestraat 1 Knooppunt 02 5 Annanina’s Rust RA: Echternachstraat, bij huisnummer RI Hilvarenbeek. Fietspad en weg vol gen tot in centrum (Vrijthof) Hilvaren beek. 15 Vrijthof en kerk/toren van Hilvarenbeek RD: Paardenstraat (langs VW) LA: tegenover crematorium (Water- RD: RI Biest-Houtakker (bordje‘fiets- straat) routenetwerk 02-05’) RA: bij huisnummer 14A (wordt fiets- RA: over viaduct meteen RA pad) RA: onder viaduct door, fietspad langs 7 leemskuilen snelweg steeds volgen RD: op splitsing fietspaden, bordje RA: bij bord‘doodlopende weg’en lan- knooppunt 01 rechtsaf negeren taarn met nummer 37 RA: einde fietspad, RI Esbeek RA: Akkerstraat, steeds volgen LA: Groenstraat (bij begin bebouwde LA: Biestsestraat (knooppunt 06) kom Esbeek) Kanaal oversteken en de weg naar Moer- Deze weg steeds volgen. Verderop bordje gestel steeds volgen ‘knooppunt 49 links’ negeren. Tot aan LA: Vinkenberg, RI Moergestel. Over rotonde grote doorgaande weg viaduct RD: rotonde recht oversteken (Gevaar- RA: op rotonde en weg terug volgen tot lijke weg!) aan St.-Jansplein l ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 29 JULI 2015 PAGINA 4 Moergestel heeft een eigen reuzin, Ermelindis, maar in Esbeek kunnen ze over hun cultuur ook groots denken. aannemers. In 1923 werd een grote, industriële steenoven gebouwd. De leem werd met een treintje vanaf de leem kuilen aangevoerd. In 2008, dus nog maar kort geleden, viel het doek voor de steenoven. De vroegere leemkuilen zijn nu geliefde plekken om te vissen. 3^4^53® Boven de ingang van de kerk van Biest-Houtakker staat een beeld van Antonius van Padua. Hij is de patroon van verloren zaken. Sinds de kerk aan de eredienst is onttrokken is men, om in de sfeer van de Heilige Antonius te blijven, een beetje de bestemming van dit monument verloren. Net buiten de bebouwde kom van Biest-Houtakker, als je het bruggetje met het kapelletje bent gepasseerd, staat rechts van de weg (Biestsestraat 1een vrijstaand huis. Boven in de gevel is een gedenksteen aangebracht die herinnert aan de moord door de Duitsers op Jan van Dongen en Piet Leermakers. Jan van Dongen was een student die zat ondergedoken bij Piet Leermakers en zijn gezin. Piet Leermakers was veeverloskundige van beroep. Hij was een van de belangrijkste illegale werkers van Hilvarenbeek, een dorp waar het verzet welig tierde. Samen met zijn buurman Piet van Gestel zorgde Piet Leermakers dat vluchtelingen bij de boeren in de verre omtrek - ook in Moergestel - een veilig onderkomen vonden. Op 7 sep tember 1944, toen de bevrijding er aan zat te komen, zijn Piet Leermakers en Jan van Dongen door de Duitsers doodgeschoten. Dat gebeurde hier op deze plek, maar niet in dit huis. Het huis van de familie Leermakers is door de Duitsers in brand gestoken. Diens vrouw bleef met acht kleine kinderen alleen en ontheemd achter. Het Wilhelminakanaal is in twee delen aangelegd. In 1916 kon het eerste schip in Tilburg afmeren. Het duurde nog zeven jaar voordat heel het kanaal bevaarbaar was. Dat kwam door de Eerste Wereldoorlog. Het grootste deel van dit 68 kilometer lange kanaal is met de hand gegraven. Dit zeer zware werk werd gedaan door ‘Polderjongens’, mannen uit West-Brabant die beroepsmatig in de polders sloten groeven. De samenleving keek neer op deze hard werkende mannen die in keten langs het kanaal waren gehuisvest. Overal langs het kanaal, ook in biest-Houtakker, wonen nazaten van de kanalengravers. Het laatste stuk werd niet meer met de hand gegraven. In België waar de loopgravenoorlog had gewoed werden machines gekocht waarmee loopgraven werden gegraven. Deze werden nu ingezet om het Wilhelminakanaal te voltooien. generaties van onderdrukking maakte de katholieke ge meenschap in Brabant vanaf het begin van de vorige eeuw een sterke ontwikkeling door. Jonge mensen gingen stu deren. Het achtergestelde Brabant had gene eigen uni- versiteiten. De katholieke notabelen waren bang dat als de jongeren buiten de provincie naarde universiteit gingen, dat ze mogelijk nooit meer terug zouden keren of dat ze beïnvloed werden door minder welgevallige ideologieën als het communisme. Om deze studenten aan Brabant te binden werd het Brabants Studentengilde van O.L. vrouw opgericht. De leden hielden zomerkampen. Een van de activiteiten was het bouwen van ene kapelletje, zoals in Diessen. Het is ontworpen door F. ververst. Het beeld is gemaakt door de Tilburgse pater Frans Siemer. De waterplassen langs dit fraaie fietspad zijn leemkuilen, of ‘limskèiile’ op z’n Biks. De leem die hier werd gewonnen en waardoor deze piassen ontstonden werd verwerkt tot stenen in de steenoven langs de weg van Hilvarenbeek naar Esbeek. Nu ligt op de plek van de vroegere steenoven een groot bedrijventerrein. Met het vervaardigen van stenen werd in Esbeek rond 1900 begonnen. Dat gebeurde zeer kleinschalige door een familie van metselaars en Net buiten Moergestel op het adres Broekzijde 12 zit rechts van de voordeur van de boerderij een bijzonder terracotta tegeltje. Op het eenvoudig uitgevoerde tegeltje zie je Maria, een persoon die de armen in gebed naar haar opheft en een koe. Het opschrift luidt: Boerenbond, Lourdes 1954. Dit zeer zeldzame tegeltje herinnert aan een Lourdesreis die de Boerenbond in het Mariajaar 1954 heeft gemaakt. In 1954 zijn overal in katholiek Nederland huldeblijken aan Maria gerealiseerd, zoals kapelletjes, Mariagrotten, beelden en tegeltjes. Het tegeltje aan de Broekzijde staat in een traditie die rond de bevrijding is ontstaan. Toen zijn op veel plaatsen, ook in Moergestel, Mariategeltjes tegen huizen geplaatst. De patroon van verloren zaken heeft er nu voor gezorgd dat een nieuwe bestemming is gevonden. Althans, er is een coöperatie opgericht die de kerk heeft gekocht en die er nu een nieuwe bestemming voor gaat vinden. De oprich ting van de coöperatie is een zeer belangrijke stap naar een definitieve oplossing en daarmee behoud. Het gebouw is belangrijk voor Biest-Houtakker omdat het zo beeldbe palend is. De kerk is in 1922 ingewijd. Omdat een deel van de bouw is gefinancierd door het Antoniusfonds heet de kerk naar de patroon voor verloren zaken. Tot 1972 kende Biest-Houtakker een bedevaart ter ere van deze heilige. Tussen Biest-Houtakker en Diessen passeert de fietser Annanina’s Rust, een bij veel mensen niet zo bekende natuurparel. Tip: ga er in het najaar of in de winter een keer wandelen. Het natuurgebied is 151 ha groot. De eigenaar is Brabants Landschap. Het meest intrigerend is de naam: Annanina’s Rust. Het is niet precies bekend hoe deze naam is ontstaan, maar vermoedelijk is het bos genoemd naar een Russische vrouw, ze had een huisje op het landgoed dat in 1899 is gesticht door notaris Emile Hijsmans. De Russische Annanina was zijn maitresse. Het Mariakapelletje aan de Echternachstraat/hoek Willi- bordusstraat is in 1950 gebouwd door studenten uit Eind hoven. Zij waren lid van het Brabants Studentengilde van O.L. Vrouw. Dit gilde - dat overigens nog steeds bestaat - is in 1926 opgericht met een nogal specifiek doel. Na ”4?,

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 2