Gèèselse dorpspomp tapt straks gemeentepils, ranja en bier Het is officieel! Toer Mee 2015 Burgerinitiatief en vrijwilligerswerk op het Sint Jansplein Moergestel M.O.V.-groep Moergestel Deelname Er wordt ook dit jaar weer gestreden in team- vorm. Wij adviseren iedereen om nu al met de samenstelling van zijn/haar team te begin nen. Er gaan geruchten rond, dat sommige teams al proberen toppers van een ander team weg te lokken om zo de kans op winst te ver groten; in liefde en oorlog is alles geoorloofd! Ons advies: probeer een team van ongeveer 20 mensen samen te stellen. Zorg dat de samen informatie Via Moergestel Nieuws, Moergestel TV en de moderne media als Face-book, Twitter en onze Website www.quispelmoergestel.nl blijven we iedereen op de hoogte houden van de planning en organisatie rondom Quispel 2015. C.V. De Springveren is sinds afgelo pen week een officiële vereniging. Wij zijn hard aan de weg aan het tim meren en zien dit dan ook als een grote stap in de goede richting. Het duurt nog even voor de strijd weer losbarst, maar het Quispelteam is al druk bezig met het samenstellen van de vragen en opdrachten. Voor de deelnemers hier nogmaals de data; vrijdag 2 oktober 2015 derde Moergestelse Quizavond en zaterdag 10 oktober uitslag en feestavond. Op zondag 30 augustus is het weer zover. Dan gaat voor de 35e keer de sponsorwielertocht Toer Mee van start. Alles ten bate van het werk van pater Theo Raaijmakers, de opvang van zwerfjongeren in zijn tehuis in Cochabamba in Bolivia. Vanuit de MOV-werkgroep nodigen we u uit om mee te fietsen of als u daartoe niet in de gelegenheid bent toch een steentje bij te dragen aan het goede doel. Startkaarten zijn tussen 11.00 u. en 13.30 u. bij de startpost op het St. Jansplein te verkrijgen voor 3,- per persoon of 6,- per gezin. Er is ook een startpost bij Boerderij Denissen in Berkel-Enschot. De route is 25 of 40 km. lang. Tijdens beide tochten komt u op enkele plaatsen een stempelpost tegen waar u een versnapering krijgt of waar u een kop koffie, een broodje of een kop soep kunt kopen. We zullen er alles aan doen om u een fijne fietsdag te bezorgen. Wij hopen dan ook dat u op 30 augustus van de partij zult zijn. Quispel Quispel als kwisavond heeft in Moergestel geen introductie meer nodig. Vorig jaar deden er ongeveer 1500 mensen (59 teams!!) mee aan deze spannende avond en hun enthousiaste reacties gonsden door het hele dotp. Verenigin gen verzetten zelfs hun activiteiten om hun leden toch maar de kans te geven om aan dit dorpsgebeuren mee te kunnen doen. Een der gelijke medewerking stimuleert het Quispel team om te proberen nog leukere opdrachten te verzinnen. Aan de pomp als bouwwerk is ook van alles gebeurd. De pomp is verplaatst. Rond de pomp zijn zware hardstenen banden gelegd zodat het geheel er zeer authentiek en verzorgd uit ziet. Echt een aanwinst voor het zeer kale Sint Jansplein. Al dit zware werk is verricht door medewerkers van Wim Ketelaars. Dit Moer gestelse bedrijf in bestratingen en groenvoor zieningen heeft het werk uitgevoerd als een vorm van sponsoring. Een vraag die blijft han gen: wat gaat er met de gemeen tefontein gebeu ren? Quispelteam Het team van Quispel heeft een paar wijzi gingen ondergaan; drie leden verlieten het team, omdat ze meedoen nog leuker vonden dan de quiz in elkaar zetten. Drie enthousiaste dames, nl. Inge Schilders, Mariëlle van Ierland en Anita Huijnen-Oerlemans hebben het aan tal teamleden weer op het gewenste peil ge bracht. Het totaal van elf teamleden moet er garant voor staan, dat Moergestel weer een ontzettend spannende avond tegemoet kan zien. Het Quispelteam 2015: vooraan v.l.n.r.: Carlo van Esch,Jan van Vechel, Inge Schilders en Anita Huynen-Oerlemans. Boven v.l.n.r.: Annerie Kocx, Hans Antonis, Mariëlle van Ierland, Bas Smits, Guus Hurkmans, Lindsey Fonken enjos Denissen. stelling zo divers mogelijk is; want zowel jong als oud zijn onmisbaar om een topprestatie neer te kunnen zetten. We besteden dit jaar in ieder geval speciaal aandacht aan de jeugdige deelnemers! Wat, voor zover bekend, wel uniek is, is het feit dat de Gèèselse dorpspomp straks ook ranja kan geven. Binnen afzienbare tijd beleeft de Moergestelse jeugd zelfs de ranjaprimeur. Op 27 augustus, de laatste dag van het Kinder vakantiewerk wordt er voor de eerste keer ran ja uit de dorpspomp getapt. Ad Kocx en Sjaak van Herk vertellen hoe dit werkt; zij hebben het immers bedacht en tech nisch mogelijk gemaakt. Door de behuizing van de pomp loopt straks een kunststof leiding. Deze kan gemakkelijk worden gereinigd of vervangen. De slang komt uit bij de tuit van de pomp, dus daar waar normaal gesproken het water uitkomt. Aan de andere kant van de pomp wordt een fust onder koolzuurdruk geplaatst. Uit zo’n fust kan men, al naar gelang de behoefte, ranja of bier laten stromen. Echt helemaal slim bedacht is dat je ranja of bier tapt door middel van de originele zwengel. De voorbereidingen voor de verplaatsing van de pomp worden getroffen. De plek waar de pomp komt te staan wordt heringericht. Foto: Paul Spapens. Terwijl de meest belachelijke, van gemeentewege aangelegde fontein ooit inmid dels buiten werking is gesteld, wordt er pal naast gewerkt aan de restauratie van de dorpspomp op het Sint Jansplein, hartje Moergestel. Deze vernieuwing is een burgerinitiatief en wordt uitgevoerd door vrijwilligers; het Moergestels bedrijfsleven sponsort. De dorpspomp op het Sint Jansplein krijgt een multifunctionele drankbestemming. Straks komt er gemeentepils uit, een plezierige naam voor gewoon water. Maar er kan ook ranja en pils uitstromen. De mensen die dit kunstje flikken zijn Ad Kocx uit Moergestel en Sjaak van Herk uit Oisterwijk. Deze twee vrijwilli- gers-techneuten fiksen alles, dus ook een unie ke dorpspomp. In 2025 kan eeuwfeest worden gevierd Dorpspomp gebouwd door Louis van Bommel De Gèèselse dorpspomp heeft een niet alle daagse ontstaansgeschiedenis. De pomp is namelijk niet door de overheid gebouwd, maar door een particulier. Fabrikant Louis van Bommel was het beu dat zwervers en bezoekers van onder andere de kermis steeds bij hem om water kwamen vragen. In 1925 werd zijn verzoek tot het bouwen van een dorpspomp door de gemeente Moergestel gehonoreerd. In de jaren ’60 werd de pomp voor het (nu voormalige) raadhuis verplaatst en voor een derde deel onder de grond geplaatst. Dit raakte in de vergetelheid. Pas toen de pomp naar het gereconstrueerde Sint Jansplein werd ver plaatst, kwam men er achter dat de pomp een stuk hoger was. De pomp zoals die nu op het Sint Jansplein staat is dus het com plete origineel. Nu de pomp is gerestaureerd en mogelijk een heel nieuwe functie krijgt binnen de Moergestelse samenleving mag er alvast op worden gewezen dat over tien jaar het eeuwfeest van de dorpspomp van Louis van Bommel kan worden gevierd. Trofee Het winnende team ontvangt natuurlijk de eeuwige roem, maar nog belangrijker is, dat jouw team een heel jaar kan pronken met de unieke wisseltrofee; een kunstzinnig product. En verder blijft gelden: meedoen is belang rijker dan winnen!! Behalve de spectaculaire ranja en het dito bier geeft de pomp straks op alle dagen gewoon water. Met dat doel is begin juli een nieuwe put geslagen. Daaruit komt het water van acht meter diep. Dit is geen officieel goedgekeurd drinkwater, maar dankzij deze ingreep wordt de dorpspomp weer helemaal authentiek. Het oorspronkelijke pompmechaniek is door Sjaak van Herk en Ad Kocx volledig gerestaureerd. De 500 euro van de Sauwelaars Tijdens de Sauwelavond op 24 januari in Den Boogaard is door de Moergestelse Sauwelaars een bedrag van 500 euro toege zegd als de Dorpsraad het voor elkaar zou krijgen de dorpspomp te restaureren zodat die weer een functie zou krijgen. Dat was het traditionele goede doel dat door de Sauwelaars was uitgekozen. Het werk is uitgevoerd door vrijwilligers en door het bedrijfsleven als vorm van sponsoring. Ook de ‘sauwelbijdrage’ is inmiddels toegekend en uitgekeerd. Hoewel uniek: In Esch wordt al sinds 1965 bier uit de dorpspomp getapt als nieuwe inge zetenen er zich rond verzamelen. Het zou mooi zijn als ook Moergestel zo’n Bierpomp- feest zou krijgen, voor nieuwe inwoners of voor een nog te bedenken andere gelegenheid die jaarlijks terugkeert of kan worden georga niseerd. De Stichting WieKentKunst wil in samenspraak met de inwoners van Moergestel de mogelijkheden en de wensen gaan onder zoeken. Daarom deze oproep: Geef goede ideeën door aan info@wiekentkunst.nl. ’MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 22 JULI 2015 PAGINA 5 O Qufëpel

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 5