Hoe Moergestel een etagelinde krijgt Crescendo aan de boule Moergestel Inpakken en wegwezen Snoeiwerk aan de toekomst van de ‘Eeuwermelinde’ Foto: Paul Spapens Uiteindelijk moet de hele boom deze vorm aannemen en daartoe wordt dezer dagen snoei werk verricht door Adry Hoeven. Daarom wordt nu ‘schot’ weggesneden dat de toekom- Het is bijna zover, de JVW 2015! De week van 24 t/m 28 augustus bestaat voor ruim 300 Moergestelse kinderen uit ‘Inpakken en wegwezen’. Wil je nog meedoen maar heb je jezelf nog niet ingeschreven? Dat kan tot 24 juli. Hier na sluit de inschrijving en is het niet meer mogelijk om deel te nemen aan de JVW. Wij hebben hard gewerkt om weer een spec taculair programma in elkaar te draaien! Op de site is een compleet overzicht van het pro gramma terug te vinden, inclusief tijden en locaties. Hier kun je ook zien wanneer het handig is om op de fiets te komen, warme en/of extra kleren mee te nemen en welke dagen je een lunchpakketje nodig hebt. Programma A (kinderen van groep 1 en 2) gaan op donderdag knutselen voor de optocht, Etagelinden een vakantieattractie Dankzij het vrijwilligerswerk dat nu door Adry Hoeven wordt verricht heeft Moergestel Wie de zomervakantie wil gebruiken om eens wat etagelindes te zien zou kunnen gaan kijken in het Gelderse Zelhem of bij het Muiderslot. Sambeek bij Boxmeer en Nuenen hebben zoge heten prieellinden. Dat zijn de restanten van een oorspronkelijke etagelinde. De lindeboom van Nuenen is extra de moeite waard omdat deze staat nabij de pastorie waarin Vincent van Gogh van 1883 tot 1885 heeft gewoond. De Tilburgse lindeboom is overigens ook door de beroemde Brabantse schilder gezien, maar deze boom heeft het afgelegd tegen de expansie van de stad. De Oisterwijke Eeuwlinde staat in het Linde- park, die van Heukelom bij het Mariakapelleke. De Moergestelse boom stond oorspronkelijk langs de oever van de Reusel in de buurt van het Barber-monument. Daar stond de boom niet goed, aldus bomenkenner Adry Hoeven. Hij kon er onder meer nooit de omvang van 10.80 meter krijgen en dat moet wel gaan luk ken naast de kerk. straks een boom die staat in een eeuwenoude traditie van etagelindes. Voorbeelden van zulke bomen zijn die van Oisterwijk en Hilvaren- beek. Echter, beide bomen hebben de oor spronkelijke structuur van een etagelinde ver loren. De beroemdste etagelinde ooit was die van Tilburg. Op oude tekeningen van deze reus zijn inderdaad drie etages te zien. Onder het oog van de Moergestelse toren en kerk snoeit Adry Hoeven de ‘Eeuwermelinde’. Hij doet dat werk als vrijwilliger. Adry Hoeven, de zeer actief bij Moergestel betrokken tuincoach, krijgt geregeld de vraag gesteld waarom de linde naast de kerk zo weinig blad heeft. Dat komt, wordt hij niet moe om uit te leggen, doordat deze linde nu door hem in een vorm wordt gesnoeid waardoor hij er over eeuwen nog bijstaat als een etagelinde. De in 1962 in Moergestel geboren Adry Hoeven verricht dus als het ware snoei werk aan de toekomst. Naar deze nieuwe plaats is hij vorig jaar met behulp van groot materieel verplaatst. Toen is door Adry Hoeven het huidige staketsel aangebracht dat de linde moet helpen de juiste vorm aan te nemen. De stek naast de kerk is volgens Adry Hoeven ideaal. Voorheen was het aan deze kant van de kerk nogal een kale bedoening. De huidige plaats biedt meer zeker heid voor de toekomst. De ‘buurvrouw’ van de linde is het bronzen beeld van Ermelindis. Daarom heet het hier ook Ermelindishof en heeft Adry Hoeven de naam ‘Eeuwermelinde’ voor de boom bedacht. Als afsluiting van het seizoen speelde gemengde zangvereniging Crescendo dit jaar een partij jeu de boule. Nadat de kneepjes van de kunst waren uitgelegd, gingen de achtereen-volgende groepen aan de slag. Het was een zeer vermakelijke middag. stige vorm aan zou tasten. Maar er blijft ook vele groen behouden. Adry Hoeven kan zelfs exacte aantallen noemen: 56 verticale - 326 horizontale takken. Samen vormen ze een con structie van drie etages. De onderste is het breedst, de bovenste het smalst, zodat een kegel ontstaat. Over een jaar of vijf moet de groene constructie al goed zichtbaar zijn. Aan de buitenkant zie je dan een groene vorm, wie in het binnenste kijkt ziet een natuurlijke con structie van takken. beëindigd vanwege een verhuizing. Dergelijke lange lidmaatschappen zeggen alles over de sfeer binnen het koor. Mocht u daar nieuwsgierig naar zijn, komt u dan gerust een keer naar een repetitie luisteren op maan dagavond om 19.30 uur in de kapel van De Nieuwenhof, Kloosterdreef, Moergestel. Mis schien wordt u dan spontaan lid. Crescendo start weer met de repetities op 31 augustus aanstaande. De vorm die de etagelinde binnen nu en een paar jaar moet krijgen is nu al wel goed te zien. Wie het nog niet van dichtbij heeft beke ken zou dat eens moeten doen want de linde aan het Ermelindishof is nu al een knap staaltje van het vormgeven van een boom. Een linde leent zich daar goed voor. De boom wordt als het ware omgeven door een stelsel van latten. In deze opzet is de toekomstige vorm zicht baar. Eeuwlinde herinnert aan millenniumwisseling Hoewel de etagelinde van Moergestel op de toekomst is gericht (mits goed onderhouden kan zo’n linde met gemak duizend jaar oud worden), heeft deze boom al een korte geschie denis. Hij is namelijk in 2000 geplant ter her innering aan de millenniumwisseling. Ook Oisterwijk en Heukelom kregen toen zo’n eeuwlinde. Tegen de zitbanken rond de bomen worden plaatsjes geschroefd met de namen van inwoners die honderd jaar zijn geworden. Een etagelinde is een oud voorbeeld van de relatie tussen cultuur en natuur. Er bestaan verschillende lezingen over het ontstaan van deze bijzondere snoeivorm. Een van de ver klaringen is een relatie tot de standenmaat schappij van vroeger. In deze uitleg staat de onderste etage voor de boeren en de ambachts lieden, de middelste voor de adel en de boven ste voor de geestelijkheid. Het kan echter ook gewoon een vorm van esthetiek zijn geweest. In ieder geval bestonden rond zulke bomen wel allerlei tradities, zoals recht spreken, gemeentelijke verordeningen afkondigen en bepaalde huwelijksgebruiken in relatie tot vruchtbaarheid. zorg ervoor dat je je gereedschapskoffer bij hebt om iets moois te maken. Bij het B programma (kinderen van groep 3, 4 en 5) wordt er ook op maandagmiddag geknutseld. Er worden dan verschillende ‘totems’ voor je stam gebouwd. Hierbij komt een gereedschapskoffer van pas, maar neem ook zoveel mogelijk lakens en oude kleren (die NIET meer mee terug naar huis hoeven!) mee. Vrijdagochtend wordt er geknutseld voor de optocht, neem je hamer dan dus weer mee! Het C programma (kinderen van groep 6, 7 en 8) knutselen ook op vrijdagochtend voor de optocht. Denk aan gereedschap zodat je de mooiste wagen kunt bouwen! Vrijdagmiddag is er voor de B- en C groepen een Grande Bazaar, oftewel markt. Heb je geen spulletjes die je wilt verkopen? Dan ver maak je het publiek met een leuke act! Denk aan zang en dans, theater, goochelen, een quiz of een spelletje. Vrijdagmiddag om 18.00 uur start voor alle groepen de optocht! Vanaf den Donk lopen we door de Postelstraat naar de Pastoor de Louwstraat. Via de Korenschuur, Schoolstraat en Kerkstraat eindigen we uiteindelijk op het Sint Jansplein. Hier sluiten we de week af met een exotisch dansje! Voor een compleet overzicht en extra infor matie kun je op de site kijken. Houdt deze ook gedurende de week in de gaten voor aller lei updates. Oh, en ben je toch op www.jvwmoergestel.nl? Schrijf je dan even in als vrijwilliger! Dank jewel! V.l.n.r.: Ben Bekkers, Frans Smolders, Mia Smolders, Diny Rokven, Herma Smits. Voordat aan de maaltijd werd begonnen, wer den eerst de jubilarissen van dit jaar genoemd. Dat waren achtereenvolgens Herma Smits- Van den Broek en Ben Bekkers, die op 23 april al 25 jaren lid waren. Frans en Mia Smolders-Goudsmits zijn op 1 september aanstaande 12,5 jaar lid. Als laatste werd genoemd Diny Rokven-Kogels die op 1 april van dit jaar voor de tweede keer 12,5 jaar lid is. Een eerdere periode van 12,5 jaar werd PAGINA 4 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 22 JULI 2015

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 4