Hallo Tieners! Brief van Theo Raaümak in MOERGESTEL De OuderenOmbudsman nu ook in Oisterwijk Is bridge een nieuwe uitdaging voor u? Alzheimercafé Oisterwijk- Moergestel Seniorenvereniging Moergestel 50+ behartigt uw belangen Vanaf 12 september a.s. gaat er gestart worden met een nieuwe tienerclub. De club gaat Club 4:12 heten, hoe zijn we op deze naam gekomen? Club 4:12 staat voor de tekst: “Sta niemand toe dat hij vanwege je jeugdige leeftijd op je neerkijkt, maar wees voor de gelovigen een voorbeeld in wat je zegt, in je levenswijze, in liefde, geloof en zuiverheid”. En komt uit 1 Timoteüs 4:12. De OuderenOmbudsman is een initiatief van het Nationaal Ouderenfonds. In samenwerking met de gemeente Oisterwijk is op de website www.ouderenombudsman.nl/gemeenten alle voor ouderen relevante informatie gebundeld en zo beantwoord dat het voor de oudere met een duidelijk is bij welke instantie of loket hij of zij moet zijn. Is dit onverhoopt toch niet het geval, dan kun nen mensen altijd terecht bij de OuderenOm budsman via 0900-6080100 (lokaal tarief), zodat er alsnog kan worden doorverwezen naar de juiste instanties. huiswerk te doen en gaan 's middags naar school. José Raaijmakers Namens Theo en de Stichting Werk Theo Raaijmakers De OuderenOmbudsman helpt Mensen worden ouder en blijven langer vitaal. Zij nemen ook na hun pensioen actief deel aan de samenleving en dragen bij aan de sociale kwaliteit van gemeenten. Daarnaast zijn er natuurlijk ook ouderen die zorg en aandacht nodig hebben. Voor veel ouderen brengt leeftijd een vorm van afhankelijkheid met zich mee. Ze kunnen te maken krijgen met onrecht, leeftijdsdiscriminatie, behoefte aan zorg, mis handeling, financiële vragen en andere pro blemen. Door de veelheid aan regelgeving en instanties weten veel ouderen, hun familie en/of vrijwilligers echter niet goed waar ze De OuderenOmbudsman denkt met deze nieu we website heel wat ouderen de helpende hand te kunnen bieden. “Bij ons komen veel tele foontjes binnen van ouderen, die bepaalde informatie gewoon niet kunnen vinden”, ver telt Sabine Lorsheijd, projectleider van de campagne ‘OuderenOmbudsman in uw ge meente’. “Mensen willen bijvoorbeeld weten of ze recht hebben op een persoonsgebonden budget of op welke dagen in de week het seni oren zwemuurtje is. Zulke vragen lossen we nu direct op of we verwijzen mensen naar het juiste loket.” Dit keer ontvingen we de zgn. ‘rondzendbrief’ niet van Theo zelf, maar van de Stichting Werk Theo Raaijmakers. Theo ligt nl. in het ziekenhuis in Cochabamba en zal voorlopig enige tijd rustig aan moeten doen. Dit als gevolg van een combinatie van een verwaar loosde longontsteking en oververmoeidheid. Onderstaande brief is een samenvatting van een verslag, dat hij enige tijd geleden zelf heeft geschreven voor de Adventsactie. Zij hebben hem gesponsord met een prachtig bedrag om zijn werk in m.n. Casa Jerusalén in Cocha bamba te kunnen doen. Welke sportverenigingen hebben een speciaal aanbod voor senioren? Waar kan ik een gehandicaptenparkeerkaart aanvragen? Veel ouderen verdwalen in de brij aan regels en informatie. Daarom heeft de OuderenOmbudsman alle relevante informatie uit uw gemeente voor u gebundeld op de website www.ouderenom- budsman.nl/gemeenten. Op deze site wordt u geïnformeerd over uiteenlopende onderwerpen als wonen, zorg, welzijn, mobiliteit en geldzaken. Orlando kookt elke dag het avondeten hier in huis voor iedereen, ’s Morgens doet dat één van de andere jongeren, geholpen door iemand anders die thuis is. Dat is één van de dingen die wij heel belangrijk vinden: vroeger hadden we wel een kokkin hier maar dat is lang gele den; ze zullen later nooit een kok(kin) hebben en ze moeten het dus leren. Op die manier worden ze ook meer zelfstandig en onafhankelijk. Orlando gaat ook elke zater dag de inkopen doen voor de hele week, samen met één van de andere jongens van het huis. We geven hen vertrouwen en op die manier krijgen ze ook steeds meer vertrouwen in zich zelf. Normaalgesproken hebben we geen over dreven luxe eten in het huis - ook met opzet, want dat zullen ze later wellicht ook niet heb ben. Het eten is prima maar niet het duurste of overdreven: één keer in de maand hebben we een speciale maaltijd; dan komt een jongere koken die vroeger ook hier woonde en van hem kunnen Orlando en Abel altijd weer wat leren. Nicolas is in het begin van het jaar hier geko men; ik weet niet in hoeveel verschillende tehuizen hij al had gewoond; hij is ook pas veertien en zijn familie is een ramp; er zijn er die op straat wonen en lijm snuiven, en Nicolas heeft dat leventje zelf ook geleid; nu is hij een week geleden verdwenen en zit hij bij zijn zus op straat.... Hij deed het prima hier en had het ook erg naar zijn zin, maar hij kon zijn oude leventje nog niet vergeten. Wij geven het niet op met hem; we hebben contact met hem op straat en nodigen hem ook steeds uit om terug te komen en zeggen dat de deur altijd voor hem openstaat; we zullen dat ook blijven doen en hebben de hoop dat hij weer terug zal komen bij ons. Mensen moeten kansen krijgen en er zijn niet veel plaatsen waar ze naar toe kunnen... evenals Marco; Juan Pablo en David (een ande re David) zijn naar de universiteit; Milton, Miguel, Victor, e.a. zijn ook al naar hun baan tjes; ze kunnen wat ons betreft elk willekeurig werk doen: zo maken Miguel en Gustavo nog steeds autoruiten schoon op straat en dan vin den wij prima, als ze maar regelmatig geld sparen bij ons, zodat ze straks iets hebben om op zichzelf te gaan wonen; German werkt als schoenmaker en Christian is dat ook aan het leren; Antony is vanmorgen al naar school vertrokken en hij zal vanmiddag hier in huis het werk doen wat gedaan moet worden. Club 412 wordt een jeugdclub voor tieners van 12 tot en met 16 jaar vanuit de kerken Moergestel, Haaren en Oisterwijk. Elke twee weken komt de club samen en gaan we samen praten en discussiëren over muziek, vriend schap, geloof en nog veel meer. Met de gekste spelletjes wordt het een super toffe avond. Iedereen is welkom, gelovig of niet. Dus neem allemaal je vrienden mee. De eerste avond starten we met een BBQ, op zaterdag 12 september bij het jeugdhonk in de Voorhof aan de Kerkstraat 64 in Oisterwijk, om 17:00 uur. Daarna vindt er om de week een ontmoeting plaats op zaterdagavond van 19:30-21:30 uur, op dezelfde locatie. Meer informatie over Club 4:12 kun je vinden op club 412.nl. Wil je je aanmelden voor de BBQ? Of eeti vraag stellen? Mail dan naar: s.hoefnagels@outlook.com. Tot 12 september! We zullen deze maand beginnen aan reparaties en een opknapbeurt hier in Casa Jerusalén. Er zijn een aantal dingen die gewoon moeten gebeuren en we hopen alles vóór het einde van het jaar af te hebben. Speciaal aan dat alles is ook dat we al het werk willen doen met mensen die vroeger bij ons zijn geweest of die nog bij ons wonen, van de architect tot de schilder tot de elektricien, van de loodgieter tot de metselaars, alles! Wij zullen trots zijn daarop en zij ook! Het is moeilijk om alles wat er gebeurt in een aantal maanden in een huis zoals het onze op papier te zetten, maar met deze paar indrukken hebben jullie in elk geval weer een idee van wat wij hier in Casa Jerusalén (proberen te) doen. Wé zijn erg dankbaar voor de steun van de Adventsactie en zijn erg blij dat zóveel mensen ons helpen. Heel veel dank! Met hartelijke groeten en de allerbeste wen sen! recht op hebben en waar ze terecht kunnen met klachten en voor hulp. De Ouderen Ombudsman helpt hierbij, geeft advies of verwijst door naar de juiste instanties. Ook inventariseert de OuderenOmbudsman zorgen, klachten en ervaringen van ouderen en verzamelt op landelijk niveau de knelpun ten. Gemeenten en het Nationaal Ouderen fonds krijgen zo meer inzicht in zorgen, klach ten, misstanden en maatschappelijke signalen en kunnen hier op anticiperen. GEEF ELKAAR DE HAND Donderdagmiddag 30 juli sluiten wij het eerste halfjaar af in Park Stanislaus. Wij beginnen om 15.30 uur met een borreltje of glaasje fris. Daarna eten we met z’n allen frietjes etc. Woont u niet in Park Stanislaus maar elders in Moergestel en voelt u zich alleen, u bent van harte welkom. Bent u slecht ter been en wilt u worden gehaald, laat het ons weten, dan kan dat geregeld wor den. Wilt u dit doen voor 28 juli a.u.b. (staat u om 15.00 uur klaar a.u.b.). Bij de receptie op Park Stanislaus ligt een lijst waarop u uw naam kunt laten vermelden als u die middag onze gast bent, of u belt een van onderstaande mensen om uw naam door te geven. Jacqueline tel. 513 2523 - Corry 513 3295 - Gina 513 2007 of Ricky 513 6086. Tot donderdagmiddag 30 juli a.s. Bridge is een kaartspel, dat over de hele wereld als wedstrijdsport wordt beoefend. Men speelt met een vaste partner als paar tegen andere paren een aantal spellen. Ieder paar speelt deze spellen, zodat aan het einde van de competi- tieronde berekend kan worden welk paar deze spellen het best heeft gespeeld. Bridge is door iedereen op zijn/haar niveau te spelen. Een spel met inhoud, waarbij het gaat om bieden en spelen. Men kan het altijd leren en blijven doen, ook op latere leeftijd. Bridge is een mooie vrijetijdsbesteding en geeft geestelijke ont spanning. Als U kaarten leuk vindt dan is dit een nieuwe uitdaging voor U en moet U het zeker over wegen. In september 2015 wordt bij voldoende deel name weer met een nieuwe cursus gestart. Deze cursus bestaat uit 2 delen van 12 lessen. De cursus wordt gegeven door Theo Colsen in principe op maandagavond van 19.30 uur tot ca 22.30 uur. Ook is het mogelijk om bij voldoende animo de cursus overdag te geven. Cursus Deel l(basis en 1-openingen) start in september den cursus Deel 2(o.a. 2-openingen) in januari. De cursus vindt plaats in Den Boogaard, minimaal 12 en maximaal 24 deel nemers. De kosten per deel bedragen 85,00 per persoon indien men lid is van SVO Moer gestel of KBO en 95,00 indien men geen lid is (inclusief cursusboek). In Deel 1 zal het bieden en afspelen voor de beginnende bridger behandeld worden. De lesavond zal bestaan uit 2 onderdelen. Voor de pauze zal de theorie behandeld worden en na de pauze kan men deze aan de hand van voorgestoken spellen beoefenen. Na het volgen van de cursus Deel 1 en 2 kan men het geleerde in de praktijk brengen door regelmatig thuis te bridgen. Men kan ook op maandagmiddag deelnemen aan de vrije in- loopmiddag van Bridgeclub Moergestel van 13.30 uur tot ca 17.00 uur. Voor informatie of opgave voor deze bridge- cursus bij Theo Colsen, Voorbrugstraat 10, tel. 513 3847 of e-mail riatheocolsen@gmail.com (voor 29 aug. 2015). We zitten inmiddels alweer in de zesde maand van het jaar, dus hoog tijd om eens wat te laten horen over hoe het gaat met ons allemaal in Casa Jerusalén en vooral met alle jongeren hier. Zoals jullie weten is Casa Jerusalén één van de huizen van een groot project voor straat kinderen en -jeugd hier in de stad Cochabam ba. Wij hebben hier gemiddeld tussen de 25 en 30 jongeren in de leeftijd van 14 tot 24 jaar. De jongeren, die hier komen zijn meestal dege nen die nergens anders meer terecht kunnen: ze worden niet in andere instellingen aange nomen en dus is Casa Jerusalén zo'n beetje hun 'laatste' kans. Dat idee van ‘laatste kans’ is iets wat wij nogal ruim nemen, want we geven niet graag op met iemand. Het moet al heel gek gaan als wij niet steeds zeggen, ”Nóg een kans, en nóg een kans, en nóg een kans”. Dat kan natuurlijk niet eeuwig doorgaan, maar over het algemeen zullen we niet gemakkelijk tegen iemand zeggen “tot hier toe en niet ver der”. Op dit moment hebben we zo’n 25 jongeren in huis en alles verloopt zo’n beetje zoals het zijn moet. De meeste jongeren werken overdag en gaan 's avonds naar school; de jongsten zijn 's mor gens hier in huis om schoon te maken en hun Dinsdag 21 juli Thema: Hoe ga je als kind om met een ouder met dementie. Gast: dochter van ‘n persoon met dementie Voor deze avond hebben we een speciale gast uitgenodigd. De dochter van een persoon met dementie, een mantelzorger zoals dat officieel heet. Zij deelt haar ervaringen met de mensen die dinsdag 21 juli aanwezig zijn. Wat je over komt als kind als je van de diagnose dementie hoort. De verbazing, bevestiging, teleurstelling. Hoe je door het woud van hulpverlening zicht krijgt op de ziekte, welke zorg en begeleiding er mogelijk is. En wat er voor jou als kind ver anderd in de omgang tot je ouder met demen tie. Het Alzheimer Café is een ontmoetingsplaats voor mensen met dementie, jong en oud, voor familieleden, vrienden, hulp en dienstverleners en andere belangstellenden. Tijd: Inloop vanaf 19.30 uur. Aanvang pro gramma van 20.00-22.00 uur. Locatie De Coppele, Prunusstraat 69 5061 AS Oisterwijk Vooraf aanmelden is niet nodig. Voor meer informatie: Jeanne Verberk tel. 528 4571, of e-mail j.verberk@ziggo.nl We hebben op 26 april het 23-jarig bestaan van het huis gevierd; dat doen we eigenlijk niet zo vaak, maar dit jaar hebben we een spe ciaal ontbijt gehad, dat helemaal was voorbe reid door Orlando en Abel; Abel is al afgestu deerd als kok en werkt nu in een bakkerij vooral om taarten te maken, en Orlando is met die opleiding bezig en doet dat heel goed. Het ontbijt met alle mensen van dit huis was prima en we hebben volop gegeten! Dat is voor hen en voor ons een luxe waar we niet zo vaak aan toekomen. Ikzelf werk en woon al 17 jaar in dit huis, en ik hoop het nog lang te kunnen doen, vooral ook omdat we steeds resultaten zien. Abel is vroeger hier gekomen omdat zijn broer al bij ons was, maar hij heeft het hier prima gedaan en nog steeds. Orlando is echt iemand die van de straat is gekomen, die op straat al probeerde te studeren, maar hij is hier gekomen om dat écht te kunnen doen en na zijn mid delbare school wilde hij voor kok studeren; hij is aan zijn tweede jaar bezig en hij doet dat met veel enthousiasme. Zoals gezegd, bijna iedereen werkt; op dit moment zijn Jorge en David en Angel bezig om het huis schoon te maken; Jesüs is al gaan werken bij een familie; Jaime en Diego en Celso zijn vanmorgen al vroeg vertrokken, PAGINA 3 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 15 JULI 2015 ■■■■Ml MME ■MMMM MMMI M MBBMBMMMMM Van 2 juli t/m 12 aug: Expositie Cynthia Schou ten in Park Stanislaus Wo. 15 juli: extra MTV Uitzending om 19.00u. van Toonbeeld Vr. 17 juli: Open dag van 11.00-16.00u. Melkvee- stal Fam.Kools-v.d. Sande, Hild 15, Moergestel U kunt weer terecht, alleen voor fiets- en wandelkaarten tijdens openingstijden van den Boogaard ma-do. 09.00-23.00u. vr. 09.00-20.30u. Info: VW Agentschap Moergestel St. Jansplein 5 5066 AR Moergestel Tel. 013-5136009 E-mail: wv-agentschap@denboogaard.nl Het VW-agentschap is verantwoordelijk voor de inhoud van deze Uit-agenda. Voor info: tel. 513 6009. UIT ■MHMHMMHMMMMi MHnHHMHHMHHHMMHHMMHHHanMHMHHMHHMMMMMMMKI ■■■MMMMMMMMMM y

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 3