J'Pe ZOEKERTJES’ SCHRIFTELIJK OPGEVEN! ZOEKERTJES Benebnooma Festival 2015 Vaccinaties? Open Dag Joodse Begraafplaats 14 juni 2015 BON Jachthoorns schalden over ‘De Reuselhoeve’ Het 35-jarige Horrido Moergestel dat de organisatie weer kundig op zich nam. Naam die een bestemming ver weg bezoeken laat slechts 9% zich niet vaccineren. Van het totaal aantal mensen dat zich niet liet vaccineren gaf 77% aan dat zij vooraf niet geïnformeerd werden over de risico’s voor hun reis. Het merendeel zou zich wel laten vaccineren als ze hiervan op de hoogte waren geweest. Vergoedingen Vergoedingen van vaccinaties zitten vaak in het aanvullend pakket. Bij het plannen van een reis is het daarom goed om rond de jaar wisseling het ziektekostenpakket er weer eens goed op na te slaan. Geelzucht Reizigers kunnen besmettelijk geelzucht ge makkelijk oplopen. Het virus verspreidt zich o.a. via de handen, waardoor alles wat je vast pakt besmet kan worden. Meer informatie over geelzucht, andere reis gerelateerde ziekten en landen waarvoor vac cinaties aanbevolen/verplicht zijn, vindt u op de website: www.ggdreisvaccinaties.nl Reünie Derde Wereldfestival - Festival Mundial! Zondag 7 juni 2015, Bos vreugd Cultuurbos, Tilburg Zondag 7 juni vindt het Benebnooma Festival plaats in Bosvreugd. Hoofdact is de muziek en dansgroep La Troupe Saaba uit Koudou- gou, Burkina Faso. Ook De Peer de Graafmachine treedt op. Het podium biedt ook plaats aan sopraan Eva Emmen begeleid op piano door Agnes Hui- nen. Hind Hakki, met roots uit Marokko staat garant voor een optreden met hiphop, funk, soul, reggae: alles met liefde passie en een enorme drive. Dalaba speelt de stilte voorbij! Samen met fotograaf Jan Wilms pre senteert Dalaba een multimedia spektakel, waarbij muziek wordt gemaakt, niet alleen op muziekinstrumenten, maar ook op meters- grote fotocollages. ‘Les messieurs tamtam’. Zij zullen het publiek in vervoering brengen met hun ritmes en muzikale schoonheid. Cynthia Gabla, voormalig danseres van de Ghanese groep Kusum Gboo Dance Group zal workshops Afrikaanse dans verzorgen! In aanwezigheid van Koudbi Koala, directeur van Centrum Benebnooma, presenteren La Poubelle en SSB een nieuwe vorm van samen werking. Het Benebnooma Festival fungeert als een podium voor een reünie van het voormalig Derde Wereldfestival - Festival Mundial. Een reünie voor alle voormalige medewerkers, stagiaires, media, vrienden en vrijwilligers. In 1995 kwam de muziek en dansgroep La Troupe Saaba uit Burkina Faso voor het eerst naar Tilburg. Dit onder het motto; “Cultuur draagt bij aan ontwikkeling”. Er ontstond een heel bijzondere band tussen Tilburg en Koudougou. Tijdens het Benebnooma Festi val vieren wij 20 jaar vriendschap en solida riteit met als speciale act La Troupe Saaba! Toegang 5,-. Kinderen tot en met 11 jaar gratis! 13.00-19.00 uur. Daarna een after party! Meer info: www.benebnooma.nl Ook voor landen rond de middellandse zee De zomervakantie komt eraan. Tijd voor ve len om weer massaal de zon op te zoeken. Afgelopen jaar reisden zo’n 1,4 miljoen men sen naar bestemmingen waar ziekten zoals hepatitis A voorkomen. Met name bestem mingen dichtbij, zoals Kroatië, Turkije, Bul garije en Marokko zijn in trek bij gezinnen; ook hier loopt de reiziger risico op het oplopen van besmettelijke geelzucht (hepatitis A). Een vaccinatie kan veel leed voorkomen. Zo’n 42 (435.000) van de reizigers naar be stemmingen dichtbij gaat niet-gevaccineerd op reis. Turkije (47%) en Kroatië (60%) sprin gen eruit. Opvallende conclusie is dat gezin nen met kinderen vaker onbeschermd op reis gaan dan volwassenen zonder kinderen. Ze gaan er onterecht van uit dat de vaccinaties die hun kind via het rijksvaccinatieprogram- ma ontvangen, voldoende zijn. Van de mensen In 1748 is er al sprake van een begraving. Joden noemen de begraafplaats de verzamel plaats van al wat leeft! Ook wordt het wel aangeduid met Huis van de Levenden. Als je over de begraafplaats dwaalt en terugdenkt aan 250 jaar geleden, dan verbaas je je dat er in die tijd meer dan 20 joodse gezinnen in Oisterwijk woonden. En dat terwijl in Tilburg en in vele andere plaatsen in Brabant geen joden werden toegelaten. Het is bijna een mysterie waarom in Oisterwijk de joden in die tijd zo welkom waren. Misschien onthult de geschiedenis van de joden die er begraven liggen dit geheimenis ooit nog eens. De eerste opperrabbijn in Brabant woonde en werkte in Oisterwijk. Jekoesiel ben Zuskind. Ook hij ligt begraven op de verzamelplaats aan de Hondsbergselaan. De begraafplaats herbergt zeker 200 graven, heeft een aula, ook wel metaheerhuisje ge noemd en wordt ommuurd door een 218 meter lange muur. Het indrukwekkende en semble is aangewezen als beschermd Rijks- monument. Enkele jaren geleden is geconstateerd dat de begraafplaats in verval raakte. Nabestaanden van de overledenen zijn er bijna niet meer en de eigenaar, de Vereniging Israëlitische Begraafplaats Oisterwijk telt slechts één lid. Om het Rijksmonument voor de ondergang te behoeden is de Stichting Behoud Joodse begraafplaats Oisterwijk opgericht. Zij acht Liefst 11 jachthoomgroepen namen afgelopen zaterdag deel aan het Nederlands Kampioenschap Jachthoomblazen. Dat kampioenschap vond plaats op De Reu selhoeve aan de Heizenschedijk en was georganiseerd door Jachthoorn Blazers- groep Horrido Moergestel vanwege het 35-jarig bestaan. Het was weer een gezellig festijn dat zich bovendien kenmerkt door een gebroe derlijke sfeer. Naast de verplichte en vrije keuzemuziek die voor het kampioen schap gelden is er tussendoor steeds het zgn. ‘roedelen’. In andere kringen ook wel ‘jammen’ genoemd. Altijd weer een heel bijzonder en gezellig gebeuren, ‘n Leuk feestje was het weer! Het metaheerhuisje (dat dateert uit 1915) anno 2015. het behoud van de Joodse Begraafplaats voor Oisterwijk van groot cultuur-historisch be lang. Het is één van Nederlands oudste en relatief meest gaaf bewaard gebleven Israëli tische begraafplaatsen, van groot belang als herinneringswaarde en de betekenis van de cultuur- godsdienst- en streekgeschiedenis. De Stichting heeft zich tot doel gesteld de begraafplaats te herstellen. Er zijn bomen gekapt en het metaheerhuisje is vakkundig gerestaureerd en er is een begin gemaakt met de restauratie van de muur, mogelijk gemaakt door de bijdragen van particulieren, stich tingen, fondsen en sponsoren. Voor een klein stuk muur moet nog opdracht worden gege ven. Hiervoor ontbreken nog de financiën. Voor meer informatie over de restauratie, kijk op www.jb-oisterwijk.nl Op 14 juni 2015 is er een Open Dag. Van 14.00 tot 17.00 uur is de begraafplaats vrij te bezoeken. De Stichting heet een ieder van harte welkom. Tijdens de open dag kunt u desgewenst een steentje bijdragen aan de res tauratie van het laatste stukje muur. Ook kunt u zich opgeven als vrijwilliger. Let op! Mannen dienen een hoofddeksel te dragen op de begraafplaats. Omstreeks 14.30 uur zal het gerestaureerde metaheerhuisje, de aula, met een korte plech tigheid heringewijd worden door Opper-rab- bijn Binyomin Jacobs, Hoofd van het Inter provinciaal Opperabbinaat uit Amsterdam. In de sirene rust van een bos met grote dennenbomen langs de Hondsbergselaan in Oisterwijk ligt een eeuwenoude Joodse begraafplaats. «tóf. PAGINA 6 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 3 JUNI 2015 Woonplaats Telefoon Computerservice Moergestel t/m 6 regels 3,50 t/m 10 regels 5,00 Onderstaand gedeelte ook invullen. 1 Straat IT IS OUR BUSINESS Voor al uw computerproblemen Reparatie - Onderhoud - Verkoop Pastoor Muskenshof 2 - 5066 GM Moergestel E-mail: info@J-pc.nl - Tel: 06 51 57 53 51 www.j-pc.nl Van Spaandonk Onderwerkmakerij; voor alle schoenreparaties! Open: ma/ t/m vrij. 18.00-20.30 u., za. 9.00-15.00 u. Pr. Irene- straat 20, Moergestel, tel. 513 3489. Restauratie van antieke en eigentijdse meubelen. Charles van den Breekel, Scnee- persdijk 70, Oisterwijk, 013-5284329 of 06- 10 80 21 78. kosten, bij 'normale' grootte 3,50; anders 5,- p.stuk en worden alleen geplaatst bij CONTANTE betaling! Anoniem aangeboden Zoekertjes worden NIET geplaatst! VU-RIO, riolering ontstoppen en ver nieuwen. Frans vanvught, Berkel-Enschot, 013-5333864. Zoekertjes' U1TSLU1IÊNB schriftelijk opgeven en samen met het verschuldigde bedrag in de bus stoppen Het is leuk als u een artikel instuurt voor publicatie in Moergestel-Nieuws en u doet er een foto bij... Alleen moet u deze foto niet maken met een telefoon, want die kunnen we niet gebruiken! Noveen St. Clara! Belangrijk: vraag al leen positieve dingen. Bid 9 dagen het Wees-gegroet bij een brandende kaars, ook als u er geen zin in hebt. Vraag 2 dingen die haast onmogelijk lijken om verhoord te wor den en iets wat u erg ter harte gaat. Laat de 9de dag de kaars geheel opbranden en publiceer dit bericht. U krijgt wat u vroeg. Veiling Gezwiene Waai 7 juni 14.00 uur www.veilinggezwienewaai.nl Gezocht: lieve oppas voor ons zoontje van 2 op dinsdag van 11-16u. Bel na 20u 513 2723 of mail naar oppas@pixelbits.nl www.stapdezomer.in UtKKKKKKKKKKKKHKKttKKKKKÊ Uw 'Zoekertjes’ kunt u uitsluitend schriftelijk tegen contante betaling inleveren op ons redactie-adres. Schrijf wel duidelijk a.u.b. of gebruik onderstaande bon! Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nummer betaalt u 1,50 extra. U kunt uitsluitend contant betalen! De bon kunt u in een envelop met daarbij het te betalen bedrag in de bus stoppen op ons adres: Kloosterlaan 2a, 5066 AN Moergestel. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J

Weekblad Moergestels Nieuws | 2015 | | pagina 6