Epi en Suzanne en medewerkers Vanaf donderdag 1 januari t/m woensdag 7 januari heten wij u van harte welkom met een aardig Nieuwjaarspresentje... wensen iedereen fijne feestdagen en een heel gelukkig nieuwjaar! Woensdag 24 december OPEN tot 19.00 uur le en 2e Kerstdag GESLOTEN Woensdag 31 december OPEN tot 19.00 uur Nieuwjaarsdag OPEN v.a. 16.00 uur Oisterwijkseweg 9 Moergestel Tel. 513 2465 Houd 'Moergestel-Nieuws' komend jaar goed in de gaten, want wij gaan ons 15-jarig bestaan vieren met leuke en bijzondere acties! ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 17 DECEMBER 2014 PAGINA 13 De uitstekend verzorgde tuin met vijver. Café Cafetaria Terug in Moergestel hervatte hij het schoenma kersambacht totdat hij in 1980 in 'de Gèèselse' een advertentie zag staan: gemeentebode gevraagd. Een van de gevraagde kwaliteiten was een goede kennis van de Moergestelse gemeenschap. Wat dat betreft kon 'de geminte' geen betere hebben. Een paar voorbeelden: Ad Nouwens was penningmeester van visclub De Riethoorn, hij was voorzitter van de buurtver- enging, zat in het bestuur van de vogeltjesclub, was lid van zangkoor Crescendo en behoorde tot de toppers van de 'biljèrtklup' van De Hoe dan ook, Nieuw Guinea werd een groot avontuur met zoveel sterke verhalen dat Ad Nouwens vergeet zijn koffie op te drinken en zijn Cia hem moet waarschuwen dat die koud aan het worden is. "Öoh jè", zegt Ad Nouwens en hij vertelt verder over het varken dat hij midden in de bushbush had geslacht. Hal, mooi geleerd bij slager Smolders. Hij heeft er nog foto's van. Het var- kenslijf is keurig opengeklapt zodat de gelegen- heidsslager er goed de hamlappen en de 'korte- letten' uit kon snijden. Op patrouille door de bushbush liep hij meestal samen met de koelies die de etenswaar en de radio droegen omdat hij ze goed kon verstaan. Moeiteloos schakelt Ad Nouwens van het Gèèsels dialect over op het Indonesisch. "Lakas", zegt 'ie, "durlóope." 't Kacheltje in de keuken. koos voor Curacao omdat daar Gezwien van de Wouw leraar was. Ik dacht: dan kunnen we goed buurten. Maar ze stuurden me naar Nieuw Guinea. Zo helemaal totaal niks hadden wij te zeggen." Cia Nouwens, geboren Philippus, moet er har telijk om lachen. Hij was al twee jaar toen zij in 1940 in Oisterwijk ter wereld kwam. Zij is de derde van zeven kinderen. Na de lagere school werd ze stopster bij een textielfabriek in Tilburg. Stopsters waren zeer gespecialiseerde en gekwalificeerde vrouwen, maar ook voor hen gold dat ze stopten met werken als ze trouwden. Typisch is dat veel vrouwen al snel niet-regulier werk zochten. Cia Nouwens vond een 'werkhuis' bij 't Stokske. In dit café hebben Cia Philippus en Ad Nouwens dan ook hun trouwfeest gehad. Dit werd toen nog fiftyfifty door de ouders van beide echtelieden betaald. Alles wat over was - soep, gebak, 'kwanseltjes' drank - het ging allemaal mee naar huis en dat kwam goed van pas want toen ze dan aan hun gezamenlijke leven begonnen hadden ze niet meer dan 70 gulden cadeaugeld. Met vierdui zend gulden spaarcenten hadden ze hun eerste woning ingericht, de helft van een boerderijke. Het is toch goed gekomen met Ad Nouwens die samen met zijn Cia twee kinderen kreeg en het tot 'gemeentebode' schopte. Hij werd zelfs de laatste gemeentebode van de gemeente Moergestel want de herindeling in 1997 bete kende het einde van deze baan. Nooit zal iemand nog weten wat het inhield om gemeentebode van Moergestel zijn. Daarom de vraag waarmee de gemeentebode zoal van de straat was: "Ik stuurde meense meej 'ne gróote Dit stond aan de Tilburgseweg, vanuit het dorp net voor de rotonde links. Er staan nu twee vrij staande woningen. De buurman richting Tilburg was burgemeester Poort in zijn witte villa in het Groot Bungalowpark. Ze woonden er anderhalf jaar toen Poort kwam vertellen dat het 'bedoeningske' afgebroken moest worden - weg investering in vloerbedek king en nieuw behang tegen schotten van hard board tegen de natte muren. Ze kregen een nieuwe woning aan de Huysackerstraat. In 1986 betrokken ze hun huidige woning, ooit door de gemeente gebouwd voor gemeente veldwachter Kees van Puijenbroek en diens opvolger Van Geersaem met wie Ad Nouwens nog wat mee te stellen heeft gehad. Zoals de keer toen hij zijn broer Frans een knolleke 'gruunvoejer' naar het hoofd gooide. De broer bukte, de knol vloog door de raam van het Stoom aan het Rootven. De eigenaar hing voor het gat een bord met het opschrift: 'Vroeger vochten ze met knotsen en speren, nu zijn ze het met mangelpeejen aan het proberen.' De laatste gemeentewoning van Cia en Ad Nouwens staat in Moergestel bekend als een huis waar iedereen welkom is. Je voelt je er meteen thuis, je hebt er meteen d'n aard. De echtelieden krijgen vaak mensen op bezoek. Hoe komt dat toch?, wordt dan wel eens aan de keukentafel opgemerkt. Ligt het aan "t höske', of ligt het aan de mensen die er in wonen. Natuurlijk is het dat laatste, maar de inrichting heeft wel degelijk een versterkend effect op het gevoel van warmte en welkom zijn. De mensen en "t höske' nodigen uit tot datgene wat de grootste kwaliteit is van de vroegere gemeentebode en zijn vrouw: buur ten. mond weg. Ik was bij de raadsvergaderingen. Ik was bij trouwerijen. Ik was deurwaarder en ik was 'mèrtmister' en ik moest koffie rondbren gen, koffie hil den dag deur." "Buurten"", definieert Ad Nouwens deze Brabantse gave, "is gewoon kletsen met elkaar over van alles en nog wat." "Gewoon gezellig", geeft Cia Nouwens haar mening over dit onderwerp. "Ik kan overal over buurten", gaat hij verder. En zij: "Ik ook." "Jonge mensen, die kunnen niet meer buurten. Als je zegt 'hèdde dè geheurd, dan weten ze dikwijls nog meer dan wij." "Ze kijken èfkes op de telefoon en dan weten ze alles." "Mèr buurten, dè kunnen ze niemer." De gashaard in de kamer. Klaore. Daarnaast was hij acht jaar Tonpraoter. Vanaf het tweede jaar dat dit fenomeen in Moergestel was geïntroduceerd deed hij mee als Jaon Spontaon. Zijn 'buuts' gingen over de geminte en over zijn vrouw Cia. In de ton ver telde hij dat hij een foto van Cia aan de voor deur had bevestigd met daaronder de waar schuwing 'hier waak ik'. Ochèèrem, riep heel de zaal, begaan met de echtgenote van haar tonpratende mens die daar overigens mee was begonnen na stoere praat in 't café. 'Dè dörfde gij toch nie.' 'Óoh nêe?, dè zumme dan wèl 's zien!'

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 13