fflfr aiï Ci a en Ad Nouwe ns en zij valt hem gul bij. "Is d'n baos tèüs?" "Die zit veur", antwoordt Cia Nouwens in de keuken gevat op dit plagerijtje. I ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 17 DECEMBER 2014 PAGINA 12 Geesel De laatste weckflessen in de droge kelder. Ad en Cia Nouwens praten authentiek Gèèsels, een dialect zó mooi dat de Moergestelnaren vooraan moeten hebben gestaan toen Onze Lieve Heer de Brabantse dialecten uitdeelde. Helaas, dit dialect is hard aan het verdwijnen, maar niet als het aan Ad en Cia Nouwens ligt. Zij willen veel meer bij het oude laten. In feite leven ze een leven zoals dat tot een jaar of vijf tig geleden in Moergestel standaard was met het zelf wecken van groenten, niks weggooien, 'rund hause' tevreden zijn, een goeje buurt en - en dat is de aanleiding om er eens op de kof fie te gaan -het echtpaar woont in de laatste gemeentewoning van Moergestel. De door de gemeente Moergestel voor de gemeenteveldwachter gebouwde woning aan de Kloosterlaan bleef om een voor Cia en Ad Nouwens onverklaarbare reden eigendom van de gemeente toen rond de herindeling heel het gemeentelijk woningbezit werd afgestoten naar de woningbouwvereniging. De in 1928 gebouw de woning is zowel van binnen als van buiten volkomen authentiek. Het is een gemeentelijk monument. Cia Nouwens wijst naar het plafond in de keu ken - ze heeft dan net een schaaltje met zelfge maakte worstenbroodjes op tafel gezet - en zegt dat dit de enige toevoeging is sinds het huis werd gezet. Het plafonnetje werd gelegd om gasbuizen en elektricieitsleidingen aan het oog te onttrekken. Tegen een muur loopt goed zichtbaar een gasleiding. Misschien gaat die wel richting boiler van een zeer gedateerd type. In de keuken is het oorspronkelijke stookgat met dito tegeltjes behouden gebleven. Rechts ervan is de spekkast waarin eertijds de worsten en de hammen werden bewaard. Er zat gaas voor tegen de vliegen. Uiteraard hielden de eerste bewoners zelf varkens. De stal is er nog. Deze doet nu weliswaar dienst om er de fietsen in te stallen en Ad Nouwens bewaart er zijn gereedschap, maar verder is alles bij het oude. Het echtpaar spreekt dan ook nog steeds van de stal met daarboven 't schoorke en precies zoals dat vroeger was ligt dit zoldertje vol met spullen die je niet weggooit omdat ze ooit nog eens te pas kunnen komen. plank nog staan met bonen gevulde weckfles sen. Het zijn de laatste Want Cia Nouwens is gestopt met wecken omdat hare mens toch geen groente eet. Ooit stond hij met twaalf man in een rij te werken in schoenfabriek De Duifjes. "Die aten allemaal gruunte, negen van hen zèn 'dóód", lacht Ad. Een geintje, want hij is gewoon geen groenteneter. Een van de laat ste vernieuwingen aan het huis is de douche van het type uit de begintijd van deze verwor venheid, zeg eind jaren '60. Ook de wc is toen aangelegd. Deze is van een type met een stort bak die je door aan een kettinkje te trekken in werking zet. En voordat we het vergeten op te merken: heel het huis is spie en span. Als je er door de Die kast is toch zeker een halve eeuw oud, als het niet ouder is. Maar die gooi je toch niet den de twee directeuren met elkaar over bij wie hij in dienst zou treden. De Duifjes won, dus begint hier het arbeidzame leven van Ad Nouwens. Hoezeer het leven toen nog van tradities aan elkaar hing wordt duidelijk uit de manier waar op hij zijn eerste schreden zette in het arbei dersbestaan. Hij kreeg een overall aan en in de borstzak daarvan stak een 'böltje sjèk'. Niet dat de jonge schoenmaker rookte, maar dat hoorde nu eenmaal bij de uitmonstering van een schoenarbeider in Moergestel. In 1958 ging hij in militaire dienst. Hij kon kiezen voor uitzen ding naar Curacao of naar Nieuw Guinea. "Ik Te midden van al deze nostalgie valt een voor werp in de keuken zeer uit de toon. Het is een verzameling pijlen en bogen, gemaakt in een kampong op Nieuw Guinea. Ad Nouwens bracht ze mee toen hij voor zijn lot in deze toenmalige Nederlandse kolonie had gediend. Toen hij in Den Bosch naar de keuring moest voor de militaire dienst zat hij voor de eerste keer in de trein. De legering van vijftien maan den als marinier op Nieuw Guinea verzadigde hem dusdanig dat hij nooit meer op reis hoef de. Hij is altijd thuis. Hij gaat nooit op vakantie. Cia Nouwens gaat dan ook een of twee keer per jaar alleen op vakantie, samen met een zus bijvoorbeeld. Zowel zij als hij zijn kinderen van een schoen maker. Ad Nouwens is "ne Gèèselse' van geboorte, zij "n Österwèkse'. Hij zag in 1938 het levenslicht in een huisje naast de kerk. Dit stond op het huidige pleintje op de hoek van de Kerkstraat en de Raadhuisstraat, tegenover de cafetaria van 't Centrum. Hij is er eentje uit een gezin van elf. Boven hem kwamen 'Onze Jo, ons Mien (pas gestörve), ons Annie, ons Tinie en ik'. Op zijn veertiende ging Ad Nouwens naar de schoenfabriek, de gewoonste zaak van de wereld. Vanaf zijn twaalfde verdiende hij wat bij bij slager Smolders tegenover De Klaore. De directeuren van De Duifjes en van de leestenfa- briek bij het stationneke van Oisterwijk waren er vaste klant. Ze hoorden dat Ad Nouwens bin nen afzienbare tijd fabrieksrijp was. Zonder dat hem naar zijn mening werd gevraagd steggel- Cia en Ad Nouwens voor de laatste gemeentewoning aan de Kloosterlaan. Foto's: Paul Spapens. Gedreven door de natte kou van een novem- berochtend gaat ze snel terug naar binnen, op de voet gevolgd door Ad Nouwens. Ze rilt, maar dat gaat binnen in de keuken snel over. Natuurlijk ga je bij hen aan de keukentafel zit ten, zoals je bij hen ook altijd achterom gaat en 'goej volk' roept als niet meteen een van de twee bewoners te zien is. In de keuken brandt de kachel, een gaskachel die wel eens veertig jaar oud zou kunnen zijn. Het huis telt nog twee gaskachels meer, krijgertjes van mensen toen die op centrale verwarming overschakel den. Deze luxe moet de gemeentewoning ont beren omdat er te weinig ruimte voor is, met name in de krappe voorkamer. Toen Cia en Ad Nouwens het huis betrokken adviseerden ken nissen en familie hen de muur tussen de voor kamer en de keuken 'er uit te gooien'. Maar dat hoeft voor hen helemaal niet. Het is gewoon goed zo, inclusief het enkelglas. Welk huis heeft tegenwoordig nog enkelglas? Het echtpaar ver stookt dan ook voor 200 euro gas in de maand, waar een zeer lage huur van nog geen 300 euro tegenover staat. Goejen buurt in de laatste gemeentewoning van (Door Paul Spapens) weg! Toen hun zoon Frank op zijn eigen ging wonen, verkaste het echtpaar naar een slaap vertrek beneden. Het bed dat ze kochten toen ze trouwden staat nu op de oorspronkelijke slaapkamer. Boven op zolder staan ook de stoe len die ze kochten toen ze trouwden. Allemaal goed en degelijke spul - dat doe je toch niet weg! Er gaat niet alleen niets weg, integendeel, er komen steeds nieuw spullekes bij. Zoon Frank heeft er een mooie hobby in om rommel markten af te struinen. Meer dan geregeld brengt hij bijzondere dingen mee die hij aan pa en ma schenkt en die weten er wel een plaatsje voor. Door de oorspronkelijke inrichting, de behaaglijke warmte van de gaskachels en al die bijzondere voorwerpen hangt er een huislijke sfeer, zó gezellig, gemoedelijk en gastvrij - niet meer van deze tijd. Nee, 'bijna' niet meer van deze tijd want bij Cia en Ad Nouwens is het de way of life als we ons dit moderne Brabantse gezegde mogen permitteren. Buurten aan de keukentafel: een vaste stek voor Cia en Ad Nouwens. In de kast staan kopjes en schoteltjes en glaswerk glimmend strak in de rij. Achter het huis staan twee magnifieke, goed verzorgde leilinden. Ze grenzen aan een afdak type veranda - vergelijk de open aanbouw met de veranda van café De Brouwer. In de tuin houdt Ad Nouwens 'veugeltjes' en onder een afdak staat een 'knèènekooi'. Tegen een schut ting is een alleraardigst Mariakapelletje gemaakt met een voor Moergestel historisch Mariabeeldje. Het is eigendom geweest van Jaoneke van Bommel, grootvader van Floris van Bommel. Toen hij stierf en diens huis werd leeggeruimd zou het op de stort zijn gegooid, maar het werd gered en kwam in het bezit van de moeder van Cia Nouwens. Bij het overlijden van moeder kreeg zij het. Kloosterstraat langsrijdt valt het exterieur en de tuin meteen op omdat het er allemaal zo goed onderhouden uitziet. Nou, zo is het binnen van hetzelfde laken een pak. Dat is onder meer te danken aan wat Ad Nouwens een 'hobby' van zijn echtgenote noemt. Hij opent de deur van een massief houten kast in de keuken. Daarin staan keurig in het gelid kopjes met schoteltjes en glimmend gewreven glazen. Gemiddeld elke anderhalve maand gaat Cia Nouwens met een doek over al dat spul en zet het nog eens extra goed recht. De gemeentewoning is met een formidabele ruimte onderkelderd. "En hartstikke drèug", zegt Ad Nouwens trots. Hij klopt het gelijk af

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 12