Moergestel in de jaren 1914-1918 Prinsenbal CV De Pierewaaiers Bomen in de herfst Lekker lang dwalen op de Kampina EKE Collecte Nederlandse Brandwonden Stichting groot succes f Proficiat Ad en Inge! Hans en Dinette Kerkhof Tegenover de winkel van de familie Kouwenberg-van Bommel was de zaak van de familie Nooyens gehuisvest. De drie kinderen op de voorgrond CV De Pierewaaiers Goes Inter galactic! Kampina, een groot natuurmonument Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl van vertrek moet je bellen met Bezoekerscen trum Oisterwijk, 523 18 00 ofkijk op www.natuurmonumenten.nl/agenda Volgende week meer nieuws van en over de Prinsencommissie, die als een stel Space Cowboys hun zoektocht vervolgen... Noteer echter nu alvast: Prinsenbal CV De Piere waaiers, 8 november, 20.00 uur, Café De Brouwer. Grove dennen In het natuurgebied Oisterwijkse bossen en vennen komen vele soorten bomen voor, maar vooral de grove den is daar zeer ruim aanwezig. Dit komt natuurlijk omdat deze boomsoort enorm is aangeplant tijdens het begin van de twintigste eeuw en dat dan vooral voor de mijnbouw in Zuid Limburg. Maar ook in de De kosten voor deze excursie bedragen 4,- voor leden van Natuurmonumenten en niet- leden betalen 7,- Reserveren bij bezoekers centrum in Oisterwijk, 523 18 00 of via www.natuurmonumenten.nl/agenda Herfstbomen De excursieleiders vertellen je over de herfst bomen, die je tijdens deze wandeling tegen gaat komen. Het zijn niet echt speciale bomen, maar in de herfst gaan de bomen hun bladeren afstoten. Dit fenomeen blijft iets heel bijzon ders. Tevens ziet zo’n herfstbos er altijd zeer kleurrijk uit. Daarnaast zie je in een herfstbos meer paddenstoelen. De relatie tussen de pad denstoelen en de herfstbomen wordt ook uit gelegd tijdens deze wandeling. Meer activiteiten? Kijk op www.natuurmonumenten.nl/agenda Meer activiteiten? Kijk op www.natuurmonumenten.nl Wij zijn opa en oma geworden van een prachtige kleindochter een expositie ingericht met foto’s, prenten, kaarten en attributen uit die periode. Tevens tekeningen van de later bekende Friese kun- het zorgde er wel voor dat de Prinsencommissie van CV De Pierewaaiers enkele maanden terug met de handen in het haar zat. Want met welke kandidaat-Stadsprins zou dit algeheel enthou siasme te evenaren zijn, om maar te zwijgen van overtreffen? Dit zou een zeer, maar dan ook zeer zware campagne worden. Wie o wie te benaderen...? Met die ene opmerking dat de opvolger van Stadsprins Marcus d’n Urste welhaast over buitenaardse kwaliteiten zou moeten beschik ken om enigszins aan de gekweekte verwach tingen te kunnen voldoen, was gelijk het idee geboren waar de commissie de nieuwe Stads prins van ’t Pierewaaiersrijk zou gaan zoe ken... Kortom, CV De Pierewaaiers zoeken het hogerop zullen we maar zeggen, in de ruimte. In de week van 5 tot en met 11 oktober collec teerden in heel Nederland meer dan 50.000 vrijwilligers voor de Nederlandse Brandwon den Stichting. Ook in Moergestel gingen de collectanten langs de deuren. En met succes! Gezamenlijk werd een bedrag van 1.174 opgehaald. De opbrengsten van de collecte stelt de Brandwonden Stichting in staat om haar werk voor mensen met brandwonden voort te zetten. Ernstige brandwonden kunnen je hele leven op zijn kop zetten. Het medische traject, met tientallen operaties, duurt soms jaren. Daar naast zijn er de verwerkingsproblemen van het vaak traumatische ongeluk. En tot slot zijn het vooral de ontsierende littekens die het leven van brandwondenslachtoffers moei lijk maken. Mensen met brandwonden worden vaak nagestaard, gemeden en soms niet voor vol aangezien. Daar moeten zij mee leren leven. De Brandwonden Stichting helpt hen daar bij. Al meer dan 40 jaar voert de Nederlandse Brandwonden Stichting haar strijd tegen deze littekens. Dit doet zij op drie fronten: het voorkomen van brandwonden, het verbeteren van de behandeling (door onderzoek) en het bevorderen van de psychosociale nazorg en begeleiding. Dankzij de collecte kan de Ne derlandse Brandwonden Stichting haar acti viteiten voortzetten. Namens de plaatselijke collecteorganisator dankt de Brandwonden Stichting alle collectanten en gulle gevers in Moergestel voor hun bijdrage aan ‘de strijd tegen de littekens’. Op zondag 26 oktober organiseert Natuurmonumenten een speciale bomen wandeling in het natuurgebied Oisterwijkse bossen en vennen. De begeleide wandeling “Bomen in de herfst” start om 10.00 uur bij het bezoekerscentrum Oisterwijk en duurt tot ongeveer 12.00 uur. Zo ver weg, maar o zo dichtbij... Carnaval 2015 nadert, geloof het of niet, met rasse schreden. Het valt relatief vroeg in het jaar en met alle voorafgaande acti viteiten van CV De Pierewaaiers, maar ook van onze zusterverenigingen voor de boeg, zitten we zo maar al weer in Den Boogaard voor de openingsmiddag van carnaval 2015. Maar wie krijgt dan, in navolging van Stads prins Marcus d’n Urste, de stadssleutel omge hangen? Tsja, Stadsprins Marcus d’n Urste.Wat zwaai de hij, samen met zijn adjudant Bert van Ganzewinkel, op een weergaloze manier de scepter over ’t Pierewaaiersrijk. En wat heeft datzelfde Pierewaaiersrijk van dit dynamische duo genoten. En wat deed dat de Prinsencom missie goed. Je kunt namelijk als commissie wel achter je keuze staan, het geeft toch enorm veel voldoening als de spreekwoordelijke ach terban op zijn zachtst gezegd erg in haar nopjes is met de gemaakte keuze. Zo sprak de Ere- garde, ofwel de vijfde colonne van CV De Pie rewaaiers, tijdens carnaval 2014 al over Stads prins Marcus als ware hij een fenomeen en een levende legende. De Hofhouding stond iedere dag weer op en letterlijk te springen om met Stadsprins Marcus en adjudant Bert ’t Pierewaaiersrijk in te trekken en oud-Hof- houdingsleden meldde zich bij bosjes en sme kend op de knieën aan om weer deel uit mogen gaan maken van diezelfde Hofhouding. Al deze complimenten en lofuitingen ten spijt, Het noordelijk deel van de Kampinase heide is vrij droog met daarin veel struikheide. Deze heidesoort bloeit nu nog prachtig paars. Het zuidelijke deel is een stuk vochtiger. Hier groeit de dopheide. Juist de afwisseling van vochtige en droge heide maakt dit gebied zo uniek. Beide typen heide zijn dan ook het leef gebied van een aantal bijzondere planten en dieren. Tussen de struikheide kunt u een levendbarende hagedis aan treffen. Het is ook het gebied van de tapuit. Op de nattere delen bloeit de zeldzame zonnedauw, een insecte netend plantje. Het gentiaanblauwtje, een bij zondere vlindersoort, komt ook alleen op voch tige heide voor. Alleen door een zorgvuldig beheer kunnen deze bijzondere soorten in dit unieke gebied behouden blijven. negentiende eeuw zijn al grote delen van Oisterwijk beplant met die grove den. Daar naast komen in dit bosgebied ook nog zome- reiken, beuken, berken en diverse soorten struiken voor. Naast deze soorten staan de natuurgidsen van Natuurmonumenten ook stil bij de kruidenlaag onder de bomen. Dan kunt u in onze filmzaal de in de jaren ‘30 gemaakte film “All Quiet on the Western Front” gaan bekijken, welke steeds begint op de oneven uren. De toegang is geheel gratis en te bezoeken op zaterdag 25 oktober van 12.00 tot 17.00 uur en zondag 26 oktober van 11.00 tot 17.00 uur in Galerie de Verdieping, Industrieweg 16. De samenstellers van deze expositie zijn Ad Wolfs Adr.zn, Geert Smolders en Leo Boogaers. Naar een natuurlijk bos Vanzelfsprekend staan de natuurgidsen ook stil bij het ingezette omvormingsbeheer van Natuurmonumenten. Zij zullen u de plekken tonen waar dit proces al mooie resultaten heeft opgeleverd. In zo’n natuurlijk bos is het goed toeven voor veel verschillende soorten planten en dieren. Daarnaast ziet een natuurlijk bos er ook gevarieerd en spannend uit. De natuur gidsen vertellen vanzelfsprekend over de soms pijnlijke ingrepen die nodig waren in dergelijke bossen. Na zo'n twintig jaar bosomvorming is het behaalde resultaat goed te zien. Juist in het voorjaar kunt u hier dan ook volop van genieten. Op zaterdag 25 oktober organiseert Natuurmonumenten een lange dwaalwan- deling over de Kampina. Dit prachtige heidegebied, tussen Oisterwijk en Boxtel, is bij uitstek een natuurgebied waar je lekker kunt dwalen. De Natuurmonumenten excursieleiders laten je dan ook de mooiste plekjes zien. Vertrek om 10.00 uur en het duurt tot 16.30 uur. Deze excursie kost leden van Natuurmonu menten 4,- en niet-leden betalen 7,-. Let op, denk er wel zelf aan een lunchpakket mee te nemen! Voor reservering en informatie over de plaats Beekdal Daarnaast zijn op Kampina een prachtig beek dal van de Beerze en diverse typische bossen te vinden. Ook liggen er op de Kampina een paar prachtige vennen, waarop diverse water vogels hun plekje hebben gevonden. De excur sieleiders zullen je zoveel mogelijk van dit mooi natuurgebied laten zien. Mocht je vragen hebben over dit gebied, dan is er op die dag genoeg gelegenheid voor om die te stellen. Wandel lekker mee op en zorg dat je de lunch bij je hebt. Vergeet je niet tijdig aan te melden, want dan heb je de benodigde informatie ook op tijd binnen. zijn Marie, Adrie en Cor Kouwenberg. Het jongetje bij de soldaat is Flip Marsé. Dit jaar is het 100 jaar geleden dat de eerste wereldoorlog uitbrak. Onze zuider buren Belgie, hadden het heel zwaar te verduren. Nederland was neutraal, maar werd wel gemobiliseerd. Ook Moergestelse jongens (mannen), ontkwamen er niet aan. Daar zijn veel foto’s en briefkaarten van. Dan waren er ook nog de Belgische vluchtelingen die in Moergestel onderdak zochten. Over deze periode is in Galerie de Verdieping stenaar Johan Elzinga, die in de periode 1914- r 1916 in Moergestel gemobiliseerd was en hier verschillende potloodschetsen maakte van mens en natuur. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 22 OKTOBER 2014 PAGINA 3

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 3