2014 Moergestel Schoenendorp een feest van herkenning QuiSpel Wekelijks op de hoogte blijven van hoe het in Moergestel 'reilt en zeilt'? Dat kan maar op één manier... Moergestels Schoenenlied Strijd brandt los! 'd WieKentKunst was een dorpsfeest uit duizenden Geboeid luisteren naar de uitleg tijdens de rondleiding door de schoenfabriek van Van Bommel. Leny van Herck is een van de 750 mensen die deel hebben kunnen nemen aan de open dag bij Van Bommel. Nog eens een paar honderd mensen meer hadden ook graag een kijkje genomen in de fabriek die de naam van Moer gestel Schoenendorp hoog houdt. Maar dat was niet te behappen. Van Bommel gaat trou wens volgend jaar bedrijfsbezoeken organise- ren zodat zij die er nu naast grepen toch nog een kans krijgen. Refrein: Wie-Kent-Kunst, Wie-Kent-Kunst in Moergestel, Dat is elk jaar weer verrassend, 't is feest. Wie Kent Kunst, Wie Kent Kunst in Moergestel, je mist echt iets, als je daar niet bent geweest. Het aantal jeugdigen dat er tijdens WieKent Kunst op uit trok was trouwens toch hoog, in ieder geval hoger dan andere jaren. Dat viel echt op. Leny van Herck werkte bij de Duifjes, bij Ligtvoet, bij van Bommel en niet te vergeten bij het Gouden Muiltje. “Ik heb ze allemaal gehad”, zegt ze als weer een groep mensen vanaf de Oisterwijkseweg naar de ingang van het gerenoveerde bedrijfspand van Van Bommel loopt. Zij heeft net een bedrijfsrondleiding achter de rug. “De geur van leer haalt alle herinneringen aan vroeger weer boven”, zegt ze, om vervolgens Moergestel Schoenendorp van WieKentKunst ‘een feest van herkenning’ te noemen. Moergestel Schoenendorp was het zeventiende dorpsevenement dat door WieKentKunst is georganiseerd. De stichting probeert steeds het hele dorp te betrekken. Vandaar dat er bij voorbeeld een expositie was van door ouderen gepimpte schoenen in Stanislaus. Zo’n acti viteit brengt mensen die anders nooit in Sta nislaus komen toch naar dit wooncentrum voor ouderen. Met name de jeugd had een en al oog voor de 3 D-printer in de bibliotheek. ‘Saam verbonden’ Eveneens geslaagd was de viering in de kerk rond het thema schoenen. In de middengang liep een lange sliert schoenen tot aan het altaar, een mooie symboliek in Moergestel Schoenen dorp. Letterlijk een open doekje kreeg de gele- genheidstoneelgroep die een speciaal voor Moergestel Schoenendorp door Freya Snel- ders-van Elderen geschreven toneelstuk een paar keer opvoerden. De groep had veel succes. Datzelfde kon gezegd worden van het gele- genheidskoortje dat vrijdagavond in Den Boo gaard onder meer het Moergestels schoenenlied zong: ‘Moergestel en schoenen, die zijn saam verbonden’. (melodie: ‘t kleine café. Vader Abraham) Tijdens het Moergestels Schoenenbal afge lopen vrijdagavond trad in Den Boogaard een gelegenheidskoor op met een nieuw lied met als titel ‘Moergestels Schoenenlied’. De tekst is geschreven door Paula Hoeven en Threes Smetsers. Het koor met als treffende naam ‘De Strikkers’ bestond uit Ton van der Dussen, Paula Hoeven, Rianne op ’t Hoog, Jo Jonkers, Mariëtte van de Meijdenberg, Jan Roosen, Threes Smetsers, Erwin Staps, Madeleine Verbeek en Jan van Zon. Behalve met het Moergestels Schoenenlied hadden ‘De Strikkers’ ook veel succes met een pot pourri van bekende liedjes die allemaal nieu we teksten met als thema ‘schoenen’ hadden gekregen. Wow!!! 59 deelnemende teams; ongeveer 1200 deel nemers en een onbekend aantal ondersteu nende krachten. Nog een paar nachtjes slapen en het is weer zover! We zetten nog even de puntjes op de i! Wanneer? Vrijdagavond 3 oktober om uiterlijk 18.45 uur wordt een afgevaardigde van ieder team (het hoeft niet persé de teamleider te zijn) ver wacht in "Den Boogaard”. Waar? Meld je bij "Den Boogaard” via de hoofdingang in de foyer. Je moet dan ook meteen het in schrijfgeld (minimaal 10,-; mag meer zijn) contant gepast betalen. Je ontvangt na betaling nog verdere instructies. Zorg wel dat je op tijd bent; dus om uiterlijk 18.45 uur. We beginnen stipt op tijd! Quizboek Voordat je het quizboek ontvangt, krijg je nog wat uitleg. Volg de instructies nauwkeurig op! Er wordt ook doorgegeven waar de geheime locatie is en hoe laat de afgevaardigde van het team daar aanwezig moet zijn. Het reglement wordt nog even doorgenomen en om 19.00 uur ontvang je het quizboek. Ga daarmee naar je team. Let op bij het wegrijden en bij de opdrachten buitenshuis. Die paar seconden tijdwinst zullen echt niet leiden naar de eeuwige Gèsselse roem. TV-opnamen Tijdens de quizavond zal een opnameploeg “Errug geslaagd”, zegt Leny van Herck met nadruk over zowel het bezoek aan Van Bommel als over WieKentKunst dat zonder overdrij ving een dorpsfeest uit duizenden was. Het weer leende zich bij uitstek om er op uit te trekken, met de fiets of te voet. Overal waar door WieKentKunst iets was georganiseerd stonden vaak tientallen fietsen ‘op de dam’, zoals bij Van Gils Footcare en bij Roger Hurk- mans Design. Deze twee jonge bedrijven die de Moergestelse schoen- en ledertraditie voort zetten hadden beide een overstelpende belang stelling. ‘Krachtig Moergestel’ Alle activiteiten van Moergestel Schoenendorp trokken veel belangstellenden, te beginnen met het geslaagde Moergestels Schoenenbal van Moergestel Televisie door ons dorp trekken en bij diverse deelnemende teams aanbellen met het verzoek een korte impressie te mogen maken van de wijze hoe jullie de opdrachten proberen op te lossen. Ze hebben zwijgplicht en zullen eventueel vernomen oplossingen niet doorvertellen. Verschillende leden van het Quispelteam vin den het leuk om enkele groepen te bezoeken. Misschien loopt er dus wel iemand voor een kort bezoekje binnen (niet alle teams worden bezocht). De teams die aangaven dit niet op prijs te stellen, krijgen natuurlijk geen bezoek. Inleveren Uiterlijk 23.00 uur dient het quizboek, zo goed mogelijk ingevuld, te worden ingeleverd. De inleverplaats is bij ’Den Boogaard’, wederom in de foyer. Te laat inleveren betekent onher roepelijk diskwalificatie (we houden de tele- teksttijd aan!) Neem geen risico! Zorg, dat je op tijd bent! En dan? Dan gaat de organisatie alles nakijken en laten ze jullie een hele week in spanning!Op zater dag 11 oktober om 20.30 uur beginnen we met het bekend maken van de uitslagen. Dit vindt plaats in café ’t Draaiboompje’. Zorg, dat je met je hele team op tijd bent! Alle teams komen in willekeurige volgorde aan bod en in beeld! Daarnaast treedt deze avond DJ Stan op om nog meer fleur te geven aan het geheel. Nadere informatie volgt. Trofee Het winnende team ontvangt natuurlijk de eeuwige roem, maar roem is vergankelijk. Het winnende team ontvangt daarom de wissel trofee, die ze een jaar lang mogen koesteren. Door het tonen van deze tastbare prijs kun je heel Gèssel bewijzen hoe wijs jullie waren in 2014. Informatie Blijf ons volgen op www.quispelmoergestel.nl en media zoals twitter.com/quispel_twit, face book.com/quispelmoergestel en info@qui- spelmoergestel.nl. Volg op onze website de instructies en het reglement! Veel succes en "meedoen blijft belangrijker dan winnen!” Moergestel in 't Groen, Ingelijst, Verzamelingen, dat zijn wat thema’s geweest. Architectuur, Roomsche leven, Families, dat halen we zo voor de geest. Het is zo bijzonder, ja soms best een wonder, wat hier in ons dorpje (dorrupje) leeft. Vrijwilligers helpen in grote getalen, zodat Wie-kent-Kunst vreugde geeft. Moergestel en schoenen, die zijn saam verbonden met veters, een gesp of een strik. Veel is machinaal, maar ook met de hand het leer wordt netjes gestikt. Avang - Van Gils en De Duifjes, Van Bommel, voor laarzen en schoenen op maat. Dan is daar in ’t centrum een winkel vol schoenen, het is Ligtvoet Shoes, wat er staat. Wandelen, fietsen, ook voetbal en tennis, iedere sport heeft zijn schoen. Voor feestjes, maar ook als je werkt op het land, je kunt dan je laarzen aan doen. De keuze is reuze, met hakken of neuzen, sneaker, pump, slipper, sandaal. De schoenmakers hadden het druk op het pleintje, dit ’s dan het Géésels verhaal. De mensen van WieKentKunst toosten na afloop op een geslaagd Moergestel Schoenendorp. op vrijdagavond in den Boogaard. Tijdens dit openingsfeest opende wethouder Ina Baten burg van cultuur Moergestel Schoenendorp. Ze sprak lovende woorden aan het adres van WieKentKunst en aan de Moergestelse samen leving. “Het valt me telkens weer op hoe krach tig Moergestel is”, aldus de wethouder. De jaarlijkse inzet van WieKentKunst noemde ze een prestatie van formaat. Veel belangstelling voor de 3 D-printer in de bibliotheek. “Errug geslaagd”, waardeert ze het evenement dat afgelopen weekeinde plaatsvond met het mooiste weer van de wereld en vele honderden bezoekers. Opvallend veel bezoekers kwamen van buiten Moergestel, uit heel Brabant en van daarbuiten. Onder die bezoekers van bui ten waren twee categorieën te onderscheiden: Moergestelnaren die elders waren gaan wonen en mensen die afkwamen op de bekendheid van Moergestel als Schoenendorp. Dit feit ver dient het om in Moergestel verder opgepakt te worden. MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 PAGINA 5 ■i O

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 5