WIEKENTKUNST GEESELSE SCHOENEN Jk QOEF! Audacia- nieuws Komisch toneel stuk speciaal geschreven voor Schoenendorp Familiesoftbal- toernooi *'1 Alles over de komende WieKentKunst leest u natuurlijk in 'Moergestel-Nieuws'! Ligtvoet Shoes 'established' in 1955 Expositie in schoenenwinkel De keizer is in Moergestel zijn schoenen kwijt Het nieuwste van het nieuwste in Den Boogaard: schoenen printen met 3D-printer 11.00 uur 10.00 uur 12.00 uur De WieKentKunst-bibliotheek groeit Boekje met verhalen over Moergestel Schoenendorp Op zondag 12 oktober wordt er op de velden van Roef! in Moergestel weer als afsluiting van het seizoen een familietoernooi softbal gehouden. Je kunt een team opgeven voor de volgende klassen: gevorderden, half gevor derden, beginners. Een team moet minimaal uit 9 spelers bestaan, dit mogen collega’s, vrien den, buren, familie zijn het maakt niet uit. Het is een toernooi wat vooral voor de gezel ligheid wordt gespeeld. Je kunt je opgeven voor vrijdag 3 oktober bij Annie Hekker liefst per e-mail: Lhekker@home.nl of via een briefje in de bus bij Burg. Poortstraat 22,5066 GG Moergestel. Tongelre-Audacia2 -1 Op Sportpark Tongelre aan de Partituurlaan in Eindhoven troffen we een veelfluitende scheids: overduidelijk geïnstrueerd dat hij het “kort moest houden” waar hij overigens goed in slaagde. De twee genoemde derby’s ver toonden, behalve de uitslag en scoreverloop, overigens nog een parallel: op-portunistisch ballen geeft uiteindelijk de doorslag. Toen Gijs Outmayer met een strak ingeschoten penalty de stand, na een half uurtje, gelijk had weten te trekken, leek dat ons aanvankelijk het broodnodige vertrouwen te geven. Kwar tiertje voor tijd haalden we bakzeil toen een hoekschop werd ingekopt en hadden we niet echt de killersmentaliteit om het de tegen strever echt nog ingewikkeld te maken. Het was overigens niet echt een voetbalmiddag om blij van te worden: een verbeten tegen stander aangevuurd door een coach die echt alles luidkeels aan vocht wat er aan beslissingen gezwaaid of gefloten werd. Overigens nog een primeur: uw verslaggever liep een gekneusde rib op omdat een gefrus treerde tegenstander meende de bal zo hard mogelijk de toeschouwers in te schieten na een, in zijn ogen, foute beslissing van de scheids. Er werd ook nog een wetenswaardig- heidje opgepikt van een van de toeschouwers: nl, als je 23 uur per dag slaapt in de gevangenis, dat je het dan flink koud hebt als je in het weekend op proefverlof mag. We trekken dit jaar verder Brabant in en nemen zo veel levens ervaring op. Nu nog kijken hoe we de tegen standers kunnen verslaan en ons niet uit het veld laten bluffen. Kwaliteit is er genoeg. Harrie Schollen Uitslagen: Tongelre 1-Audacia 12-1; Longa 3-Audacia 2 1-1; Audacia 3-Den Dungen 5 3- 3; Hilvaria 5-Audacia 4 2-4; Hilvaria 7-Audacia 5 5-0; Audacia 6-Riel 3 0-9; Audacia VR1- SVSOS VR1 0-7 Programma zondag 21 september: Audacia 1 - EMK 114.30 uur Audacia 2 - RKDSV 312.00 uur Helvoirt 3 - Audacia 313.00 uur Audacia 4 vrij Audacia 5 - Nevelo 6 SVSOS Audacia 6 Taxandria VR1 - Audacia VR1 ROEF! HANDBAL Uitslagen: DS Roef-Lido 22-20; Cl Roef- Elshout 11-4; DB Roef-Mixed-up 14-16. Programma zondag 28 september DS 10:00 White Demons- Roef09:00 Voor alle actualiteiten kun je terecht op onze website www.svroef.nl Iedereen die denkt dat handbal ook wel een leuke sport is, mag vrijblijvend mee komen trainen op donderdagavond in de sporthal. Voor informatie bel gerust 5133103 Franky. Handbal is altijd raak! KWEKERIJ VAN DE VEN TUIN- EN PERKPLANTEN Wij zijn geopend tot half november! en \/io\eï‘’ ._rS MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2014 PAGINA 7 Het door het Moergestelse bedrijf Inpetto Foto grafisch vervaardigde boekje wordt ten doop gehouden vrijdagavond tijdens het Schoenenbal. Dan krijgt wethouder van cultuur Ina Batenburg het eerste exemplaar aangeboden. Het boekje kost 5 euro en is tijdens WieKentKunst te koop op alle plaatsen waar dit evenement wordt gehou den. In het verleden is al meer gepubliceerd over het schoenenverleden van Moergestel. Dit nieuwe boekje voegt een interessant element toe doordat de Moergestelnaren zelf het verhaal vertellen. Zo staat er een verhaal in over het zeer grote feno meen van thuiswerkers. Er wordt stilgestaan bij de relatie tussen Moergestel en de Langstraat. Verdwenen bedrijfjes als De Gelaarsde Kat komen opnieuw tot leven. In het boekje staan veel actuele en historische foto's. Tijdens het evenement Moergestel Schoenendorp presenteert WieKentKunst een boekje met ver halen over heden en verleden van de schoen- en lederindustrie in Moergestel. Het boekje is ge schreven door Paul Spapens. WieKentKunst heeft er een goede gewoonte van gemaakt om van elk thema een boekje uit te brengen. Door de jaren heen is er een aardige WieKentKunst-bibli otheek gegroeid. In Den Boogaard staat zondag een 3D-printer. Met dit apparaat worden ter plekke schoenen geprint. De 3b-printer is ter beschikking gesteld door de Bibliotheek Midden-Brabant waar hij deel uitmaakt van het zogeheten Digilab. Een 3D-printer is het nieuwste van het nieuwste. Het is bijzonder boeiend om op een evenement dat vooral aandacht besteed aan het verleden van Moergestel Schoenendorp, met eigen ogen de toekomst te kunnen aanschou wen. Het driedimensionale printen gebeurt door een object laag voor laag op te bouwen. Het object bestaat in dit geval uit een schoen. De kinderen op de foto bekijken de 3D-printer terwijl deze aan het werk is. Schoenen heten in de schoenenwinkel van Maaike en Peter Ligtvoet 'shoes'. Boven de afdeling jon- gensschoenen staat 'boys, bij de meisjes 'girls, bij de mannen 'men' en bij de vrouwen 'women'. Logisch dat in het logo van Ligtvoet Shoes 'esta blished 1955’staat-opgericht in 1955. Het veel vuldig gebruik van het Engels kun je uitleggen als een voorbeeld van bij de tijd blijven. In feite is daar de winkel aan de Raadhuisstraat en de voorgeschiedenis daar een totaal voorbeeld van. De geschiedenis van Ligtvoet wordt tijdens Wie KentKunst in de winkel door middel van een ten toonstelling van voorwerpen verteld. De geschiedenis van Ligtvoet begint in een tijd toen 'shoes' nog schoenen werden genoemd. Samen met een paar andere families vestigden de grootouders van Peter Ligtvoet zich in de jaren '30 vanuit Kaatsheuvel in Moergestel. Opa Ligtvoet werkte bij meerdere bedrijven in Moergestel en begon in de oorlog min of meer voor zichzelf door klompen te repareren. Na de oorlog startte hij een eigen bedrijfje in een schuurtje achter zijn huis. Het bedrijfje werd een bedrijf. Aan de Industrieweg werd een bedrijfspand gebouwd waarin nu CSO is gevestigd. Opa verkocht zijn zelfgemaakte schoenen vanuit een winkeltje. Daarmee werd in 1955 een begin gemaakt. Vandaar 'established' in 1955. Het nieu we bedrijfspand kreeg een serieuze winkel. Vier zonen kwamen in de zaak. Op zijn beurt werd kleinzoon Peter in 1988 aangesteld als bedrijfs leider. In 1991 verhuisde winkel naar de Raadhuis straat. In dit pand is Ligtvoet Shoes nog steeds gevestigd. In 1992 ging de in kinderschoenen gespecialiseerde schoenfabriek failliet. Nu trekt Ligtvoet Shoes van Maaike en Peter Ligtvoet klan ten uit de wijde omgeving. De winkel heeft nog steeds kinderschoenen als specialisatie. Peter Ligtvoet laat een nagemaakte lederen schoenmakersschort zien waarop handwerktui- gen van zijn opa zijn bevestigd. De schort is een van de voorwerpen die tijdens WieKentKunst in de winkel wordt geëxposeerd. Een van de vele historische foto's in het boekje. Piet Basemans aan het werk in zijn eenmans bedrijfje de Gelaarsde Kat. Een gelegenheidstoneelgroep voert tijdens WieKentKunst een speciaal geschreven toneel stuk op. De titel is 'De schoenen van de keizer' en het is geschreven door Freya Snelders-van Elderen. Het komisch stuk duurt een kwartier en wordt zondagmiddag 28 september een paar keer opgevoerd in Den Boogaard (13.00 uur, 14.00 uur en 15.00 uur) en er is ook een voorstelling in Stanislaus (16.00 uur). Hoewel de titel anders doet vermoeden, richt 'De schoenen van de keizer' zich vooral op een vol wassen publiek. "Al zullen kinderen er zeker ook plezier aan kunnen beleven", aldus Freya Snelders. 'De Schoenen van de keizer' gaat over een 'sul lige' 65-plusser wiens echtgenote met een paar vriendinnen in Spanje op vakantie is. De man is lid van het gilde. Als hij naar het gilde wil gaan zijn zijn gildeschoenen weg. Ze zijn gestolen. De vrouw van de 'sullige' 65-plusser moet haar man te hulp schieten. Het toneelstukje draait om de gestolen schoe nen en daarmee sluit het mooi aan bij het thema Moergestel Schoenendorp van WieKentKunst. Freya Snelders heeft het hier speciaal voor geschreven. Het is niet de eerste keer dat ze voor het toneel schrijft. Vorig jaar voerden Die Naemloze Spelers 'Frotje en de Swahoeloe Krijgers' van haar hand op. De toneelgroep had daarmee veel succes. De gelegenheidstoneelgroep bestaat uit Freya Snelders, haar broer Ewold van Elderen, zijn zoon Isar (16) en Hanneke van de Sande en Michael Denissen. Allemaal hebben ze ervaring met toneelspel. "Ik vind schrijven leuk", zegt Freya Snelders over het ontstaan van 'De schoenen van de keizer'. Heusdensebaan 93a Oisterwijk T 06-511 09 744 www.kwekerijvandeven.nl Hste Openingstijden najaar: Ma.t/mZa. 09.00 - 17.00 uur 1 7

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 7