WIEKENT GEESELSE SCHOENEN Geluksveters voor Moergestel Wedstrijden voor iedereen met klompenzeil bootjes Workshops in den Boogaard Exposities in Galerie De Verdieping De erfenis van de secretaris van de leerindustrie te zien in Den Boogaard Voor nóg meer info over Wiekent Gèèselse Schoenen zie pagina 7 Expositie van honderden verschillende schoenlepels Kom kijken in de kijkdozen van Moergestelse kinderen Op bezoek bij Roger Hurkmans en Van Gils Footcare Unieke collectie knopen haakjes Film voor kinderen over de glazen muiltjes van Assepoester Johan Dellaert woont sinds 1963 in Moergestel Een klomp met een zeiltje op het St.-Jansplein Luxe damestassen en orthopedische schoenen 'made in Moergestel' ^Viehenf De veterschoen kwam pas rond 1880 Voorwerpen, foto's en film wekken geschiedenis tot leven Claus Russ vertelt in Den Boogaard over zijn enorme collectie bijzondere schoenen ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 PAGINA 6 F Het schoenmakersvak zit hem in het bloed; hij is de zoon van de directeur van Van Lier in Loon op zand. Leo van Miero werkte heel zijn leven bij deze schoenfabriek. Hij verzamelt schoenenvoor- werpen, zoals schoenlepels, oude schoenen en iets eigenaardigs als een leest uit de tijd dat er nog geen linkse en rechtse schoenen bestonden. Maar in verzamelaarsland is hij toch vooral bekend als de man van de knopenhaakjes. Dit fenomeen bestond vanaf ongeveer 1750 tot de introductie van de veterschoen rond 1880. Daarvoor zaten op schoenen knoopsgaten. Door deze gaten werden bolletjes (knopen) getrokken waardoor de schoen dicht bleef. Het door de gaten trekken van de bol was een heidens karwei. Daar werd het knopenhaakje voor uitgevonden. Deze haakjes zijn er in vele duizenden soorten en mate rialen, van goud tot blik. Martha en Martien Tuithof verzamelen schoen lepels. Ze hebben er zo ontzettend veel (meer dan 5.000) dat het echtpaar er in 2005 het Guiness World Records Book mee haalde (waar overigens Moergestelnaar Guus Moonen ook in staat). Met een zeer uitgebreide selectie uit deze gigantische collectie komen Martha en Martien Tuithof er op zaterdag en zondag mee naar Den Boogaard. De schoenlepelscollectie is er eentje uit de categorie: dat moet je gezien hebben. Claus Russ met een grote bos geluksveters en een mannenschoen als onderdeel van het officiële tenue van een topsporter. Foto: Paul Spapens. Claus Russ bewaarde er een flink aantal en hij schenkt ze nu ter gelegenheid van Moergestel Schoenendorp aan WieKentKunst; het zijn immers schoenveters. De stichting geeft ze door aan de inwoners van Moergestel. Zondag worden ze uit gedeeld in Den Boogaard. Hiervoor geldt: zolang de voorraad strekt. "Maar kom je er te kort dan kom maar weer langs", maakt Claus Russ duidelijk dat er best wel wat geluksveters zijn te scoren. Wie dan toch zondagmiddag in Den Boogaard is kan even bij Claus Russ langsgaan. Hij doet mee aan WieKentKunst met een deel van zijn enorme De afgelopen weken hebben kinderen van de twee Moergestelse basisscholen gewerkt aan kijkdozen van Moergestel Schoenendorp. Het resultaat is te zien op een kijkdozenexpositie op zaterdag en zondag in Den Boogaard. De kijkdozen zijn gemaakt van schoenendozen die door Van Bommel ter beschikking zijn gesteld. In de kijkdozen bevinden zich plaatjes van bekende Moergestelse objecten, zoals de molen en de toren. De plaatjes zijn door de kinderen uitgeknipt, gekleurd en in de dozen geplakt. Als je door het kijkgat kijkt heb je een bijzondere kijk op Moergestel Schoenendorp. Op de foto een aantal kinderen met kijkdozen van de groepen van juffrouw Annie Martens en Brigitte van Dam van brede school De Vonder. Foto: Paul Spapens. Diens zoon volgde hem op, maaromaanhet Nazi- juk te ontsnappen vertrok hij naar Nederland. In 1946 werd hij in Oisterwijk bedrijfsleider bij Renata. Onder zijn leiding groeide het bedrijf uit tot een vooraanstaand kinderschoenenmerk. Zoon Claus kwam ook in het schoenenvak terecht. Samen met een compagnon had hij met Select Schoenen in Tilburg zijn eerste winkel. Daarna begon hij vanuit Venlo een kleine winkelketen metdenaam Capretto. De firma liet ook zelf schoenen maken. Gedurende 25 jaar leverde hij de schoenen voor Nederlandse sporters die aan grote toernooien meededen, zoals de Olympische Spelen. Een van deze schoenen heeft hij bewaard. In de mannen schoen is de Nederlandse leeuw gedrukt. Mogelijk is de schoen geleverd door Van Bommel of AvanG want als inwoner van Moergestel (sinds 1976) vergat hij de plaatselijke schoenmakers niet. Wie weet herkent zondag iemand de schoen. Zoals van een typisch kinderschoentje dat ooit is geproduceerd in een Oisterwijkse schoenfabriek. De neus is van doorschijnend kunststof. Met dit schoentje kon de verkoper goed zien of de teentjes van het kind geklemd zaten of voldoende ruimte hadden. Claus Russ is in Oisterwijk geboren. Zijn vader zag in Duitsland het levenslicht. De groot vader van Claus Russ was in een dorp nabij Berlijn ooit eigenaar van het nu wereldberoemde merk Puma. Naar opa wordt volgend jaar in de Duitse geboorteplaats een straat genoemd. collectie bijzondere schoenen. De in 1940 geboren Moergestelnaar heeft in zijn leven succes gehad met een aantal schoenwinkels. Tienduizenden paren schoenen zijn ooit door zijn handen gegaan. Als hij een bijzondere schoen trof hield hij zelf een paar en zo is de collectie ontstaan waarvan zondag een deel is te bewonderen. Claus Russ is bovendien een vaardig verteller die van veel schoe nen anekdotes kan vertellen. De Moergestelnaar heeft interessante objecten over de leerindustrie, waaronder boeken en een film uit de jaren '70. Deze wordt in Den Boogaard vertoond. In zijn verzameling zitten stalen leer. Ook deze worden getoond en van tekst en uitleg voorzien. Een van de tentoonstellingen in Den Boogaard op zondag bestaat uit de verzameling van Johan Dellaert. Je zou ook kunnen spreken van zijn erfe nis. Johan Dellaert was vele jaren secretaris van het Bedrijfschap Leder. Deze bedrijfstak is nu zo goed als uitgestorven in Nederland. "Begin jaren '60 telde Nederland 88 leerbedrijven en telde de bedrijfstak 4.000 werknemers. Nu zijn er nog hooguit tien bedrijven met een paar honderd medewerkers", aldus Johan Dellaert. Dat er aandacht is voor Van Bommel en voor AvanG is bijna vanzelfsprekend, maar desalniet temin interessant omdat deze bedrijven van grote betekenis zijn geweest voor onder meer de werk gelegenheid. Andere bedrijven worden op de ten toonstelling aan de vergetelheid ontrukt. Een mooi voorbeeld daarvan is De Gelaarsde Kat, het een mansbedrijfje van Piet Basemans. Kleinzoon Chris tian Roosen laat het merk op een bijzondere ma nier voortleven. Hij heeft succes met zijn bier- proeverijen onder de naam 'De Gelaarsde Kater'. Dat is de clou van het Moergestels kampioenschap klompzeilen. Hier kan iedereen, jong en oud, aan meedoen. Je kunt vooraf ploegjes formeren, maar dat is niet perse nodig. Ter plekke op het St.- Jansplein worden uit de belangstellenden ploegjes samengesteld. De tijden worden gemeten. De deelnemer met de snelste tijd is de winnaar en hij/zij wordt beloond met een beker. Ook als je niet meedoet is dit onderdeel van Moergestel Schoenendorp mooi om te zien. Een klomp met een zeiltje is niet alleen een nos talgisch meezingliedje, maar het is ook een oud kindervermaak. In de tijd dat er geen geld was voor speelgoed, moest ook dit zelf worden gemaakt. Mooi om te zien en spectaculair in het gebruik is de klomp waar een zeiltje op is bevestigd. Als de wind er vat op krijgt zeilen ze sierlijk weg. Op het St.-Jansplein kan iedereen meedoen aan wedstrijden met klompenzeilbootjes. Door Sjaak van Herk zijn op een ingenieuze manier zeiltjes op afgedankte klompen bevestigd. Met deze zeilklompjes worden wedstrijden gehouden in een groot opblaas baar zwembad. Iedereen kan hieraan mee doen. In Den Boogaard is een expositie van kijkdozen 1 die door Moergestelse kinderen zijn gemaakt. Ze zouden als voorbeeld of inspiratie kunnen dienen voor een workshop kijkdozen-maken. Alle mate rialen hiervoor nodig zijn aanwezig. Deze workshop voor jong en oud staat onder leiding van de Zonnebloem. AvanG en Cirred Lederwaren behoorden tot de grootste schoen- en lederwarenbedrijven van Moergestel. De bedrijven legden het af tegen de internationale concurrentie, maar ze leven let terlijk voort in twee succesvolle bedrijven van jonge mensen. Roger Hurkmans Design en Van Gils Footcare zijn zowel zaterdag als zondag open voor het publiek. In Van Gils Footcare aan De Sonman 31 werken de achterneven Hein van Gils en Luuk van Gils samen bij het maken van orthopedische schoenen en podotherapie. De totale productie vindt plaats in Moergestel. De twee hebben een achtergrond in modeschoenen en dat zie je terug in de ortho pedische schoenen. Roger Hurkmans is de zoon van Ed Hurkmans, een van de laatste directeuren van Cirred Lederwaren. In het vroegere bedrijfs pand aan de Industrieweg 16 heeft hij veel succes met door hemzelf ontworpen en geproduceerde exclusieve damestassen. Ook deze tassen zijn 'made in Moergestel'. Een van de verdwenen bedrijven is Cirred Leder waren. Dit in lederwaren gespecialiseerde bedrijf werd meteen na de oorlog gesticht door Frans Hurkmans, overigens afkomstig uit Waalwijk. Hij had vier kinderen: Cis, Ruud, Ria en Ed. Door de beginletters van deze voornamen samen te voegen krijg je Cirred. Het bedrijf begon piepklein, maar groeide uit tot de producent van wel anderhalf miljoen porte monnees per jaar. Veel Moergestelnaren deden thuiswerk voor Cirred Lederwaren dat het uitein delijk moest afleggen tegen producten uit Lage Lonenlanden. Ed Hurkmans stelde de documentaire samen. Samen met zijn broer Ruud vormde hij de laatste directie van Cirred Lederwaren. In Den Boogaard wordt zondag een aantal workshops gegeven rond het thema schoe nen. Deze workshops worden gegeven in samenwerking met Moergestelse organi saties en Moergestelse vrijwilligers. WieKentKunst vindt plaats eind september. Dan duurt het nog maartwee maanden of Sinterklaas is al weer volop actief in Moergestel. De komst van de goedheiligman zou een reden kunnen zijn om onder leiding van Betty Nagel schoenen te pimpen. Maar een kunstig versierde schoen staat natuurlijk ook hartstikke goed zomaar ergens in huis. Karin Verbakel geeft een workshop in het maken van vilten slofjes voor baby's. Onder haar leiding kunnen ook pop- en schoenschilderijtje worden gemaakt. Docente Karin Verbakel is de drijvende kracht achter KiKu (Kinder Kunst Moergestel). Het eerste idee om KiKu op te richten kwam tien jaar geleden op. Nu is het een begrip in Moergestel. De 81-jarige Johan Deallaert studeerde bedrijfs economie in Tilburg en werd begin jaren '60 secre taris van de Federatie van Leerfabrieken in Neder land. Dit was een overkoepelende organisatie die de belangen van de bedrijfstak behartigde. De organisatie was gevestigd aan de Professor Don- dersstraat in Tilburg. In 1963 bouwde Johan Stel- laert in het Klein Bungalowpark en later verhuisde hij naar het Groot Bungalowpark. Hij was onder meer zeven jaar lid van een schoolbestuur in Moergestel en hij was een prominent lid van het CDA. -^zFjf/oergestel "Weet je", zegt Leo van Mierlo, "dat de linker- en rechterschoen pas is uitgevonden ten tijde van de Amerikaanse Burgeroorlog?" (1861-1865). "En dat daarvoor maar een soort schoen werd gemaakt. Geen linker- en rechterschoen, dat was volgens mij pijn lijden." Leo van Mierlo (1940) zit vol verhalen over de geschiedenis van de schoen. Hij verzamelt vooral knopenhaakjes die hij samen met allerlei andere voorwerpen op zaterdag en zondag exposeert in Galerie De Ver dieping. Met voorwerpen, foto's en documenten wordt de geschiedenis van Moergestel Schoenendorp in Galerie De Verdieping tot leven gewekt. Op zaterdag en zondag is een tentoonstelling ingericht door Ad Wolfs Adr. Zn en Leo Boogaers, de twee kenners van de geschiedenis van de schoenindustrie van Moergestel. Ed Hurkmans stelde een documentaire samen van Cirred Lederwaren. Deze docu mentaire van 25 minuten is doorlopend te zien in het filmzaaltje van De Verdieping. Wie zich een goed beeld wil vormen van het schoe nenverleden van Moergestel mag Galerie De Ver dieping niet missen. Alle bekende en minder bekende bedrijven worden door middel van foto's en objecten voorgesteld. Dat bij sport en toch zeker bij topsport symboliek en bijgeloof een wezenlijk verschijnsel is zal menig sportliefhebber of -beoefenaar kunnen beamen. Dit is een van de middelen om de druk van het leveren van een topprestatie aan te kunnen. In die sfeer moet je de geluksveters zien waarmee Claus Russ in zijn woning aan De Hild aan komt zetten. De forse veters hebben oranje als hoofdkleur en er is subtiel het vaderlandse rood-wit-blauw doorheen geweven. Deze geluksveters zijn ooit door hem geïntroduceerd ter gelegenheid van een WK waaraan Nederland meedeed. In Den Boogaard wordt zaterdagmiddag voor kinderen de film Assepoester gedraaid. De toe gang is gratis. Assepoester gaat over een meisje dat wordt uitgebuit en vernederd door haar gemene stiefmoeder en haar dochters. Een goede fee schenkt haar glazen muiltjes die ze op een feest verliest. Niemand weet wie het mooie meis jes met de glazen muiltjes was. De prins laat alle meisjes het muiltje passen. Alleen assepoester past de schoen. En ze leefden nog lang en geluk kig....

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 5