Don Quichot in de Kempen Wieken van Brabantse molens krijgen Brabantse kleuren op de wieken Kunstwerk na herstel nóg mooier Artist impression van Moergestelse molen geeft indruk van hoe het er uit kan komen te zien Moergestel-Nieuws is er voor drie weken tussenuit... Woensdag 20 augustus zijn we er weer! Wat is het verhaal? De dolende ridder Don Quichot en de dwa lende schildknaap Sancho Pancha trekken door de Kempen. Don Quichot is op zoek naar zijn geliefde Dulcinea, terwijl Sancho Het kunstwerk van Ronald Boer op een heel klein pleintje achter de Raadhuisstraat in Moergestel is her steld en vernieuwd. Daardoor is dit bijzondere kunstwerk nóg mooier dan het voorheen al was. Een artist impression van de molen van Moergestel met de wieken als Brabantse vlag. Zaterdag 6 september 20.30 uur voor ’t Raadhuis in Oisrschot Zondag 7 september 16.00 uur op het Doorn- boomplein in Middelbeers Vrijdag 12 september 20.30 uur ’t Hof in Bergeijk, Zaterdag 13 september 20.30 uur voor Den Boogaard in Moergestel Vrijdag 19 september 20.30 uur bij den Eijkholt in Luyksgestel Zaterdag 20 september 20.30 uur in de Koetshuistuin in Best Zondag 21 september 20.30 uur Cultuurboerderij in Westelbeers Kaarten 7,50. Alleen verkrijgbaar aan de kassa. Voor meer informatie kunt u terecht op www.donquichotkempen.nl en op face book.com/donquichotkempen. De Molenstichting Noord-Brabant zet zich in voor het behoud van de 130 molens. De Brabantse Hoeders zijn mensen die door het Prins Bemhard Cultuurfonds zijn onderschei den voor hun verdiensten voor de cultuur en natuur in Brabant. Als Don Quichot en Sancho Pancha het dorp bezoeken worden ze eerst gezien als niet gewenste buitenlanders. Door de charmes van de gewiekste Sancho schaart het volk zich achter Don Quichot. Er ontstaat een groot conflict tussen de achterban van Don Quichot en Philips II. Na een hevige strijd delft de koning het onderspit en vlucht terug naar Spanje. Al snel volgt er een nieuw oorlogsplan. Hoe dit afloopt kunt u in augustus en september in verschillende gemeenten zien. De wieken van de windmolens in Brabant worden uitgerust met molenzelen ih de uitvoering van de Brabantse vlag. Dat is het doel van drie Brabantse organi saties: de Brabantse Molenstichting, de Brabantse Monumentenwacht en de Brabantse Hoeders. Van deze laatste Brabantse culturele organisatie is Moer- gestelnaar Paul Spapens de voorzitter. Direct na de zomervakantie worden de eigenaren van de molens uitgenodigd om mee te doen. De actie past naadloos in de groeiende belangstelling voor de Brabantse vlag als overkoepelende uiting van de Brabantse identiteit. De bij dit verhaal geplaatste artist impression van de molen van Moergestel geeft een idee van het effect. Brabant telt 130 molens. 110 daarvan komen in principe in aanmerking voor de actie. De overige molens zijn geen windmolens. De initiatiefnemers verwachten veel positieve gevolgen van de Brabantse kleuren op de wie ken, zoals extra aandacht voor het molenerf goed, publiciteit voor de provincie, toerisme en het profileren van Brabant als provincie met een sterke eigen identiteit. De laatste jaren heeft het gevoel van die iden- Zaterdag 13 september te zien in Moergestel Openluchtspel trekt van dorp tot dorp In augustus en september 2014 speelt Don Quichot in de Kempen maar liefst elf keer in verschillende gemeenten. Don Quichot in Brabant werd in 1981 geschreven door Jan Naaijkens, de Hilvarenbekenaar die jarenlang grote gang maker was van het Brabantse culturele leven, onder meer als toneelschrijver en organisator van de Brabantse Cultuurdagen. De 95ste verjaardag van Naaijkens in 2014 is een aardige aanleiding het werk over de antiheld Don Quichot opnieuw van stal te halen. Niet alleen de inhoud is bijgesteld, ook de presentatie van het stuk kent een heel andere aanpak dan via het gebruikelijke theatercircuit. Zo is een theaterproductie ontstaan waarvan de acteurs van het Middelbeerse amateurthea- tergezelschap Keskenoate weliswaar de basis vormen maar op verschillende vlakken een lokale invulling krijgt. Er zijn rollen weggelegd voor plaatselijke columnisten, toneelvereni gingen, muziekverenigingen en dansgezel schappen. Ronald Boer (foto, op de ladder) herstelde zijn kunstwerk nadat het als gevolg van het maaien van gras op het plantsoentje was vernield. Het pleintje ligt achter de huizen en is toegankelijk via ene doorgang naast huisnummer 22. Het bijzondere aan dit kunstwerk is het licht dat door de gekleurde draden speelt en daardoor een aparte blik op de boom geeft. Het kunst werk maakt deel uit van Kunst en Bomen 2014. Deze grootste kunstmanifestatie in de gemeente Oisterwijk kan worden bezocht door middel van wandel- en fietsroutes die gratis verkrijgbaar zijn. Foto: Ellen van lersel. hoopt op de beloofde macht en rijkdom. Ook in de Kempen verloopt het leven anders dan gepland. Onverschrokken stort Don Quichot zich in de strijd tegen het onrecht, waarbij Sancho, op het moment dat Don Quichot uit de stijgbeugels raakt, hem weer moet redden uit een benarde situatie. Het volk zingt: “Het leven is goed in het Brabantse land”, maar is dat ook wel zo? Ondertussen onderdrukt de Spaanse koning Philips II met Alva het Kempische volk, dat voor hem moet buigen. De spanningen lopen hoog op waardoor twee groepen het met elkaar aan de stok krijgen. Een kritische columnist wordt een gezamenlijk mikpunt, evenals de pastoor, die alleen oog heeft voor geldzaken en niet voor zijn scha pen. Het openluchtspel Don Quichot in de Kempen speelt op Vrijdag 29 augustus, 20.30 uur op Vrijthof in Hilvarenbeek, Zaterdag 30 augustus, 20.30 in Poeliejoepark in Eersel Zondag 31 augustus, 15.00 uur bij de Kei in Reusel Vrijdag 5 september 20.30 bij Den Herd in Bladel titeit zich sterker ontwikkeld. Daarom wordt op steeds meer plaatsen de Brabantse vlag uit gestoken. Molens behoren tot het meest zichtbare erfgoed van Brabant. Ze staan overal, met als gevolg dat de actie met de molenzeilen in de Brabantse kleuren zich in heel de provincie afkan spelen. Moleneigenaren worden uitgenodigd tot deel name. Dit is geen verplichting. Binnen de Brabantse molenwereld is geïnteresseerd gerea geerd op het initiatief. Voor het project worden momenteel sponsors gezocht binnen onder meer het bedrijfsleven. De bedoeling is dat op de Molendag 2015, zaterdag 9 en/of zondag 10 mei, de eerste Brabantse molens zijn voorzien van molen zeilen in de uitvoering van de Brabantse vlag. Deze doeken worden over de wieken getrokken als er weinig wind staat. Het aantal deelnemende molens wordt gestaag uitgebreid. De Monumentenwacht Noord- Brabant bestaat volgend jaar veertig jaar. De non-profitorganisatie voert onder meer inspec ties uit aan historische gebouwen. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 23 JULI 2014 PAGINA 5 A

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 5