Zoektocht naar het Verleden Natureluurs gaat planterfanteren! Dichtersfestival in kader Kunst en Bomen In de moestuin van Frans van Gisbergen (ach ter Den Donk in het Reuseldal) staan enkele goudsbloemen (Calendula). Bij een van deze planten staat een uitgebloeide bloem (zaad doos) waarin in korte tijd wéér 11 bloemen kwamen. Een bijzonder gebeuren waarvan bijgaande foto werd gemaakt door Koos Te- kath. Kunst en Bomen 2014 is een grote kunstma nifestatie. Honderd professionele kunstenaars uit binnen- en buitenland hebben zich laten inspireren door honderd bomen. De nieuwe kunst die ze maakten is aangebracht in en bij deze bomen. Die staan in de natuurgebieden, de buitengebieden en de bebouwde kommen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom. Langs de bomen met kunstwerken zijn wan del- en fietsroutes uitgezet. Noud Smits januari 2014 Ree in de Burg. Bardoelstraat Woensdagochtend 4 juni keek Jan van de Sande uit de Burg. Bardoelstraat bij het opstaan door het slaapkamerraam richting Krijtestraat. Hij zag daar een reegeit de straat in komen wandelen die daarna enige tijd vertoefde op het Pater Helmerplein. Even later liep de ree weer terug richting Krijtestraat. Jan was er snel bij met zijn camera om ons deze foto te kunnen mailen. Heel bijzonder... enkele ervaren IVN-vrijwilligers en natuur- gidsen gaan we eens per maand de natuur in. Onze activiteiten vinden steeds plaats op een zondagochtend van 10 tot 12 uur. Ben je lid van IVN Oisterwijk dan mag je gratis deelne men. Ben je nog geen lid? Geen probleem! We vragen je dan om een kleine bijdrage van 2,50 per keer. Natuurlijk mag je gerust een keer een vriendje of vriendinnetje meenemen, iedereen is welkom. Meer informatie op www.ivnoisterwijk.nl Gemiddeld elke twee weken wordt in het kader van Kunst en Bomen 2014 een cultureel eve nement georganiseerd. Op zondag 22 juni is dat het Dichtersfestival en de meet&greet. De officiële opening van beide evenementen is om 12.45 uur in het raadhuis van Oisterwijk. Dan nemen burgemeester Hans Janssen van de gemeente Oisterwijk en Ivka Orbon van de provincie het eerste exemplaar in ontvangst van een nieuwe dichtbundel met gedichten over de Brabantse vlag. In het laatste nummer van de Kleine Meijerij verscheen van de hand van Noud Smits het volgende artikel Zij die toen niet in de gelegenheid zijn geweest deze expositie te bezoeken, kunnen dit alsnog. Vanaf heden tot eind augustus is deze te zien in Galerie de Verdieping. Op zondagen van 11.00 tot 13.00 uur of op afspraak 5131316 of mail info@galeriedeverdieping.nl De 7 delige serie “Zoektocht naar het Verleden” wordt vanaf 12 juli wekelijks herhaald bij Moergestel TV. De dichtbundel is een uitgave van de Brabantse Hoeders. Deze Brabantse culturele organisatie vestigt dit jaar door middel van gevarieerde manifestaties de aandacht op de Brabantse vlag. De dichtbundel is zondagmiddag 22 juni te koop bij het raadhuis van Oisterwijk. In de bundel staan gedichten van dichters als Jace van de Ven, Willem van de Vrande en Pien Storm van Leeuwen. opbouwt. De beelden, die uiteindelijk vrij zijn voor het grote publiek krijgen ondersteuning van actiebeelden, die de kracht bijzetten aan hetgeen door middel van een voice-over gepre senteerd worden. Zijn accuratesse en historische betrokkenheid vervat hij in door hem gerealiseerde maquettes, waarbij zijn streven naar echtheid en origina liteit als uitgangspunt wordt genomen. Als mooi voorbeeld moge dienen de manier waarop hij de kern van Moergestel van 1832 in een maquette heeft opgebouwd, de tijd, dat Moer gestel om en nabij 1200 inwoners telde. De onderlinge verhouding van de gebouwen, het materiaal waarvan de diverse gebouwen zijn opgetrokken, de gronden (akkerland, weiland, bosgebied, schaarhout) met hun geheel eigen kleur, de opstaande schoven van rogge, gerst, tarwe en haver, het riviertje, dat het landschap doorklieft, dit alles brengt de oude geschiedenis weer tot leven. In het weekend van 14 en 15 december 2013 liet Ed Hurkmans zien hoe Moergestel er vroe ger uitzag. Hij laat onder meer het oude Stokeind herleven en we maken kennis met de oude watermolens aan de Reusel. Onlosmakelijk verbonden aan het Stokeind was het zogeheten Hoog Eigen. Op die plek had het Nederlandse leger grote loodsen gebouwd en toen de Duitsers alles wat bruik baar was meenden te kunnen confisqueren, werden de loodsen als opslagplaats gebruikt Op zondag 29 juni gaat de jeugdwerkgroep Natureluurs van IVN Oisterwijk weer op pad. Dit keer staan planten centraal. Planten zijn namelijk heel belangrijk. Je kunt ze eten, ze zorgen voor zuurstof, staan leuk in de huiskamer en ruiken soms heel bijzonder. Wil je meer weten over de wondere wereld van de planten ga dan met ons mee ‘planterfanteren’. Er gaan deze ochtend ook mensen van de IVN Oisterwijk Plantenwerkgroep mee waaraan je al je vragen kunt stellen. Aanmelden Wil je meedoen en ben je tussen 6 en 13 jaar, meld je dan vóór vrijdag 27 juni aan door te mailen naar natureluur@gmail.com Geef je snel op, want vol vol. Vermeld in de mail duidelijk je naam en leeftijd. Kijk voor meer informatie en het volledige Natureluurs-pro- gramma op www.natureluurs.nl Natureluurs Natureluurs is dé jeugdwerkgroep van IVN Oisterwijk en omstreken. Onder leiding van Gezien in Gèssel Als op 11 december 2013 in de regionale en lokale bladen via een publicatie melding wordt gemaakt van een bijzondere tentoonstelling in Galerie De Verdieping in Moergestel, dan wordt bij de lezing ervan de nieuwsgierigheid gewekt. Immers, menige t.v.-kijker heeft via het digitale t.v.-net van Ziggo op kanaal 43 al in ruime mate kunnen genieten van een his torisch verantwoorde serie van documentaires, samengesteld door Ed Hurkmans. Ed Hurk mans, Moergestelnaar en aldaar leiding gege ven hebbend aan zijn bedrijf Cirred Lederwa ren B.V, maar daarnaast ontwerper, modelleur in hetzelfde bedrijf, eigenaar/exploitant van Galerie De Verdieping, bestuurslid van de lokale MTV (niet te verwarren met de Engelse muziekzender), cineast, heemkundige en voor al ook betrokken bij het wel en wee van zijn dorp. Ed heeft een feilloos gevoel hoe bepaalde beel den vast te leggen en wel zodanig, dat hij weet hoe de essentie van het beeld optimaal vorm en inhoud wordt gegeven. Zijn interesse in het verleden wordt door hem gevoed met het naspeuren van bronnen, zodat hij zijn docu mentaires onderbouwt met gegevens, die na een gedegen en grondig onderzoek, de historie zo natuurgetrouw mogelijk benadert. Archie ven, kaarten, kadastrale gegevens, openbare registers, prenten, foto’s, schilderijen (hij is zelf vaardig met palet en penseel) zijn voor hem de basis waarop hij zijn filmverhaal Presentatie dichtbundel met gedichten over de Brabantse vlag Op zondag 22 juni wordt in het centrum van Oisterwijk een Dichtersfestival gehouden. Aan dit festival doen zestien dichters uit heel het land mee. Bij de start van het dichtersevenement wordt een bundel met zeventien gedichten over de Brabantse vlag gepresenteerd. Het Dichtersfestival maakt onderdeel uit van de kunstmanifestatie Kunst en Bomen 2014. Ook op zondag 22 juni doen Veertien deelnemende kunstenaars in het centrum van Oisterwijk mee aan een meet&greet. Het Dichtersfestival en de meet&greet begin nen om 14.00 uur en duren tot 17.00 uur. Alle dichters en kunstenaars staan bij bomen. In veel gevallen is sprake van een combinatie van ene dichter en een kunstenaar. De dichters dragen gedichten voor, de kunstenaars vertellen over hun werk. Het Dichtersfestival en de meet&greet zijn gratis. Bij het historisch raad huis op De Lind zijn brochures met een wan deling langs de dichters en de kunstenaars gratis verkrijgbaar. voor 6.000,- eigendom van pastoor Zwijsen, die er de zusters onderbrengt en tot op de dag van vandaag is een aantal zusters nog steeds gehuisvest in Klooster Nieuwenhof. Deze achtergrondinformatie is interessant met betrekking tot de wijze van presentatie van het kasteel vanaf zijn ontstaansgeschiedenis. En waarom er dan op 14 en 15 december een groot aantal bezoekers inging op de uitnodiging van Ed Hurkmans om te komen kijken hoe hij zijn maquettes opbouwde en welk speur en denkwerk er aan te pas komt wil men een nieuw project gestalte geven, blijkt uit het onderwerp. Toen het Sint Jansplein in Moer gestel nog niet bestond en de plek rond de kerk volgebouwd was met een diversiteit aan woningen en schuren en stallen en de plek doorsneden werd door het Kerkpad, trok de herbeleving van wat mensen in die tijd met elkaar verbond, velen naar de tentoonstel lingsruimte om te zien hoe Ed Hurkmans te werk ging. Hij gaf uitleg en luisterde met volle aandacht naar oud-bewoners van de plek rond de parochiekerk. De aanvullingen van oud- bewoners liepen niet altijd synchroon met de werkelijkheid, maar dat gaf de samensteller van de maquette voldoende gelegenheid om zijn navorsingen nog eens scherp tegen het licht te houden. Het is te hopen, dat Ed Hurkmans zijn zoek tocht naar het verleden voortzet. Er liggen nog genoeg plekken, die waard zijn om “vast te leggen”, zoals bijvoorbeeld de “Bokken hoek”. Hij heeft menig Moergestelnaar een groot plezier gedaan om “in de keuken” en “achter de schermen” te mogen kijken. Als cineast van MTV (EmTeeVee en dus niet EmTieVie) is hij een belangrijke pion in de producties van de lokale t.v.-zender. Het werk van Ed Hurkmans zou als voorbeeld kunnen dienen voor geïnteresseerden binnen onze heemkundekring. Het zou mooi zijn als op die manier “verborgen talenten” zich aan gesproken voelen om op dezelfde manier hun dorpsbeelden van vroeger opnieuw “nieuw leven” in te blazen. Het komt me voor, dat Ed daarbij waardevolle tips kan doorgeven. De bebouwing rond de kerk zoals die in de zestiger jaren nog bestond... door de bezettende macht. Aan de hand van werktekeningen heeft Ed Hurkmans de lood sen op schaal nagebootst en de omgeving daar op aangepast. Zo mag daarbij een “Kraftwagen” van de “Deutsche Wehrmacht” niet ontbreken. Interessant is dan ook bij het bekijken van de maquette te luisteren naar de vele verhalen van de bezoekers van de expositie die opdoe men. Om de oude watermolens aan de Reusel weer “tot leven te wekken” was veel speurwerk no dig, maar het resultaat was er dan ook naar. Evenals dat het geval was om de geschiedenis van kasteel Nieuwenhof in beeld te brengen. De voorstelling van het voormalig kasteel gaat veel verder terug dan na het verschijnen van een advertentie in het “Noord-Brabants Pro vinciaal Dagblad” van 1827, waarin vermeld werd, dat “Jan den Bergh, openbaar Notaris, residerende te ’s-Hertogenbosch, aldaar in het eerst der maand November aanstaande, dag en plaats nader te bepalen, in het openbaar zal verkoopen”: “de hooge heerlijkheid Moer gestel, van ouds genaamd Gestel bij Oosterwijk, gelegen in de provincie Noord-Braband, Arrondissement Eindhoven, Kanton Hilvaren- beek, met de jagt, visscherijen, chijnsen en verdere regten daaraan gehoorende; het kasteel, voorzien van onderscheidene wel ingerigte Kamers; omgeven van fraai aangelegde hoven, boomgaarden, grachten, cingels, dreeven, lanen en verdere beplantingen, met bosch- en wei landen daaraan gelegen, de jagt- of neerhui- zinge, mede voorzien van wel ingerigte Ka mers, stal, schuur en verdere getimmerten met tuinen en verdere gronden; eene landhoeve van ouds genaamd Heerenhoeve; alsmede een gedeelte der tiende van Moergestel, Allen, het welke bij gedrukte Biljetten meerder gedetail leerd in vier Koopen zal worden omschreven, en nader bekend gemaakt.” Pastoor Zwijsen, de stichter van de congregatie van de Zusters van Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhartigheid, ook wel de Zusters van Liefde genoemd, ging in onderhandeling met de eigenaar, de Heer Bekkers, burgemeester van Chaam (op diens grafzerk op het protes tants kerkhof in Chaam staat onder meer te lezen “Heer van Moergestel”) om tot aankoop te kunnen overgaan. In 1840 wordt het kasteel MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 18 JUNI 2014 PAGINA 5

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 5