H 7 Wieg ’Naemloose Speelers’ stond in de Krijtestraat Ermelindis in het nieuw! 50 jaar Die Naemloose Speelers Niet met pijl en kruisboog maar op duofiets Dit jaar willen de gildebroeders van Gilde St. Joris tijdens “Moergestel Fietsdorp” op zaterdag 31 mei 2014 de bewoners van “Park Stanislaus” een onvergetelijke dag bezorgen door met hun, op een duofiets, een mooie route in de omgeving van ons dorp te verzorgen. Alzheimercafé Oisterwijk-Moergestel Ki KWEKERIJ VAN DE VEN V Thieu Thissen een van de voortrekkers. E N PERKPLANTEN Lotgenoten kunnen heel veel voor elkaar bete kenen, zij herkennen het geen de ander meemaakt, en wat dit voor hem of haar bete kent. De ondersteuning die de aanwezigen elkaar op zo’n avond geven is van zeer grote waarde, en de aanwezigen gaan dan ook met een vol daan gevoel naar huis. Onze medewerkers staan gedurende de avond voor iedereen klaar, en mocht u vragen hebben stel ze gerust. Graag heten we u allen van harte welkom! Vooraf aanmelden is niet nodig. Dinsdag 20 mei. Tijd: Inloop vanaf 19.30 uur; programma van 20.00-22.00 uur in De Coppele, Prunusstraat 69, Oisterwijk. Voor meer informatie: Jeanne Verberk, 528 4571 of e-mail j.verberk@ziggo.nl TUIN- Marijke van den Hurk {links) inspecteert samen met zuster Genoveve de nieuwgeklede Ermelindis. Begin jaren ’60 bestond in Moergestel een zogeheten ‘culturele kring’. Leden daarvan gingen regelmatig met de bus naar de Schouwburg in Tilburg om daar culturele uitvoeringen te bezoeken. Zij hadden echter ook tot doel om o.a. toneelgezelschappen uit te nodigen in ‘Den Boogaard’ te komen spelen. En uit eindelijk ontstond daar het idee voor oprichting van ‘Die Naemloose Speelers’. Nu, in 2014, precies 50 jaar geleden... zien die voor u misschien nog onbekend zijn. U kunt zich opgeven bij de balie van “Park Stanislaus” of via de mail info@gildestjoris moergestel.nl voor 26 mei. Thieu Thissen in de beginjaren. ECHTE CLUB In 1984 werd Jan regisseur van ‘Die Naemloose Speelers’. En dat niet alleen. Hij ging langs bij de notaris om alles officieel te laten vast leggen. Op die manier kon men immers in aanmerking komen voor o.a. gemeentelijke subsidie. En ook vanaf dat moment is men alles in eigen beheer gaan doen. Toneelstukken werden vaak geschreven door een van de beste toneelspelers die de club ooit heeft gehad: Ad de Beer. Schrijven was zijn hobby en hij liet o.a. meer dan 200 jeugdboeken het licht zien. Voor decors en kleding zorgde het echtpaar Jan en Marijke van den Hurk en gaandeweg sloten zich meer mensen aan die hun diensten aanboden. Er is ondertussen een flink kle dingmagazijn en men beschikt over vele decors en decorstukken! STOKJE OVERDRAGEN Nu, na ruim 30 jaar regisseur te zijn geweest, vindt Jan van den Hurk het tijd om het stokje over te dragen. Het laatst gespeelde toneelstuk werd geregisseerd door Freya Snelders-van Elderen. En zo mag Jan komend najaar de hoofdrol nog eens spelen in het stuk waarin hij ooit debuteerde. Jan trekt de kleding nog eenmaal aan in het jubileumstuk voor dit jaar ‘Meneer Prikkebeen’. FEESTWEEKEND Komend weekend is het officiële feestweekend van ‘Die Naemloose Speelers’. Op diverse manieren zal worden teruggekeken op de 50- jarige historie van de vereniging en zullen ongetwijfeld veel oud-spelers herinneringen op kunnen halen. Twee oprichters zijn vrijdagavond in elk geval zéker van de partijThieu Thissen en Frans Wayers. Voor het juiste programma verwijzen we graag naar hieronder. Ook een heilige dame van reuzenlengte wil wel eens een keer een andere kle dinglijn en is soms aan een nieuw kleedje toe. Moergestel en vroegen om hulp van een cou peuse. Voor deze reusachtige opdracht heeft Marijke van den Hurk zich enorm ingezet, vele uren zijn in het model, de stofkeuze en het naaiwerk gaan zitten. Want zoals bekend heeft Ermelindis zeker geen gangbare confec tiemaat. Nieuwe kleding kost natuurlijk geld en we zijn dan ook geweldig gesponsord door de Moergestelse sauwelaars. De stof voor de kle ding werd ons geschonken door Arie Noote- boom. En van deze stof heeft Marijke een nieuwe outfit genaaid. Omdat Ermelindis toch in het nieuw werd gestoken is ook weer eens haar haren uit de knoop gehaald en weer mooi in model gezet. En de rest van de reuzin is nagekeken en waar nodig goed gerestaureerd. Ze kan er weer jaren mee vooruit! Daarbij zijn naast Marijke een paar vrijwilligers mee aan de slag gegaan om dit voor elkaar te krijgen. Alles kon plaatsvinden in haar verblijfplaats, namelijk klooster Nieuwehof waar Ermelindis het gehele jaar goed wordt verzorgd door Zuster Genoveve. We zijn dan ook Marijke en andere vrijwilligers enorm dankbaar voor deze grote klus van werk. Een dame vindt het leuk om haar nieuwe kle ding te showen en dat geldt ook voor Erme lindis. Ze is dan ook te bewonderen op de gilde dag op zondag 18 mei aanstaande, want zij is gevraagd om aanwezig te zijn. Als u daar toch bent, komt u haar even bekijken? Dan wil ze vast met u op de foto. Tot ziens op 18 mei! Jan van den Hurk bij zijn debuut in 1983. ‘DE DRIE VRIJGEZELLEN’ In 1964 speelde in ‘Den Boogaard’ een Lim burgs toneelgezelschap. Na afloop van dat optreden zei een van de bezoekers - zélf Lim burger overigens! - ‘dat kunnen wij hier ook!’. Vervolgens vond hij ’n aantal buurtgenoten, allemaal woonachtig omgeving Krijtestraat- Pr. Beatrixstraat, bereid om zijn idee ten uitvoer te brengen. En zo kreeg het plan van Thieu Thissen (dat immers was de Limburgse Moer- gestelnaar) handen en voeten. Bij hem sloten zich aan Ad de Beer, Frans Wayers en Hans van Eupen en later kwamen daar Harry van Boxtel en Harry Belgers nog bij. Er werd een toneelstuk uitgezocht en na diverse bekendmakingen in de toenmalige ‘Gestelse’ stonden de spelers voor de eerste keer op de planken. Thieu was ondertussen ook nog bij verschillende tehuizen in de omgeving langs geweest om publiek te ‘ronselen’ en zo stond, eind 1964, ‘Die Naemloose Speelers’ voor de eerste keer in ‘Den Boogaard’ op het podium. Thieu herinnert zich nog de zgn. ‘bioscoop- setting’ die de zaal toen nog had. Uiteindelijk was ‘Den Boogaard’ namelijk gebouwd als bioscoop. NAAR DE JEUGD De groep speelde stukken voor volwassenen tot aan het jaar 1983. Jan van den Hurk werd gevraagd om mee te komen spelen en men bespeurde een teruglopend bezoekersaantal. De vraag werd al gauw gesteld of het niet ver standiger zou zijn om toneelstukken voor de jeugd te gaan spelen. En zo werd 1983 een heftig jaar! Men speelde dat jaar twee stukken! Het eerste was tevens het laatste voor de vol wassenen, met als titel "t Was weer knudde’, ’n Stuk dat z’n naam voor wat Die Naemloose betreft alle eer aandeed. ‘Het was écht knudde’ zegt Jan van den Hurk. Datzelfde jaar debu teerde hij voor de jeugd. mans. Mede in verband hiermee is de toegang voor kinderen alleen onder begeleiding. Alle activiteiten vinden dus plaats bij Galerie De Verdieping. Zondag 18 mei: 12.00u tot 17.00u Herhaling van de activiteiten van zaterdag in Galerie De Verdieping. Het is beslist de moeite waard om - naast het Gildefeest - ook even binnen te lopen bij uw jubilerende toneelvereniging. U bent van harte welkom! Wij willen met name ook graag iedereen, die op enigerlei wijze ooit betrokken is geweest bij Die Naemloose Speelers, uitnodigen om ons met een bezoekje te vereren, oude herin neringen op te halen en op het voortdurende succes te klinken! Hier en daar werden namelijk de sporen van het vele dragen al zichtbaar. Dat kon zo niet langer vonden de Reuzengildeleden van Hiervoor zullen fietsen moeten worden gere geld die door ons gilde zullen worden bekostigd door middel van een sponsortocht. Als u als inwoner van Moergestel niet op ’’Park Stanislaus” woont kunt u ook deelnemen aan deze fietstocht. Deze tocht gaat door Moergestel en een stukje van het buitengebied om u dingen te laten Programma feestweekend vrijdag 16 t/m zondag 18 mei a.s. Vrijdag 16 mei: Feestavond voor genodigden met o.a. de Moergestelse speelfilm “’t Waaike”, in samen werking met MTV gemaakt ter gelegenheid van ons 25 jarig jubileum. Zaterdag 17 mei: 12.00u tot 17.00u -Voor iedereen gratis toegankelijk, doorlo pende voorstellingen van speelfilm ’t Waaike in de filmzaal van Galerie De Verdieping. -Expositie van enkele bijzondere rekwisieten decor, kleding, grime) van Die Naemloose Speelers. -Beamerpresentatie foto’s van oude en nieuwe producties van Die Naemloose Speelers. -Speciale verrassingsactiviteit voor de kin deren met o.a. enkele van onze spelers, en een gratis zoete toegift! Let op: wie zelf verkleed komt als sprook jesfiguur (bijvoorbeeld uit een van onze stuk ken), maakt kans op gratis kaartjes voor de jubileumvoorstelling in november. In Galerie De Verdiepig is gelijktijdig een heel interessante expositie van historische maquettes van oud Moergestel van Ed Hurk- Speelers Hopelijk kunnen vele van onze oudere inwo ners die niet meer goed ter been zijn een mooie dag bezorgen. Dinsdag 20 mei: Thema: Privaatrecht met als specialisatie gezondheidsrecht. Gast: Notaris Vrijdag Als er sprake is van dementie krijgen mantel- zorgers te maken met de juridische aspecten. Zodra de persoon met dementie niet meer zel- fredzaam is op zakelijk gebied, is het belangrijk dat dit voor hem/haar wordt geregeld en hun rechten worden gewaarborgd. Mantelzorgers krijgen te maken met wetten en regels die bedoeld zijn voor de bescherming van de per soon met dementie, maar ook om mogelijk heden te creëren om als mantelzorger de belan gen te behartigen van die persoon. In een interview gaan we op deze ontwikkelingen in en praten we o.a. over mentorschap, bewind- voering en euthanasieverklaring. Het Alzheimer Café is een ontmoetingsplaats voor mensen met dementie, jong en oud, voor familieleden, vrienden, hulp en dienstverleners en andere belangstellende. MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 14 MEI 2014 PAGINA 5 A.s. zondag Expositie: open van Bloeiende Kunst’ 17 uur 3 mei t/m 9 juni Heusdensebaan 93a Oisterwijk T 06- 511 09 744 www.kwekerijvandeven.nll Open: Ma. t/m Vrij. 09.00 -17.30 uur Za. 09.00 - 17.00 uur -SB

Weekblad Moergestels Nieuws | 2014 | | pagina 5