r Onze parochie in beeld Vrienden van St. Jan Moergestel Het parochiearchief Werkgroep Kerkbalans I PAGINA 14 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 18 DECEMBER 2013 i Jaap Drubbel restaureert Dagkapel in de Parochiekerk Sporen naar het verleden EEN JAAR IN HET PAROCHIEBESTUUR In januari 2013 werd ik lid van het parochiebestuur en nam ik de portefeuille 'gebouwen' over van Henk van Heesewijk. Ik kwam er al vlug achter dat er voortdurend bouwkundige zaken spelen. Vooral onderhoud is van wezenlijk belang en blijft een punt van aandacht. Ik heb zelf geen bouwkundige achtergrond, maar kan gelukkig altijd te rade gaan bij mensen van onze parochie die verstand van zaken hebben en die het parochiebestuur adviseren. Ik heb waardering voor de vrijwilligers die een groot deel van het onderhoud op zich nemen. Het zijn trouwe werkers waar je steevast op kunt rekenen. In juli eindigde de zittingstermijn van Gregor Kruijssen en nam ik de taak van secretaris van hem over. Hij droeg een overzichtelijk geordend archief over van al die jaren. Dat maakt het voor mij gemakkelijk om wegwijs te raken in de diversiteit van secretariële zaken die behartigd moeten worden. Deze nieuwe taak maakt mijn 'werkkring' veel breder en dus ook boeiender. Ik verbaas me steeds meer over het grote aantal vrijwilligers die zich voor onze parochie inzetten. Zoveel betrokkenheid maakt een gemeenschap sterk. Dat verklaart waarom er zoveel activiteiten ontwikkeld worden. Typerend ook voor onze parochie is de aandacht en zorg voor alle leeftijdsgroepen. Op basis van al deze ervaringen zie ik de toekomst van onze parochie met vertrouwen tegemoet. In het fusieproces dat nu speelt is onze parochie sterk vertegenwoordigd Ook onze parochie zal in de nieuwe parochie zijn eigenheid niet verliezen zolang er zoveel betrokkenheid is van zovele vrijwilligers. Peter Verheijen Bereikbaarheid Als u een gesprek wilt met de pastor, als u een misintentie wilt opgeven of een H. Mis wilt aanvragen voor een huwelijk, een zilveren of een gouden huwelijk, als u uw kindje wilt laten dopen, als u vragen heeft over de parochie dan kunt u altijd contact opnemen met de parochie. Op werkdagen van 10.00 tot 12.00 uur zijn de gastvrouwen van de parochie aanwezig op het parochiecentrum om u te woord te staan. De dames Cor Ketelaars, An de Kort, Corrie Wolfs, Annie van de Hout-Heijms, Jacqueline Vis, Annie van Roessel, Natasja Kornelius en Jeanne van Weegberg, die tevens de begraafplaatsadministratie verzorgt, zijn beurtelings een ochtend aanwezig op het parochiecentrum om u te woord te staan en om koffie te schenken. Zij weten bij wie u terecht kunt met uw vragen of kunnen u doorverbinden met het secretariaat of de administratie. U kunt hen bereiken op tel. 013-5132774 of u kunt gewoon langs komen op het parochiecentrum op St. Jansplein 9 waar altijd rond 10.00 uur de koffie klaar staat! Het secretariaat en de administratie worden bemand door Ria Willems en Rinus Nouwen. Jeanne van Roessel verzorgt de ledenadministratie. Zij zijn bereikbaar via: secretariaat@parochiemoerqestel.nl of telefonisch tussen 9.00 en 12.00 uur op nr. 013 513 2774. Bij hen kunt u terecht als u uw kindje wilt laten dopen of als u een speciale viering wilt aanvragen. Via hen kunt u ook contact zoeken met onze pastor Theo te Wierik. Ook buiten kantooruren is de parochie bereikbaar. Voor niet dringende zaken kan dat per email: secretariaat@parochiemoerqestel.nl Na 12.00 uur en in het weekend kunt u voor dringende zaken contact opnemen met het mobiele nummer van de parochie: 06 1029 4358. Bij toerbeurt bemannen Ton van der Dussen, Ria Willems, Wilhelmine Selten en Ine Ketelaars deze bereikbaar- heidstelefoon en helpen u graag verder bij urgente zaken als een ziekenzalving of een overlijden. Parochiecentrum In het parochiecentrum vinden niet alleen de gastvrouwen, het secretariaat en de administratie onderdak Heel veel werkgroepen gebruiken ons parochiehuis aan het St. Jansplein 9 voor hun vergaderingen en ook de drie koren repeteren hier wekelijks. Zanggroep Inspiration op maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur, het kinderkoor de Sint Janszangertjes op dinsdagmiddag van 17.00 tot 18.00 uur en het gemengd koor Cantate Domino op donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. Jan van Zon zorgt ervoor dat alle werkgroepen een plaatsje krijgen voor hun geplande vergaderingen, hij verzorgt indien nodig de koffie en thee voor grote groepen, hij zorgt ervoor dat onze voorraad op peil blijft, dat de afvalcontainers tijdig aan de straat staan en houdt het parochiecentrum opgeruimd. Liesbeth de Laat zorgt ervoor dat de kerk en ook alle ruimtes in het parochiecentrum schoon zijn. Parochiepost Met regelmaat krijgt u post van de parochie. Om portokosten te besparen is Jan Somers altijd bereid om door weer en wind deze poststukken op het juiste adres te bezorgen. Voor de Actie Kerkbalans, de Paas- en de Kerstkrant en andere berichten die huis aan huis bezorgd worden, kunnen we een beroep doen op een grote groep mensen die deze berichten trouw verspreiden als Jan Somers ze bij hen heeft aangeboden. Op het moment zijn er geen “reserve-bezorgers” meer die in kunnen vallen als een van de vaste bezorgers verhinderd is. Als u dit voor de parochie zou willen doen, of als u een vaste wijk zou willen bezorgen dan kunt u contact opnemen met het secretariaat. Mariakapel Onze parochie mag zich gelukkig prijzen met de vrijwilligers die zorgen voor de beide Mariakapellen van onze parochie, die in de kerk en die aan de Oisterwijkseweg. De familie Ketelaars opent en sluit elke dag de Mariakapel in de kerk en de heer en mevrouw van Elderen-Hoosemans zorgen al jaren trouw voor het onderhoud van de Mariakapel aan de Oisterwijkseweg. Beide plaatsen zijn voor velen een plekje waar men even tot rust kan komen, waar een kaarsje kan worden opgestoken en waar intenties aan Maria kunnen worden opdragen. Zonder deze vrijwilligers zouden deze kapellen niet onderhouden kunnen worden, daarom dank voor jullie grote inzet! Het behoeft geen uitgebreid betoog dat we verstandig moeten omgaan met onze financiële middelen. Gelukkig heeft de parochie wat spaargeld achter de hand, maar dat betekent niet dat we niet alert moeten zijn voor onnodige uitgaven. En dat vraagt soms om keuzes. De werkgroep kerkbalans wil het parochiebestuur adviseren, maar zet bovenal ideeën uit om kosten te besparen. Maar zeker ook wordt geprobeerd extra inkomsten te genereren met allerlei acties. Een voorbeeld is het vragen van bijdragen aan voorkeursparochianen. Dat zijn mensen die wel in Moergestel hebben gewoond, parochiaan zijn geweest, maar nu ergens anders wonen. Toch willen zij betrokken blijven bij onze parochie, vaak ook omdat zij na hun overlijden begraven willen worden op ons parochiekerkhof. Het is dan ook redelijk dat zij een parochiebijdrage doneren. Volgend jaar wordt het verder wettelijk gemakkelijker om een zogenoemde "periodieke gift" aan de parochie te doneren. Zo'n gift mag u volledig aftrekken van de belastingen, zonder eerst een drempelbedrag te moeten overstijgen. We komen hier bij de actie Kerkbalans nog nadrukkelijk op terug. Uiteraard zijn ook tips van u van harte welkom. Alles wat we samen kunnen doen om de parochie ook financieel vitaal te houden waarderen we zeer! Jaap Drubbel en onze kerkschatten Er is grote waardering voor het werk van Jaap Drubbel. Vooral, dank zij hem, zijn de prachtige kunstschatten in onze kerk in goede staat gebleven of teruggebracht. Het is niet mogelijk om al het werk, van ruim 40 jaar op te sommen, maar loop rond in de kerk en je ziet hoe alles in perfecte staat verkeert. Het mooiste ‘dank-je-wel’ aan Jaap is dat er vele mensen zijn, onlangs onze bisschop nog, die hun waardering uitspraken voor het goed onderhouden interieur van onze kerk, leder van ons zal het beamen dat er een fijne religieuze sfeer uitgaat van onze kerk en daar mogen we met z’n allen trots op zijn. Het is mede mogelijk gemaakt door Jaap en in dit verband willen we zeker ook de mensen van de onderhoudsploeg bedanken die iedere maandagmorgen aanwezig zijn om allerlei klussen te verrichten. En met hen zijn er nog tal van andere vrijwilligers die zorg dragen en gedragen hebben voor onze mooie kerk. Jaap en jullie allen: heel erg bedankt voor al deze inzet! Voor Jaap is het moment gekomen, gezien zijn leeftijd, om het wat rustiger aan te doen en het wordt overgenomen door de onder houdsploeg. Pastor Theo te Wierik msc AKT1E: SAMEN ZIJN WE KERK! Voor inwoners en bezoekers van ons dorp is de Moergestelse kerk al eeuwenlang een beeldbepalend bouwwerk en voor velen ten tijde van vreugde en verdriet rond doop, huwelijk en uitvaart een plaats van dierbare momenten en herinneringen. Om dit gebouw ook in de toekomst in goede staat te houden is in 2006 de Stichting Vrienden van St. Jan opgericht. De stichting wil gelden verwerven voor onderhoud en restauratie van kerk, kerkhof en de Mariakapel aan de Oisterwijkseweg. In 2012-2013 stond de restauratie van de glas-in- loodramen in onze monumentale kerk centraal. Dat project is - dank zij de royale steun van velen - prima geslaagd. Voor de periode 2013-2014 staan de volgende projecten op stapel: Plaatsing van een aantal houten zitbanken op het kerkhof, waarvan 4 onder de overkapping om mensen die slecht ter been zijn een rustpunt te geven. Vernieuwing van de kleding van de zwevende kerststal. Restauratie van het torenuurwerk. Deelname in de kosten vervanging leien (kerk)toren. Een gratis Kerstconcert met volkszang op 15 december in de kerk om 13.30 uur. Led-verlichting in de kroonluchters van het middenschip. Omdat wij een z.g. ANBI-stichting zijn (goede doelen) kan men de gift aftrekken van de inkomstenbelasting. Kortom, een aantal mooie en noodzakelijke projecten voor de Moergestelse (kerk)gemeenschap. U kunt een gift overmaken op rekening IBAN NL82 Rabo 012.23.94.925 t.n.v Stichting Vrienden van St. Jan. Bij voorbaat onze hartelijke dank voor de steun die u wilt geven om onze mooie kerk en het kerkhof ook voor het nageslacht te kunnen behouden. Het bestuur van Stichting Vrienden van St. Jan Moergestel. Het spreekt vanzelf dat kerkelijke stukken voor langere of kortere tijd bewaard moeten worden. Er liggen vaak gegevens over personen of gebouwen in vast, die tientallen jaren opvraagbaar moeten zijn. Soms is het noodzakelijk om te weten hoe een bepaald besluit tot stand is gekomen. Ook zal altijd terug te vinden moeten zijn, wanneer parochianen zijn gedoopt, gehuwd, overleden, enz. Voor onderhoud- of restauratiewerkzaamheden van kerk en toren moet men vaak terug kunnen grijpen op het verleden. Geldzaken, vastgelegd in financiële rapporten en boekhoudkundige systemen zullen nog heel lang gecontroleerd en ingezien moeten kunnen worden. Archiefstukken zijn belangrijke bronnen voor geschiedschrijving. Allereerst natuurlijk voor de eigen parochie. Hoelang bestaat iets, wanneer vond iets plaats en wie waren de betrokken personen! Onmisbaar hierbij zijn vaak publicaties in Moergestel Nieuws of regionale kranten en ook foto’s zijn noodzakelijk bij het terugroepen van oude beelden. De cultuurhistorische waarde is vaak zo groot dat de overheid deze archieven in haar archiefbewaarplaatsen wil opnemen, waar ze veilig zijn en onder deskundig toezicht staan. Twaalf jaar geleden zijn we gestart met het opzetten van het parochiearchief. Een vaste middag in de week waren we bezig met het verzamelen van oude gegevens, het selecteren van de stukken op bruikbaarheid en het sorteren om die overzichtelijk bij elkaar te kunnen zetten. Alle stukken moesten eenvoudig terug te vinden zijn in een toegankelijk archief, niet alleen nu, maar ook in de verre toekomst. De opzet van het archief is in grote lijnen afgerond, 50 archiefdozen bevatten niet alleen docu menten, zoals geboorte- huwelijks- en overlijdensboeken, bouw- en restauratiegegevens, verslagen van bestuur en werkgroepen, maar ook knipsels uit Moergestel Nieuws, foto's, videobanden e.a. Onze kinderen en kleinkinderen kunnen nu kennis nemen van het parochieleven van onze tijd. Noud Vriens en Ad P. Wolfs

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 14