Verhaal over Moergestel in zes bedrijven Rondleidingen door het dorp langs straatnaamborden van Moergestelnaren Demonstratie illegaal graanmolentje en bakken oorlogsbrood in mobiele oven Tentoonstelling: voorwerpen vertellen het verhaal van Moergestelse families Kerkdienst met als thema 'Grote Familie' Workshops breakdance voor jeugd en jongeren Familieconcert Regionaal Senioren Orkest Tentoonstelling foto's Moergestelse families -I Gids is Joost Wagenmakers Familieleden muzikanten musiceren mee Zes vertellers op zes verschillende locaties In de oorlog bakten Moergestelse families zelf roggebrood 1 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 PAGINA 7 MOOtGMmSB FAMILIES De zes locaties zijn (in deze volgorde): biblio- ■■■■■■■■Mi Het 'illegaal' rogge malen en het bakken van Een van de foto's die op de tentoonstelling te zien is is gemaakt van de familie Van Esch. Ze emigreerden naar Brazilië. De foto is gemaakt toen ze uit dat land weer waren teruggekeerd. Foto: collectie Ad Wolfs (Adr. Zn.). Dat zegt Ad Wolfs (Adr. Zn.). Hij is de man met veruit de grootste verzameling foto's van Moergestel. Een deel van zijn collectie familie foto's heeft hij ter beschikking gesteld voor de expositie in galerie De Verdieping. Een aantal foto's is aangeleverd door Leo Boogaers, een heemkundige vriend van Ad Wolfs. De twee trekken samen veel op en hebben ook de expo sitie ingericht. Als onderdeel van WieKentKunst geeft het Regionaal Senioren Orkest De Meierij op zater dagavond 26 oktober een concert in Den Boogaard. Het concert begint om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Bijzonder aan dit orkest is dat tijdens een deel van het programma de leden optreden samen met muzikale kinderen en kleinkinderen. Het totale programma is bijzonder plezierig en met veel afwisseling. Regionaal Senioren Orkest De Meierij is ruim vijftien jaar geleden opgericht. De groep bestaat uit ongeveer zestig al wat oudere muzi kanten. Ze komen uit de regio Tilburg/Den Bosch. De professionele dirigent Jan Hermans geeft leiding aan het orkest. De opzet van het Het verhaal met als titel 'Gèèselse Voetstappen' is speciaal voor deze gelegenheid geschreven door Jan Smeets, de man die ook de teksten verzorgde van het 'rollenspel' op het kerkhof. Een deelnemer kan vanaf 13.00 uur op een moment naar eigen keuze vertrekken. De bibliotheek is het vertrekpunt. Daar wordt dan ook het eerste verhaal voorgelezen. Vervolgens gaat de deelnemer op weg door het dorp. De 65-jarige Moergestelnaar was een jaar of veertien toen hij in foto's van zijn geboortedorp geïnteresseerd raakte. Zijn moeder bewaarde foto's op de klassieke manier, namelijk in een schoenendoos, "Ik wil het verleden van ons dorp bewaren voor de toekomst. Over een eeuw is iedereen blij dat deze foto's er zijn." Ad Wolfs maakt vrijwel wekelijks foto's van gebeurtenissen in Moergestel. Zo wist hij onlangs een kraanmachinist te vermurwen om met zijn camera van grote hoogte foto's te maken van de nieuwbouw op het Avang-ter- rein. Vanaf 15.45 uur verzorgen dansleraren van De Zuivelfabriek workshops breakdance. De Zuivelfabriek is een centrum voor kunsten in Midden-Brabant. Er worden twee cursussen gegeven, een voor kinderen en een voor jonge ren. Met deze workshops breakdance wil WieKentKunst met name ook iets aanbieden dat voor jongeren interessant is. De kleinere kinderen zijn mogelijk al in Den Boogaard omdat bij aanvang van de breakdance-work shops net Sinterklaas aan het woord is geweest met de skype-verbinding met Moergestelnaren die in het buitenland wonen. Familieconcert zaterdagavond in den Boogaard is dat elk muzikaal familielid van een van de orkestleden aan het optreden meedoet. Zo is er een optreden van een zangeres die met drums en gitaar wordt begeleid door kinderen en kleinkinderen WieKentKunst organiseert dit malen en brood bakken als bijdrage aan de herdenking van de bevrijding op 27 oktober. Dat is dezelfde dag als waarop WieKentKunst plaatsvindt. Het brood wordt gratis aangeboden aan de deelnemers aan de herdenking en de bezoekers van WieKentKunst. Het volledig gerestaureerde handmolentje waarmee de ouders van Sjaak van Herk in de oorlog graan maalden. De WieKent Bakkers demonstreren het malen en bakken met het graan roggebrood. De Heilige Mis op zondagmorgen 10.00 uur staat ook in het teken van Moergestelse Families en heeft als thema 'Grote Familie'. "Het gaat om de grote familie die we Wereldkerk noemen, of wat dichter bij huis onze parochiegemeenschap", ligt pastor Theo te Wierik het thema van de viering toe. "Ook die mogen we zien als een grote familie waarin getracht wordt goed met elkaar om te gaan." Tijdens de Heilige Mis zal hij de oproep doen om met elkaar om te gaan zoals dat gebruikelijk is binnen een gezin of een familie. het oorlogsbrood wordt gedaan door een klein klupke dat zich de WieKent Bakkers noemt. Zoals de naam al zegt zijn de leden verbonden aan WieKentKunst. Het was deze groep die tien jaar geleden (onder meer) de mobiele oven bouwde. De WieKent Bakkers zijn Sjaak van Herk, Henk van Roessel, Ad Kocx, Jan van den Hurk en Frank van den Meijdenberg. In de mobiele oven wordt echter geen rege ringsbrood en ook geen Zweeds wittebrood gebakken. Maar wel brood van meel dat met een illegaal handmolentje is gemalen. Heel veel mensen, met name boeren, hadden in de oor log een illegaal molentje. Het molentje dat op zondag 27 oktober op het St.-Jansplein wordt gebruikt was eigendom van de ouders van Sjaak van Herk. Er wordt rogge gebruikt omdat dat in de oorlog veelal illegaal werd gemalen. Het oventje is echt iets bijzonders omdat het een kopie is van een traditionele oven zoals die vroeger in bakhuizen stonden. De term oorlogs brood roept bij de meeste mensen vermoede lijk het beroemde Zweeds Wittebrood in herin nering. In de oorlog werd regeringsbrood gebakken, maar de kwaliteit was niet al te best. Dit regeringsbrood verdween overigens pas in 1960 uit de bakkerswinkels. Moergestel, voert de deelnemers langs straat naambordjes van Moergestelse personen. Bij deze bordjes vertelt hij de historie van de per soon, zoals van Fien van Dusseldorp. De informatieve rondleidingen starten bij Den Boogaard om 14.00 uur en om 15.30 uur. In galerie de Verdieping heeft WieKentKunst een dubbeltentoonstelling ingericht. Naast de voorwerpen van Moergestelse families zijn er vele tientallen foto's te zien waarop bekende en minder bekende Moergestelse families staan. "Tentoonstellingen van familiefoto's zijn altijd heel plezierig. Deze foto's roepen herkenning op en nodigen uit om met elkaar te praten over wie er op staan." Veruit het grootste aantal tentoongestelde foto's komt uit de collectie van Ad Wolfs. Deze omvat circa 25.000 foto's en 50.000 negatieven. .Het grootste deel zijn historische foto's, maar Op de plaats van de voormalige bibliotheek werden in 2011 tien nieuwe woningen gebouwd. Op het straatnaambord van het hofje prijkt de naam Fien van Dusseldorp. Maar wie was Fien van Dusseldorp? In de oorlog bood haar gezin onderdak aan onder duikers. De boerderij aan de Heirbaan was een doorvoerplaats voor joden die naar België wilden vluchten. Bij de bevrijding werd haar man dodelijk getroffen. Van 1953 tot 1958 was ze het eerste vrouwelijke gemeenteraadslid van de gemeente Moergestel. Zo valt er nog veel meer te vertellen over de in 1997 overleden Fien van Dusseldorp. Als je het straatnaambord ziet met haar naam, dan kent vrijwel niemand het verhaal van deze indruk wekkende vrouw. Een van de activiteiten van WieKentKunst is een rondleiding door het dorp. Gids Joost Wagenmakers, tevens wethouder uit Een verhaal over Moergestel zoals dat nog nooit is verteld. Zondagmiddag staat het op het programma van WieKentKunst. Zes vertellers vertellen op zes verschillende locaties een verhaal over Moergestel. De zes verhalen vormen samen een geheel. Het verhaal in zes bedrijven is leuk, boeiend en interessant voor alle leeftijden. theek, het atelier van Betty Nagel, Olivier (bij het medisch centrum), kapel Nieuwenhof, de brede school en RIBW (vroegere pand van Frans Becx). De zes vertellers zijn: Marie-Anne Eijkenaar, Elly van de Meijdenberg, Mariet Heuts, Rien Ceulemans, Corry op 't Hoog en Ton van de Wouw. Het verhaal 'Gèèselse Voetstappen' wordt ook gepubliceerd in het boekje met familieverhalen dat WieKentKunst dit jaar uitgeeft. Toen WieKentKunst zes jaar geleden het tweede lustrum vierde, werd speciaal ter gele genheid daarvan een mobiele broodoven gebouwd. Deze oven zie je op veel plaatsen is gebruik en wordt nu weer ingezet voor WieKentKunst. Op zondag wordt er zogehe ten oorlogsbrood in gebakken. Het roggemeel dat hiervoor wordt gebruikt wordt ter plekke gebakken in een authentiek molentje waarmee in de oorlog illegaal graan werd gemalen. In galerie De Verdieping is tegelijk met een tentoonstelling van Moergestelse familiefoto's een expositie ingericht van voorwerpen. Het gaat om zeer uiteenlopende voorwerpen. Deze hebben met elkaar gemeen dat aan de hand daarvan het verhaal van een Moergestelse familie wordt verteld. Neem bijvoorbeeld de foto die hierbij is afge drukt. Op deze foto staat Louis Kennes, boer op de hoeve aan de Hondsberg. In de Tweede Wereldoorlog klopte een accordeonleraar gere geld bij de familie Kennes aan voor voedsel. Uit dankbaarheid voor de voedselhulp schonk hij niet alleen deze accordeon, maar leerde hij ook de toen nog jonge Louis Kennes het instrument te bespelen. De tentoonstelling is zeer verras send. r-

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 7