PROGRAMMA WIEKENTKUNST Altijd al een familiewapen willen hebben? Kom dan naar WieKentKunst Maak kennis met beroemde personen uit het verleden van Moergestel QUitkenf MET DANK AAN: Rabobank KUNST Toneelspelers brengen op kerkhof doden tot leven tijdens rondleiding Paul Spapens Expert William Coolen geeft gratis advies, kinderen kunnen eigen wapen maken ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 PAGINA 6 HmKamaiHgT 201s ■■■■■■■■I Start activiteiten vanaf 13.00 uur. STANISLAUS, AULA: 15.00 uur tot 16.15 uur, optreden mirlitonfanfare De Klomp. Berkel-Enschottenaar William Coolen heeft Lian Kocx speelt de moeder wier ongedoopt kind in ongewijde aarde werd begraven. Onder de titel 'Kerkhofbloemen' speelt zich zondag 27 oktober op de begraafplaats van Moergestel een bijzonder evenement af. Toneelspelers uit Moergestel brengen op het kerkhof beroemde doden uit het verleden van Moergestel tot leven. Denk hierbij aan iemand als pastoor Van den Boogaard. Of aan een moeder die treurt over haar kind dat stierf voordat het gedoopt werd en daarom in een anoniem graf in ongewijde aarde werd begraven. Dit is met name interessant voor kinderen, maar volwassenen kunnen er ook aan mee doen. Kinderen hebben in de week vooraf gaand aan WieKentKunst al familiewapens gemaakt. Deze worden tentoongesteld in de brede school. Voor menigeen is het bezoek aan de expositie op zondagmiddag mogelijk de eer ste keer dan men een blik kan werpen in deze formidabele aanwinst voor Moergestel. Vanaf Den Boogaard kan een bezoek aan de brede school worden gecombineerd met een bezoek aan galerie De Verdieping waar exposities zijn ingericht van familiefoto's en familievoorwer- pen. Dit wordt door WieKentKunst letterlijk geno men. Met toestemming van het parochiebe stuur geeft Paul Spapens een rondleiding over het kerkhof. Tijdens deze wandeling ontmoeten de deelnemers bekende of beroemde doden uit het verleden. Deze rollen worden gespeeld door Lian Kocx, Ron Hermus, Ron van der Sanden en Adry Hoeven, allemaal Moergestelse amateurtoneelspelers met een fraaie staat van dienst. Juist omdat ze betrokken mensen zijn bij de Moergestelse samenleving kunnen zij de juiste toon en houding geven bij de doden die met respect tot leven worden gewekt. Dat gebeurt door middel van teksten die zijn geschreven door toneelschrijver Jan Smeets. Hij heeft zich verdiept in de levens van een aantal overleden Moergestelnaren. Alle teksten zijn in rijm, zoals het slot van de voorstelling over pas- 'Kerkhofbloemen' is een creatieve invulling van het thema 'Moergestelse Families'. Als je over de begraafplaats rondloopt en naar de zerken kijkt kun je talloze familienamen lezen. In feite vertellen de zerken de verhalen van de mensen die er begraven liggen. Herinneren is de belangrijkste functie van een zerk. Wie zich tijdens WieKentKunst gratis wil laten adviseren over een eigen familiewapen kan alvast rekening houden met de volgende vra gen die door William Coolen gesteld kunnen worden: de streek of plaats waar een familie oorspronkelijk vandaan komt; beroepen die veel binnen een familie voorkwamen; de ach ternaam en veel voorkomende voornamen; tra dities binnen een familie en godsdienst. De website van William Coolen geeft veel informa tie: www.williamcoolenheraldiek.nl twee verklaringen voor de populariteit van familiewapens. De ene komt voort uit het feit dat het uitzoeken van een stamboom zeer populair is. Wie eenmaal een stamboom heeft, wil vaak een familiewapen hebben. Daarnaast vinden mensen het volgens William Coolen gewoon leuk. Een familiewapen staat fraai op een brievenhoofd, op een website of mooi getekend tegen een muur in de huiskamer. William Coolen laat er veel voorbeelden van zien tijdens zijn workshops in Den Boogaard. Keuze genoeg overigens, want Nederland telt circa 800 adellijke wapenschilden en 40.000 burgerlijke wapens, dus zeg maar van de gewo ne man. Kerkhofbloemen wordt zondag.27 oktober twee maal opgevoerd: om 13.30 uur en 14.30 uur. Paul Spapens voert de deelnemers over het kerkhof. Onderweg vertelt hij over bekende personen die er begraven liggen en over de cul tuur van dood en begraven. Moergestelnaar Paul Spapens is lid van de Stichting WieKentKunst en als schrijver gespecialiseerd in immaterieel erfgoed. toor Van den Boogaard (een rol van Ron Hermus): Aan de hemelpoort werd ik verwelkomd: 'Het is goed dat je bij ons wilt zijn.' Maar ik aarzelde en vroeg aan Petrus: 'Lezen ze hier de mis in 't Latijn?' DEN BOOGAARD: 13.00 uur tot 14.00 uur: Buiten vóór Den Boogaard wordt oorlogsbrood gebakken en uitgedeeld IN DEN BOOGAARD: Foto's over de Tweede Wereldoorlog 13.00 uur: Workshop familiewapens door William Coolen 14.00 uur tot 16.00 uur: Met zijn allen worstenbroodjes maken, bakken en smullen. 14.15 uur: Optreden mirlitonfanfare De Klomp. 15.30 uur tot 16.00 uur: Familielijntjes: rechtstreekse verbinding met Moergestelse mensen in het buitenland. De laatste is 'mistery guest' Sinterklaas. 16.00 uur: Workshops breakdance voor twee leeftijdsgroepen: jeugd en jongeren. Onder leiding van De Zuivelfabriek. GALERIE DE VERDIEPING: Tentoonstelling 'Moergestelse Families' en film in bioscoop over hetzelfde onderwerp. Op de expositie zijn familiefoto's en familievoorwerpen te zien. BIBLIOTHEEK: Vanaf 13.00 uur. Zes vertellers vertellen op zes verschillende locaties in het dorp een verhaal over Moergestel. Start bij de bibliotheek. Iedere deelnemer kan op een moment naar eigen keuze aan de verhalentocht door het dorp beginnen. De locaties waar de verhalen worden verteld zijn: bibliotheek, atelier Betty Nagel, Olivier, Kapel Nieuwenhof, brede school en gebouw RIBW. KERKHOF: Kerkhofbloemen. Toneelspelers brengen bekende personen uit het verleden van Moergesel tot leven. Start bij de hoofdingang om 13.30 uur, 14.30 uur en 15.30 uur. Bij voldoende belangstelling is er nog een voorstelling om 16.30 uur De deelnemers worden in groepsverband rondgeleid door Paul Spapens. STRAATNAMEN: Met Joost Wagenmakers als gids een rondleiding door straten die zijn vernoemd naar bekende Moergestelse personen. Alle personen worden toegelicht met historische informatie en hun belang voor Moergestel. Start bij Den Boogaard om 14.00 uur en om 15.30 uur. VRIJDAGAVOND 25 OKTOBER 20.00 uur: opening in galerie De Verdieping door wethouder Joost Wagenmakers. Tevens opening van de tentoonstelling 'Moergestelse Families'. Presentatie boekje over Moergestelse families. Optreden van saxofoonkwartet For 4 Saxes. ZATERDAG 26 OKTOBER 13.00 uur tot 17.00 uur: Galerie De verdieping. Tentoonstelling 'Moergestelse Families' en film in bioscoop over hetzelfde onderwerp. Op de expositie zijn Moergestelse familiefoto's en familievoorwerpen te zien. 19.30 uur tot 22.00 uur: Den Boogaard. Familieconcert door het senioren Orkest de Meierij. 19.00 uur tot 23.00 uur: Moergestel Kookt - koken, eten en bij elkaar op bezoek. ZONDAG 27 OKTOBER 10.00 uur Kerkdienst met als thema 'Grote Familie'. gemeente Oisterwijk ^^zTMjoergestel In zijn werkkamer in Berkel-Enschot ontwerpt William Coolen familiewapens. Hij is een autoriteit op dit gebied. Een klein jaar geleden werd Denis Hendrickx, norbertijn van priorij De Schans in Tilburg-Noord, gewijd tot abt van de abdij van Berne. Tot de uiterlijke tekenen van een abt behoren een staf en een heraldisch wapen. Dat laatste werd gemaakt door William Coolen uit Berkel-Enschot. Zo vervaardigde hij ook het wapen van de huidige abt van de abdij Koningshoeven en van tal van andere mensen in Nederland. William Coolen is een landelijk bekend kenner, tekenaar en adviseur van wapenschilden. Op verzoek van WieKentKunst was hij bereid om op zondagmiddag 27 oktober naar Den Boogaard te komen. Het thema van WieKentKunst dit jaar is 'Moergestelse Families'. En wie families zegt denkt aan familiewapens, een onderwerp waar volgens grafisch ontwerper William Coolen (1944) steeds meer belangstelling voor bestaat. In Den Boogaard vertelt hij aan de bezoekers hoe een familiewapen van Moergestelse fami lies er uit ziet. Er liggen voorbewerkte familie wapens die onder zijn leiding tot een eigen familiewapen kunnen worden voltooid.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 6