Herdenking Oorlog en Be vrij ding op zondag 27 oktober 2013 Komende week bij het Huis voor Zingeving Wie wordt de opvolger van Prins Sjaak d’n Urste 7 D’n Hippelpad vanuit de lucht. Noud Smits Dankbetuiging Hoofdsponsor: 't Draaiboompje - party boerderij Pixelbits - fotografie Ruud Donkers-autoschade Van Dijk-verhuur Expert-Tilburg Martine's - administratiekantoor Becx - tuinbouwmachines Hendrikx - matrijzengroep Van der Zanden - grondwerken Van Érve- installatiebedrijf ACT - autoschade Tilburg De Klaore - café BJ van Gestel - handel- en verhuurmaatschappij Seniorenvereniging Moergestel 50+ behartigt uw belangen maken door het volgen van een gratis proefles. U zult versteld staan van het enthousiasme en creatieve niveau in de groep. Bij belangstelling meldt u zich dan aan bij: Riet Habraken, Raamackerstraat 12,5131170, pj .habraken@hetnet.nl (vrij daggroep) Ineke van de Loo, De Lathouwer 31,513 1259, mvandeloo@home.nl (donderdaggroep of bij: Harrie de Laat 513 2330, h.de.laat@ ziggo.nl en Jan Jonkers 513 2209, j ja.jonkers @home.nl op 28 mei 1943 eveneens een einde door vergassing in Sobibor. De kinderen uit het eerste huwelijk van Sara met Samuel Agsteribbe zijn eveneens tijdens de Tweede Wereldoorlog als slachtoffers van de Holocaust omgekomen Samuel Jr. is op 4 april 1945 in concentratiekamp Buchenwald gestorven en Elisabeth kwam op 3 september 1942 om in Auschwitz. Het Quispelteam, bestaande uit Hans Antonis, Jos Denissen, Carlo van Esch, John van Esch, Guus Hurkmans, Marijke van de Loo, Martine Pape, Yvonne Post, Bas Smits, Jan van Vechel en Jessica Verhoeven, bedankt haar sponsoren voor hun medewerking: Boetseren, volop mogelijkheden bij SVM! Boetseren is een van de belangrijke activiteiten van SVM Moergestel. Wekelijks worden, onder leiding van een docent, prachtige werstukken gemaakt met klei. Door je idee in klei vorm te geven, drogen, bakken en wel/niet glazuren ontstaat een heel eigen creatie. Iedereen werkt op zijn eigen niveau en ervaring is absoluut niet vereist. Het geeft de nodige ontspanning en levert vele sociale contacten op. Het is zeker het proberen waard. Momenteel hebben we een groep op vrijdag morgen van 09.30 tot 11.30 uur, daarnaast is er een groep op donderdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur beide in Den Boogaard, speciaal voor deelnemers met een functiebelemmering. Dit is een kleinere groep met meer individuele begeleiding door de docent. Robert Busnac, Joods slachtoffer. wetten van 15 september 1935 werden ook wel de anti-Joodse rassenwetten genoemd. In door Nazi-Duitsland bezette landen werden de Joden aanvankelijk het mikpunt van spot en vernedering, gevolgd onder meer door maat regelen van de Nazi’s tot het boycotten van door Joden te koop aangeboden producten, verboden om openbare gelegenheden te bezoe ken, verboden om bepaalde beroepen uit te oefenen, het houden van razzia’s en uiteindelijk - als men niet had kunnen onderduiken of verhuizen naar een ander niet door de Nazi’s bezet land - een deportatie naar concentra tiekampen. In oktober 2013 starten de bijeenkomsten weer. Momenteel bestaat de mogelijkheid om aan te sluiten bij de bestaande groepen. Nieuwe deelnemers zijn dan ook van harte welkom. Deelname staat open voor alle senioren wel of niet SVM lid. Speciaal nodigen wij ook de bewoners van Park Stanislaus, familieleden en mantelzorgers uit om deel te nemen. Het vervoer is in overleg te regelen. De eigen bijdrage is 90,- per jaar 45,00 per half jaar) en 10,- toeslag als u geen SVM lid bent (gratis proeflessen kunt u ook volgen). Op jaarbasis heeft u dan 22 lessen van 2 uur. Bent u nu nog niet overtuigd, kom dan kennis De week na de herfstvakantie staat bij het Huis voor Zingeving in het teken van de stilte. Er zijn dan namelijk twee activiteiten die wor den georganiseerd door Saskia Basten, waarin het concept destilte.nu centraal staat. Doel van dit concept is om je te laten ervaren dat de stilte ook op een moderne en toegankelijke manier kunt vinden! En je hoeft daarbij echt niet een uur lang stil te zitten in meditatie en je hersenen 'uit te zetten'. Het kan veel gemak kelijker en leuker! Binnen de stilte.nu werkt Saskia bijv, met de actieve meditaties van Osho. Deze actieve meditaties geven op een eenvoudige en speelse manier innerlijke rust. Dit kun je zelf ervaren tijdens de stiltecirkel op woensdag 23 oktober. Verder is er op zondag 27 oktober -de Dag van de Stilte- een stiltewandeling. Doordat er in stilte wordt gewandeld kun je hierbij in relatief korte tijd helemaal tot jezelf komen. De rustige beweging die je lichaam maakt tij dens het wandelen, versterkt dit effect. De stiltecirkel is in de praktijk Grootmoeder Aarde, Krijtestraat 20. Kosten: 15 (incl. kof fie). Tijd: 20.30-22.00. De stiltewandeling vindt plaats in natuurgebied De Logt. Kosten: 5,- (incl. thee). Tijd: 09:00-ca. 11:30 uur. Voor beide activiteiten kun je je tot 48 uur van te voren inschrijven. Meer informatie en inschrij ven: www.huisvoorzingeving.nl Deze vraag zal beantwoord worden op het jaarlijkse prinsenbal dat CV de Dors(T)vlegels organiseert op zaterdag 2 november as. in café ’t Centrum. De aanvang van dit prinsenbal is om 20:30 uur. Tijdens het eerste prinsenbal van het nieuwe carnavalsseizoen zal de huidige prins Sjaak d’n Urste bijgestaan door zijn adjudant Tino afscheid nemen van carnavalsminnend Moer gestel. Samen met prins Joep van de Piere waaiers en prins Eric van de Durdraaiers heeft hij ervoor gezorgd dat carnaval 2013 een geslaagd carnaval is geworden. Rond de klok van 21:30 uur zal hij helaas terug moeten tre den als prins van de Dorstvlegels. Wat er om 11 over 11 staat te gebeuren is alleen nog maar bekend bij de prinsencommissie van de Dorstvlegels. Zij zorgen er immers elk jaar weer voor dat er op spectaculaire wijze een nieuwe prins van CV de Dors(T)vlegels bekend gemaakt wordt. Het zal een prins wor den die op springe zal staon tijdens de carna valsdagen. Wij nodigen dan ook heel carnavalsminnend Moergestel samen met onze bevriende ver enigingen uit om te komen kijken wie de nieu we prins van CV de Dors(T)vlegels wordt voor het carnavalsseizoen 2013/2014. Tot ziens op zaterdag 2 november. CV de Dors(T)vlegels Geraadpleegde literatuur: Ad de Beer en Gerrit Kobes: Het leven gebro ken; Ad van den Oord: Robert Busnac (1940- 1943), Een “Moergesteld”joods oorlogsslacht offer; R van Dun, Regionaal Archief Tilburg: “Joodse slachtoffers in en uit Tilburg”; Digitaal Monument Joodse Gemeenschap in Neder land; Noud Smits: “Een beeld van een dorp”. Robert Busnac, geboren in Moergestel op 13 juli 1940 en vermoord in Sobibor op 14 mei 1943 als slachtoffer van de Holocaust Het was voor de Moergestelnaren even een vreemde aanblik in de maand juli in 1940. Er was namelijk een woonwagen gesignaleerd op het Hippelpad, het pad van de Rootvenschestraat naar de Akkerstraat (tegenwoordig respectievelijk het Rootven en de Schoolstraat). Immers, een woonwagen kon men in Moergestel gewoonlijk aantreffen aan de Oirschotseweg, waar van gemeentewege een locatie min of meer vrijgemaakt was om ter hoogte van “Klein Oisterwijk” de bewoners van woonwagens tijdelijk een plaats aan te bieden. De woonwagen op het Hippelpad, althans de bewoners ervan, zijn in de loop van hun relatief korte leven het slachtoffer geworden van de Holocaust. Wat was het geval. Francois Busnac, geboren op 16-01-1890 vormde samen met zijn broer Alexander, het artiesten-duo “De Gebroeders Busnac”, ook wel bekend als “De Vliegende Mannen”, die furore maakten met hun act, waarbij de ene broer met zijn tanden de andere broer, een medewerker of iemand uit het publiek, gezeten op een fiets, liet rond zwieren aan de trapeze. Frangois leefde samen met Sara Frankenhuis en hij voorzag in zijn onderhoud door als acrobaat op de kermissen te werken. Uit haar eerste huwelijk met Samuel Agsteribbe uit Amsterdam had Sara twee kin deren, te weten Samuel junior en Elisabeth. Van een onbekende man had Sara nog eens drie dochters, te weten Henriëtte (08-09-1927), Adolphina (30-08-1929) en Francisca (17-06- 1934). Frangois en Sara woonden met Hen riëtte, Fientje en Cisca in de Coecke van Aelststraat 20 (nabij de Kuiperstraat) in Til burg. Er is geen verklaring voor het feit, dat Francois in juli 1940 in Moergestel stond. Mogelijk had hij als rondreizend artiest een “belegde” boter ham willen verdienen op de Moergestelse ker mis. Want, niet alleen Fran-gois wilde de men sen vermaken, maar het gehele gezin werd daarbij betrokken. Als clown probeerde hij het publiek voor zich te winnen, geassisteerd door de dansjes, uitgevoerd door de meisjes Frankenhuis. Hij wisselde deze voorstelling af met de act van de dansende beer en met goocheltrucs en op die manier voorzag Frangois in het onderhoud van zijn gezin. Het waren harde tijden voor de Busnacs. Francois was inmiddels werkloos geworden. Op 13 juli 1940 werd Robert Busnac geboren, het zoontje dus van Francois en Sara, in de woonwagen op het Hippelpad in Moergestel. Nazi-Duitsland had de zogenaamde rassen wetten van Neurenberg uitgevaardigd. Deze Dag van de Mantelzorg Op zaterdagmiddag 9 november van 13.30 uur tot 17.00 uur in Den Boogaard te Moergestel. Het thema van deze middag is: “Aandacht voor jezelf”. Tijd nemen voor ontspanning, even geen zor gen, maar aandacht voor jezelf. Spelenderwijs ontdekken we deze middag hoe u kunt ont spannen en waar uw kracht en energie zit. Deze middag is voor mantelzorgers die gere gistreerd staan bij Contourdetwern. Wilt u graag komen, maar bent u nog niet bekend bij ons en zorgt u wel voor een naaste, vriend(in) of buurman-of vrouw? Meldt u zich dan aan bij Contourdetwern. Uw aanmelding voor de dag is tegelijkertijd een registratie bij ons. Na uw aanmelding neemt de consulent, Liesbeth Lautenschutz, contact met u op voor een korte intake. De toegang is, na aanmelding, gratis. Wij zor gen voor de hapjes en drankjes. Bij de uitvoe ring zijn betrokken: Indigo Brabant, de ge meente Oisterwijk en Contourdetwern. Informatie, registratie en aanmelding: U kunt bellen en/of mailen met de consulent, Liesbeth Lautenschutz, tel: 06-83693001 of mailen: liesbethlautenschutz@contourdetwern.nl We zien uw aanmelding graag vóór 24 okto ber a.s. tegemoet. Tot ziens op de Dag van de mantelzorg. Sara was joods en de Nazi’s hadden voor Joden categorieën vastgesteld, waardoor Sara aan gemerkt werd als “Voll-Jude”. Aangezien Fran- gois een rooms-katholieke moeder had werd zijn categorie bepaald op “half-jood”. Sara Frankenhuis en haar kinderen werden in april 1943 opgepakt en op transport gesteld naar Westerbork, het “Durchgangslager”, om verder doorgestuurd te worden naar het ver nietigingskamp Sobibor in Polen. Francois wist onder te duiken, maar werd op 19 mei 1943 door de niets ontziende politieagent Piet Gerrits uit Tilburg in zijn jacht op Joden gear resteerd en eveneens naar Sobibor overge bracht. Sara, Henriëtte, Adolphina, Francisca Fran kenhuis en Robert Busnac kwamen op 14 mei 1943 door vergassing om het leven en aan het leven van Francois Busnac kwam PAGINA 3 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 16 OKTOBER 2013 ft..

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 3