xi' DE VEERKES Met de wandelstok van Annemie van de Wouw werd de schofthoogte gemeten 8M II Braderie Park Stanislaus Ons “EIGEN” blonde biertje Komend weekend van de tap en ter introductie geserveerd met een lekker hapje... 7 Eind oktober evenement rond thema Moergestelse Families Komende week bij Huis voor Zingeving Op woensdag 4 september is de eerste activiteit van het Huis voor Zingeving na de zomerva kantie. En we beginnen meteen goed met een lezing van Sander Videler over een thema dat veel mensen bezighoudt: eenzaamheid. Onze samenleving individualiseert steeds meer, waardoor mensen steeds meer letterlijk en/of figuurlijk alleen komen te staan. Maar wat is alleen zijn eigenlijk? Wat is haar diepere spi rituele bedoeling en betekent alleen zijn ook dat we eenzaam zijn? 4 Praktische informatie: Lezing van Sander Videler, met als titel 'Eenzaam of al(l)een'. Datum: 4 september. Locatie: Huize Nieuwen hof. Tijd: 20.00-22.00 (zaal open om 19.30). Kosten: 10 (incl. koffie en thee). Meer infor matie: www.huisvoorzingeving.nl Het is op een van de eerste mooie voorjaars dagen van 2013 dat Annemie van de Wouw boerderij De Vrijhoef binnengaat om de wan delstok te halen. Ze heeft koffie geschonken op een tafel op het erf. De deur waarlangs ze de boerderijwoning betreedt is eigenlijk de voorkant, maar ligt vanaf De Zelt gezien aan de achterzijde. Om de Brabantse gewoonte van achterom gaan in de praktijk te brengen zou je hier aan de voorkant moeten zijn. Naast de voordeur/achterdeur zit een rood bordje waarmee kenbaar wordt gemaakt dat het een Oproep van WieKentKunst Jaarlijks organiseert de Stichting Wie KentKunst een evenement vóór en dóór de Moergestelnaren. Het evenement wordt steeds georganiseerd aan de hand van een bepaald thema. De inwoners wordt gevraagd dit thema handen en voe ten te geven. In zijn opzet is dit concept uniek. Het past perfect bij de aard van de Moergestelnaren die graag de handen uit de mouwen steken, samenwerken en opkomen voor wat ze allemaal in hun mars hebben. ST. JANSPLEIN 3 MOERGESTEL B 4 Het huidige gebouw dateert van 1736. Het is opgetrokken nadat het oorspronkelijke gebouw door brand was verwoest. Er is veel bekend van de geschiedenis omdat de boerderij eigen dom was van de Bossche Tafel van de Heilige Geest, een vroegtijds voorbeeld van een sociaal vangnet. In deze boerderij werden de tienden afgeleverd en opgeslagen; tienden was een vorm van belasting die ten goede kwam aan de Tafel van de Heilige Geest. De Vrijhoef ligt aan een driesprong. Als je met je rug naar de boerderij staat ligt links een waajke dat volgens Annemie van de Wouw ’Tiendenweitje’ wordt genoemd. De vrouw des huizes heeft overigens een groot deel van de verbouwing tot woon- WieKentKunst wil zoveel mogelijk van deze verhalen optekenen. Moergestel naren worden opgeroepen zich hiervoor aan te melden. Dat kan via Paul Spapens, lid van WieKentKunst. paulspapens@home.nl of 513 3072. Annemie van de Ifhuw en Ben Dobbelaer proberen het raadsel van de wandelstok te ontraadselen. In Moergestel wonen nazaten van Belgische vluchtelingen die tijdens de Eerste Wereldoorlog een veilig heenkomen hadden gezocht in Nederland. Er is in Moergestel nog een andere herinnering aan deze gruwelijke wereldbrand en dat heeft Annemie van de Wouw in haar bezit. Om het even helder te stellen in het dorp waar heel veel Van de Wouwen wonen: Annemie van de Wouw is de in 1954 geboren vrouw die op de Vrijhoef aan De Zelt woont. Het voorwerp waar het om gaat is een wandelstok die tevens diende om de schofthoogte van een paard te meten. Vergeleken met andere dorpen telde Moergestel vroeger relatief veel paardenhandelaren. Daarom is de merkwaardige wandelstok inte ressant, maar het voorwerp komt van oor sprong niet uit Moergestel. Oorspronkelijk was het ding eigendom van Hendrik Habraken eigenaar van een melkfabriek in Eindhoven en gehuwd met Ada van de Wouw. Zij was een nicht van de opa van Annemie van de Wouw. De wandelstok kwam in het bezit van haar vader Harrie van de Wouw (1923), die het voorwerp op een zeker dag aan dochter Annemie schonk. Een van de onderdelen van het programma van WieKentKunst is het opschrijven van verhalen die iets kenmerkends over een Moergestelse familie vertellen. Een voor beeld is de bijzondere wandelstok van Annemie van de Wouw. Door middel van dit unieke voorwerp wordt het verhaal van haar familie verteld. In het laatste weekeinde van oktober vindt WieKentKunst voor de zestiende keer plaats. Het thema is dit keer Moergestelse Families. Rond dit thema worden veel ver schillende activiteiten georganiseerd die voor iedereen interessant zijn. Moergestelse Families, dat is in feite iedereen. Alles gebeurt binnen families; families schragen de samenleving. Binnen families bestaan tal van verschillende talenten, beroepen, kwaliteiten en noem maar op. gemeentelijk monument is. “Ik heb de boer derij ooit aangemeld als rijksmonument, maar desondanks is het er nooit van gekomen”, aldus Annemie van de Wouw. Op zondag 29 september organiseert Park Stanislaus weer een sfeervolle creatieve bra derie. Verkopers willen op deze markt hun zelfge maakte creaties aan de man brengen. U bent van harte welkom op deze gezellige dag, als bezoeker of verkoper. Bent u een echte creatieve duizendpoot en vindt u het leuk om uw kunstwerken (in welke hoedanigheid dan ook) te exposeren en ver kopen, dan kunt u een kraam/tafel huren a €10,-, waarvan de opbrengst gaat naar een gezellige middag voor de bewoners van Park Stanislaus. Dus mensen; bent u handig, creatief en kunt u b.v. goed schilderen, borduren, beeldhouwen of iets anders, meldt u zich dan aan voor deze leuke dag! Inschrijven kunt u tot en met 15 september a.s., bij Anke of Brigitte van de activiteiten begeleiding (tel. 513 9320) of mailen naar Activiteitenbegeleiding.Park.Stanislaus@theb e.nl De braderie vindt plaats in Park Stanislaus van 11.00 tot 16.00 uur. De entree is voor bezoekers 2,00 incl. bon voor koffie/thee/fris. Deze lezing begint met het aan de kaak stellen van een van de belangrijkste mythen van de westerse wereld. Namelijk, dat het doel van het leven is De Liefde van je leven te vinden en dat zonder deze liefde het leven kleurloos en eenzaam is. Maar wat als jijzelf De Ware bent naar wie je al die tijd in de buitenwereld op zoek was? Sander Videler (1976) is Jungiaans analytisch therapeut, auteur en spreker op het gebied van spiritualiteit en dieptepsychologie. Van zijn hand verschenen verschillende boeken, zoals 'Leef.', 'De weg naar je ware Zelf en 'Het wezen van de mens'. Sinds jaar en dag is Sander geïnteresseerd in de werking van de psyche. Al jong heeft hij zich voor het begrijpen hier van georiënteerd op dieptepsychologische benaderingen, zoals Jungiaanse psychologie, 'Padwerk' van Eva Pierrakos en Oosterse en Westerse esoterische tradities. Tafel van de Heilige geest Ze werd eigenaresse van de Vrijhoef en daar mee van de mooiste en meest historische boer derij van Moergestel in de jaren ’80 van de vorige eeuw. Haar vader kocht de Vrijhoef in 1953, maar deze was sinds 1789 al in de familie. In dat jaar werd de boerderij voor 7.700 gulden gekocht. Bij de prijs was inbegrepen een flinke lap grond. De aanschaf was een investering want de boerderij werd verplacht. Sterker: Annemie van de Wouw is de eerste Van de Wouw die op De Vrijhoef woont. De opmer kelijk grote boerderij kent een zeer oude en kleurrijke geschiedenis. In 1433 bestond de boerderij al. Speciaal voor ons gebrouwen door brouwerij REUZENBIEREN Ver familielid kocht Siberische paarden voor Duits leger boerderij zelf gedaan. “Tot uperen aan toe”, zegt ze. Veel paarden nodig In deze historische omgeving past de won derlijke wandelstok wonderwel. Op het eerste gezicht is het een gewone wandelstok met als heft een deel van een gewei. Vlak onder de hoornen heft zitten twee metalen plaatjes waar in in gotisch schrift de naam van Hendrik Habraken is gegraveerd. Het feit dat hiervoor gotisch schrift is gebruik lijkt te wijzen op een negentiende-eeuwse Duitse oorsprong. Zo moet alles aan deze wandelstok worden beredeneerd want er is totaal niets van bekend. Naast zijn Eindhovense melkfabriek had Hendrik Habraken nog een ander middel van bestaan. Hij kocht in Siberië paarden voor het Duitse leger. Hij deed dat kort voor of mogelijk nog in de Eerste Wereldoorlog. Er waren enor me aantallen paarden nodig omdat paarden- tractie nog zeer belangrijk was en er onnoe melijk veel paarden door oorlogsgeweld zijn gedood. Meetinstrument De militaire paarden moesten een bepaalde grootte hebben. Bij het meten van de paarden was de wandelstok een mooi hulpmiddel. Geholpen door haar partner Ben Dobbelaer demonstreert Annemie van de Wouw de wer king van de wandelstof. De stok kan als een stiletto uit elkaar worden getrokken. Het bin nenste is van messing gemaakt. In het messing deel is een langwerpig vak van plusminus veer tig centimeter lengte uitgeslepen. Daarin past een uitklapbare meetlat die tegen de schoft van het paard werd geplaatst. Het binnenste kan in hoogte worden versteld. Cijfers op het messing binnenste geven de maat aan. Anne mie van de Wouw merkt een paar keer op dat ze met de wandelstok wel eens naar Tussen Kunst en Kitsch wil gaan, gewoon om eens achter het volledige verhaal van dit merkwaar dige Moergestelse voorwerp te komen. 'MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2013 PAGINA 7 ^PROBEER NU! 1 WWW.DEVEERKES.nl 013 - 513 24 05 '“W

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 7