Zonnebloem picknick Open Dag bij De Krekul Fotospandoeken van koninklijk bezoek zijn te leen Tientallen foto’s van mensen en activiteiten in Moergestel Op de website van Oisterwijk 800 Plus staat een volledig overzicht van alle fotobanieren. Via deze website kunnen ze gemakkelijk wor den gereserveerd. Meer informatie via e-mail- adres cjbrands@carelbrands.nl rond 16.00 uur weer naar huis. Wij willen Kees en Tonnie Bierkens bedanken dat we zo gastvrij zijn ontvangen. Verder iedereen bedankt die zijn bijdrage heeft geleverd voor het slagen van deze geweldige dag. Jeugdigen en jongeren vanaf acht jaar kunnen uit een nog groter aanbod kiezen. Ook aan een groot aantal cursussen voor volwassenen kunnen zij meedoen. STIJLDANSEN VOOR SENIOREN IN MOERGESTEL Bent u 50+ en houdt u van dansen, bij onze dansclub is nog plaats voor enkele paren voor het stijldansen. Het seizoen 2013-2014 start weer op 25 september 2013 en eindigt weer begin april 2014. Bij onze club is naast het dansen vooral ook het onderlinge contact en het plezier belangrijk, alles kan, niets moet. De danslessen zijn steeds op woensdagmiddag in “Den Boogaard” van 13:00 tot 14:00 uur met daarna een pauze om met een drankje wat bij te praten en aansluitend de mogelijkheid om te oefenen of vrij te dansen. Deze danslessen worden al ruim 30 jaar ver zorgd door dansleraar Nico Kuipers samen met zijn assistente. Ook paren van buiten onze gemeente of paren die geen lid zijn van de SVM, de vroegere KBO, zijn van harte wel kom. Ter afsluiting van het dansseizoen organiseren wij steeds een gezellige avond in de vorm van een diner-dansant, allemaal oergezellig dus. Heeft u belangstelling dan kunt u zich wenden tot onze contactpersoon voor vragen of voor een inschrijfformulier. Dion Rijnen ’t Vunderke22 telefoon 513 1838 of per e-mail: dionrijnen@home.nl Tilburgse orthopeden bieden korter herstelprogramma aan Patiënt met nieuwe knie of heup binnen drie dagen naar huis De orthopeden van het TweeSteden zieken huis bieden patiënten die een nieuwe knie of heup krijgen een versneld herstelpro gramma aan. De patiënt kan daardoor na een operatie binnen drie dagen weer naar huis. Het St. Elisabeth Ziekenhuis voert de nieuwe werkwijze later dit jaar in. Het nieuwe herstelprogramma heet Fast Track, omdat het herstel aanzienlijk sneller gaat dan vroeger. Bij Fast Track operaties gebruiken de ortho peden een vernieuwd en verbeterd pijnprotocol en laten ze de patiënt vroeger bewegen. Door het verminderen van de postoperatieve pijn kan de patiënt eerder bewegen en hoeft hij hierdoor minder lang in het ziekenhuis te blij ven. Voorlopig is Fast Track alleen geschikt voor relatief gezonde patiënten die weinig medicijnen gebruiken. De orthopeden van beide Tilburgse ziekenhuizen hebben een samenwerkingsverband en hebben Fast Track gezamenlijk opgezet. Afname complicaties Dankzij het nieuwe pijnprotocol en toevoeging van lokale verdovingstechnieken is de patiënt fitter en sneller mobiel, zodat hij op de dag van de operatie al start met bewegen. Uit we- De doeken zijn een tweede vorm van herge bruik van materialen die tijdens de koninklijke visite zijn gebruikt. Eerder werd bekend dat de grote strikken van Brabants bont die tegen het voormalig raadhuis hingen kunnen worden geleend. Dit is nu ook mogelijk met de banie ren. Om ze te kunnen hergebruiken zijn ze door de Stichting Oisterwijk 800 Plus per stuk opgerold, genummerd en stofvrij opgeborgen. Een handig boekwerk maakt het mogelijk om in een ommezien een bepaald banier terug te vinden. Meteen al op de dag van het koninklijk bezoek was er veel vraag naar gebruik van de banieren, overigens een bijdrage van de Stichting Oisterwijk 800 Plus aan de visite van Willem- Alexander en Maxima. De stichting heeft ze nu ook in beheer. De foto’s op de spandoeken hebben zeer uiteenlopende onderwerpen, van sport en cultuur tot toerisme, natuur of geva rieerde bijzonderheden als Vogelverleiders, Middelpunt van de Benelux en nog veel meer. De kleurrijke doeken kunnen evenementen in de toekomst opfleuren. Na gebruik moeten ze worden teruggebracht zodat ook anderen er de komende jaren gebruik van kunnen maken. De fotobanieren zijn bij wijze van sponsoring opgeslagen bij transportbedrijf De Bresser. Op www.krekul.nl staat het hele aanbod en alle informatie over de cursussen, de docenten en De Krekul. Inschrijven kan natuurlijk ook via de site. Voor elke cursus geldt: wie het eerst komt, die het eerst maalt! Wie liever door papier bladert, kan via info@ krekul.nl of telefonisch 5217340 een brochure opvragen. Die ligt ook voor het grijpen tijdens de Open Dag. Open Dag bij De Krekul. Foto: Henk Bouwmans. Op zondag 25 augustus staan de deuren van creatief en cultureel centrum de Krekul weer wagenwijd open voor het publiek. De Open Dag is van 11.00 tot 16.00 uur in het monumentale pand aan de Nicolaas van Eschstraat 30 in Oisterwijk. De docenten zijn aanwezig om uitleg te geven. Cursisten en docenten demonstreren technie ken en het gebouw van de Krekul wordt omge toverd tot één grote expositieruimte. Er kan ook ingeschreven worden voor de tien tallen cursussen die eind september starten. Aan het bekende aanbod van tekenen en schil deren, ruimtelijk werken, fotografie en film, talen en cultuur, zijn weer nieuwe cursussen toegevoegd. Nieuw zijn een cursus portfolio en praktijklessen fotografie en fotograferen met de compact-camera; een cursus illustreren; ‘facebooken’; de eigen tuin ontwerpen en er is zelfs een cursus Nederlands-voor-anders- taligen. De fotospandoeken zijn al bij verschillende gelegenheden hergebruikt, zelfs in Attenhoven. Met deze plaats in Vlaams Brabant onderhoudt de Stichting Oisterwijk 800 Plus vriend schapsbanden. Zowel Attenhoven (gemeente Landen) als Oisterwijk hebben reuzen. Onlangs hingen banieren met onder meer de reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom in Attenhoven. Op de foto tonen Gie Swolfs (links) en Edgar Tilkens een spandoek met de reuzen. Dit spandoek is gezien door Willem-Alexander en Maxima. Foto: Paul Spapens Tijdens het bezoek van koning Willem-Alexander en koningin Maxima op 12 juni aan Oisterwijk waren tegen de dranghekken op De Lind spandoeken met foto’s bevestigd. Óp deze op canvas afgedrukte foto’s stonden evenementen die vorig jaar plaatsvonden in het kader van de 800-viering in Heukelom, Moergestel en Oisterwijk. Deze doeken van stevig materiaal kunnen gratis worden geleend door inwoners en organisaties in Moergestel. Een goed voorbeeld van de moge lijkheden is te zien tijdens de Parelfiste op 20,21 en 22 september in Oisterwijk. Dit evenement wordt opgesierd met twintig banieren. Het gaat in totaal om 200 canvasdoeken met een kleine 400 foto’s die kunnen worden geleend. Op deze foto’s staan tal van mensen en evenementen. Zowel Oisterwijk, Moergestel en Heukelom komen alle drie uitvoerig aan bod. Van Moergestel alleen al zijn er tientallen spandoeken met enkel Moergestelse foto’s. Daarom zijn de fotodoeken uitstekend geschikt voor hergebruik in de drie gemeenschappen die samen de gemeente Oisterwijk vormen. eigen kleren aan. De patiënt slaapt in principe op een kamer met patiënten die hetzelfde tra ject volgen. Ook is een speciaal ingerichte huiskamer op de verpleegafdeling aanwezig. Uit ervaring weten de behandelaren dat patiën ten een groepsbenadering erg op prijs stellen. Op deze manier leren patiënten met een nieuwe knie- en heupprothese van elkaar en vinden ze ook steun bij elkaar. Samenwerking ”Om Fast Track te kunnen laten slagen, is samenwerking in het hele behandelend team (orthopedisch chirurg, anesthesist, fysiothe rapeut, verpleegkundige) noodzakelijk. Iede reen heeft daarom zijn manier van werken aangepast, in het belang van een sneller en beter herstel van de patiënt”, aldus de ortho peden Burgers en Van den Boom van het Twee Steden ziekenhuis. tenschappelijk onderzoek blijkt dat dit tot een afname van complicaties leidt. Tachtig procent van de patiënten kan op de tweede dag na de operatie naar huis, terwijl patiënten met een nieuwe knie of heup tot voor kort gemiddeld vijf dagen in het ziekenhuis verbleven. Actieve houding Voorheen hadden patiënten een veel passievere rol in hun eigen herstel. Men lag veel op bed en het revalideren (lopen) werd langzaam uit gebreid. Dit leidde tot een aanzienlijk verlies van spiermassa en kracht, toename van com plicaties en een relatief lang verblijf in het zie kenhuis. Sinds enkele jaren benaderen beide Tilburgse ziekenhuizen de patiënt niet als ‘ziek’, maar gaan juist uit van wat de patiënt allemaal wel kan. Herstel vraagt een actieve houding, inzet en doorzettingsvermogen. De patiënt verblijft zo min mogelijk in bed en heeft overdag zijn Seniorenvereniging J Moergestel 50+ T behartigt uw belangen Op woensdag 31 juli heeft de Zonnebloem Moergestel weer een picknick geor ganiseerd. We zijn met 21 gasten en 10 vrijwilligers naar Kees en Tonnie Bierkens van het Erfgoed op de Heikant gegaan waar we rond de klok van 11.00 uur hartelijk werden ontvangen. Het weer werkte heel goed mee, het was perfect. Toen iedereen zijn plaatsje had gevonden werd de koffie geserveerd met wat lekkers. Er werd lekker gebuurt, en veel gelachen. Om 12.00 uur werd de lunch geserveerd, met diver se broodjes belegde en zoete. We hadden ook nog een 30 tal historische foto’s waarvan verteld moest worden wat of waar het was. Het meren deel van onze gasten wisten het allemaal. Na nog een ijsje gegeten te hebben gingen we PAGINA 5 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 14 AUGUSTUS 2013 en en buitenland

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 5