Fietsen vanuit Moergestel naar Peerke Donders Qufëpel ‘Leden Thebe Extra samen sterk in lokale gemeenschappen’ Alvast een voorproefje? in MOERGESTEL Doe mee aan de Nacht van de Nacht fotowedstrijd! Rondleiding Joodse begraafplaats Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl De route is ontwikkeld door fietsliefhebber Paul Spapens. De beschrijvingen en de foto’s zijn ook van zijn hand. Paul Spapens is een kenner van volksdevotie. Hij stelde tientallen fietsroutes samen. Het doel van zowel de fiets- vraagt hij aan muis. ‘Van diamant? Of van kaas misschien?’ André zou er weleens een hapje uit willen nemen. De ontdekking van de sterren - Hoe komen de sterren aan hun naam? Hoe geven ze licht? En zijn er echt meer sterren in het heelal dan zandkorrels op aarde? QuiSpel Moergestel De organisatoren van de Moergestelse quizavond zijn aangenaam verrast door de vele spontane reacties van inwoners, die interesse hebben om aan de quiza vond mee te doen. Hierbij krijgen ze veel vragen over wat voor soort op drachten men zoal kan verwachten. De totale fietsroute heeft een lengte van bijna honderd kilometer. De gebruiker van de route kan echter gemakkelijk verkorten. De route is zo uitgezet dat er in elk dorp rond Tilburg aan kan worden begonnen. Zo kan iemand vanuit bijvoorbeeld Hilvarenbeek, Goirle, Dongen, Loon op Zand, Oisterwijk of Moer- De organisatie heeft, om de mensen een beetje een idee te geven wat hen te wachten staat, een aantal vragen geformuleerd als voorbeeld. De komende acht weken wordt op de website iedere veertien dagen, startend op 10 juli, een thema naar voren gebracht, waarover een aantal vragen wordt gesteld. Parate kennis, maar ook het gebruik van sociale media, worden hierbij al getest. Let wel; deze thema’s en vragen komen niet voor in de echte quiz. Ook via Facebook kan men deze opdrachten bekijken en beantwoorden. Dus wilt u al een beetje voorpret ter voorbe reiding op de grote Quispel-avond van 4 okto ber, dan raden wij u aan om de website te bezoeken. Wij wensen iedereen veel succes bij het samenstellen van zijn/haar team. Over de wijze en het tijdstip van inschrijving word je via Moergestel-Nieuws, MTV en de sociale media na de schoolvakantie nader ingelicht. Het QuiSpel-team wenst iedereen een fijne, zonnige vakantie. Nadere informatie: www.QuiSpelMoergestel.nl of Facebook. Winnaar De winnaar wordt op 5 augustus 2013 bekend gemaakt via de Nacht van de Nacht Facebook- pagina. Ook ontvangt de winnaar per e-mail persoonlijk bericht. Lees voor deelname goed de voorwaarden van de fotowedstrijd. Je vindt het reglement op de website www.nachtvan- denacht.nl. De Nacht van de Nacht is dit jaar op zaterdag 26 oktober. De Brabantse Milieu federatie heeft de Brabantse gemeenten, haar achterban en alle organisaties die vorig jaar ook activiteiten organiseerden, opgeroepen ook dit jaar mee te doen. Nieuw is de fotowedstrijd, waarvoor iedereen de komende weken nachtfoto’s kan insturen. De Natuur en Milieufederaties organiseren de Nacht van de Nacht voor de negende keer. Naast allerlei activiteiten in de nacht zelf is er dit jaar ook een fotowedstrijd aan de Nacht van de Nacht gekoppeld. Via de Facebookpa- gina www.facebook.com/nachtvandenacht kun je tot 5 augustus je foto(‘s) uploaden. Vergeet niet eerst de facebookpagina te liken! Zorg vervolgens dat zoveel mogelijk familieleden, vrienden en kennissen op jouw foto stemmen. De foto met de meeste stemmen wint het Nacht van de Nacht boekenpakket. Het kan gaan om een prachtige sterrenhemel, maar net zo goed om een mooie foto van lichtver vuiling. Probeer het en misschien wint u het Nacht van de Nacht boekenpakket ter waarde van 80 euro. Nacht van de Nacht De Nacht van de Nacht vindt plaats in de nacht van 26 op 27 oktober 2013. Tijdens de Nacht van de Nacht worden in heel Nederland ruim 300 activiteiten georganiseerd om deel nemers de schoonheid van de nacht te laten beleven. Ook doven vele gemeenten, land marks en bedrijven de verlichting tijdens de Nacht van de Nacht. Met het evenement vra gen de Natuur- en Milieufederaties aandacht voor de gevolgen van lichtvervuiling. Inspiratiegids Wie graag een activiteit wil organiseren in de Nacht van de Nacht, maar nog niet weet wat: we hebben een inspiratiegids samengesteld. Deze is te vinden op de website van de Nacht van de Nacht onder “bibliotheek”. gestel naar Peerke Donders fietsen. Onderweg maakt de fietser kennis met een schat aan reli gieus erfgoed. In het gratis magazine staat verder informatie over toeristische interessante Peerke Donders- monumenten in Tilburg zoals de Goirkesekerk (onder meer doopvont) en het standbeeld in het Wilhelminapark. Op zondag 14 juli is er om 11.00 uur een rond leiding over de Joodse begraafplaats in Oister wijk. Stadsgids Kees Weimers van Heemkun dekring de Kleine Meijerij, vertelt aan de hand van vele graven over de geschiedenis van de joodse gemeenschap in Oisterwijk. Rond 1730 vestigden zich de eerste joden in Oisterwijk en in 1811 werd een synagoge gebouwd. In het metaheerhuisje wordt uitleg gegeven over de joodse tradities bij het begra ven. U dient zich van te voren aan te melden via telefoonnummer 528 8352. Kosten 5,00 pp route als de massale verspreiding van het maga zine is toeristen te attenderen op het bede- vaartspark van Peerke Donders. Dit is een zeldzaam goed bewaard gebleven monument uit de tijd van het Rijke Roomsche Leven. In het park bevindt zich ook het Peerke Donders Museum. Nacht van de Nacht boekenpakket Het Nacht van de Nacht boekenpakket bestaat uit vier prachtige boeken van André Kuipers en Govert Schilling. Naast twee boeken voor volwassenen bevat het pakket ook twee leuke kinderboeken: Expeditie 30/31 - het unieke fotoverslag van de ruimtereis van André Kuipers met de mooi ste beelden van de missie naar het internatio nale ruimtestation ISS, aangevuld met exclusief fotomateriaal van de lancering en landing. Handboek Sterrenkunde - het ultieme basis boek voor de sterrenkunde, geschreven door de bekende wetenschapsjournalist Govert Schilling, boordevol nuttige informatie, schit terende illustraties en foto’s, interessante wee tjes, tips om zelf de sterrenhemel waar te nemen, en natuurlijk de nieuwste resultaten van het ruimteonderzoek. Andre het astronautje - Kleine André vindt de maan heel mooi. Elke dag kijkt hij ernaar. Overdag is de maan grijs, maar ‘s nachts is hij geel. ‘Waarvan is de maan eigenlijk gemaakt?’ Fietsroute langs religieus erfgoed door alle dorpen rond Tilburg Nieuwe koers Ledenvereniging Thebe Extra Ledenvereniging Thebe Extra, die de welzijn- en zorgbelangen behartigt van ruim 110.000 huishoudens in Midden- en West-Brabant, wil zich op een eigentijdse manier organiseren. Via lokale afdelingen, dichter bij de mensen en met meer zeggenschap voor haar leden. De koerswijziging speelt in op de ingrijpende veranderingen en bezuinigingen op het gebied van wonen, zorg en welzijn. maar door aansluiting bij lokale initiatieven heeft zij haar netwerk flink uitgebreid. Een goed voorbeeld is de samenwerking in Diessen. “Veel van onze inwoners willen graag oud worden in het eigen dorp, maar er zijn nog onvoldoende manieren om dat een beetje pret tig en vooral samen te regelen”, vertelt voor zitter Ralf Embrechts van Belangenorgaan Diessen: “Vanuit de kracht van onze dorps gemeenschap willen we zelf de regie in handen hebben om zo de verbinding te leggen tussen de formele en de informele zorg, zeg maar het deel dat we zelf kunnen doen. Juist op dat laatste gebied is nog een wereld te winnen en te bundelen. Daarom richten we de (woon zorg- en welzijn-) coöperatie Diessen op. We hebben er vertrouwen in dat Ledenvereniging Thebe Extra voor onze coöperatie als ruggen graat kan gaan functioneren. Dat gaan we samen de komende twee jaar ‘uitdokteren’ in een pilotproject.” De Ledenraad van Thebe Extra heeft de nieu we koers in juni onderschreven en verwacht in september van dit jaar het implementatie plan. Over Ledenvereniging Thebe Extra Ledenvereniging Thebe Extra behartigt de zorg- en welzijnsbelangen van haar leden, ruim 110.000 huishoudens in West- en Mid- den-Brabant. De zelfstandige vereniging met eigen vrijwillig bestuur en een ledenraad maakt zich sterk voor aanvullende dienstverlening op het gebied van wonen, zorg en welzijn. Meer informatie: www.thebe-extra.nl. Langs de weg van Moergestel naar Haghorst komt de fietser langs een boerderij met een zeldzame devotietegel. Deze herinnert aan een Lourdesbedevaart in 1954. Foto: Paul Spapens. In het nieuwe Peerke Donders-magazine staat een fietsroute langs religieus erfgoed in alle dorpen rond Tilburg. De route kan in al deze plaatsen worden opgepakt en brengt de fietser steeds naar het bedevaartsoord van Peerke Donders in Tilburg-Noord. Het magazine met de fietsroute is verspreid onder tientallen VVV’s, campings en toeristische trek pleisters in heel Brabant. In Tilburg is het gratis magazine onder meer verkrijgbaar bij de VVV aan de Nieuwlandstraat, bij het Peerke Donders Museum en het Regionaal Archief Tilburg aan de Kazernehof. In het magazine staat de beknopte versie van de fietsroute. Deze kan aan de hand van de beschrijving in het magazine gemakkelijk wor den gefietst. Op de website www.peerkedon- ders.nl is een zeer uitgebreide variant beschik baar. Deze bevat beschrijvingen en foto’s van de tientallen kerken, kapellen, wegkruisen en andere vormen van religieus erfgoed in Mid- den-Brabant. De overheid trekt zich steeds meer terug en legt de verantwoordelijkheid voor leven en welzijn zo veel mogelijk bij de burgers zelf. Bestaande zekerheden verdwijnen. Er wordt een beroep gedaan op zelfredzaamheid en soci ale netwerken. Een ontwikkeling die tot veel onrust leidt, maar tegelijk ook kansen biedt. Korrie van Helvert, als vrijwilliger bestuurslid van Ledenvereniging Thebe Extra: “Steeds meer mensen nemen het heft in eigen hand en regelen hun zorg en ondersteuning, zoals zij die wensen. Dicht bij huis op lokaal niveau of via netwerken op internet. Wij geloven in die ontwikkeling en willen met onze kennis en expertise graag meedenken met onze leden en hun lokale initiatieven faciliteren.” Meer regie over de eigen zorg Ledenvereniging Thebe Extra heeft als missie om de kwaliteit van leven van haar leden te bevorderen. De nieuwe koers vraagt om een nieuwe organisatiestructuur, waarin de leden, actief participeren en meer zeggenschap en regie krijgen over hun eigen woon-, zorg- en welzijnsmogelijkheden. Korrie van Helvert: “Elke gemeenschap is anders, heeft verschil lende voorzieningen en belangen. Door ons lokaal te versterken, kunnen wij beter inspelen op de behoeften. Dankzij de kracht van onze schaalgrootte kunnen leden blijven profiteren van collectieve belangenbehartiging en kor tingen op producten en diensten.” Zorgcoöperatie in Diessen Ledenvereniging Thebe Extra zoekt van ouds her samenwerking met zorgorganisatie Thebe, PAGINA 7 Steeds op voorraad diverse fiets- en wandelroutes en natuurlijk de bekende IW cadeaubonnen, bioscoopbonnen en dinerbonnen. Kom eens langs, u bent van harte welkom. Za. 8 juli tot ma. 19 aug: Expositie Park Stani slaus. Open: ma t/m vrvan 09.00u-18.00u.; za en zo van 09.00u-16.00u. Vr. 12 juli: weekmarkt St. Jansplein om 13.30u. Za. 13 juli: De Rietvoorn korpswedstrijd in de Zandput Vr. 19 juli: weekmarkt St. Jansplein om 13.30u. Vr. 26 juli: weekmarkt St. Jansplein om 13.30u. Vr. 2 aug: Weekmarkt St. Jansplein om 13.30u. Vr. 3 en za. 4 aug: Hippisch festijn Fevior, grote springwedstrijd voor pony’s en paarden Zo. 4 aug: Bijeenkomst leiding JVW Moergestel 11 .OOu in Den Donk. Ma. 5 t/m vr. 9 aug: Jeugdvakantieweek Moer gestel, thema SUPERHELDEN Ma. 5 t/m vr. 9 aug: Tennisweek jeugd, “De ontdekking” van 09.00-16.00u Info: VW Agentschap Moergestel St. Jansplein 5 5066 AR Moergestel Open: wo, do en vr van 10.00 tot 14.00 uur. Tel. 013-5136009 E-mail: vw-agentschap@denboogaard.nl UIT MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 10 JULI 2013

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 7