Nieuwe straatnamen op AvanG-terrein RIBW overhandigt opbrengst van Open Dag Mevrouw Alary Muskens-Lakeman, vereeuwigd met een straatnaam Activiteiten Jongeren Werk Moergestel Inzegening brede school ’De Vonder’ Guido Weijers staat voor uitverkochte Tiliander! •f WtfW Afary Lakeman. I Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl Namens de werkgroep, en het kinderkoor: Dorris, Paula, Theo, Marlies, Miranda en Monique 25 mei 14-16u street dance clinic 28 mei 19-21u Social media tieners hongeren Werk Moergestel Op 28 januari 1922 werd dan Mej. Mary Lakeman benoemd tot gemeentelijke vroed- Het College van B& W heeft uitvoering gege ven aan voomoemd advies. Gezien de prominente plaats, die Mary Mus- kens gedurende meer dan een kwart eeuw heeft ingenomen in de dorpsgemeenschap van Moergestel en daarbij haar functie van gemeentevroedvrouw op een zeer gewaar deerde manier inhoud heeft gegeven, heeft Heemkundekring “De Kleine Meijerij” het College van Burgemeester en Wet-houders geadviseerd om de naam van Mary Muskens blijvend vast te leggen in het straatnamen register en haar op de locatie voormalig AvanG-terrein een straatnaam toe te kennen. De familie Muskens (1942). Vl.n.r: vader Tonny, dochter Kitty, Max Konijn, Map Konijn- Levin, dochter Elsje, moeder Mary, onderduiker Hans Meeuwissen, zoon Pius, Doffe Konijn en zoon Leo. vrouw. Het zat haar aanvankelijk niet mee en dat lag voornamelijk aan de cultuur van Moer-gestel om “eerst de kat uit de boom te kijken” en niet direct meegaan met ie mand, die niet uit eigen dorp kwam. Mary Lakeman was ondertussen getrouwd met Tonny Muskens, die onderwijzer was in Tilburg aan de St.-Annaschool. Het jonge echtpaar ging wonen aan de Oirschotseweg, tegenover villa Hoogen Huijzen, maar al gauw vonden zij een woning aan de Tilburg seweg, nr. D 103. Huisarts Frans Desain kon het op de duur heel goed vinden met de jonge vroedvrouw, hetgeen voornamelijk te danken was aan de deskundigheid van Mary Muskens en haar charmante persoonlijk heid. Haar benoeming in Moergestel had nogal wat voeten in de aarde. De politiek ging er zich mee benoemen, niet vreemd, want de gemeen teraad moest uiteindelijk het budget goedkeu ren. Op 25 juni 1920 werd een oproep geplaatst, waarbij aan sollicitanten de mogelijkheid werd geboden om zich als gegadigde te melden bij de burgemeester. Mary Lakeman uit Beek en Zondag 16 juni a.s. wordt de nieuwe basisschool ‘De Vonder’ ingezegend door pastor Theo. Voordat de school wordt ingezegend, zal er een viering zijn in de kerk om 10.00 uur. Zet deze datum alvast in je agenda. Wij hopen op een grote opkomst! Het kinderkoor ‘De St. Janszangertjes’ zal de viering muzikaal opluisteren. Alle kinderen die graag eens een keer met het koortje mee willen zingen zijn van harte welkom. Datum en tijdstip van de repetities volgen nog. Als Moergestel in de persoon van dokter Theo van Delft een eigen huisarts krijgt, wordt de functie van gemeentevroedvrouw in de ogen van de politiek overbodig. De betrekking wordt dan ook per 1 april 1957 opgeheven en de ge meenteraad besluit een bedrag uit trekken van 200,— voor de aankoop van een cadeau voor de scheidende Mary Muskens-Lakeman. Inschrijven activiteit via info@jwmoerges tel.nl. Sluiting inschrijving 7 dagen voor acti viteit, bijdrage activiteit 2,50. Het jongerenwerk in Moergestel heeft voor de maand mei onderstaande acti viteiten op de agenda staan. In het weekend van 24+25 mei staan extra activiteiten ingepland i.v.m. 40 jaar jongerenwerk in Moergestel. Meer informatie hierover op facebook (jongerenwerkmoergestel) en in de persberichten. Dinsdag 14 mei (ouders) aanvang 20.00 uur Veilig omgaan met Social Media Media spelen een steeds belangrijkere rol in onze samenleving. Media zoals facebook, hyves, twitter zijn overal en hun maatschappelijke impact is groot. Bent u niet goed op de hoogte als ouder over de kansen en mogelijke bedrei gingen van social media kom dan naar de workshop. Aan de hand van enkele stellingen en een presentatie zal er een betere beeld vor ming ontstaan voor u als ouder omtrent social media. 17 mei 19-22u game avond 10+ 25 mei 14-16u skate clinic de kliniek. Ook stage lopen in een verloskun dige huispraktijk behoorde tot de opleiding. Op 23-jarige leeftijd kon de benoeming een feit worden, maar niet nadat de wettelijk ver eiste eed was afgelegd en een werkstuk over een bepaald aspect van de verloskunde ter beoordeling was voorgelegd. Guido Weijers is terug bij Tiliander op vrijdag 3 mei 2013! Na jarenlang alle grote zalen uit verkocht te hebben heeft Guido zelf gevraagd om een 'Kleine Zalen Tour'. Om de theaters waar hij ooit begon en waar mooie herinneringen liggen, te bedanken. Om weer eens dichtbij, bijna op schoot.dat ge voel... Dat wordt gegarandeerd veel interactie, impro visatie en natuurlijk veel lachen! ‘V’ van Guido Weijers vindt plaats op vrijdag 3 mei 2013 in Theater Tiliander te Oisterwijk. Aanvang: 20.30 uur. De voorstelling is uitver kocht. Zoals gezegd woonde het gezin Muskens- Lakeman met de kinderen Gerard, Lambert, Kitty, Els, Pius en Leo aan de Tilburgseweg. En daar wist Mary Muskens van zich te doen spreken als een zeer betrokken gemeenschaps mens. Met gevaar voor eigen leven werd de deur aan de Tilburgseweg open gesteld voor joodse families, zoals de families Konijn en Kalfus. Toen een aantal Duitsers met een ken nelijke bedoeling om huiszoeking te plegen aan de deur kwam, wees de vrouw des huizes de Duitsers resoluut rechtsomkeer te maken, want zo zei ze: “Mijn echtgenoot ligt met tbc te bed.” In werkelijkheid was Tonny Muskens geveld door ischias, maar de Duitsers hadden een heilig ontzag voor een “besmettelijke ziek te” als tuberculose. De weerzin tegen de Duit sers was voornamelijk ingegeven door het feit, dat twee van haar zonen, Gerard en Lambert, gedwongen te werk gesteld waren in Duitsland, aangezien zij als student weigerden de loyali teitsverklaring te ondertekenen (de loyaliteits verklaring hield in, dat de studenten zich moesten onthouden van elke tegen het Duitse Rijk gerichte actie). Donk reageerde op de oproep en zij was bereid als gemeentevroedvrouw op te treden tegen een vergoeding van 1.500,— per jaar. De gemeenteraad vond die vergoeding aan de hoge kant, maar een handtekeningenactie, op 3 oktober 1921, ondersteund door maar liefst 124 inwoners, was nodig om tot een positief besluit te komen. Echter, de tegenstemmers hadden niet alleen bezwaren tegen de “hoge” vergoeding, maar voor sommige raadsleden had de mening post gevat, dat een bevalling in hun ogen door een huisarts diende te gebeu ren. Moergestel had toen nog geen eigen huis arts, maar de medische zorg werd onder meer waar genomen door de Oisterwijkse huisarts Desain. Er was overigens nóg een bedenking tegen de persoon van Mary Lakeman, want de pastoor mengde zich in de discussie. Toen echter vast stond, dat zij haar opleiding gevolgd had aan de rooms-katholieke vroedvrouwen school te Heerlen, was ook de pastoor “om”. “Juffrouw Muskens”, zo werd ze als gemeentelijke vroedvrouw gedurende haar 34-jarig als zodanig in functie, door veel Moergestelnaren genoemd. Alhoewel getrouwd werd de aanspreking gezien als een blijk van grote waardering en respect. Door haar open houding maakte zij vrienden en zij slaagde erin op een aanspreekbare manier het vertrouwen te winnen van de mensen, met wie zij en niet alleen beroepsmatig in contact kwam. Als voorzitter van Heemkundekring ”De Kleine Meijerij” heeft Noud Smits voor het AvanG-terrein twee namen voorgesteld om die te honoreren met een straatnaam, te weten Janus Rooijakkers en Mevrouw Mary Muskens. Het College heeft deze adviezen overgenomen. ‘Moergestel-Nieuws’ laat u graag nader, aan de hand van teksten, geschreven door Noud Smits, kennismaken met deze beide personen. Op pagina 11 vindt u het verhaal van Janus Rooijakkers. Maria Lakeman, roepnaam Mary, werd op 25 mei 1899 in Tilburg geboren en was al vroeg gegrepen door het beroep van haar moeder, die vroedvrouw was in Lichtenvoorde. Toen Mary zich aanmeldde voor de opleiding voor verloskundigen in Heerlen, kreeg ze te horen, dat ze nog te jong was. Toch bleek toen al, dat haar volhardende houding in dergelijke situ aties het won van de gebruikelijke regelgeving. De opleiding bestond erin - zo werd in de brochure omschreven - dat de studenten moes ten leren zelfstandig en onder eigen verant woordelijkheid de fysiologische zwangerschap, baring en het kraambed te begeleiden; inzich ten te verwerven in de pathologische afwij kingen, die tijdens de zwangerschap, baring en kraambed kunnen ontstaan en ervaring opdoen in de sociaal-biologische factoren, die hierop van invloed kunnen zijn en inzicht te verwerven in de criteria, die bij de risico-selec- tie door de verloskundige worden gehanteerd. De opleiding nam drie jaar in beslag en ging gepaard met stages op diverse afdelingen in Zaterdag 16 maart jl. organiseerde RIBW Brabant de Open Dag van de Zorg. Ook onze plaatselijke RIBW deed daaraan mee en organiseerden die dag o.a. een 2e kans markt, rad van fortuin, blik gooien etc. De opbrengt van deze dag werd aan De Voedselbank geschonken. Begeleiding en cliënten van RIBW Brabant hebben op woensdag 17 april een cheque overhandigd van 330,00 euro aan Chris Tuerlings, secretaris van De Voedselbank Tilburg. Het bedrag is een druppel op gloeiende plaat maar de mensen van de Voedselbank waren er erg blij mee! PAGINA 9 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 1 MEI 2013

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 9