Nieuwe straatnamen op AvanG-terrein Janus Rooijakkers, voor het nageslacht vastgelegd in het straatnamenregister Audacia- nieuws Expositie bij de Spoordonkse Watermolen van Francien Kuypers Voor alle drukwerk: van geboortekaartje tot boek... AUDACIA JEUGD Janus Rooijakkers (09-04-1898 15-03-1980), verzetsstrijder PAGINA 11 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 1 MEI 2013 In het netwerk van Janus Rooijakkers pasten Aanw. 13.30 Aanw. 11.30 Aanw. 11.30 De razzia’s - door de Duitse bezetter opgezet - richtten zich onder meer ook op de Joden, die een vreselijk lot ten deel viel als zij door de Nazi’s gearresteerd werden. Op transport 14.30 12.00 10.00 11.00 10.00 10.00 10.00 In de maanden mei en juni laat Francien enkele van haar werken zien in de molenzaal van de Spoordonkse Watermolen te Spoordonk. Tijdens onze openingstij den van woensdag t/m zondag vanaf 10.00 uur kunt u deze schilderijen gratis komen bekijken. Biografie van Francien: Waar ik vroeger van droomde is op latere leef- Lieve mensen het leven hoeft niet volmaakt te zijn met dure hebbedingetjes. Zo heb ik vaak ervaren, dat het simpelste, zo mooi kan zijn. Al zo lang ik me herinner had ik een passie voor tekenen. Gelukkig heb ik die drijf veer voor mezelf zonder cursus of studie voort gezet. Het perspectief ontbreekt er daarom ook wel eens aan. De laatste 4 jaren ben ik me gaan verdiepen in het schilderen met olieverf. Nu is er dan ook een collectie van mijn werken te zien in de molenzaal van de Spoordonkse Watermolen. Alle 13 foto s van de kalender uit 1986 van Sjo en Marinus uit Best heb ik voor u op het doek gezet. Ik hoop dat u ervan geniet! Kloosterlaan 2a Tel. (013) 513 2268 Zaterdag 4 mei Audacia Al - NOAD Al Audacia Bl - DVS B2 Audacia Cl - TSC C2 Programma zondag 5 mei 2013 VCB 1 - Audacia 1 Audacia 2 - Oisterwijk 2 Helvoirt 4 - Audacia 3.... ODC 5 - Audacia 4 Were Di 7 - Audacia 5 Audacia 6 - Vessem 5 Audacia 7 - Hilvaria 8.... een nest in mijne rog. Wat hier toch allemaal gaande is....?” De onderduikers, Joden en piloten hebben maar al te goed geweten, dat Janus met zijn gezin niet alleen hachelijke tijden heeft beleefd maar door zijn onverdroten handelwijze wel degelijk in levensgevaar verkeerd heeft. Het Duitse afweergeschut richtte haar “Flak” (luchtdoelgeschut) op overvliegende geallieerde vliegtuigen en zo kon het gebeuren, dat gerich te treffers de bemanning van het bevriende vliegtuig moest proberen om een noodlanding te maken. De verzamelnaam “piloot” werd gebruikt zonder in detail in te gaan op de ver schillende functies aan boord van een vliegtuig, zoals navigator, boordschutter, mecanicien, enz. Ook die groep “piloten” moest onderge bracht worden en menigmaal werd geconver seerd met “handen en voeten”, want niet ieder een beheerste de Engelse taal. Amerikanen, Britten en Canadezen moesten zo - na hun onfortuinlijke landing - opgevangen worden en - na een kortstondig verblijf - via de pilo tenlijn (Escape) weer via “onbekende” bekende wegen naar onbezet Frankrijk geloodst worden om te kunnen terugkeren naar hun vliegbasis om het avontuur zo mogelijk opnieuw aan te gaan. Er zijn van die mensen in een gemeenschap, die voor bepaalde klussen niet gevraagd behoeven te worden, maar zichzelf aandienen, ingegeven door hun natuurlijke drang om dienstbaar te zijn voor de medemens - en in oorlogstijd - voor het belang van het vaderland. Misschien komt dit enigszins pathetisch over, maar de realiteit gebiedt te zeggen, dat deze karakteristieke houding feilloos van toepassing was op Janus Rooijakkers en in zijn onmiddellijk “kielzog” diens vrouw Piëta Rooijakkers-de Lepper. Janus Rooijakkers boerde - samen met zijn vrouw - aan de Heiligenboom te Moergestel. De boerderij lag weliswaar niet afgelegen, maar wel - zoals men dat aanduidde - buiten de kern van het dorp. Vanuit zijn vroegere woon plaats Biest-Houtakker was Janus jarenlang bevriend met de plaatselijke veeverloskundige (niet gecertificeerd veearts) Piet Leermakers, die in de wijde omtrek veel boerderijen bezocht om uitvoering te geven aan zijn functie. Het is dan ook voorstelbaar, dat Janus Rooijakkers als vertrouwd persoon én met zijn boerderij perfect paste in het netwerk, dat erin bestond om mensen op de vlucht een veilig onderko men te geven. Naast Piet Leermakers was er binnen de gemeenschap nóg een belangrijke persoon, die als intermediair gold in - wat later uit groeide - het verzetswerk. Pater Lambertus - wereldse naam mr. Theo Vermeulen - behoorde tot de orde van de Assumptionisten en had door de vordering van hun klooster Stapelen in Boxtel moeten verlaten om uit eindelijk met zijn confrères gehuisvest te worden in villa Hooge Huijzen aan de Oir- schotseweg te Moergestel. In zijn soutane (toog) gekleed wekte hij bij vriend en vijand voldoende vertrouwen, want - dat gold zeker zo in die tijd - voor de geestelijkheid kon je borg staan. Voor de opgestapelde schoven v.l.n.r.: Pater Lambertus (mr. Theo Vermeulen'), piloot, Janus Rooijakkers, dochter Riek aan de hand van moeder Piëta Rooijakkers-de Lepper en piloot. Uiteraard kon de boerderij met woonhuis en schuur niet altijd voorzien in het onderbrengen van diegenen die een “safe hidingplace” zich ten. Janus Rooijakkers wist dan met zijn ver- zetskompanen te verwijzen naar elders en was vindingrijk genoeg om erin te voorzien, dat op enige afstand van zijn boerderij aan de overkant in de sloot een wal opgeworpen werd, hout erop geplant en met rogge en graszaad ingezaaid en van bovenaf dichtgemaakt. Daar onder werd over een lengte van 6 meter een schuilkelder gegraven en binnen voorzien van stro. De ruimte bood voldoende gelegenheid om er te zitten en te slapen. Het toegangs- poortje werd met gras bekleed en om in de schuilkelder te komen, moest men zo’n vijftien meter van tevoren de sloot in. Er zijn in de schuilkelder in totaal 18 mensen in onderge bracht geweest: onderduikers, piloten en Fransen. tijd toch nog uitgekomen. Als ik een stap bui ten zet geniet ik al van alles om me heen. De vogels, de bomen en het water. gesteld en verder naar concentratiekampen afgevoerd, waar velen zijn omgekomen. Ook de Joden probeerden aan de greep van de bezetter te ontkomen door een veilig onder komen te zoeken. In de meidagen van 1940 heeft het Franse leger verwoede pogingen in het werk gesteld om de opmars van de Duitsers te stuiten, maar zowel de omvang van het Duitse leger als de uitrusting stond in geen verhouding tot wat de Fransen als tegenzet konden inbrengen. Veel Franse soldaten werden dan ook krijgs gevangen gemaakt en ook die groep wist soms te ontkomen en vroeg om onderdak. Een bijkomende zaak was, dat de Duitsers voor hun manschappen, paarden en rollend materiaal onderdak zochten of liever gezegd, vorderden. Met een grauw en een snauw werd dit heel vaak duidelijk gemaakt en dan was een boerderij een plek, waar diverse ruimten in voldoende mate konden inspelen op wat de bezetter voor ogen stond. Inkwartiering heette dat. De vele mensen “on the run” waren onder meer diegenen, die “aangezocht” werden om zich te melden voor de “Arbeitseinsatz” in Duitsland. Gedwongen te werk gesteld worden in fabrieken, waar oorlogstuig gefabriceerd werd en welke gebouwen natuurlijk door geal lieerde vliegtuigen nogal eens onder vuur genomen werden, zodat een en ander voor de dwangarbeiders niet van gevaar ontbloot was. Om aan “uitzending” te ontkomen bleef er eigenlijk in feite niet veel anders over dan voor “onderduiken” te kiezen. Onderdak geven was zeker niet zonder gevaar. Op enig moment - de schuilkelder bewees toen zijn nut - kwam er Duitse inkwartiering. De boerderij werd geïnspecteerd en in de opka mer zaten op dat moment drie piloten. Dat waren benauwende ogenblikken, want bij “gepakt” worden, waren de represaillemaat regelen van de Duitsers niet mis te verstaan. Ijlings na het vertrek van de Duitsers werden de piloten overgebracht naar de schuilkelder. In totaal heeft Janus Rooijakkers en zijn vrouw aan achtenveertig piloten onderdak verschaft in verschillende nationaliteiten. Janus heeft daarenboven eens zoveel onderduikers en pilo ten gehad, dat zijn eigen kinderen Riek en Frans bij Driek van de Meijdenberg moesten gaan slapen. Van elkaar wist men van de onder duikers, maar Driek en verder niemand wist van het bestaan van de piloten. Overdag kwa men de piloten uit de schuilkelder en gingen dan verstopt in de rogge liggen op het perceel van Willeke Rijnen. Toen Willeke op een dag ging maaien en ontdekte dat zijn rogge plat lag, zei hij tegen Janus Rooijakkers: “Ik heb Janus Rooijakkers te paard op de nog onverharde Heiligenboom voor zijn boerderij. ook de plaatselijke boswachters Gerrit Len- tink en Jan Dolman, die een groot gebied beheersten waar diverse mensen zich in eigen gegraven “shelters” ondergronds een veilige schuilplaats dachten te vinden. Ook de verzetsgroep uit Oisterwijk, onder leiding van Bim van der Klei, moest nogal eens een beroep doen op Janus Rooijakkers. Kees Mulderij van de Rijksveldwacht en Piet Wolfs (van Besoijen) namen eveneens actief deel in het netwerk. Het verzetswerk van Janus Rooijakkers is niet ongemerkt voorbij gegaan aan diverse instanties, zoals blijkt uit de vele blijken van waardering, te weten: Oorkonde van Dwight D. Eisenhower, toen als Opperbevelhebber van de Geallieerde Strijdkrachten in Europa, met de aantekening “for saliant service in assisting the escape of Allied soldiers from the enemy”. Oorkonde van het Nationaal Verbond der Belgische Oorlogskruisen, met toekenning van “het bronzen kruis in de Orde van Erken telijkheid” (ook de echtgenote van Janus kreeg eenzelfde oorkonde met toekenning van het bijbehorende kruis). Oorkonde van de Air Chief Marshall “for the help given to the sailors, soldiers and airmen of the British Commonwealth of Nations, which enabled them to escape from or evade capture by the enemy” Oorkonde met toekenning van een kruis van de Confédération européenne des anciens com- battants”. De toekenning van het Verzetsherdenkings- kruis, ondertekend door koningin Beatrix en H. Wiegel, als minister van Binnenlandse Zaken. Deze medaille met oorkonde is tevens uitgereikt aan Mevrouw P Rooijakkers-de Lepper. Een door notaris Evert van Apeldoorn uit Ede opgestelde notariële verklaring, afgegeven door Max Monasch, namens zichzelf, zijn vrouw en zijn schoonzus, “dat Adrianus Rooijakkers en Mevrouw E Rooijakkers-de Lepper in de oorlogsjaren met groot levensgevaar voor hen zelf en met gevaar voor hun boerderij vele mensen, waaronder joden en piloten hebben geholpen uit de handen van de bezettende macht”. Gilze C3 - Audacia C3Vertrek 12.00 Audacia Dl - Jong Brabant Dl ..Aanw. 10.00 Audacia El - WSC E2Aanw. 8.15 Audacia E3 - Sarto E9Aanw. 8.30 SVSSS F1 - Audacia F1Vertrek 10.00 Audacia F2 - Nemelaer F2Aanw. 9.45 Audacia F3 - Hilvaria F6Aanw. 10.45 Kijk voor wijzigingen in het programma regel matig op de site van Audacia. De Heemkundekring De Kleine Meijerij formuleerde het volgende advies: Gezien de voortreffelijke staat van dienst van Janus Rooijakkers, die met gevaar voor eigen leven gedurende de oorlogsjaren mensen in nood een veilig bestaan heeft gegeven, adviseert het bestuur van Heemkundekring “De Klei ne Meijerij” om de naam van Janus Rooijak kers voor het nageslacht te vereeuwigen met de toekenning van zijn naam op de locatie voormalig AvanG-terrein, waarbij de uit voering van het straatnaambord onder de naam Janus Rooijakkers toegevoegd wordt verzetsstrijder 1898-1980. Het College van Burgemeester en Wethouders heeft het ad vies van de heemkundekring opgevolgd en omgezet in een besluit.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 11