In Moergestel wonen wel vijf Ad Wolfsen, daarom voegt Ad Wolfs Adr.Zn aan naam toe Kom ook naar de diensten- veiling! Vermeer /Zy» Installatie Doe mee aan WieKent Gèèselse Families bier en vis aan al dat volk. tweedekker-vliegtuigje, een Fokker C, op zijn kop in het Moergestels Broek. Volgens Ad Wolfs is de foto gemaakt in de buurt van de Stille Wille. De krukas van de motor was gebroken waardoor de piloot op 26 augustus 1933 een noodlanding moest maken. De piloot bleef ongedeerd. Het militaire vliegtuig werd hersteld, maar was toch geen lang leven meer beschoren. “Op 12 mei 1940 werd het in de buurt van Rhenen door de Duitsers neerge haald”, weet Ad Wolfs tot in detail te vertel len. Het werk van Jan van lersel als lantaarnop steker was in feite een spin-off van zijn handel in petroleum - ‘bronollie’ op z’n Gèèsels. Jan van lersel was een ‘ollieboer’. De petroleum- Deze geschiedenis wordt aan de hand van de foto opgerakeld omdat Ad Wolfs een ander verhaal aan het vertellen was (hij zit werkelijk vol verhalen); namelijk dat Moergestelse men sen vroeger bereid waren (meestal noodge dwongen) om allerlei handeltjes te hebben. Alleen op die manier kon het hoofd boven water worden gehouden - een sociaal vangnet? Nog nooit van gehoordiZo spoedde zich Jan van Elderen naar de plek van het vliegtuig ongeluk. Het was er zo druk dat je over de Moergestelse koppen kon lopen. Vanaf een kar verkocht Jan van Elderen als bijverdienste LOODGIETER- EN VERWARMINGS- WERKZAAMHEDEN - Riool - Water - Gas - Sanitair -C.V. - Zink NOODLANDING Voor Moergestelse begrippen is er iets heel bijzonders aan de hand. Er ligt namelijk een MOERGESTELS CONSUMPTIE-IJS De opa van moederskant van Ad Wolfs - Jan van lersel - was ook zo iemand die alles aan pakte. Ad Wolfs somt op: “Hij had een olie- handeltje, hij was lantaarnopsteker, hij was rietdekker en hij was de eerste ijscoman van Moergestel.” In de jaren ’20 ging het maken van consumptie-ijs als volgt. Jan van lersel haalde een staaf ijs bij de ijsfabriek aan het Korvelplein in Tilburg. Deze ijsfabriek was een onderdeel van de Korvelse bierbrouwerij, de laatste bierbrouwerij van Tilburg die door de trappisten van de Koningshoeven is kapot geconcurreerd. Bij een dienstenveiling kunt u onder meer denken aan kunst. Zou u een mooi schilderij aan de wand willen hangen? Dat kan! In het veilingaanbod bevindt zich bijvoorbeeld een échte Rob van Trier (zie foto); wij danken Rob hartelijk voor dit unieke schilderij! Maar ook wordt een prachtige aquarel van het Moergestelse landschap door Ed Hurk- mans aangeboden en kunt u op een olie verfschilderij bieden; dat schilderij op canvas wordt in uw opdracht vervaardigd De Stichting WieKentKunst organiseert elk jaar een evenement voor en door de Moer- gestelnaren. Het thema dit jaar is Moerges telse families. De titel van het evenement is dan ook ‘WieKent Gèèselse Families’. Een van de vele programmaonderdelen is een tentoonstelling met voorwerpen die een ver haal vertellen van een Moergestelse familie. Deze verhalen worden opgetekend door Paul Spapens. De verhalen met foto’s komen in een boekje. Wie een interessant familievoor- werp heeft of een interessant familieverhaal kent wordt gevraagd contact op te nemen met Paul Spapens, tel. 513 3072 of paulspa pens@home.nl Jan van lersel (1879-1962) pakte alles aan om aan de kost te komen. Hij verkocht niet alleen petroleum, maar was ook rietdekker, lantaam- aansteker en hij was de eerste ijscoboer van Moergestel. Foto: Collectie Ad (Adr.Zn) Wolfs. lamp werd in 1859 geïntroduceerd en zou goede diensten bewijzen tot de komst van de elektriciteit. Petroleum (kerosine) werd ook gebruikt in de ’petrolliumstèllekes’ waarvan er beslist nog de nodige bewaard zijn in Moergestel. Het was in de tijd dat pastoor Van Rijckevorsel de zielenherder was van Moerges tel. De Eerste Wereldoorlog stond op uitbreken. De pastoor vroeg aan Jan van lersel voor hem een vat van tweehonderd liter in de grond te graven zodat hij nooit zonder zou komen te zitten mocht het oorlog worden. ‘Dès goed’, zei de ollieboer, ‘maar dan moet je zorgen dat mijn oudste dochter de eerste prijs wint bij de Catechismus.’ Ad Wolfs: “En die heeft ze ook gewonnen.” KWEKERIJ VAN DE VEN In het schoenmakersmuseum dat momenteel bij Van Bommel Schoenen wordt ingericht en dat vermoedelijk nog dit jaar wordt geopend, staan de meest bijzondere spullen uit de schoenmakerscollectie van Ad Wolfs. Een andere vorm waarin hij zijn voor de geschie denis van Moergestel zeer belangrijke bezit onder de mensen brengt is boeken. Zoals het door hem samengestelde TOO jaar Moergestel in beeld’. Hij pakt het fotoboek van een plank, slaat het open op pagina 40 en wijst naar de onderste foto. door Anne-Mieke de Leyer. Wij gaan u wekelijks informeren over een greep uit het dienstenaanbod. Voor meer informatie kunt u ook altijd terecht op www.carnavalmoergestel.nl. Bent u geïnteresseerd en wilt u zeker niets missen? Noteer dan alvast: 22 juni, 20.00 uur, Den Boogaard. Commissie SMC dienstenveiling, Eric, Hans, Toon, Ad, Erik, Bas en Kim Terug in Moergestel werd het ijs fijngehakt en in een ton vermengd met puddingpoeder. Ad Wolfs vraagt zich af of hij zo’n ijsje wel zou hebben gelust, maar zo ging het wel. Jan van lersel deed zijn ijsmakerij over aan een zekere Van Lieshout die een café exploiteerde tegenover Breda’s Welvaren. Als er bepaalde ‘evenementen’ waren in het dorp, zoals de toe loop bij de onfortuinlijk neergekomen Fokker, ging hij er met een kar naar toe om ijs te ver kopen. Het is bekend dat hij bijvoorbeeld ijs ventte bij de Pierenberg als de burgerwacht daar schietoefeningen hield. Jan van lersel had ondertussen ander emplooi, bijvoorbeeld als rietdekker. Dat deed hij samen met zijn vader en een oom. vast® Opa Jan van lersel was ‘ollieboer’ en eerste ijscoboer van Moergestel Ad Wolfs van de Oisterwijkseweg schat dat er in Moergestel een stuk of vijf mannen wonen met dezelfde voor- en achternaam van hem. Dat is typisch aan een dorp met grote families waarin ook nog eens voomaam-voorkeuren heersen. Om zich van de andere Ad Wolfsen te onderscheiden heeft de Ad Wolfs die in dit verhaal de hoofdrol speelt Adr.Zn’ aan zijn naam toegevoegd. Hij is de zoon van Adriaan Wolfs, die op zijn beurt weer een zoon was van Adriaan Wolfs. OLIEHANDELTJE Voor het beroep van lantaarnopsteker had hij niemand nodig. Met een laddertje liep hij de schaarse petroleumlantaarns in het dorp af. “Daarom zitten er aan de bovenkant van antie ke straatlantaarn altijd twee uitstekels; de lan- taarnaansteker kon er zijn laddertje tegen aan zetten”, geeft Ad Wolfs weer eens een proeve van zijn rijke kennis. Jan van lersel vulde het reservoir van een lantaarn met genoeg olie zodat de pit een bepaald aantal uren kon bran den en dan vanzelf doofde. Vanaf dat moment was het aardedonker in de bebouwde kom van Moergestel. Op zaterdag 22 juni organiseert het Samenwerkend Moergestels Carnaval (SMC) een dienstenveiling in Den Boogaard. Met de opbrengst van deze dienstenveiling wordt het openbaar carnaval, zoals bijvoorbeeld de optocht en de openingsmiddag, in stand gehouden. Sluit zelf een voordelige koop en spek daarnaast de kas van het SMC! DRIE MAATBEKERS De winnares was zijn tante Trees, de oudste zus van zijn moeder. Het familieverhaal dat Ad Wolfs vertelt gaat over zijn opa van moeders kant omdat zijn oog viel op drie oliematen toen hij daarvoor telefonisch werd benaderd. Op zich een simpele reden dus. Voor hetzelfde geld was het een ander voorwerp geworden en daarmee een ander verhaal omdat de ver zamelaar van Moergestels erfgoed zo ontzet tend veel interessante spullen heeft. Jan van lersel (1879-1962) mat de bestelde hoeveelhe den olie af in drie maatbekers, van twee-, één- en een halve liter. In de randen van de ‘ollie- pinten’ staan tientallen merkjes van de ijker. “Onze opa, hij deed van alles”, zegt Ad Wolfs. “Daarom werd hij ook wel ‘Jan d’n Duuzend- póot’ genoemd. Ad (Adr.Zn) Wolfs bezit drie maatbekers die in gebruik waren bij zijn opa, ‘ollieboer’ Jan van lersel. Voor wie het spoor even bijster raakt kan de volgende informatie handig zijn. Ad (Adr.Zn) Wolfs is de man die al jaren allerlei stoffelijke herinneringen aan het verleden van het dorp waarin hij in 1948 werd geboren verzamelt. Nu is hij in het bezit van een enorme collectie aan voorwerpen, gereedschappen, foto’s, boe ken, bidprentjes, noem maar op. Dat onder scheidt hem van alle andere Ad Wolfsen. 9s- weekend Perkgoed 27 28 april. PAGINA 5 e-mail: gerrit-jan.vermeer@live.nl Heusdensebaan 93 a www.kwekerijvandeven.nl Pr. Beatrixstraat 24 5066 BC Moergestel Tel. (013) 513 2006 Mobiel: 06 53 67 51 67 |TUIN- EN PERKPLANTEN MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 17 APRIL 2013 Oisterwijk tel: 06 - 51109744 Ma - Vrij: 09.00 - 17.30u Za: 09.00 - 17.00u

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 5