T s i o Kleindochter Keizer schiet zich tot jeugdkoning Slapeloze nachten voor jeugd MPJ Troost bij rouw en verdriet Regionaal Seniorenorkest in Den Boogaard Bedevaart naar Scherpenheuvel Alzheimer Café Oisterwijk-Moergestel Levenskunst voor wie goed oud wil worden Zes samenwerkende organisaties bevorderen de solidariteit tussen de Oister- wijkers in het proces van het ouder worden. Seniorenvereniging Moergestel 50+ behartigt uw belangen Dinsdag 16 april: Uitnodiging aan een dialoogtafel Thema: Stervenskunst als levenskunst Voor alle drukwerk: van geboortekaartje tot boek... De jeugdleden van Muziekvereniging Prinses Juliana zijn het afgelopen weekend op kamp geweest. In De Roerdomp te Westelbeers konden zij hun talenten volledig benutten. Zowel tijdens repetities als daarbuiten. ’MPJ’s got talent’ was namelijk het thema. ‘Troost: meer dan woorden’ is het thema van de avond die Elkaar Nabij op woensdag 24 april organiseert. Elkaar Nabij is een groep vrijwilligers in Berkel-Enschot, Udenhout, Oisterwijk en Moergestel, die een luisterend oor en steun bieden aan mensen in rouw. Waar mensen troost uit putten na het verlies van een dierbare is heel persoonlijk en uit eenlopend. Het kunnen woorden zijn, kleine gebaren, praktische hulp, muziek of teksten. Wil van Egmond, predikant in Hilvarenbeek en Jan Joosten, geestelijk verzorger in ver pleeghuis en hospice De Volckaert in Dongen, begeleiden deze zoektocht naar wat als troost en steun gevoeld wordt. Zij doen dit aan de hand van eerder gedane uitspraken van nabe staanden en met behulp van muziek en beel den. De avond is op woensdag 24 april in Ontmoe tingscentrum ’t Plein, Tongerloplein 1, in Udenhout. Aanvang: 20.00 uur. De toegang is gratis. Meer informatie: www.elkaarnabij.nl Lekker in het zonnetje: zondagmiddagconcertje door de jeugd van Muziekvereniging Prinses Juliana als afsluiting van het kampweekend in Westelbeers. De kinderen hebben enorm genoten van het weekend. En vooral ook weinig geslapen. In een heerlijk zonnetje op het buitenterrein gaven de kampgangers een mooi afsluitend concert voor de ouders en belangstellenden. Het was wederom voor herhaling vatbaar. Lijkt het jou leuk om bij zo’n gezellige club muziek te maken? Kom eens kijken en luisteren bij een repetitie op dinsdagavond. Van 18.15 uur tot 19.50 uur in Den Boogaard. Op zondag 14 april verzorgt het Regionaal Seniorenorkest De Meierij een familieconcert in Den Boogaard. Kinderen, kleinkinderen en iedereen die in familieverband betrokken is bij een van de leden van het orkest gaat zowel vocaal als instrumentaal voor u optreden, afgewisseld met optredens van het orkest. In het orkest spelen senioren, dames en heren afkomstig uit Den Bosch en Tilburg en uit bijna alle plaatsen daartussen. Begonnen met een twintigtal enthousiaste dames en heren is het orkest uitgegroeid tot een bezetting van bijna 60 muzikanten. De muzikale leiding is in handen van Jan Hermans. Het belooft een leuke, gevarieerde middag te worden. De toe gang is gratis; het concert begint om 14.00 uur en duurt tot ong. 16.30 uur, waarna er gelegenheid geboden wordt om gezellig na te borrelen. Jaarlijks wordt op tweede Paasdag bij het Gilde St. Sebastiaan en Barbara, te Moergestel, het buitenschietseizoen geopend. In vroegere tij den was er slechts een wedstrijd voor de eigen Gildebroeders en -zusters, maar de laatste jaren is er ook veel aandacht voor de jeugd. Op zondag 5 mei vertrekt voor de 139e keer, de jaarlijkse bedevaart met pelgrims uit Tilburg e.o. naar Scherpenheuvel. Vanuit de omliggende plaatsen van Tilburg, vertrekken bussen die vanaf de Mariakerk (Heikant), te Tilburg centraal vertrekken naar Scherpenheuvel. De bedevaart is bedoeld voor mensen die goed ter been zijn. Met ons mee gaat Pastoor Manders van de parochie Heikant-Quirijnstok, die in Scher penheuvel de Eucharistieviering, de Rozen kranslaan en een kort lof zal verzorgen. Voor opgave of meer informatie over de bede vaart kan men zich wenden tot Rob Elings, tel: 06-55386708. U moet zich wel voor 23 april 2013 aanmelden. Tevens is er de mogelijkheid om lid te worden van onze broederschap bij bovenvermeld per soon. Dit kost slechts 1,- per jaar per persoon. Ook kunt u een kijkje nemen op de site http://scherpenheuvel-tliburg.nl Op dinsdag 16 april: Privaatrecht met als specialisatie gezondheidsrecht Gast: Notaris Vrijdag Als er sprake is van dementie krijgen mantel- zorgers te maken met de juridische aspecten. Zodra de persoon met dementie niet meer zel- fredzaam is op zakelijk gebied, is het belangrijk dat dit voor hem/haar wordt geregeld en hun rechten worden gewaarborgd. Mantelzorgers krijgen te maken met wetten en regels die bedoeld zijn voor de bescherming van de per soon met dementie, maar ook om mogelijk heden te creëren om als mantelzorger de belan gen te behartigen van die persoon. In een interview gaan we op deze ontwikkelingen in en praten we o.a. over mentorschap, bewind- voering en euthanasieverklaring. Het Alzheimer Café is een ontmoetingsplaats voor mensen met dementie, jong en oud, voor familieleden, vrienden, hulp en dienstverleners en andere belangstellende. Lotgenoten kunnen heel veel voor elkaar bete kenen, zij herkennen het geen de ander mee maakt, en wat dit voor hem of haar betekent. De ondersteuning die de aanwezigen elkaar op zo’n avond geven is van zeer grote waarde, en de aanwezigen gaan dan ook met een vol daan gevoel naar huis. Onze medewerkers staan gedurende de avond voor iedereen klaar, en mocht u vragen hebben stel ze gerust. Graag heten we u allen van harte welkom! Vooraf aanmelden is niet nodig. Tijd: Inloop vanaf 19.30 uur Aanvang pro gramma van 20.00-22.00 uur in De Coppele, Prunusstraat 69 5061 AS Oisterwijk Voor meer informatiejeanne Verberk 528 4571 E-mail j.verberk@ziggo.nl BINGO Op donderdag 18 april is weer onze gezellige maandelijkse bingo in Den Boogaard. We be ginnen om 14.00 uur met gratis ’n lekker kopje koffie of thee. Daarna spelen we 6 rondes om onze welbekende leuke prijzen! Bent u geen lid van de KBO? Geeft niks, u bent tóch van harte welkom om gezellig met ons mee te spe len. Tot volgende week! Addy en Joke heten u van harte welkom. De bingo voor de maand mei is op 16 mei 2013. Dit is tevens de laatste bingo van dit seizoen. “De dood blijft ons afschrikken. Als levenden duwen wij “de dood” voorzichtig uit het zicht weg. Artsen geven liever hoop dan slecht nieuws en familieleden willen hun dierbare niet verliezen. Kortom, onze huidige cultuur kijkt weg van sterfelijkheid. De 6 samenwer kende organisatie die dit jaar als rode draad in hun activiteiten de solidariteit centraal stel len vinden het een uitdaging om met geïnte resseerde personen daarmee in dialoog te gaan. Vandaar het pleidooi om stervenskunst te bespreken en te beoefenen in de levenskunst. Een uitnodiging om tijdig na te denken over ons onvermijdelijk lot en over de invulling die we wensen te geven aan de resterende tijd. Wie alvast went aan het vooruitzicht van de dood en ook praktische voorbereidingen treft voor zijn oude dag, kent minder angst of verzet zich niet zoveel tijdens die finale momen ten.“Omgaan met de dood zit in een span ningsveld tussen vasthouden en loslaten. Met het aanbieden van de zes komende activiteiten willen de organisaties vermijden dat ouderen moe worden van het leven. De sleutel ligt hier voor bij zinvolheid. Zin hebben in het leven hangt af van de betekenisvolle verbindingen die we leggen met familieleden, medemensen en onze bezigheden. Zolang iemand nog zin en betekenis ziet, is hij of zij nog niet klaar met leven. Een levend voorbeeld is Vincent Bijlo. Deze Nederlandse cabaretier is blind en wordt langzaam doof. Bijlo weet zijn leven nog als bijzonder zinvol te ervaren want grap pend vertelt deze kunstenaar zelfs dat zodra hij niet meer hoort zich eindelijk volop kan concentreren op zijn werk.” Dinsdag 16 april: Dialoogtafel onder leiding van een deskundige gespreksleider. Eerste tafel: Ontvangst 9.00 met start om 9.30 tot 12.30. Tweede tafel: Ontvangst om 18.00 met start 18.30 tot 21.30. Beiden tafels gaan door in een gespreksruimte op het Gemeentehuis/ De Lind. Interesse? Aanmelden tot uiterlijk 13 april via www.huisvoorzingeving.nl of Tel: 528 6188. Noteer alvast volgende activiteit in de agenda: Dinsdag 21 mei 13.00 uur in Den Boogaard: Voordracht door Hoogleraar Ouderenbeleid Prof. R. Schalk. Het Gilde geeft elke woensdagavond jeugd- instructie in het handboogschieten op doel, waarbij ook deelgenomen wordt door jeugd leden van niet Gildebroeders. Om de jeugd leden bekender te maken met de gebruiken binnen het Gilde zijn er ook schietinstructies op de staande wip. Daar hoort natuurlijk ook een strijdlustige gebeurtenis bij. Om deze reden wordt er tijdens de opening door de jeugd, aangevuld met andere kinderen en klein kinderen van de Gildebroeders, een strijd gevoerd om het jeugdkoningschap. Dit gebeurt middels het verschieten van een vogel. Om iedereen een gelijke kans te geven, schieten de jeugdleden op genummerde houtenplaatjes welke zich in een kruisvorm onder de vogel bevinden. De Koning van het Gilde legt vooraf het winnende nummer vast, wat uiteraard niet bekend wordt gesteld. Dit jaar schoot, tot vreugde van Keizer Frans van der Sande, zijn kleindochter Diewertje van der Sande zich op 1 april tot jeugdkoning. Een mooie nieuwe traditie. “Oud worden is de enige manier om lang te leven” zegt de volkswijsheid. Maar daarmee is de kous niet af. Ouder worden betekent niet gewoon verder gaan met leven, maar ook gelei delijk anders omgaan met het leven. Ouder worden en oud zijn is vandaag een belangrijk thema, niet alleen in het leven van de indivi duele ouderen maar ook in de soms complexe samenleving. De Gemeente Oisterwijk, KBO Oisterwijk, Seniorenbeweging Moergestel 50+Huis voor Zingeving, Elkaar Nabij Oisterwijk/Moergestel samen met Indigo Brabant (Mentale onder steuning direct en dichtbij - voorheen GGzBre- burg(h)erkennen hoe boeiend het kan zijn om bewust elke levensfase in te gaan en er in te staan. Wanneer is men oud...? Ongetwijfeld is oud worden altijd een opgave geweest voor mensen, maar vandaag lijkt dat toch wel extra moeilijk. Is dat omdat ‘oud’ zijn in onze samenleving ook vaak ‘out’ betekent? Waar de oudere mens vroeger respect en aanzien genoot, verdwijnt hij nu helemaal uit beeld zodra hij niet meer aan het succesplaatje beantwoordt. De levens wijze van de ouder wordende mens staat haaks op wat maatschappelijk sterk gewaardeerd worden. Vandaag tellen kracht, assertiviteit, veel relaties hebben, veel prestaties, ver op reis gaan en dergelijk, veel meer dan de dage lijks wijsheid, rust, relativeringsvermogen, hechte vriendschap, mildheid en stille zorg. Volwassenen in de derde leeftijd of de senioren vanaf 60 en meer noemen zich doorgaans niet oud. De 6 samenwerkende partijen richten zich - bij het aanbieden van de verschillende activi teiten- in de komende maanden zonder onder scheid naar alle leeftijden vanaf 50 jaar en meer en stellen de solidariteit centraal. Zij geloven in de (r)evolutie van een welvaarstaat naar een welzijnstaat. Door het aanbieden van de verschillende lezingen, films en gespreks groepen geloven zij in de dynamiek, beweging en voornamelijk in de persoonlijke groei van elke Oisterwijker. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 10 APRIL 2013 PAGINA 3 Kloosterlaan 2a Tel. (013) 513 2268 ELKAAR NAHIJ

Weekblad Moergestels Nieuws | 2013 | | pagina 3